Jump to content

Δημιουργία Νεου Ενυδρειου Για Ραμιρεζι Και Δισκους.


Irakles

Recommended Posts

Γιατί ΔΕΝ κάνεις μια απλή αναζήτηση, στα προφιλ των ψαριών που ρωτάς, κάθε φορά;

Τα περισσότερα ΔΕΝ συμβαδίζουν κυρίως στο θέμα θερμοκρασίας (και μιλάμε για τον μέσο όρο, όχι τα άκρα προς τα πάνω ή κάτω. πχ. 23-27 = 25).-

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ΔΕΝ κάνεις μια απλή αναζήτηση, στα προφιλ των ψαριών που ρωτάς, κάθε φορά;

Τα περισσότερα ΔΕΝ συμβαδίζουν κυρίως στο θέμα θερμοκρασίας (και μιλάμε για τον μέσο όρο, όχι τα άκρα προς τα πάνω ή κάτω. πχ. 23-27 = 25).-

ρωταω γιατι η πραξη απο την θεωρια μπορει να διαφέρει και επίσης τα προφιλ μερικες φορες εχουν και λάθη.

Σε πολλα σιτε εχουν διαφορετικά στοιχεία... εκτος αυτου το σχεδιο άλλαξε λογο του οτι μπορεσα να παω σε 400 μονο λιτρα και πολλοι μου ειπαν οτι ειναι ΛΙΓΑ για δισκους.... οποτε πηγα προς αφρικη... και ρωτάω συνέχεια για να παρω απαντήσεις λογο εμπειρίας και οχι εγκυκλοπαιδειας...

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι η πραξη απο την θεωρια μπορει να διαφέρει και επίσης τα προφιλ μερικες φορες εχουν και λάθη.

Σε πολλα σιτε εχουν διαφορετικά στοιχεία... εκτος αυτου το σχεδιο άλλαξε λογο του οτι μπορεσα να παω σε 400 μονο λιτρα και πολλοι μου ειπαν οτι ειναι ΛΙΓΑ για δισκους.... οποτε πηγα προς αφρικη... και ρωτάω συνέχεια για να παρω απαντήσεις λογο εμπειρίας και οχι εγκυκλοπαιδειας...

ερωτηση,

οταν λες οτι σου ειπαν οτι τα 400 λιτρα ειναι λιγα για δισκους σου εξηγησαν τι εννοουν? αν σου εχουν πει πες μας κι εμας για να ξερουμε πανω σε ποια βαση μιλαμε 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά οτι οι δισκοι μπαίνουν σε ομαδες των 8 με 12 ατόμων και να παρω ενα χαρτονι με 22 εκατοστα διάμετρο να τα βάλω στο ενυδρειο για να δω τι θα γίνει... και οταν ειπα οτι εγω θελω ενα ζευγάρι ή μια ομάδα των 6 μου ειπαν για μεγάλη επιθετικοτητα και επίσης τα φορουμ ειναι για να γίνεται συζήτηση και να αποκταμε γνώσεις... σωστα???

Εγω να σου πω τι νομίζω χωρίς να σημαίνει οτι ειναι και ετσι: οτι εκανα μια ερώτηση για να ακουσω μια γνωμη απο της 22/5 και σημερα ελαβα μια απαντηση που πραγματικά δεν μου μεταφερει ουτε γνωση ουτε πραγματικά με εκανε να νοιωσω οτι θελω να συνεχίσω να ρωταω για αυτα τα ψαρια... δεν κυνηγάω να γινω καλύτερος απο κανενα απλα ρωταω για να μπορεσω να βγαλω ακρη με ολες τις πληροφορίες που δέχομαι απο παντου... και προσπαθώ να δω ποίες ειναι πιο σωστες πιο φυσιολογικες...

Συγνώμη για την απαντηση μου αλλα αν καποιος δεν θελει να απαντα σε κατι που διαβαζει απλα ας μην το κανει... δεν θελω να διαβάζω υποδείξεις θελω να διαβαζω συμβουλές...

Link to comment
Share on other sites

Ααααα και για τα πρακτικά δεν εχω καμια διαφορα με κανενα για να μην υπονοειθει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά οτι οι δισκοι μπαίνουν σε ομαδες των 8 με 12 ατόμων και να παρω ενα χαρτονι με 22 εκατοστα διάμετρο να τα βάλω στο ενυδρειο για να δω τι θα γίνει... και οταν ειπα οτι εγω θελω ενα ζευγάρι ή μια ομάδα των 6 μου ειπαν για μεγάλη επιθετικοτητα και επίσης τα φορουμ ειναι για να γίνεται συζήτηση και να αποκταμε γνώσεις... σωστα???

Εγω να σου πω τι νομίζω χωρίς να σημαίνει οτι ειναι και ετσι: οτι εκανα μια ερώτηση για να ακουσω μια γνωμη απο της 22/5 και σημερα ελαβα μια απαντηση που πραγματικά δεν μου μεταφερει ουτε γνωση ουτε πραγματικά με εκανε να νοιωσω οτι θελω να συνεχίσω να ρωταω για αυτα τα ψαρια... δεν κυνηγάω να γινω καλύτερος απο κανενα απλα ρωταω για να μπορεσω να βγαλω ακρη με ολες τις πληροφορίες που δέχομαι απο παντου... και προσπαθώ να δω ποίες ειναι πιο σωστες πιο φυσιολογικες...

