Jump to content

Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών


Recommended Posts

πρεπει να αλλαξω και αμμο η μόνο βραχο?

 

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να αλλαξω και αμμο η μόνο βραχο?

χωραει κουβεντα...........επειδη ειναι λιγος ο χρονος αλλαξε τον βραχο ολο και βαλε και 2 pepermint για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγινε ρε παιδια σας ευχαριστω ολους θα πλακωθω και στο διάβασμα για να μην σας ζαλίζω....

Link to comment
Share on other sites

κατι τελευταιo το αλάτι σε τι τιμη να το έχω για το στρωσημο? βασικα θελω να βαλω μια δυο ενεμωνες και κλοουν δεν θελω μεγάλα πραγματα

Έγινε επεξεργασία - xristos74
Link to comment
Share on other sites

κατι τελευταιo το αλάτι σε τι τιμη να το έχω για το στρωσημο? βασικα θελω να βαλω μια δυο ενεμωνες και κλοουν δεν θελω μεγάλα πραγματα

1023-1024  άμα εχεις την αλατότητα καλά ειναι αλλά τωρα που δεν εχεις κοράλια μεσα και 1022 άμα σου δειξει δεν εχεις θέμα.Εννοω με αυτο μην κάνεις κανα αστειο και ριξεις έτσι το αλάτι για να ανεβάσεις αλατότητα...

Απλά στην επόμενη αλλαγή εχε το νου σου και φτιάξτο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

1023-1024  άμα εχεις την αλατότητα καλά ειναι αλλά τωρα που δεν εχεις κοράλια μεσα και 1022 άμα σου δειξει δεν εχεις θέμα.Εννοω με αυτο μην κάνεις κανα αστειο και ριξεις έτσι το αλάτι για να ανεβάσεις αλατότητα...

Απλά στην επόμενη αλλαγή εχε το νου σου και φτιάξτο σωστά.

 

φιλε 13 ημερες που το στρωνω κραταω την αλατοτητα σταθερα στο 1025...και με μια αλλαγη νερου 5 λιτρα μερα παρα μερα αφου δεν εχω ζωντανα μεσα να το μεισω σιγα σιγα στο 1023 με 1024 η το κραταω 1025-1026?ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω φιλε μου πολύ ενδιαφεροντα....σε βαθμο που θα κανω restart στο ενυδρειο!!!!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ασε την αλατοτητα ως εχει στο 1025 και περιμενε να στρωσει το ενυδρειο σου. 

Αν καποιος φιλος εχει να σου δωσει κανενα βραχάκι απο το ενυδρειο του για μπολι θα βοηθουσε.

Για αυξηση της βιοποικιλότητας του βακτηριακου φορτίου μπορεις να προμηθευτεις απο μαγαζι pet-shop βακτήρια και να τα προσθέσεις στο ενυδρειο.

Για τις απταισιες αφου θα εχεις διαβάσει αυτο που σου εδειξε ο Λυκουργος και εχεις πάρει μυρωδια το τι παιζει, θα σου προτεινα να τις καταπολεμησεις με γαριδουλες (αφου στρωσει το ενυδρειο.) Ωστοσο αν εχεις όρεξη κάνε ένεση με ξύδι, ομως....μην το παρακάνεις!

Θελω να πω πως θα τρυπάς το σώμα της απταίσιας και θα ρίχνεις την ελάχιστη δόση που χρειάζετε για να την δεις να συρρικνώνεται.  Και φυσικα μην καταπολεμησεις 50 απταισιες με ξυδι σε μια μερα.  Αλλα 10 απταισιες ημερισίως. Το ξύδι μπορεί να σου επηρεάσει το σύστημα αν μπεί σε ποσότητα μέσα στο νερό σου.  

 

Και μην τρελαίνεσαι. Εγω στα 130 λτ που ειμαι με 2 γαριδουλες που έβαλα δεν εχει μείνει ουτε για δείγμα απταίσια! ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ασε την αλατοτητα ως εχει στο 1025 και περιμενε να στρωσει το ενυδρειο σου.

