Jump to content

Προβλημα Με Ενυδρειο


Recommended Posts

Γεια σας,

πριν απο εναμιση περιπου μηνα αποφασισα να θεσω σε λειτουργεια ενα παλιο,αχρησιμοποιητο ενυδρειο 60lt,που ειχα στην κατοχη μου.Σχετικες με το θεμα γνωσεις δεν ειχα,οποτε ακολουθησα τις οδηγιες ενος πετσοπ.Εννοειται οτι δεν μου ανεφερε τιποτα σχετικο με τεστ,μετρησεις νερου και κυκλο αζωτου.Γεμισα με νερο,εριξα αντιχλωριο και βακτηρια και περιπου 10 μερες μετα,καποιοι φιλοι μου εφεραν 3 χρυσοψαρα.Κατι μου ελεγε οτι το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο να υποδεχτει ψαρια,αλλα μη γνωριζοντας πολλα πραγματα τα εβαλα μεσα και σκεφτηκα οτι θα προσπαθησω να κανω ο,τι καλυτερο μπορω.Καπου εκει ηταν που αρχισα να διαβαζω το forum σας.Καταλαβαινοντας οτι δεν με ικανοποιει το πετσοπ που επισκεπτομουν,επικοινωνησα με καποιο αλλο,που ασχολειται αποκλειστικα με ψαρια και που μου φανηκε οτι μπορει να ασχοληθει με το ενυδρειο μου οπως θα ηθελα.Με ενημερωσε για τα τεστ,για τον κυκλο αζωτου κ ολα οσα θα επρεπε να μαθω για αρχη και προμηθευτηκα και καινουριο φιλτρο [aquael turbo filter 500 professional].Ξεκινησα,λοιπον,τις μετρησεις,οι οποιες δεν ηταν και πολυ ενθαρρυντικες και κατ'επεκταση και τις αλλαγες νερου.Τελος παντων,για να μην υπερθεματισω και γινω κουραστικη,απο τοτε εχει περασει περιπου ενας μηνας,οι αλλαγες νερου γινονταν καθε 3-4 ημερες με αντιχλωριο και βακτηρια και οι τιμες που ειχα ηταν αμμωνια 0.4-1.2.Μετα τις αλλαγες επεφτε στο 0.4 ,αμεσως μετα ξανανεβαινε.Νιτρωδη και νιτρικα μεσα στα επιτρεπτα ορια.Ταιζα ελαχιστα και οχι καθε μερα.Καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα,αλλα το παιδι απο το πετσοπ μου ελεγε να συνεχισω ετσι.Αποτελεσμα,το ενα ψαρακι δεν τα καταφερε και πριν μερικες πεθανε.Απο τοτε εχω το ενα σε μια γυαλα και το αλλο σε ενυδρειο,κανω καθημερινες αλλαγες νερου,που δεν γνωριζω αν ειναι σωστο να τις κανω και αν επιτρεπω στα βακτηρια να κανουν τη δουλεια τους,αλλα αφου ειδα το ενα ψαρι να ταλαιπωρειται τοσο,ενιωσα οτι ειναι απαραδεκτο να αφησω και τα αλλα να αργοπεθαινουν απο την αμμωνια.Τα ψαρια οπως σας ειπα ηταν δωρο οποτε και να μαθω απο που αγοραστηκαν,δεν ξερω αν θα τα δεχτει πσω,πιθανον οχι μετα απο τοσον καιρο και φιλους που να ασχολουνται με το hobby δεν εχω,ωστε να τα δωσω.Σημερα το πρωι η αμμωνια ηταν στο 0.2 και η απορια μου ειναι η εξης,ειμαι σε καλο δρομο και συνεχιζω τις καθημερινες αλλαγες και το λιγο ταισμα μεχρι η αμμωνια μου να μηδενισει ή ολα οσα κανω ειναι λαθος,οποτε βαζω μια αγγελια εδω για τα δυο χρυσοψαρα και το ξανακανω απο την αρχη χωρις αγχος και πιεση για την υγεια των ψαριων? Ειλικρινα ευγνωμων για τη βοηθεια και με συγχωρειτε για το μακροσκελες κειμενο.

Έγινε επεξεργασία - lili_helena
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και καλο διαβασμα!

ξεσκονισε τα θεματα των αρχαριων!

λοιπον, καταρχην τα 60λιτρα δεν κανουν για χρυσοψαρα (για μονιμη κατοικια) , αν θελεις να μεινεις με χρυσοψαρα θα πρεπει να διπλασιασεις τα λιτρα τους ή ακομα και να τα τετραπλασιασεις (αναλογα το ειδος)

Αρα αποφασιζεις πρωτα με αυτο και βλεπουμε τα υπολλοιπα.. 

