Jump to content

Χαμηλή Ανθρακική Σκληρότητα...


Recommended Posts

Από τη στιγμή που έστησα το ενυδρείο μου αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ΚΗ το οποίο είναι εξαιρετικά χαμηλό (<1) ... αυτό έχει ως αποτέλεσμα πτωχή ανάπτυξη των φυτών μου ... το νερό με το οποίο κάνω αλλαγές περιέχει 1/3 περίπου νερό Α/Ο ...

 

Πως μπορώ να ανεβάσω λίγο το ΚΗ με τρόπο ασφαλή για τα ψάρια μου; 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το χαμηλο kh για τα φυτα.Κατι αλλο φταιει γι αυτο.

Τι μετρησεις εχει το ενυδρειο?

Τι μετρησεις εχει το νερο που κανεις αλλαγη?

Τι εχεις για βυθο?

Εχεις co2?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω διοξειδιο .... με 50 φυσαλιδες/ λεπτό περιίπου ...

 

Οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές οσον αφορά στα νιτρικα τα νιτρωδη την αμμωνια και τα φωσφορικα ....

 

οσον αφορα το νερο της βρυσης μου ξερω απλα οτι ειναι σκληρο ... δεν εχω κανει περαιτερω μετρησεις ...

 

για βυθο εχω το Fluval stratum .... 

 

θα ηθελα να αυξησω λιγο το ΚΗ διοτι αποσο ξερω οταν ειναι τοσο χαμηλο, το pH καθισταται ευμεταβλητο ... 

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό δεν ειναι για το GH ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.seachem.com/Products/product_pages/AlkalineBuffer.html

Sorry, κεκτημενη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω διοξειδιο .... με 50 φυσαλιδες/ λεπτό περιίπου ...

 

Οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές οσον αφορά στα νιτρικα τα νιτρωδη την αμμωνια και τα φωσφορικα ....

 

οσον αφορα το νερο της βρυσης μου ξερω απλα οτι ειναι σκληρο ... δεν εχω κανει περαιτερω μετρησεις ...

 

για βυθο εχω το Fluval stratum .... 

 

θα ηθελα να αυξησω λιγο το ΚΗ διοτι αποσο ξερω οταν ειναι τοσο χαμηλο, το pH καθισταται ευμεταβλητο ... 

 

Oταν λες οτι οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες τι ενοεις?

Τι ph μετρας?

Το Fluval stratum μεωνει το kh.

To kh δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο στα φυτα.

το μινεραλ που σου εγραψε ο Ρικ ανεβαζει kh και gh.

Γιατι δεν βαζεις ομως περισσοτερο νερο δικτυου στην μειξει που κανεις?

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

Βαλε και μια φωτο να παρουμε μάτι...

Link to comment
Share on other sites

Εαν αναφερεσαι στο ενυδρειο με τα ζωοτοκα που εχεις στο προφιλ σου γιατι

χρησιμοποιεις Α/Ο και οχι μονο νερο βρυσης;

Link to comment
Share on other sites

Εαν αναφερεσαι στο ενυδρειο με τα ζωοτοκα που εχεις στο προφιλ σου γιατι

χρησιμοποιεις Α/Ο και οχι μονο νερο βρυσης;

 

Το ενυδρειο εχει ξαναστηθει απο την αρχη με tetras, ροδοστομους και προσφατα Δισκους ... δεν εχω ανανεωσει το προφιλ συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες οτι οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες τι ενοεις?

Τι ph μετρας?

Το Fluval stratum μεωνει το kh.

To kh δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο στα φυτα.

το μινεραλ που σου εγραψε ο Ρικ ανεβαζει kh και gh.

Γιατι δεν βαζεις ομως περισσοτερο νερο δικτυου στην μειξει που κανεις?

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

Βαλε και μια φωτο να παρουμε μάτι...

 

αμμωνια, νιτρωδη μηδεν, νιτρικα ελαχιστα, φωσφορικα μηδεν, pH 6.5-6.7 με υγρα τεστ της JBL...