Αν καποιος φιλος εχει να σου δωσει κανενα βραχάκι απο το ενυδρειο του για μπολι θα βοηθουσε.

Για αυξηση της βιοποικιλότητας του βακτηριακου φορτίου μπορεις να προμηθευτεις απο μαγαζι pet-shop βακτήρια και να τα προσθέσεις στο ενυδρειο.

Για τις απταισιες αφου θα εχεις διαβάσει αυτο που σου εδειξε ο Λυκουργος και εχεις πάρει μυρωδια το τι παιζει, θα σου προτεινα να τις καταπολεμησεις με γαριδουλες (αφου στρωσει το ενυδρειο.) Ωστοσο αν εχεις όρεξη κάνε ένεση με ξύδι, ομως....μην το παρακάνεις!

Θελω να πω πως θα τρυπάς το σώμα της απταίσιας και θα ρίχνεις την ελάχιστη δόση που χρειάζετε για να την δεις να συρρικνώνεται. Και φυσικα μην καταπολεμησεις 50 απταισιες με ξυδι σε μια μερα. Αλλα 10 απταισιες ημερισίως. Το ξύδι μπορεί να σου επηρεάσει το σύστημα αν μπεί σε ποσότητα μέσα στο νερό σου.

Και μην τρελαίνεσαι. Εγω στα 130 λτ που ειμαι με 2 γαριδουλες που έβαλα δεν εχει μείνει ουτε για δείγμα απταίσια! ;)

Ας βάλει αραιωμένο ασβέστιο να μην εχει θέμα με το ξύδι.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολύ για τη βοηθεια σας...όμως χτες βραδυ με ένα απλο μετριμα μονο στους δυο βραχους εχω  12 από αυτές του μισου ποντου και καμια 150αρια εκολαπτομενες :hot:και το ενυδρειο είναι στρωμενο ουτε αντιφοσφορο ουτε αμμωνία  

Έγινε επεξεργασία - xristos74
Link to comment
Share on other sites

Με ασβεστιο εγω προσοπικά δεν το εχω κάνει αλλα πιστευω τα ίδια αποτελέσματα θα έχει, και θα ειναι και ποιο ανώδυνο.

 

 

Αν το ενυδρειο τρέχει μονο με 13 μέρες, δεν πρεπει να ειναι 100% στρωμένο. 

 

Εκτος απο αμμωνια(ΝΗ3) και ΄φωσφορικα( ΡΟ4),  θα μετρήσεις νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3).  

 

Εγω στο στρωσιμο περιμενα 1,5 μηνα περιπου και ειχα πάρει έτοιμα βράχια απο άλλο ενυδρείο, και αραγονίτη ζωντανό. 

 

Οπότε.... μέτρα ΝΟ2-ΝΟ3 , να δεις και προχωράς ανάλογα. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

νερο και βραχο τα ειχα από ενυδρειο που μου ειχε παθει ζημία μετα από δυο μηνες και τα μετέφερα....και με την βοηθεια 6 λιτρων αλλαγη  μερα παρα μερα κρατησα τις σωστες τιμες...στο φιλτρο κάθε 15 μερες αλλαζω υαλοβάμβακα ανθρακα και αντιφωσφορο...και μαρκες που το κοστος τους είναι για τρις μηνες..σκιμμερ ασταμάτητα  τι άλλο να κανω?

Έγινε επεξεργασία - xristos74
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Για να μην μπερδευτουμε και γινει κανενα λάθος πες μας τα παρακάτω: 

 

Ποσο καιρο τρέχει το ενυδρειο ? 

Τιμες απο ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3,ΡΟ4 ?

 

Απο εξοπλισμο έχεις σκιμερ, νερο οσμωσης,αναπληρωση και γενικα οτι χρειαζεται ενα θαλασσινο ? 

