Jump to content

Δημιουργία Νεου Ενυδρειου Για Ραμιρεζι Και Δισκους.


Irakles

Recommended Posts

Λοιπόν θέλω να ρωτήσω και να σας συμβουλευτώ για να στήσω ένα ενυδρειο

από την αρχή και να είναι σωστό όσο μπορώ να το κάνω αυτό!!!

 

ενυδρειο: 400 λιτρα 

 

  • Διαστάσεις ενυδρείου :151X51X62
  • λιτρα:400
  • φωτισμος: 4λάμπες Τ5 54Watt

 

ή (αναλογα τα οικονομικα)

 

  • Διαστάσεις ενυδρείου :181X61X69
  • λιτρα:600
  • φωτισμος: 4λάμπες Τ5 80Watt

 

 

1ον  τι λάμπες να βάλω (θα ήθελα φτηνή αλλά καλή λύση)

2ον  τι βυθό να προτιμήσω ( χαλαζιακη άμμο ή κάποιο υπόστρωμα για μπορώ να φυτέψω??? )

3ον  ποσά κιλά μακαρόνι??

4ον  τι υγρά που θα χρειαστώ για το νερό και διάκοσμο(ξύλα, φυτά)

( εκτός από βακτήρια και αντιχλωριο) κάτι ποιο αναγκαίο για αυτά τα ψάρια!!!

 

έχω Α.Ο. για νερό

 

ένα φίλτρο 1350 λίτρα μάλλον-σίγουρα θα χρειαστώ άλλο ένα με ανάλογα λίτρα...????

 

παρακαλώ για σίγουρες απαντήσεις και πιο πολύ από εμπειρία σας αν είναι μακρόχρονη

για να μην πέσω σε λάθη που κοστίζουν χρόνο, χρήμα αλλά και ζωές ψαριών και φυτών...

πιστεύω αρχίζω με σωστές απορίες... για να προχωρήσω σωστά...???

 

Σας ευχαριστώ εξ'αρχης και περιμένω συμβουλές!!! 

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου πω για τα ραμ στα σιγουρα οτι θες λεπτη χαλαζιακη αμμο.Μπορεις να φυτεψεις οτι θελεις αλλα καλο ειναι να ξεχασεις τα λιπασματα και ειδικα τις ταμπλετες βυθου.Ειναι πολυ ευαισθητα στην χημεια του νερου και δεν εννοω σκληροτητες,ειναι ευαισθητα στα χημικα και τα προσθετα.Για το νερακι δοκιμασε 50 οσμωση 50 βρυση.Ξυλα θα προτεινα redwood και γενικα οτι βυθιζεται δυσκολα αντεχει περισσοτερο στον χρονο ενω οτι βυθιζεται αμεσως σαπιζει και γρηγορα.Στην διακοσμηση φροντισε να εχεις επιπεδες επιφανειες (αν και δυσκολα θα δεις μωρα με τους δισκους μεσα) αλλα και αρκετο χωρο ελευθερο για σκαψιμο.Περνουν ωρες μασουλωντας την αμμο.

Για τους δισκους περιμενε να σου γραψει καποιος που ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου πω για τα ραμ στα σιγουρα οτι θες λεπτη χαλαζιακη αμμο.Μπορεις να φυτεψεις οτι θελεις αλλα καλο ειναι να ξεχασεις τα λιπασματα και ειδικα τις ταμπλετες βυθου.Ειναι πολυ ευαισθητα στην χημεια του νερου και δεν εννοω σκληροτητες,ειναι ευαισθητα στα χημικα και τα προσθετα.Για το νερακι δοκιμασε 50 οσμωση 50 βρυση.Ξυλα θα προτεινα redwood και γενικα οτι βυθιζεται δυσκολα αντεχει περισσοτερο στον χρονο ενω οτι βυθιζεται αμεσως σαπιζει και γρηγορα.Στην διακοσμηση φροντισε να εχεις επιπεδες επιφανειες (αν και δυσκολα θα δεις μωρα με τους δισκους μεσα) αλλα και αρκετο χωρο ελευθερο για σκαψιμο.Περνουν ωρες μασουλωντας την αμμο.

Για τους δισκους περιμενε να σου γραψει καποιος που ξερει.

 

Οπα! Γιατι δεν μπορει να δει μωρα απο τα ραμιρεζ οταν ειναι μεσα οι δισκοι?