 

εαν απο εδω και περα κανω τις αλλαγες νερου με 20% Α/Ο αντι για 30% θα ανεβει σταδιακα το ΚH χωρίς να κινδυνεύσουν ταψάρια? Τι kH θελω για δισκους, καρδιναλιους και ροδοστομους ???

 

Αλλαγές νερού κάνω κάθε σαββατο η κυριακή ανάλογα με τη δουλεια

 

Φωτογραφια το απογευμα απο το σπιτι ....  

Link to comment
Share on other sites

http://www.seachem.com/Products/product_pages/AlkalineBuffer.html

Sorry, κεκτημενη ταχυτητα.

 

Τα buffers λιιιγο τα φοβαμαι :(

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τη γενικη σκληροτητα GH εχεις στο δυκτιο και τη στο ενυδρειο;

Βαλε φωτο, μην ντρεπεσε. Μπορει λογω και πολυ λιγων νιτρικων να εχουν φρεναρει τα φυτα σου. Μηπως εχεις και αλγες;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τη γενικη σκληροτητα GH εχεις στο δυκτιο και τη στο ενυδρειο;

Βαλε φωτο, μην ντρεπεσε. Μπορει λογω και πολυ λιγων νιτρικων να εχουν φρεναρει τα φυτα σου. Μηπως εχεις και αλγες;

 

Τεστ για γενικη σκληροτητα δεν εχω :(

Nαι εχω καφε αλγες ... αρκετα εντονες επανω σε παλτυφυλλα φυτα οπως οι ανουβιες, κι επανω στο moss το οποιο σε ορισμενα σημεια εχει γινει καφε απο πρασινο ... τι μας λεει αυτο;

 

θα βαλω φωτο δε ντρεπομαι ... κανω προσαρμογη κατι νεα ψαρακια ...

 

οτα ντα ριξω μεσα θα βγαλω

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/69926-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%86%CF%85/

Φιλε μου συμπληρωσε τη φορμα περιγραφωντας οσο καλυτερα μπορεις την κατασταση και βαλε φωτο γιατι ετσι δεν ειναι ευκολο να βγαλουμε ακρη.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Χαμηλη ανθρακικη σκληροτητα, καφε αλγη στα τζαμια και τα φυτα, κιτρινισμα ορρισμενων φυλων (χλωρωση;) αν και ριχνω καλιο στο νερο .

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 120 x 45 x 58 (300 λίτρα) τρεχει περιπου 2,5 μηνες
- Φωτισμός: 2 καινουριες Τ5 (ουτε διμηνο λειτουργιας) 39 Watt, χωρις ανακλαστηρες  ( Μαρκα Power Glo, 18.000 K εκαστη αν και δε μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος απο το συνολικο φως)
- Βυθός και Υπόστρωμα: 20 κιλα fluval stratum
- Διοξείδιο του Άνθρακα: μπουκαλα διοξειδιου στις 60-70 φυσα ανα λεπτο περιπου
- Οξυγόνο: Εαν και διαθετω αεραντλια δε την εχω τοποθετησει. Την τοποθετησα μονο οταν προσφατα χρειαστηκε να ζεστανω το νερο για να αντιμετωπισω το ich
- Φίλτρανση: Jbl CristalProfi e1501 (1400 lt/h, καδοσ 12 λιτρων γεματος με siporax)
- Φυτα: anubias, cabomba Και αλλα που δε ξερω πως λεγονται :)
- Ψάρια: 28 ροδοστομοι, 12 καρδιναλιοι (τετρα), 4 δισκοι Stendker
- Ρουτίνες: Seachem Flourish, Seachem Potassium (μου εχοθυν τελειωσει πρεπει να αγορασω.. τελευταιες δοσεις πριν 2-3 ημερες), αλλαγη νερου περιπου 3 κουβαδες καθε σ/κ
ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: ενυδρειο: 6.2-6.4, βρύση: >7.6
- KH: ενυδρείο 2-3 dKH, βρύση 6 dKH (με υγρά test της Salifer το ΚΗ του ενυδρειου βγαινει 1-2)
- GH: ενυδρείο 5 dKH, βρύση 7 dKH
- ΝΗ3/NH4: Aμμωνία <0.05 ppm
- ΝΟ2: < 0.01 ppm
- ΝΟ3: 1 ppm
- PO4: <0.02 ppm
- Fe: δε διαθετω test
- CO2: έριχνα το excell μεχρι να μου τελειωσει αλλα τωρα με τις μπουκαλες δε νομιζω οτι χρειαζεται και λεω να μην αγορασω ξανα
- Θερμοκρασία: 29 βαθμοι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: anubia, moss
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: καφε αλγη, κιτρινισμα φυλων
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: πρόσφατη ασθένεια ich των ψαριων που θεραπευτηκε με EXIT και ESHA 2000 αλλα τα παραπανω συμπτωματα ειχαν παρουσιαστει πολυ πιο πριν