Για μπολι δεν σου μιλησαν στο πετσοπ?

Με μπολι (βιολογικο υλικο απο ετοιμο ωριμο και απο στρωμμενο φιλτρο, χομπιστα) θα μηδενισουν αμμωνια και νιτρωδη.

Το ψαρακι μην το κρατας στην γυαλα.. εκει η αμμωνια βρισκεται σε μεγαλυτερες ποσοτητες..

εφοσων ειναι αστρωτο το φιλτρο, μεχρι να βρεις μπολι (βγαλε μια αγγελια , θα σου δωσει καποιος κοντα σου .. ειναι δωρεαν) κανεις καθε μερα αλλαγη το μισο νερο του ενυδρειου , παντα με αντιχλωριο και σε θερμοκρασια ιδια με το νερο του ενυδρειου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η ποσοτητα βιολογικου υλικου ειναι μικρη (σε σχεση παντα με την ιχθυοφορτιση) τοτε η αμμωνια δεν θα μηδενισει γιατι πολυ απλα δεν επαρκει η βιολογια σου.Το φιλτρο που πηρες ειναι πολυ καλα αλλα μικρο και τα χρυσοψαρα ειναι πολυ ρυπογωνα,αν εχεις δει τα "κακα" τους καταλαβαινεις τι εννοω..

 

Αν θες να τα κρατησεις (χωρις να πεθαινουν) χρειαζεσαι μεγαλο ενυδρειο και μεγαλο εξωτερικο φιλτρο.Αν εισαι διατεθημενη να το κανεις αυτο τοτε θα σου δωσουμε και μπολι και απο την ιδια μερα θα αρχησει να στρωνει με πολυ γρηγορους ρυθμους το ενυδρειο και θα σταματησουν τα προβλημματα.

 

Αν σου ειναι δυσκολο να κανεις κατι τετοιο απο θεμα οικονομικο,χωρου ή οτιδηποτε αλλο θα πρεπει να αποχωρηστεις τα ψαρια γιατι θα αποδιμησουν ολα σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Στις αλλαγες που θα κανω καθημερινα βακτηρια να μη βαζω καθολου;μεχρι να δω τι θα κανω με τα ψαρια εννοω

Link to comment
Share on other sites

τα χρυσοψαρα ειναι 2 oranda.Δεν υπαρχει καμια περιπτωση δυο τετοια ψαρια να ζησουν οπως πρεπει σε 60lt;Αρα ειναι μονοδρομος το να τα δωσω;

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι oranda , ειναι καλυτερα ..

θελουν ενα ενυδρειο min 80 χ 35 χ 35 , για μονιμη κατοικια... 

αν ειναι μικρα σε μεγεθος σε παιρνει να μεινουν στο 60λιτρο για κανα χρονο.. οχι παραπανω.. θα χρειαστουν μετακομιση επειτα.

οπως σου ειπε ο Μιχαλης , θα χρειαστεις εξωτερικο φιλτρο ομως αν αποφασισεις να τα κρατησεις , ενα τυπου eheim 2213 ή καποιο στα κυβικα του , ωστε να αρκει και για το μελοντικο ενυδρειο. (δεν ειναι αναγκη να ειναι καινουργιο , βρισκεις και στιςς αγγελιες και στην μιση τιμη)

