Jump to content

νεο NANO ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ εμπνευσμενο απο το στεφανο και ολους που ασχολειστε με θαλασσινο εδω μεσα


Recommended Posts

αν βαλω ενα μικρο πολυ μικρο κυκλοφορητη στο κυριος ενυδρειο να στελνει το νερο στο sump Κατω δε γηνεται

μηπως τοτε θα υπαρχει ποβλημα ροης και στο sump θα υπαρξει περηπτοση να ξεχυλησει το νερο αν και δε το νομιζω γιατι θα υπαρχει ο μεγαλος κυκλοφορητης που θα ξαναστελνει το νερο πηστευω με καλο σχεδιασμο μπορει και να γηνει πειτε μου την γνωμη σας....

Mηπως θα μπορουσες να γραψεις καπως καλυτερα τι εννοεις γιατι δεν εβγαλα ακρη τι θελεις να πεις?? :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν βαλω ενα μικρο κυκλοφορητη στο κυριος ενυδρειο συνδεδεμενομε με ενα σωληνα που θα οδηγει ι το νερο στο sump

και ενας αλλος κυκλοφορητης απο το sump να στελενει το νερο παλη στο ενυδρειο

δε γηνεται ετσι...?????

σκεφτομαι οτι μπορει να υπαρχει προβλημα ροης και το sump να ξεχυλησει απο νερο αν δεν συγχρωνηστουν σωστα οι δυο κυκλοφορητες του ενυδρειου και του sump

αν και πηστευω οτι δε θα υπαρχει προβλημα και μπορω να το λυσψ με σωστο υπολογισμο τβν λητρων που στελνουν οι κυκλοφορητες

συγγνωμη για το ακατανοητο κειμενο

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω ενα μικρο κυκλοφορητη στο κυριος ενυδρειο συνδεδεμενομε με ενα σωληνα που θα οδηγει ι το νερο στο sump

και ενας αλλος κυκλοφορητης απο το sump να στελενει το νερο παλη στο ενυδρειο

δε γηνεται ετσι...?????

σκεφτομαι οτι μπορει να υπαρχει προβλημα ροης και το sump να ξεχυλησει απο νερο αν δεν συγχρωνηστουν σωστα οι δυο κυκλοφορητες του ενυδρειου και του sump

αν και πηστευω οτι δε θα υπαρχει προβλημα και μπορω να το λυσψ με σωστο υπολογισμο τβν λητρων που στελνουν οι κυκλοφορητες

συγγνωμη για το ακατανοητο κειμενο

Aν πετυχεις αυτο που λες, θα γινω πρωθυπουργος του παρα πεντε!! :):)

Σοβαρα τωρα. Διαβασε καλυτερα σχετικαμε την υπερχειλυση διοτι η λειτουργεια που αναφερεις δεν εχει σχεση με το ολο αντικειμενο. Αλλιως ειναι μια υπερχειλυση. Αλλιως δουλευει και με αλλο τροπο εξασφαλιζουμε την ισοροποια με το ενυδρειο. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

οι αντλίες ειδικά στο θαλασσινό νερό δεν έχουν σταθερή απόδοση ..

.. όπως καταλαβαίνεις αυτό που σκέφτεσαι γίνεται αλλά είναι πολύ επίφοβο ..

.. θα πρέπει να το γεμίσεις ασφαλιστικά .. αν ανέβει η στάθμη στο sump να <κόψει> τη μια αντλία .. αν ανέβει στο ενυδρείο να <κόψει > την άλλη ..

.. και αυτό προϋποθέτει σταθερή ποσότητα νερού … που εξατμίζεται με ακανόνιστους ρυθμούς .. οπότε θέλεις και ένα αλάνθαστο σύστημα αναπληρωσης ..

.. πολύπλοκη κατάσταση .. από αυτές που προσωπικά αποφεύγω ..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το μονο που μπορω να κανω ειναι αυτο

σημερα αγορασα ανθρακα οποτε σηντομα θα μπει και η ανεμονη

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας βοηθά στη περίπτωση που η ανεμώνη αφήσει <τοξικά> στο νερό ..

.. δεν εξασφαλίζει την επιβίωση της ανεμώνης … το καλά στρωμένο ενυδρείο ( ενός χρόνου )σου δίνει περισσότερη ασφάλεια με αυτό το ζωντανό..

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω ενα μικρο κυκλοφορητη στο κυριος ενυδρειο συνδεδεμενομε με ενα σωληνα που θα οδηγει ι το νερο στο sump

και ενας αλλος κυκλοφορητης απο το sump να στελενει το νερο παλη στο ενυδρειο

δε γηνεται ετσι...?????

