Jump to content

Βοηθεια Με Φιλτρο


Recommended Posts

Γεια σας παιδια! Χρειαζομαι απελπισμενα καποιες κατευθυντηριες γραμμες για να προσθεσω φιλτρο στο ενυδρειο μου. Τι εννοω μαυτο; Εχω το 15λιτρο ενυδρειακι του jumbo, του οποιου μαλιστα την παρουσιαση εχει κανει και ενα μελος του φορουμ (πολυ βοηθητικη :thumbsu:). Αποφασισα λοιπον να βαλω μεσα ενα μονομαχο. Πηρα λοιπον καινουρια διακοσμητικα, φυτα, χαλικι,(αυτα που εδινε το jumbo ηταν αθλια) θερμοστατη και θερμομετρο, εστησα το ενυδρειο και μετα εβαλα μεσα το μονομαχο μου.Το μικρο φιλτρακι που περιειχε η συσκευασια δεν το χρησιμοποιησα ομως γιατι δεν εστρωσα το ενυδρειο μου. Τωρα ομως πηρα την αποφαση να το στρωσω(το ξερω χαζομαρα μου που δεν το εκανα απ την αρχη  :mellow: ) . Το ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο για το ψαρι αλλα ειμαι διατεθειμενη να κανω καθημερινα αλλαγες για να διατηρω σταθερα τα επιπεδα αμμωνιας στο ενυδρειο. Το θεμα μου ομως ειναι το εξης: εχω αγορασει siporax mini της sera των 270 gr το οποιο κατανοω πως ειναι υπερβολικα πολυ για ενα τοσο μικρο ενυδρειο αλλα δεν εβρισκα πουθενα αυτο των 35 gr!! Η συσκευασια περιειχε ενα δυχτακι αρκετα μεγαλο το οποιο ομως πιστευω θα καταφερω να χωρεσω στο μικρο φιλτρακι. Περιειχε ομως και κατι αλλο, το filter biostart επισης της sera. Δυο ειναι τα ερωτηματα μου. Το φιλτρο αμα το προσθεσω τωρα στο ενυδρειο, με το ψαρι μεσα εννοω, υπαρχει περιπτωση να του κανει κακο; (χρειαζεται δηλαδη να το εχω ηδη θεσει σε λειτουργια σε αδειο ενυδρειο; ) η δεν θα το ενοχλησει; Και δευτερον, τι στο καλο το κανω αυτο το filter biostart;; το ριχνω μεσα στο νερο του ενυδρειου;;

Σας ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια ποτε δεν ειναι πολλη! Οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα! Οποτε αν μπορεις να την βαλεις ολη θα ηταν καλο!

Το μονο που θα πρεπει να κανεις θα ειναι να ξεπλυνεις καλα με νερο βρυσης το σιποραξ προτου το βαλεις στο φιλτρο για να φυγουν σκονες και τα λοιπα!

Tο filter biostart ειναι ενεργα βακτηρια! Νομιζω το ριχνεις απευθειας στο σιποραξ ή μεσα στο νερο για να ξεκινησει η αποικηση βακτρηριων στο φιλτρο! Εχουν πανω οδηγιες χρησης, ριξε μια ματια!

Το φιλτρο το βαζεις επιτοπου να δουλευει, αφου το ξεπλυνεις κι αυτο λιγο! Απλα φροντισε να εχει μικρη ροη ωστε να μην ενοχλει το ψαρι!

Ελπιζω να βοηθησα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια ποτε δεν ειναι πολλη! Οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα! Οποτε αν μπορεις να την βαλεις ολη θα ηταν καλο!

Το μονο που θα πρεπει να κανεις θα ειναι να ξεπλυνεις καλα με νερο βρυσης το σιποραξ προτου το βαλεις στο φιλτρο για να φυγουν σκονες και τα λοιπα!

Tο filter biostart ειναι ενεργα βακτηρια! Νομιζω το ριχνεις απευθειας στο σιποραξ ή μεσα στο νερο για να ξεκινησει η αποικηση βακτρηριων στο φιλτρο! Εχουν πανω οδηγιες χρησης, ριξε μια ματια!

Το φιλτρο το βαζεις επιτοπου να δουλευει, αφου το ξεπλυνεις κι αυτο λιγο! Απλα φροντισε να εχει μικρη ροη ωστε να μην ενοχλει το ψαρι!

Ελπιζω να βοηθησα!

 

Ερωτηση:

Ενας μονομαχος,τι βιολογια χρειαζεται?

Πιστευεις οτι αν βαλει πολυ βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο,θα εχει σε ολο αποικιες βακτηριων?

Link to comment
Share on other sites

To filter biostart δεν ειναι νιτροποιητικα βακτηρια. Βασικα καλο ειναι να παρεις τεστ αμμωνιας αρχικα και να κανεις μετρησεις γενικες συν prime αντιχλωριο συν βακτηρια αμεσης εκκινησης. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου και καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν μπορούμε να έχουμε όσο πολύ βιολογία θέλουμε στο φίλτρο μας. Η βιολογία πάνω στο βιολογικό υλικό διατηρείται από τους ρύπους των ψαριών. Λίγοι ρύποι, λίγα βακτήρια, πολλοί ρύποι πολλά βακτήρια. Με έναν μονομάχο δε μπορεί να τραφεί μια μεγάλη αποικία βακτηρίων. Για το filter biostart δε γνωρίζω να απαντησω και για το φίλτρο όπως σου είπε ο sturm.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την sera, filter biostart προετοιμαζει το εδαφος με ενζυμα και βακτηρια για να αρχισει ο κυκλος του αζωτου!