ΘΕΡΑΠΕΙΑ  ΚΑΜΙΑ
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

 

 

ακολουθουν φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

anubia

post-59291-0-18841700-1430243199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

moss

post-59291-0-20514600-1430243256_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

anubia

post-59291-0-97108600-1430243394_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαλε σε παρακαλω και καμια γενικη. Να υποθεσω πως το 58 ειναι το υψος του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

ναι .... 60 ειναι αλλα δε το εχω γεματο μεχρι επανω

post-59291-0-47117400-1430244492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το kh τελικα ποιο ειναι στο ενυδρειο?

Στην αρχη ελεγες οτι ειναι μικροτερο του ενα τωρα λες 2-3...

Η χλωρωση οπως αναφερεις οτι εχεις  δεν οφειλεται στο καλιο. αλλα στον σιδηρο .

ριξε μια ματια εδω ...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99713-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%88%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AC/

 

Η καφε αλγη οφειλεται στον χαμηλο φωτισμο , αλλα εγω βλέπω να εχεις μαυρη επανω στις ανουμπιες.

Οι 3 κουβαδες αλλαγη πόσα λιτρα ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας να χαιρεσε το ενυδρειο σου :) Οτι πουμε εδω δεν ειναι για να σου τραβιξουμε τα αυτια αλλα για να βελτιωσεις στα σημεια οσο μπορεις και επιθυμης το ενυδρειο σου και απο εκει και περα ειναι στο χερι σου το τη θα κανεις στο τελος.

Αρχιζωντας λοιπον απο το ενυδρειο σου ενω ειναι ιδανικο για δισκους και σκαλαρια απο την αλλη δυσκολευει το θεμα σαν φυτεμενο. Το υψος του ενυδρειου σου δυσκολευει τον φωτισμο και απο την αλλη καλο θα ηταν καποια στιγμη να διπλασιασεις τουλαχιστον τα βατ στο συνολο τους. Μετα η φιλτρανση και αυτη ειναι αδυναμη και απο την σκονη πανω στα φυλλα των φυτων καταλαβαινω πως η δεν εχεις καθολου σφουγγαρια και μαλλι η ειναι ανεπαρκης. Στην θεση σου θα εβαζα αλλο ενα ιδιο φιλτρο να δουλευουν ταυτοχρονα με τα υλικα τους κανονικα οπως πρεπει. Επισης οι αλλαγες νερου που κανεις ειναι περιπου στα 60 λιτρα πραγμα το οποιο ειναι πολυ λιγο στη θεση σου θα αλλαζα τις διπλες κουβαδιες με περισσοτερο νερο δυκτιου για να ανεβει λιγο και η ΚΗ. Θα εκοβα επισης στο μισο το διοξειδιο μια που εχεις ελλειψη ΚΗ και νιτρικων και θεωρω οτι τα τελευταια ειναι η κυρια αιτια της χλωρωσεις σε συνδιασμο με την λιπανση. Η θερμοκρασια ειναι καλη για τα ψαρια σου αλλα τα φυτα υποφερουν ετσι οι αλγες εχουν παλι εναν λογο επιβιωσεις παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Το υψος του ενυδρειου σου δυσκολευει τον φωτισμο και απο την αλλη καλο θα ηταν καποια στιγμη να διπλασιασεις τουλαχιστον τα βατ στο συνολο τους.