σκεφτομαι οτι μπορει να υπαρχει προβλημα ροης και το sump να ξεχυλησει απο νερο αν δεν συγχρωνηστουν σωστα οι δυο κυκλοφορητες του ενυδρειου και του sump

αν και πηστευω οτι δε θα υπαρχει προβλημα και μπορω να το λυσψ με σωστο υπολογισμο τβν λητρων που στελνουν οι κυκλοφορητες

Οποιαδήποτε ισορροπία μεταξύ των δύο κυκλοφορητών θα είναι πρόσκαιρη.

Λόγω της διαφοράς πίεσης των δύο κυκλοφορητών, αφού ο ένας θα στέλνει προς τα κάτω και ο άλλος προς τα πάνω, θα υπάρχει απόκλιση. Αυτή θα μπορούσε να εξισορροπηθεί με κάποια ρυθμιστική βάνα.

Για πόσο χρόνο όμως θα δουλέψει αυτό το σύστημα????

Θα πρέπει να είσαι από πάνω και να ρυθμίζεις συνέχεια τη βάνα.

Εγώ θα σου προτείνω και πάλι το ανάστροφο sump. Μπορείς, αντί για τάπερ, που ανέφερες, να χρησιμοποιήσεις ένα ντεπόζιτο νερού κομμένο, στο πάνω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το μονο που μπορω να κανω ειναι αυτο

untitled.bmp

σημερα αγορασα ανθρακα οποτε σηντομα θα μπει και η ανεμονη

Το δεύτερο αρχείο που μου άνοιξε, δείχνει ακριβώς το ανάστροφο sump.

Θα πρότεινα να γίνει λίγο μεγαλύτερο, αν υπάρχει δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

την κυριακη θα παω να μαζεψω και αλλους οργανισμους

το προβλημα μου ειναι την ανεμονη πος θα την ''κοψω" χωρης να την τραυματησω

επισης θα παρω ερημητες και πολλα σαληγκαρια

και οτι αλλο ενδιαφερον βρω

θα αγορασω και ταμπλετες οξυγονου για την μεταφορα

σακουλες αποχη μασκα καιε μπλουμ

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να παρεις ενα μαχαιρι απο αυτα που ειναι στρογγυλα μπροστα, το γυριζεις αναποδα και προσπαθεις σιγα και με υπομονη να την ξεκολησεις από το βραχο,αλλα το καλυτερο κατα την γνωμη μου θα ηταν να ψαξεις λιγο περισοτερο για κανα μικρο βραχο με ανεμονη απανω του,παιρνεις το βραχο μαζι με την ανεμονη και τα βαζεις στο ενυδρειο σου!υστερα βλεπεις αν αλλαξει θεσει η ανεμονη και δεν σου κανει ο βραχος που ηταν απανω τον βγαζεις!

Υ.Γ.εισαι ομως σιγουρος οτι το ενυδρειο σου μπορει να αντεξει εναν δυσκολο οργανισμο σαν την ανεμονη!

Link to comment
Share on other sites

την κυριακη θα παω να μαζεψω και αλλους οργανισμους

το προβλημα μου ειναι την ανεμονη πος θα την ''κοψω" χωρης να την τραυματησω

επισης θα παρω ερημητες και πολλα σαληγκαρια

και οτι αλλο ενδιαφερον βρω

θα αγορασω και ταμπλετες οξυγονου για την μεταφορα

σακουλες αποχη μασκα καιε μπλουμ

Την ανεμώνη μπορείς να την ξεκολλήσεις με ένα στρογγυλεμένο μαχαίρι, όπως ανέφερε και ο Φίλος tsigklas. Εύκολα όμως ξεκολλάει και με το νύχι σου, αρκεί να είναι προσκολλημένη σε λεία επιφάνεια βράχου. Αν κατά τη προσπάθειά σου σκιστεί, τότε εγκατάλειψέ τη. Στη θάλασσα θα επανέλθει γρήγορα στην προηγούμενη κατάστασή της, ενώ στο ενυδρείο, έχει λιγότερες πιθανότητες.

Να διαλέξεις ερημίτες, από αβαθή σημεία, που βρίσκονται μέσα στην άλγη. Αυτούς που περιφέρονται στην άμμο, πρέπει να τους αποφύγεις. Το ίδιο ισχύει και με τους στρόμπους.

Μια καλή λύση αλγοβόρου οργανισμού, είναι και οι αχινοί. Μπορείς να διαλέξεις δύο πολύ μικρούς, τους οποίους όταν μεγαλώσουν πολύ, μπορείς να τους αντικαταστήσεις.