θα ελεγα να βαλεις ενα μπολι αμεσα να εισαι κι εσυ πιο σιγουρη..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,ευχαριστω!Μια επιπλεον ερωτηση να κανω.Σημερα το πρωι το ενα ψαρι αρχισε να κολυμπαει στα πλαγια.Εδω και κανα δυο μερες ηταν καπως νωχελικο και οχι τοσο δραστηριο οσο παλια,αλλα σκεφτηκα οτι μπορει να ηταν η ταλαιπωρια και το στρες απο τις καθημερινες αλλαγες και τα αυξημενα επιπεδα αμμωνιας.Σημερα ομως γυρισε στο πλαι και στεκεται ετσι χωρις να κολυμπαει.Τα ιδια ακριβως ειχαν συμβει και στο τριτο ψαρι που ειχα,που πεθανε πριν 5 μερες.Εχω διαβασει οτι αυτα ειναι συμπτωματα μιας ασθενειας,της νηκτικης κυστης,ομως αυτη ειναι μεταδοτικη?Γι'αυτο μεσα σε λιγες μερες εχει και το αλλο ψαρι τα ιδια συμπτωματα?Ή δεν μπορουμε να γνωριζουμε σε τι οφελειται?Εριξα ενυδρειακο αλατι οπως ειχα διαβασει σε καποιο ποστ στο forum σας και χθες του εδωσα να φαει βρασμενο αρακα,οπως επισης ειχα διαβασει εδω,γιατι σκεφτηκα οτι κακο δεν θα του κανει.Μιλησα και με αυτον τον ανθρωπο απο το πετσοπ κ μου ειπε να περασω να παρω καποια φαρμακα μηπως και το σωσουμε.Εχετε εσεις να προτεινετε κατι διαφορετικο?Υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη να μουλιαζεις την τροφη σε λιγο νερο του ενυδρειου πριν την ριξεις.Επειδη ειναι λαιμαργα την τρωνε απο την επιφανεια και καταπινουν αερα.Δεν ειναι μεταδοτικη αλλα ειναι καταστροφικη.Αυτα για την νυκτικη κυστη ΑΛΛΑ πριν βαλεις μπολι σου προτεινω να μην ξαναταισεις καθολου,αντεχουν για αρκετες μερες χωρις φαγητο,το μονο που κανεις με το να ταιζεις σε αστρωτο φιλτρο ειναι να ρυπαινεις καθημερινα και να προκαλεις μεγαλυτερο προβλημμα απο την πεινα που μπορει να νομιζεις οτι εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω ελαχιστα.Μερα παρα μερα και αν.Και μουλιαζω σε νερο απο το ενυδρειο πριν την ριξω.Για το αρρωστο ψαρι υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω εκτος απο τη θεραπεια που μου ειπε το παιδι απο το πετσοπ?

 

Link to comment
Share on other sites

Να ανοιξεις ενα θεμα στις ασθενειες συμπληρωνοντας παραλληλα την φορμα αυτη http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-oeunia-aeeuaiuoco-aoeyiaaeao/ δινωντας οσο περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να δωσεις με φωτογραφιες του ενυδρειου και του ψαριου σου.

Link to comment
Share on other sites

καλωσ ηρθεσ και απο μενα.δυστηχωσ αρχισεσ ασχημα οπωσ και η περισοτερη εδω μεσα φανταζομαι.συνεχισε με αρακα η και καθολου για κανα δυο μερεσ.και μετα με τροφη που βυθιζεται αμεσωσ.για την ασθενεια τησ νυκτικησ κυστησ πεζει πολυ μεγαλο ρολο οι ποιοτητα του νερου.πρεπει να στρωσεισ το ενυδρειο.και φυσικα οτι σου ειπαν οι ποιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

ο αρακας κανει μια χαρα για το swimmblander.. αν ειναι βαριας μορφης ... θα χρειαστεις φαρμακειο κι οχι πετσοπ..

πλεον εφοσων αρχισες να μπαινεις και να ρωτας στο φορουμ.. κοψε τις κακες παρεες με τους πετσοπαδες  :D

ανεβασε ενα βιντεακι με το ψαρι να δουμε την κατασταση του

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα.

Δυστυχώς το ένα πρόβλημα επιταχύνει το επόμενο ή δημιουργεί το επόμενο.

Μείωσε η σταμάτα το τάισμα, και 1 εβδομάδα να μένουν νηστικά δεν παθαίνουν τίποτα, ή ρίξε λίγο αρακά.

Το λίγο φαί επιβαρύνει και λιγότερο τη βιολογία.

Αφού έχεις οράντα θα σου πρότεινα να μη ταΐζεις τροφή σε φυλλαράκια αλλά να βρεις βυθιζόμενα πελετ. Με το βυθιζόμενο πέλετ μειώνεις τη πιθανότητα της νυκτικής κύστης και λερώνεις πολύ λιγότερο το ενυδρείο. Να ζητάς τροφή που να αναφέρει sinking pellet και όχι floating pellet, προσωπικά έχω σταματήσει τα φυλλαράκια στα χρυσόψαρά μου τελείως.

Επίσης να σου πω πως το πρόβλημα της νυκτικής κύστης δεν είναι μόνο από το φαί αλλά μπορεί να είναι και εσωτερική μικροβιακή λοίμωξη ή και εσωτερική μόλυνση από παράσιτα. Για αυτούς τους λόγους συνιστάται και θεραπεία με Epsom Salt (Θειικό Μαγνήσιο MgSO4) ή Flagyl (δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τη δοσολογία να σου πω ακριβώς).