 

Εαν δεν κανω λαθος οι δισκοι θελουν χαμηλο φωτισμο αρα ο φιλος

πρεπει να δωσει προτεραιοτητα στα ψαρια και οχι στα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το kh τελικα ποιο ειναι στο ενυδρειο?

Στην αρχη ελεγες οτι ειναι μικροτερο του ενα τωρα λες 2-3...

Η χλωρωση οπως αναφερεις οτι εχεις  δεν οφειλεται στο καλιο. αλλα στον σιδηρο .

ριξε μια ματια εδω ...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99713-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%88%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AC/

 

Η καφε αλγη οφειλεται στον χαμηλο φωτισμο , αλλα εγω βλέπω να εχεις μαυρη επανω στις ανουμπιες.

Οι 3 κουβαδες αλλαγη πόσα λιτρα ειναι ?

 

 

Το ΚΗ βγαινει 2-3 με υγρα τεστ της JBL ... με υγρα test της salifert που εχω για το θαλασσινο ενυδρειο βγαινει το πολύ 1...

 

με τα υγρα τεστ της JBL που αγορασα εχθες βγαινει 2-3 ομως ... 

 

Η χλωρωση μας λεει οτι πρεπει να ριχνω και σιδηρο ;;;

 

Η αλγη επανω στις ανουβιες ειναι καφε οχι μαυρη .... εαν ειναι μαυρη ομως τι σημαινει;;;

 

αυτες οι λαμπες που ανεφερα ειναι καλες; ο φωτισμος του ενυδρειου δεν ειναι καθολου ικανοποιητικος οπως φαινεται απο μακρυα ... τι θα μου προτείνατε να αγορασω εαν πρεπει να τις αλλαξω; βγαζουν 18.000 Κ η μια υποτιθεται αλλα παρολα αυτα το ενυδρειο δεν ειναι οσο φωτεινο θα ηθελα ...

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κανω λαθος οι δισκοι θελουν χαμηλο φωτισμο αρα ο φιλος

πρεπει να δωσει προτεραιοτητα στα ψαρια και οχι στα φυτα.

Stav δεν αντιλεγω.

Αν θελουμε να το παμε και καθαρα βιοτοπικα θα επρεπε να εχουμε ξυλα, Blackwater, χαμηλο φωτισμο χαμηλη ροη υψηλες θερμοκρασιες οξινο περιβαλλον και αντε και κανα φυτο επιφανειας. 

 

Απο την αλλη ομως υπαρχουν και πολλοι χομπιστες οπου βρισκωντας μια μεση οδο διατηρουν φυτα και δισκους μαζι σε μια ισοροποια με πολυ καλα αποτελεσματα.

https://www.google.gr/search?q=Plant+aquarium+with+Discus&biw=1920&bih=961&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=CYlAVazDC9OXavjpgIgB&ved=0CB4QsAQ

Σιγουρα σε αυτη την περιπτωση δεν πονταρεις σε αναπαραγωγες και αγριους δισκους αλλα απο την αλλη δεν εχουν αναφερθει σημαντικα προβληματα για την διατηρηση τέτοιων ενυδρειων με δισκους του εμποριου ας πουμε οπου επι πολλες γεννιες εχουν προσαρμοστη σε ποιο ουδετερες συνθηκες.

Η επιλογη ειναι καθαρα στον καθε χρηστη και η αληθεια ειναι πως με τοσο ομορφα ψαρια οπως ειναι οι δισκοι και με ενα τοσο ομορφο περιβαλλον που δημιουργουν τα φυτα να σου πω οτι τα θεωρω πολλοι ομορφα και ισως καποια μερα να το δοκιμασω και εγω ενα αναλογο project.  Απο την αλλη σιγουρα υπαρχουν και ποιο βιοτοπικοι χρηστες οπου ειναι ακρως αντιθετοι. Σεβαστη η καθε αποψη οπως και να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...