 

Εχεις ρίξει καθολου τροφη αυτες τις μερες να δεις αν μπορει να απορροφήσει το συστημα σου την παραγωμενη ΝΗ3/ΝΟ2 ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε submarine εχω το εσωτερικο σκιμμερ της fluval που είναι για 200 λιτρα με ενυδρειο 125...νερο οσμωσης 5 σταδιων σε κάθε αλλαγη και οι τιμες χτες βραδυ με το τεστ της API εχω¨

 

 

ph - 8.1

KH - 11

PO4- 2

NO3 - 30

NO2 -0

NO4- 0

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πρωτα πρεπει να εστιάσει στο προβλημα της απταισιας δηλαδη έξω ο βράχος και στέγνωμα βράσιμο πλύσιμο και ξανα βράσιμο και φτου απο την αρχη αλλιως πας στην λυση της γαρίδας και ο θεός μαζι σου γενικά να ξερεις ο τροπος με την σύριγγα ειναι οτι σκοτώσες μια αλλα διαμελισες και μια που αμωλησε πολλούς σπόρους ο άλλος της γαρίδας η ενός ψαριού να ξέρεις οτι απλα της τρώνε/τσιμπάνε και αυτές κρύβονται δηλαδη της εχεις αλλα δεν τις βλέπεις αρκεί να πέσεις και σε γαρίδα η ψαρι που τις τρωει τα ποσοστά επιτυχίας ειναι 60% περίπου ο απόλυτος θυρευτεις που την ξεκάνει τελείως ειναι το bergia που δεν το βρίσκεις στην ελλαδα ειναι ακριβό και δύσκολο να το κρατήσεις διότι εχει πολλούς θυρευτες μέσα στο ενυδρειο

Για μένα η πρόταση μου ειναι ολα έξω πλύσιμο πολυ καλα στέγνωμα και πλύσιμο παλι (το πλύσιμο θέλει και ξύδι)αυτα όσων αφορά εξοπλισμό σωληνώσεις, και για το βραχο και αραγωνιτη οτι ειπα και ποιο πανω η πας και βάζεις αλλο βραχο και αραγωνιτη και τα προτίμηση νεκρό γιατι δεν ξερεις τι θα βαλεις παλι μέσα και το ποιο σημαντικο υπομονη διάβασμα και τιποτα βιαστικό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για μένα πρωτα πρεπει να εστιάσει στο προβλημα της απταισιας δηλαδη έξω ο βράχος και στέγνωμα βράσιμο πλύσιμο και ξανα βράσιμο και φτου απο την αρχη αλλιως πας στην λυση της γαρίδας και ο θεός μαζι σου γενικά να ξερεις ο τροπος με την σύριγγα ειναι οτι σκοτώσες μια αλλα διαμελισες και μια που αμωλησε πολλούς σπόρους ο άλλος της γαρίδας η ενός ψαριού να ξέρεις οτι απλα της τρώνε/τσιμπάνε και αυτές κρύβονται δηλαδη της εχεις αλλα δεν τις βλέπεις αρκεί να πέσεις και σε γαρίδα η ψαρι που τις τρωει τα ποσοστά επιτυχίας ειναι 60% περίπου ο απόλυτος θυρευτεις που την ξεκάνει τελείως ειναι το bergia που δεν το βρίσκεις στην ελλαδα ειναι ακριβό και δύσκολο να το κρατήσεις διότι εχει πολλούς θυρευτες μέσα στο ενυδρειο

Για μένα η πρόταση μου ειναι ολα έξω πλύσιμο πολυ καλα στέγνωμα και πλύσιμο παλι (το πλύσιμο θέλει και ξύδι)αυτα όσων αφορά εξοπλισμό σωληνώσεις, και για το βραχο και αραγωνιτη οτι ειπα και ποιο πανω η πας και βάζεις αλλο βραχο και αραγωνιτη και τα προτίμηση νεκρό γιατι δεν ξερεις τι θα βαλεις παλι μέσα και το ποιο σημαντικο υπομονη διάβασμα και τιποτα βιαστικό.

+1000

 

Τώρα που ειναι η αρχή!