Αν εχει κρυψωνα ( φωλια ) θα τα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Ε νομιζω θα τρωγονται τα μωρα μολις αρχισουν να κολυμπουν.Κρυψωνες και να εχει δεν τις προτημουν τα ραμ,κολυμπουν σε ανοιχτα σημεια,τουλαχιστον τα δικα κου ετσι κανουν και γενικα δεν εχω δει ραμ να κρυβονται.Αν κολυμπουν 150 μικρα σε μια μπαλα πιστευεις δεν θα δοκιμασουν οι δισκοι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δισκοι και ραμιρεζι καλυτερα οχι μαζι..... Οπως θα ελεγε και καποιος!!! χαχαχαχα Και συμφωνω απολυτα... καλυτερα να το αποφυγεις το combo θεωρω ειναι ρισκο τεραστιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω να ρωτήσω και να σας συμβουλευτώ για να στήσω ένα ενυδρειο

από την αρχή και να είναι σωστό όσο μπορώ να το κάνω αυτό!!!

 

ενυδρειο: 400 λιτρα 

 

  • Διαστάσεις ενυδρείου :151X51X62
  • λιτρα:400
  • φωτισμος: 4λάμπες Τ5 54Watt

 

ή (αναλογα τα οικονομικα)

 

  • Διαστάσεις ενυδρείου :181X61X69
  • λιτρα:600
  • φωτισμος: 4λάμπες Τ5 80Watt

 

 

1ον  τι λάμπες να βάλω (θα ήθελα φτηνή αλλά καλή λύση)

2ον  τι βυθό να προτιμήσω ( χαλαζιακη άμμο ή κάποιο υπόστρωμα για μπορώ να φυτέψω??? )

3ον  ποσά κιλά μακαρόνι??

4ον  τι υγρά που θα χρειαστώ για το νερό και διάκοσμο(ξύλα, φυτά)

( εκτός από βακτήρια και αντιχλωριο) κάτι ποιο αναγκαίο για αυτά τα ψάρια!!!

 

έχω Α.Ο. για νερό

 

ένα φίλτρο 1350 λίτρα μάλλον-σίγουρα θα χρειαστώ άλλο ένα με ανάλογα λίτρα...????

 

παρακαλώ για σίγουρες απαντήσεις και πιο πολύ από εμπειρία σας αν είναι μακρόχρονη

για να μην πέσω σε λάθη που κοστίζουν χρόνο, χρήμα αλλά και ζωές ψαριών και φυτών...

πιστεύω αρχίζω με σωστές απορίες... για να προχωρήσω σωστά...???

 

Σας ευχαριστώ εξ'αρχης και περιμένω συμβουλές!!! 

Περαν της συμβουλης μου για τα ψαρια σου 

1.. Λαμπες φθηνες βρισκεις σε ηλεκτρολογικα για πλακα, εγω θα εδινα λιγα παραπανω για grolux. Αξιζει και τα φασματα που παιρνεις ειναι ομορφα.

2..Αμμο, Μονο αμμο αν θες δισκους.-

3...Οσα περισσοτερο μπορεις να χωρεσεις στο φιλτρο,χωρις να το μπουκωσεις.

4...Θες να πας βιοτοπικα η οχι? Αν ναι μονο καποια ξυλα και αρκετο χωρο να κολυμπανε οι δισκοι αλλα και κρυψωνες. Αν οχι μπορεις να βαλεις πολλα φυτα.. πραγματικα πολλες επιλογες.

 Φιλτρο θα χρειαστεις κι αλλο σιγουρα. Ειναι λιγο για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω να σου πω πριν σου μεταφερω το θεμα στη κατηγορια των δισκων,ειναι οτι με τις θερμοκρασιες που θελουν οι δισκοι,δεν θα την παλεψουν πολλα φυτα.Ειδικα αν χρειαστει καποια στιγμη να ανεβασεις την θερμοκρασια ακομα περισσοτερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν σε παιρνει οικονομικα και σε χωρο καλυτερα μεγαλο.

Οπως σου ειπαν ποιο πανω ( MfJones ) η φιλτρανση με τους δισκους ειναι το παν.

Θα ειναι κατασκευη το ενυδρειο η ετοιμο?

Αν πας τυπου βιοτοπικο δεν θες τοσο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, ξεκινάς πολύ καλά!

Όπως είπαν και οι προγενέστεροι τουλάχιστον ένα φίλτρο ακόμα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κάδο!!!

Από φυτά όπως είπε και ο rastafarian λόγω της υψηλής θερμοκρασίας που θελουν οι δίσκοι, περιορίσου σε εύκολα και ανθεκτικά (ανούμπιες, βαλισνέριες...)

Από λάμπες σε  ένα ηλεκτρολογικό μαγαζί με ίδια χαρακτηριστικά με τις ενυδρειακές, και θα μπορούσες να βάλεις μόνο 2, οι δίσκοι δεν τρελαίνονται για φωτοχυσίες.

