Jump to content

Diy Led Light Από Αρχάριο


AKHS26

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ. Επειδή είμαι άσχετος από τα led θα ειθελα μια βοήθεια. Περιμένω αυτά τα led

Specifications:

Order Quantity: 1pcs

Power: 10W

Emitted Color: 6pcs Cold White+3pcs Royal Blue chip

Color Temperature for White: 10000K

Wavelength for Blue: 447nm~455nm

Brightness: 900LM

DC Forward Voltage (VF): 9V~11V

DC Forward Current (IF): 1000mA

Maximum Pulse Voltage: 12V

Maximum Pulse Current: 1100mA

LED Viewing Angle: 110 degree

Size: (L) 20mm*(W)20mm

Και θα ήθελα να τροφοδοτήσο 7 από αυτά μαζί. Θα βάλω 2 σειρές από 7.και κάθε 7 άδα θέλω να την τροφοδοτήσο και να την ντιμαρο.τη τροφοδοτικό θα χρειαστώ για τα 7 μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Driver για 7 από αυτά στην ίδια σειρά δεν θα βρεις, αν πας σε 48V μπορείς να βάλεις μέχρι και 4,

οπότε πας κάπως έτσι 4-4-3-3.

Driver κοίτα για meanwell με χαρακτηριστικά 48V 1000mA. 

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα θα σου βγουν πολύ άσπρα και το πολύ άσπρο φέρνει αλγες.Υπάρχουν άλλα με 6 μπλε 3 άσπρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Επειδή είμαι άσχετος από τα led θα ειθελα μια βοήθεια. Περιμένω αυτά τα led

Specifications:

Order Quantity: 1pcs

Power: 10W

Emitted Color: 6pcs Cold White+3pcs Royal Blue chip

Color Temperature for White: 10000K

Wavelength for Blue: 447nm~455nm

Brightness: 900LM

DC Forward Voltage (VF): 9V~11V

DC Forward Current (IF): 1000mA

Maximum Pulse Voltage: 12V

Maximum Pulse Current: 1100mA

LED Viewing Angle: 110 degree

Size: (L) 20mm*(W)20mm

Και θα ήθελα να τροφοδοτήσο 7 από αυτά μαζί. Θα βάλω 2 σειρές από 7.και κάθε 7 άδα θέλω να την τροφοδοτήσο και να την ντιμαρο.τη τροφοδοτικό θα χρειαστώ για τα 7 μαζί?

Να πάρεις 2 natural white  10 w και ένα warm white 10 w σε ενα  MeanWell LPF-40D-42

4 Royal Blue 10 W  Wavelength  445 -447 σε ένα  MeanWell LPF-40D-42 και 4 Royal Blue 10 w  Wavelength 447-455  σε ένα  MeanWell LPF-40D-42 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω 4 ldd- 1000h και τα τροφοδοτήσο με ένα τέτοιο dead link removed δεν θα τα καταφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις , αλλά δεν θα dimmarονται θα είναι μόναχα ΟΝ OFF. Για να το κάνεις dimmable η θα πας στους driver που σου είπα πιο πάνω ή μαζί με τους ldd και το τροφοδοτικό θα πρέπει να βάλεις  κα΄ποιον controller ( π.χ audrino , apex , coralux κ.λ.π)

Link to comment
Share on other sites

Έχω στα σχέδια για arduino με φορτωμένο πρόγραμμα. Για να βάλω και wave controller θερμοκρασία κτλ. Θα δουλέψει παντός με το driver που έγραψα και το τροφοδοτικό? Σε 2 driver 4 10w led και σε 2 από 3 led 10w. Θα βάλω βέβαια και άλλα led για να καλύψω το φάσμα η θα βάλω 2-3 t5 ati για να το καλύψω το φάσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάθε ldd driver μπορει να ΄΄ανάψει΄΄ 2 έως 4  led 10 w και το τροφοδιτικό είναι μια χαρά , αλλά χρειάζεται σύντομα να προγραματίσεις και το arduino , καλό είναι τα ξεκινήσεις μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το arduino θα ανάψει το φωτιστικό. Απλά θα προσθέσω σε λεντ η σε 3 t5 μια στην μέση coral plus και δεξιά και αριστερά blue plus. Πιο από τα 2 να προτιμήσω? Α' τα λεντ σε σειρά θα τα βάλω σε κάθε string η παράλληλα?

Link to comment
Share on other sites

Μη Βάλεις Τ5 γιατί το χρωμα και το φάσμα που δίνουν στο δίνουν και οι συνδιασμοί των led ( και δεν χρειάζεται να τις αντικαθιστάς κάθε 6-9 μήνες)

Πότέ παράλληλα πάντα σε σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεισ δίκιο σε αυτό. Άραγε θα πάω σε λεντ μόνο. Rgb kai royal blue και uv.θα με καλύψει πιστεύω .