Συγνώμη για την απαντηση μου αλλα αν καποιος δεν θελει να απαντα σε κατι που διαβαζει απλα ας μην το κανει... δεν θελω να διαβάζω υποδείξεις θελω να διαβαζω συμβουλές...

επειδη εχει ανοιξει η συζητηση και ειμαι ο τελευταιος που εγραψε θα ηθελα σε παρακαλω να μου πεις σε ποιιον αναφερεσαι με αυτα που λες παραπανω -τα εχω κοκινισει- γιατι ετσι οπως εμφανιζεται ειναι σαν να προσβαλεις ολους οσους εχουν απαντησει.

καλο θα ειναι να ειμαστε συγκεκριμενοι οταν ουσιαστικα προσπαθουμε με τα λεγομενα μας να κατηγορησουμε καποιον για απρεπη συμπεριφορα.

τωρα για τους δισκους που λεγαμε τα πραγματα ειναι απλα , αν καποιος λεει οτι τα 400 λιτρα δε φτανουν για κοπαδι των 8-10 και δε λεει τιποτα αλλο,  τοτε θα μπορουσες πολυ απλα να τον ρωτησεις το εξης : δηλαδη αν εχω ενα ενυδρειο 600 λιτρα με 8 δισκους και εχω ενα αεροφιλτρο ειμαι οκ?

ειναι εντελως αβασιμο και με μπακαλιστικη λογικη να φερνουμε ως μονη παραμετρο τα ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο 

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν ηθελα ουτε θελω να προσβάλω κανενα και σε καμια περίπτωση εσενα... δεν εχω να χωρίσω τιποτα με κανενα... απλα στο θεμα δίσκων δεν βρηκα αυτο που ηθελα στο φόρουμ... δεν ειναι κατι που εχει γινει εσκεμμένα απο κανενα... ετσι βρηκα αυτο που ηθελα αλλου και ναι ειδα ενδιαφέρον οχι μονο οταν ρωτουσα εγω...

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν ηθελα ουτε θελω να προσβάλω κανενα και σε καμια περίπτωση εσενα... δεν εχω να χωρίσω τιποτα με κανενα... απλα στο θεμα δίσκων δεν βρηκα αυτο που ηθελα στο φόρουμ... δεν ειναι κατι που εχει γινει εσκεμμένα απο κανενα... ετσι βρηκα αυτο που ηθελα αλλου και ναι ειδα ενδιαφέρον οχι μονο οταν ρωτουσα εγω...

ok 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά οτι οι δισκοι μπαίνουν σε ομαδες των 8 με 12 ατόμων και να παρω ενα χαρτονι με 22 εκατοστα διάμετρο να τα βάλω στο ενυδρειο για να δω τι θα γίνει... και οταν ειπα οτι εγω θελω ενα ζευγάρι ή μια ομάδα των 6 μου ειπαν για μεγάλη επιθετικοτητα και επίσης τα φορουμ ειναι για να γίνεται συζήτηση και να αποκταμε γνώσεις... σωστα???

Εγω να σου πω τι νομίζω χωρίς να σημαίνει οτι ειναι και ετσι: οτι εκανα μια ερώτηση για να ακουσω μια γνωμη απο της 22/5 και σημερα ελαβα μια απαντηση που πραγματικά δεν μου μεταφερει ουτε γνωση ουτε πραγματικά με εκανε να νοιωσω οτι θελω να συνεχίσω να ρωταω για αυτα τα ψαρια... δεν κυνηγάω να γινω καλύτερος απο κανενα απλα ρωταω για να μπορεσω να βγαλω ακρη με ολες τις πληροφορίες που δέχομαι απο παντου... και προσπαθώ να δω ποίες ειναι πιο σωστες πιο φυσιολογικες...

Συγνώμη για την απαντηση μου αλλα αν καποιος δεν θελει να απαντα σε κατι που διαβαζει απλα ας μην το κανει... δεν θελω να διαβάζω υποδείξεις θελω να διαβαζω συμβουλές...

 

 

1. Βάλε ένα link να διαβάσουμε αυτήν τη συζήτηση γιατί... ΙΣΩΣ να ΜΗΝ έχει κατανοήσει αυτά που γράφτηκαν.

Σε 400 λίτρα ενυδρείο μπορείς πχ. να βάλεις 200+ δίσκους 2-3 εκατοστών... ή  πχ. μια ομάδα 10 ενήλικων.

Τα προβλήματα ξεκινάνε όταν αρχίσει και η επιθυμία τους για ζευγάρωμα... τότε ΙΣΩΣ να αντιμετωπίσεις την επιθετικότητα που λες, ειδικά ΑΝ σου τύχει δυναμικό άτομο (ΔΕΝ έχουν όλοι οι δίσκοι τον ίδιο χαρακτήρα... άλλοι σκοτώνουν κι άλλοι ζευγαρώνουν σε 3άδες). Μιλάμε κυρίως... για δίσκους εκτροφής.

ΑΝ βάλεις 6 μικρούς... πάλι λάθος θα είναι η επιλογή αφού η ομάδα παίζει σημαντικότατο ρόλο για τα μικρά ψάρια.

2. Όταν ΔΕΝ γνωρίζεις το αντικείμενο... πως μπορείς να κρίνεις το σωστό ή το λάθος;

3. Διάβασε αυτό στο link προσεκτικά (ΑΝ το έχεις κάνει ήδη ξανακάντο)... ΙΣΩΣ να σου λύσει κάποιες απορίες.-

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CE%BD/

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...