Ψιλή λευκή άμμος χωρίς υπόστρωμα.

Όσο για τα ραμιρέζι είχα μαζί με τους δίσκους, 2 αρσενικά σε 2 μέτρα ενυδρείο και ήταν μια χαρά, όταν αποφάσισα να τους βάλω θηλυκές έγινε πόλεμος και κατέληξε στο να επιβιώσει μόνο το 1 αρσενικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε παιρνει οικονομικα και σε χωρο καλυτερα μεγαλο.

Οπως σου ειπαν ποιο πανω ( MfJones ) η φιλτρανση με τους δισκους ειναι το παν.

Θα ειναι κατασκευη το ενυδρειο η ετοιμο?

Αν πας τυπου βιοτοπικο δεν θες τοσο φωτισμο.

Λεω σε ετοιμο μιας και δεν βρίσκω μεταχειρισμενο σε καλα λεφτα.... για αρχη λεω να βαλω ραμ και να το φυτέψω μιας και εχω και σύστημα co2 και το ενυδρείο εχει ήδη 4 λαμπες T5, τι λαμπες να βαλω?? Και με τι σειρα απο μπρος προς τα πισω??? Για να ετοιμάζω το πακετο που θα φτιαξω!!!

Απο αμμο εχω δει κατι 25κιλα στο πετσουπερμαρκετ κανει αυτη?? Ειναι μη ασβεστολιθικη?? Τι μεγεθος κοκου θελουν τα ραμ???

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

λαμπες 6500Κ 

αμμο πολυ ψιλη , το ποσο θα βαλεις εξαρταται πως θελεις να δειχνει 

Link to comment
Share on other sites

Ψιλη αμμο να βαλεις, λευκη η μπεζ. Οχι πουδρα, αλλα αμμο. Αν φυτεψεις θα χρειαστεις να εχει καποιο υψος ο βυθος για να πιασουν οι ριζες των φυτων.5-7 εκ.νομιζω ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλή αρχή φίλε μου.για το φίλτρο προσπάθησε να κάνεις την υπέρβαση κ παρεις σίγουρα άλλο ένα , για μοντέλο θα αποφασίσει ς εσυ αυτό όμως που πρέπει να δώσεις σημασία είναι ο χώρος βιολογικού υλικου .έχω 34 λίτρα βιολογικό στα 400 κ εγω κ σίγουρα με έχουν γλυτώσει από πολλούς μπελάδες! !!!για την άμμο έχω 25 κιλά άσπρη κ με την κατάλληλη ροή μου μένει μόνιμα άσπρη κ καθαρή όπως την πηρα .για το από που την πηρα στείλε μου πμ γιατί δεν γνωρίζω αν επιτρεπεται .για τα υπόλοιπα φώτα φυτά δεν έχω άποψη κ ακόμα ψάχνομαι πάντως σ κάτι που με συμβούλεψαν δεν έδωσα σημασία κ τώρα τρέχω είναι το εξής: από που θα πάρεις ψάρια με ποιον τρόπο κ αν θα πας μόνος σου η οχι κοιτα το προσεχτικά ,κοιτα όμως να είναι το ίδιο μέγεθος περίπου σ γλυτώνει από πολλά! !!! καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

οπωσδηποτε τσεκαρε την.αμμο με ακουαφορτε αν.αφριζει ......προσεχε γιατι πουλανε οτι θελουν ...επιπλεον.υπαρχουν και μαντρες με δομικα υλικα που εχουν αμμο σε πολυ χαμηλοτερες τιμες!

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω μια λωριδα στην πλατη ή δυο γωνιες με υποστρωμα απο eco complete(για να φυτεψω)

και το υπολοιπο με λευκη αμμο για να νοιωθουν ανετα τα ραμιρεζι ή δισκοι αναλογα, υπαρχει προβλημα?? 

 

επισεις η αμμος καρατ 6 ειναι το ιδιο με την αμμο που ψαχνω??

 

σας εχω πριξει ξερω αλλα μην κανω διορθώσεις αργοτερα....

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω μια λωριδα στην πλατη ή δυο γωνιες με υποστρωμα απο eco complete(για να φυτεψω)

και το υπολοιπο με λευκη αμμο για να νοιωθουν ανετα τα ραμιρεζι ή δισκοι αναλογα, υπαρχει προβλημα?? Αυτο καποια στιγμη θα εννωθει με την αμμο και θα φαινεται χαλια,συν οτι μπορει να εχεις και προβληματα.Ειδικα με τα ψαρια που σκαβουν οπως τα ραμ,αργα η γρηγορα θα ανακατευθουν.

