Jump to content

Προβλημα Με Ενυδρειο


Recommended Posts

οι μετρησεις δειχνουν οτι παει να στρωσσει..

ο ψαρι πως ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Το ψαρακι δεν τα καταφερε τελικα,ειχε επιδεινωθει η κατασταση του και το επομενο πρωι πεθανε.Το ιδιο εγινε μεσα σε μερικες ωρες και με το τριτο ψαρι,ξεκινησε να κολυμπαει πλαγια,ανεπνεε γρηγορα και ηταν στον βυθο συνεχως και λιγες ωρες μετα πεθανε και αυτο.Δεν εχω καταλαβει ακομα τι μπορει να ηταν αν και εχω διαβασει αρκετα για τις ασθενειες,ουτε αν ηταν κατι μεταδοτικο,αν και η λογικη μου λεει οτι πιθανον να ηταν.Και κατα συνεπεια δεν ξερω αν το αδειασμα του νερου και ο καθαρισμος του ενυδρειου θα επαρκεσουν ωστε να τα ξαναξεκινησω ολα απο την αρχη,σωστα,χωρις βιασυνη.Εννοω οποια ασθενεια κι αν ειχαν τα ψαρια ειναι αρκετος ενας καλος καθαρισμος με νερο βρυσης ωστε να απαλλαγει το ενυδρειο απο ο,τι υπηρχε και να ξεκινησω απο την αρχη? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις γιατι δεν θελεις ακομα να βαλεις μπολι;

Εχουμε προσφερθει ολοι να σου δωσουμε και μπορεις να εμπιστευθεις απολυτα την Καλιροι που ειναι χρυσοψαρου και ειναι και γυναικα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Το ψαρακι δεν τα καταφερε τελικα,ειχε επιδεινωθει η κατασταση του και το επομενο πρωι πεθανε.Το ιδιο εγινε μεσα σε μερικες ωρες και με το τριτο ψαρι,ξεκινησε να κολυμπαει πλαγια,ανεπνεε γρηγορα και ηταν στον βυθο συνεχως και λιγες ωρες μετα πεθανε και αυτο.Δεν εχω καταλαβει ακομα τι μπορει να ηταν αν και εχω διαβασει αρκετα για τις ασθενειες,ουτε αν ηταν κατι μεταδοτικο,αν και η λογικη μου λεει οτι πιθανον να ηταν.Και κατα συνεπεια δεν ξερω αν το αδειασμα του νερου και ο καθαρισμος του ενυδρειου θα επαρκεσουν ωστε να τα ξαναξεκινησω ολα απο την αρχη,σωστα,χωρις βιασυνη.Εννοω οποια ασθενεια κι αν ειχαν τα ψαρια ειναι αρκετος ενας καλος καθαρισμος με νερο βρυσης ωστε να απαλλαγει το ενυδρειο απο ο,τι υπηρχε και να ξεκινησω απο την αρχη? Ευχαριστω!

 

Τα ψάρια σου πέθαναν λόγω δηλητηρίασης από αμμωνία και νιτρικά, άδικα ψάχνεις στις ασθένειες. 

 

Αν θέλεις να μην πάθεις τα ίδια ξανά θα πρέπει πρώτα να στρώσεις το ενυδρείο σου. Καλό φίλτρο, μπόλικο υλικό βιολογικό υλικό και μπόλι ή βακτήρια (ή και τα δύο). Δεν θα βάλεις ψάρια μέσα μέχρι να έχεις αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και να μετράς νιτρικά. 

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...