Link to comment
Share on other sites

Μη Βάλεις Τ5 γιατί το χρωμα και το φάσμα που δίνουν στο δίνουν και οι συνδιασμοί των led ( και δεν χρειάζεται να τις αντικαθιστάς κάθε 6-9 μήνες)

Πότέ παράλληλα πάντα σε σειρά.

Το μονο σχολιο που θα κανω τους 6-9 μήνες κάν τους 14-16 μήνες προσωπική εμπειρία συνεχόμενης λειτουργίας επι 3,5 χρονια Φουλ sps ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το arduino θα ανάψει το φωτιστικό. Απλά θα προσθέσω σε λεντ η σε 3 t5 μια στην μέση coral plus και δεξιά και αριστερά blue plus. Πιο από τα 2 να προτιμήσω? Α' τα λεντ σε σειρά θα τα βάλω σε κάθε string η παράλληλα?

Η προσθήκη της τ5 σε συνδυασμό των λέντ θα σε βοηθήσει να εχεις ενα πλήρες φάσμα και καλυψη όλου του υφάλου που θες να φτιάξεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεισ δίκιο σε αυτό. Άραγε θα πάω σε λεντ μόνο. Rgb kai royal blue και uv.θα με καλύψει πιστεύω .WHITE

White , Royal Blue και Purple ή Violet όχι uv για αρχή είσαι υπερκαλυμμένος. Στην πορεία αν θέλεις προσθέτεις και άλλα χρώματα. 

Link to comment
Share on other sites

Lykourge εσύ τα έχεις σε συνδυασμό με t5? Και αν ποιες εχεισ πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Lykourge εσύ τα έχεις σε συνδυασμό με t5? Και αν ποιες εχεισ πάνω?

Το ενυδρειο και αποτέλεσμα του φωτισμού μπορεις να τα δεις στην κατιγορια ενυδρεια μελών ´οπως και πολλών άλλων παιδιών με διάφορους φωτισμούς

Εγω εχω 8χ39 και θα προσθέσω και 8χ3watt ακτινικα λέντ

Τωρα εχω 6 blue plus 1 coral plus 1 Aqua blue οταν προσθέσω τα λέντ θα βγάλω μια blue και θα την αντικαταστήσω με coral plus

Link to comment
Share on other sites

Από λεντ τη άλλο να βάλω για να συμπληρώσω το φάσμα στο περίπου? Δηλαδή να βάλω 10 η 5 πράσινα, κόκκινα πόσα κτλ. Το φωτιστικό θα γίνει 1.45x45.

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο φωτιστικο ειχα 6χ24watt και 24χ3watt led

 

sorry για το off topic...

 

Λύκο έχεις υλικό απο την πατέντα? το φωτιστικό μαμά ή δικο σου diy ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οταν ειχα βαλει πράσινα κόκκινα και ροζ δεν ειδα αποτέλεσμα ίσα ίσα αλγες στα μονα που ειδα δουλεια ειναι στα λευκά μπλε και ακτινικα επισης και uv που ειχα βαλει παλι τιποτα το ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

sorry για το off topic...

Λύκο έχεις υλικό απο την πατέντα? το φωτιστικό μαμά ή δικο σου diy ??

Στο δικό σου δύσκολα θα το καταφέρεις η ATI δεν δίνει χώρο οτι πληροφοριες θες θα βρεις στο θεμα μου εκει τα εχω ολα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακτίνικα πια λεντ είναι? Δηλαδή λεσ να συμπληρώσω με t5?κέντρο purple plus και 2 μπλε πιστεύεις θα είναι καλά?

Link to comment
Share on other sites

140w είναι τα λεντ που βγάζουν λευκό μπλε ( πιο πολύ λευκό) και 3x 80w σύνολο 240w με re. Δεν θα είμαι υπέρ καλημενοσ? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ακτίνικα πια λεντ είναι? Δηλαδή λεσ να συμπληρώσω με t5?κέντρο purple plus και 2 μπλε πιστεύεις θα είναι καλά?

Δεν γνωριζω φίλε μου το ενυδρειο σου αλλα και τι εχεις φτιάξει εως τωρα αλλα αν θα έβαζα τ5 δεν θα έβαζα purple.

Κανε μια παρουσίαση στα ενυδρεια μελών να δούμε που εισαι να εχουμε εικόνα και εμείς και να ξέρουμε για ποιο πράγμα απαντάμε

δεν θα σου προτείνω κατι ετσι για να πω οτι συμμετείχα μπορει και τωρα να εισαι καλυμμένος! Μην μπαίνει σε έξοδα χωρις λόγο...αυτος ειναι και σκοπός του φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κύβο ρέεφ τώρα. Το φωτιστικό είναι για το ρέεφ που σχεδιάζω να κάνω σιγά σιγά. Θα είναι 1.60x80x55. Απλά είπα να ξεκινήσω με τα περιφέρεια ...φώτα , wave makers, skimmer, βραχω αραγωνιτι κτλ. Και στο τέλος βάση και τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...