 

Δραστικές λύσεις και όχι ημιμετρες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πρωτα πρεπει να εστιάσει στο προβλημα της απταισιας δηλαδη έξω ο βράχος και στέγνωμα βράσιμο πλύσιμο και ξανα βράσιμο και φτου απο την αρχη αλλιως πας στην λυση της γαρίδας και ο θεός μαζι σου γενικά να ξερεις ο τροπος με την σύριγγα ειναι οτι σκοτώσες μια αλλα διαμελισες και μια που αμωλησε πολλούς σπόρους ο άλλος της γαρίδας η ενός ψαριού να ξέρεις οτι απλα της τρώνε/τσιμπάνε και αυτές κρύβονται δηλαδη της εχεις αλλα δεν τις βλέπεις αρκεί να πέσεις και σε γαρίδα η ψαρι που τις τρωει τα ποσοστά επιτυχίας ειναι 60% περίπου ο απόλυτος θυρευτεις που την ξεκάνει τελείως ειναι το bergia που δεν το βρίσκεις στην ελλαδα ειναι ακριβό και δύσκολο να το κρατήσεις διότι εχει πολλούς θυρευτες μέσα στο ενυδρειο

Για μένα η πρόταση μου ειναι ολα έξω πλύσιμο πολυ καλα στέγνωμα και πλύσιμο παλι (το πλύσιμο θέλει και ξύδι)αυτα όσων αφορά εξοπλισμό σωληνώσεις, και για το βραχο και αραγωνιτη οτι ειπα και ποιο πανω η πας και βάζεις αλλο βραχο και αραγωνιτη και τα προτίμηση νεκρό γιατι δεν ξερεις τι θα βαλεις παλι μέσα και το ποιο σημαντικο υπομονη διάβασμα και τιποτα βιαστικό.

 

Αυτό θα κανω φιλε μου διάβασμα σε ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαριεσαι την διαδικασια, τοτε  αυτο που ειπε ο Λυκουργος ειναι το ποιο αποτελεσματικο και καθαρίζεις μια και καλη, ξεκινοντας με ενα καθαρο ενυδρειο. Και ειναι μια ευκαιρια να το κανεις τωρα που δεν εχεις κανενα ζωντανο μέσα.

 

Αν δεν θες να μπεις σε αυτη την διαδικασια, τοτε καταπολεμεις τις απταισιες με  γαριδουλες ή ψαράκι που να τις τρωει.  

 

Στην θεση σου αν θα ημουν χωρις ζωντανα στο ενυδρειο (κοραλια,ψαρια κλπ) θα προτιμουσα τον τροπο του Λυκουργου.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

+1000

 

Τώρα που ειναι η αρχή!

 

Δραστικές λύσεις και όχι ημιμετρες !!!!

 

Σωστα φιλε ολλα φουντο και παλι από το μηδεν,,,

Link to comment
Share on other sites

Και αλλη μια συμβουλή μπες στα ενυδρεια μελών ξεκινά παρουσίαση με οτι εχεις απο εξοπλισμό ζωντανά και αλλα αυτο για σενα θα ειναι ενα σημαντικο εργαλείο και χρονολόγιο για το ενυδρειο σου και απο εκει θα δεις τα λάθη σου θα έρθουν και συμβουλές απο τα υπόλοιπα μέλη και θα πάρει τον δρομο πάντα προς το καλύτερο γενικά αυτη η κατιγορια δεν την εχουμε για την προβολή μας η για τα μπράβο και παλαμάκια ειναι κατιγορια εργαλείο ξεκινά και θα το διαπιστώσεις σύντομα το aquazone ειναι μεγάλο και τα μέλη του δίπλα στο συνχομπιστα θα το καταλάβεις οταν έρθεις και σε συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Η αποφαση επαρθει όλα φουντο και βραχος  καλος...ευχαριστω ολους για όλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αποφαση επαρθει όλα φουντο και βραχος  καλος...ευχαριστω ολους για όλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Πήρες σωστή αποφαση!

 

Και το πιο σωστό οτι μοιράστηκες τους προβληματισμους σου με άλλους συνχομπιστες!

 

 Καλή επιτυχία ! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...