 

επισεις η αμμος καρατ 6 ειναι το ιδιο με την αμμο που ψαχνω?? Τι αμμο ψαχνεις?Εννοεις μη ασβεστολυθικη?Αν ναι,τοτε σου κανει η carat 6,ειναι η καλυτερη αμμος αλλα και η πιο ακριβη..

 

σας εχω πριξει ξερω αλλα μην κανω διορθώσεις αργοτερα....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το υποστρωμα για φυτεμα θα το διαχωριζω με πλεξι γκλας απο την λευκη αμμο... ουτε ετσι λετε??

ναι μη ασβεστολυθικη ψαχνω!!!

 

http://www.votsalo.net/Products/Sand/Quartz-Sand/White-Quartz-Sand.aspx  αυτη πως σας φαίνεται??? 

 

οποιος ξερει που θα βρω και την καρατ 6 ας μου στειλει παρακαλω πολυ πμ!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Και επισης αν με τα ραμιρεζι τα βαλω με ενα κοπαδι CPD (Danio margaritatus)  πιστεύεται θα εχουμε θεμα??

Link to comment
Share on other sites

το υποστρωμα για φυτεμα θα το διαχωριζω με πλεξι γκλας απο την λευκη αμμο... ουτε ετσι λετε??

ναι μη ασβεστολυθικη ψαχνω!!!

 

http://www.votsalo.net/Products/Sand/Quartz-Sand/White-Quartz-Sand.aspx  αυτη πως σας φαίνεται??? 

 

οποιος ξερει που θα βρω και την καρατ 6 ας μου στειλει παρακαλω πολυ πμ!!!

 

Αν το διαχωρισεις ετσι οπως λες,μπορει να πετυχει.

Για την αμμο δεν ξερω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε.Θα σου πρότεινα από τη στιγμή που θα βάλεις δίσκους μέσα να ρίξεις το βάρος στα ψάρια και όχι στα φυτά.Οι δίςκοι θέλουν όςο γίνεται σταθερές παραμέτρους νερού οπότε πολλά πολλά με λιπάςματα , διοξείδια κ.τ.λ. τα ξεχνάς.Άσε που λίγα φυτά θα την παλέψουν στις υψηλές θερμοκρασίες των δίσκων και αυτά είναι συνήθως και χαμηλών απαιτήσεων.Οπότε δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα και καλύτερα γιατί με τον καιρό θα μπερδευτεί με την άμμο ότι και να κάνεις.Τώρα η άμμος που έχεις βάλει στο λίνκ, από βότσαλο κάνει μιά χαρά,είναι οικονομική και δέν είναι ασβεστολιθική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε.Θα σου πρότεινα από τη στιγμή που θα βάλεις δίσκους μέσα να ρίξεις το βάρος στα ψάρια και όχι στα φυτά.Οι δίςκοι θέλουν όςο γίνεται σταθερές παραμέτρους νερού οπότε πολλά πολλά με λιπάςματα , διοξείδια κ.τ.λ. τα ξεχνάς.Άσε που λίγα φυτά θα την παλέψουν στις υψηλές θερμοκρασίες των δίσκων και αυτά είναι συνήθως και χαμηλών απαιτήσεων.Οπότε δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα και καλύτερα γιατί με τον καιρό θα μπερδευτεί με την άμμο ότι και να κάνεις.Τώρα η άμμος που έχεις βάλει στο λίνκ, από βότσαλο κάνει μιά χαρά,είναι οικονομική και δέν είναι ασβεστολιθική.

Μιας κσι απο οτι βλεπω εχεις και δισκους εσυ μπορεις να μου προτείνεις καποια αμμο που να κανει και για ραμιρεζι γιατι αν δεν μπορεσω με τους δισκους θα μεινω στα ραμ!!! Σε ευχαριστώ αν θελεις π.μ. για άμμο και οτι αλλο νομίζεις χρήσιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα αυτή που έβαλες στο λίνκ κάνει.Πήγαινε εκεί στο Κορωπί και πάρε ή τη λευκή χαλάζιακή που έχει ή τη "ζαχαρή" που σπάει λίγο το λευκό.Είναι τσεκαρισμένες και οι δύο.Δέν ανεβάζουν σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Και επισης αν με τα ραμιρεζι τα βαλω με ενα κοπαδι CPD (Danio margaritatus) πιστεύεται θα εχουμε θεμα??

Ή να προτιμήσω τα εμπερορ τετρα????

Ξερει κανεις????

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...