Τα σαλιγκάρια, είναι θεωρητικά εξ ίσου πολύ καλοί αλγοβόροι οργανισμοί. Το μειονέκτημά τους όμως, είναι ότι συνηθίζουν να σουλατσάρουν σε όλο το.....σπίτι.

Καλές βουτιές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το ενυδρειο προχοραει σταθερα και καλα

μαληστα προχθες ειδα το καβουρακη τεζα στην αμμο και λεω παει παιθανε

μετα απο λιγο το εβγαλα με την αποχη και το ψυλαφησα να κτλ λιγο απο τι παιθανε και τελικα δεν ειχε παιθανει αλλα οπως οι γαριδες του γλυκου μου ειχε αλλαξει το κελυφος του

πειτε μου καμια καλη παραλια για να μαζεψω οργανισμους θα παω για μπανιο με την αδερφη μου που εχει μηχανη οποτε θα μπορω να μαζεψω

βραχακια και αλλα

το πρωτο που εχω σκεφτει ειναι για ανεμονη αν βρω αυτην με τα κιτρινα ποδαρακια και τις μοβ ακρες αλλιος την κοκκινη

ειδα σε φοτο κατι bottoms μεσογειακα κιτρινα που ειναι μονα τους το καθενα και οχι σε ομαδες οπως τα τροπικα θελω παρα πολυ και κατι τετοιο

τα ψαρια θα επηστραφουν ολα γιατι δε θελω να τα ταλαιπορω και αλλο

πειτε μου αν εχετε δει σε καμια παραλια κοντα στην αθηνα κανα κοραλακι ωραιες ανεμονες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις πανεύκολα τα είδη που αναζητάς.

Ψάξε σε οποιαδήποτε, κάπως βραχώδη παραλία και μακριά από τους κανίβαλους λουόμενους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πως πάει το Μεσογειακό πείραμα. αγαπητέ ΠΟΠΟ???

Καιρό έχουμε να μάθουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το διαλυσα πρην μια εβδομαδα ολα επεστρεψαν στη θαλασσα χωρης κανενα προβλημα

λογω του οτι ειμαι β λυκειου και εχω βαλει ενα στοχο που θελω να το πετυχω και αν ειχα και το μεσογειακο ενυδρειακι κακο θα του εκανα παρα καλο

υ.γ επειδη αν ειναι να φτιαξω θαλασσινο ενυδρειο θα ειναι μετα απο 2χρονια

θελω να πουλησω ενα κουβα αλατι πο εχει χρησιμοποιηθει μονο μια κουταλια (δεν ηθελα και παραπανω ετσι και αλλιως αφου ηταν 10λιτρα)

Link to comment
Share on other sites

τώρα φίλε μου έχεις άλλες προτεραιότητες και είναι λογικό να μην μπορείς να αφιερώνεις χρόνο στο ενυδρείο ..

.. μην ξεχνάς όταν έχεις ελεύθερο χρόνο να ασχολίσε για να μαθαίνεις διαφορά και ...να μας λες μια καλημέρα ..

τι αλάτι έχεις ?

βγάλε μια αγγελία στην ανάλογη κατηγορία :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ενυδρειάκι...

όταν τελιώσεις τις υποχρεώσεις σου εύχομαι ένα πολύ πολύ όμορφο και μεγάλο Μεσογειακό!!!!

Link to comment
Share on other sites

κριμα φιλε ποπο!

δεν πειραζει,φερε εις περας τον στοχο σου και μετα σου ευχομαι και εγω

να φτιαξεις 1 τονο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν εύχομαι να πραγματοποιήσεις τους στόχους με την καλύτερη δυνατή επιτυχία.

Κατόπιν θα χαρώ ιδιαίτερα να σε ξαναδώ στην παρέα μας, με νέα και μεγάλα σχέδια.

Καλή συνέχεια Φίλε

Link to comment
Share on other sites

Η αποφαση σου να μην ταλαιπωρησεις και αμελησεις τα ζωντανα σου δειχνει πραγματικη ωριμοτητα! Σιγουρα σε 2 χρονια θα επιστρεψεις πιο ετοιμος για σπουδαια πραγματα!

Καλη επιτυχια στις εξετασεις σου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω για τις ευχες...

τρεχω το 120αρι αλλα κανω μονο τα απαραιτητα και τα φυτα δε πηγαιηνουν τοσο καλα οσο θα ηθελα και μετα το καλοκαιρι ειχαμε αρκετες απολειες

υγ το αλατι θα το κανω θεμα στις αγγελιες

υγ σε δυο χρονια ειναι σιγουρο οτι το 120αρι θα γηνει ενα ρεεφ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...