Θεωρώ πως ταυτόχρονα με όλα αυτά πρέπει να βρεις μπόλι επειγόντως, να λύσεις τουλάχιστον το πρόβλημα της βιολογίας. Αν μπορείς να έρθεις Κερατσίνι μπορώ να σου δώσω όσο θες, και σε ελαφρόπετρα αλλά και σε σφουγγάρι, ακόμα και βρώμικο ενυδρειακό βαμβάκι ή και νερό με "μπιχλα" μέσα

 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ!Ταιζω Ο.S.I goldfish pellets.Μου την εφεραν οι φιλοι που με εφεραν και τα ψαρια.Δε γνωριζω αν ειναι αξιοπιστη ή οχι.Αν υπαρχει κατι καλυτερο που εχετε να προτεινετε ευχαριστως να την αλλαξω.Το Epsom Salt φανταζομαι δεν ειναι το ενυδρειακο αλατι,ετσι?Και μπορω να το προμηθευτω απο ενα οποιοδηποτε φαρμακειο?

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης,ακριβως επειδη καπου διαβασα οτι το προβλημα αυτο δεν οφειλεται παντα στο φαγητο,αλλα μπορει να ειναι οσα προανεφερες,γι'αυτο ρωτησα αν ειναι μεταδοτικο και αν μπορει να επηρεασει και το δευτερο ψαρι,ετσι ωστε οποια θεραπεια ακολουθησω για το αρρωστο να συμπεριλαβω και το υγιες.Αν οχι να απομονωσω παλι το αρρωστο και να γινει αποκλειστικα σε εκεινο η θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

Αφου η τροφή είναι βυθιζόμενη θεωρώ πως είναι εντάξει, δεν την γνωρίζω αυτή τη μάρκα να σου πω λεπτομέρειες.

Το Epsom salt όντως δεν είναι το απλό ή το ενυδρειακό αλάτι και μπορείς να το βρεις και σε φαρμακείο, το χρησιμοποιούν για ποδόλουτρα, δεν μπορώ να βρω όμως τις δοσολογίες. Όσο για τη θεραπεία θα έλεγα πως είναι καλύτερα να γίνει στο ενυδρείο γιατί αν είναι μικροβιακή ή παρασιτική μόλυνση να γίνει προληπτικά και στο 2ο ψάρι. Οι θεραπείες αυτές δεν είναι τόσο βαριές και ειδικά με το Epsom salt μόνο καλό θα κάνεις, αρκεί να μη γίνεται τακτικά. Τη δοσολογία δεν μπορώ να βρώ όμως, αν κάποιος άλλος από το φόρουμ τη γνωρίζει ή έχει κάποιο link ας το δώσει

Link to comment
Share on other sites

αναμενε με τον αρακα και υστερα πας σε epsom salt..

βιασου για το μπολι... αυτο επειγει.

Link to comment
Share on other sites

Θα με εξυπηρετουσε παρα πολυ να ειχα τη δοσολογια γιατι ελεγα να παω σημερα να το παρω.Αν ειναι ευκολο καποιος που γνωριζει να με ενημερωσει,θα με βοηθουσε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σχετικα με αυτο,γιατι με απορροφησε το θεμα της ασθενειας και δεν σας ανεφερα καθολου για μετρησεις.Η αμμωνια μου σημερα ηταν ,αν οχι στο 0 , στο 0.1.Ενδεχεται να στρωνει εστω και αργα?Ή συνεχιζω να χρειαζομαι μπολι?

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια μηδενιζει μετα απο λιγες μερες αλλα τα νιτρωδη που ειναι εξισου δηλητηριωδη ερχονται αμεσως μετα.Χρειαζεσαι μπολι και μαλιστα αμεσα,στο εχουμε ηδη πει αρκετες φορες :)

Link to comment
Share on other sites

αν μενεισ κοντα προσ βουλα μπορω να σου δωσω μπολι

Link to comment
Share on other sites

δωσε τις μετρησεις σου..

αμμωνια , νιτρωδη , νιτρικα.

και βαλε ενα βιντεακι αν μπορεις να δουμε την κατασταση του ψαριου..

τον αρακα τον εφαγε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μένα, επειγει το μπόλι, αλλιώς κάνει πάνω απο μήνα να στρώσει! Σε ποία περιοχή είσαι να σου δώσουμε μπόλι; Εγώ είμαι βόρεια. ;)

Στάλθηκε από το G320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,οι μετρησεις ειναι: αμμωνια 0 , νιτρωδη 0.2 και νιτρικα 7.Το ψαρακι,οχι,δεν εφαγε τον αρακα και γενικα δεν φαινεται πολυ καλα.Οσο για το μπολι αυριο θα ξερω αν μπορω να παρω απο ενα γνωστο μου,αλλιως θα σας χρειαστω :) ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για την προθυμεια να βοηθησετε

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε νέα σου, για ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...