Η βιολογια ποτε δεν παει χαμενη. Οκ στην συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε ενα μονομαχο. Και; Αν η φιλη δηλαδη εχει πιο βαρυ χερι στο ταισμα; Οι ρυποι δεν ερχονται μονο απο το ψαρι αλλα και απο την τροφη!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μπερδεύτηκα τώρα..

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια ζημιά από μεγάλη ποσότητα βιολογικού υλικού;

Έχω διαβάσει πολύ για το θέμα και πάντα το συμπέρασμα ήταν...

«Όσο περισσότερο βιολογικο έχεις και σου χωράει.. το βάζεις»

Μήπως κατάλαβα κάτι λάθος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει βαρύ χέρι, μάλλον κινδυνεύει το ψαράκι. Δε λένε πάντα να ταΐζουμε τόση τροφή ώστε να καταναλώνετε μέσα σε λίγα λεπτά; Νομίζω αυτό είναι το λογικό και όχι να αφήνουμε να σαπίζει η τροφή μέσα στο ενυδρείο. Πόσο βαρύ χέρι μπορεί να έχει κανείς στο τάισμα ενός και μόνο μονομάχου;

:)

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε, για να μην μακρυγορουμε, δεν βλεπω κατι λαθος ή μεμπτο στο να εχει παραπανω βιολογικο υλικο στο φιλτρο! Ποτε δεν ξερεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μπερδεύτηκα τώρα..

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια ζημιά από μεγάλη ποσότητα βιολογικού υλικού;

Έχω διαβάσει πολύ για το θέμα και πάντα το συμπέρασμα ήταν...

«Όσο περισσότερο βιολογικο έχεις και σου χωράει.. το βάζεις»

Μήπως κατάλαβα κάτι λάθος;

 

Καλα καταλαβες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι κακο ρε παιδια μπορει να προκαλεσει το πολυ βιολογικο; Μην τρελαθουμε τωρα, το πολυ πολυ να μην αποικηθει συντομα (αν εχουμε μικρη ιχθυοφορτιση). Εχει η βιολογικη φιλτρανση οριο προς τα πανω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα γιατι να μπερδευτει η κοπελα???????

 

Η παραπανω βιολογια μονο καλο κανει,και αν δεν μπορει να συντηρηθει ειναι "ετοιμη" να αποικηθει μολις αυτο ειναι απαραιτητο.

 

 

Δαφνη για να μην μπερδευεσαι,κανε οτι σου ειπε ο Θοδωρης στην πρωτη απαντηση,το υγρο καλυτερα ριξτο στο σιποραξ κατευθειαν (αφου το εχεις ξεπλυνει να φυγει η σκονη) και βαλε κατευθειαν το φιλτρο σε λειτουργια.Παρε μερικα τεστακια που ειναι απαραιτητα οπως ηδη ξερεις,προσοχη στο ταισμα για κανα μηνα,αλλαγη νερου οταν χρειαζεται και καλη αρχη! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λέτε είναι! Παραπάνω βιολογικό δεν προκειται να βλάψει!Το αντίθετο μάλιστα. Ίσως να φανεί και χρήσιμο. Να μη γίνει όμως κανόνας η υπερβολή και να μην αγχωθεί η Δάφνη να χωρέσει και να στριμώξει ντε και καλά όλο το βιολογικό υλικο που έχει. Αν χωράει καλώς! Αλλίως όσο χωράει, εξασφαλίζοντας μια καλή ροή νερού μέσα από το υλικό!

 

Και για να μην μπερδευόμαστε, άλλο βιολογικό υλικό και άλλο η βιολογία που αναπτύσεται πάνω σε αυτό.

 

Αυτά! :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λέτε είναι! Παραπάνω βιολογικό δεν προκειται να βλάψει!Το αντίθετο μάλιστα. Ίσως να φανεί και χρήσιμο. Να μη γίνει όμως κανόνας η υπερβολή και να μην αγχωθεί η Δάφνη να χωρέσει και να στριμώξει ντε και καλά όλο το βιολογικό υλικο που έχει. Αν χωράει καλώς! Αλλίως όσο χωράει, εξασφαλίζοντας μια καλή ροή νερού μέσα από το υλικό!

 

Και για να μην μπερδευόμαστε, άλλο βιολογικό υλικό και άλλο η βιολογία που αναπτύσεται πάνω σε αυτό.

 

Αυτά! :)

 

Πολύ σημαντική παρατήρηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την sera, filter biostart προετοιμαζει το εδαφος με ενζυμα και βακτηρια για να αρχισει ο κυκλος του αζωτου!

Η βιολογια ποτε δεν παει χαμενη. Οκ στην συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε ενα μονομαχο. Και; Αν η φιλη δηλαδη εχει πιο βαρυ χερι στο ταισμα; Οι ρυποι δεν ερχονται μονο απο το ψαρι αλλα και απο την τροφη!

Το Biostart προετοιμαζει το εδαφος για την διαδικασία διάσπασης των οργανικων μέσα στο φίλτρο του ενυδρείου. Απο εκει και περα προσθετουμε και  sera nitrivec .

Sera filter biostart is ideal for combined use with sera nitrivec, speeding ist effectiveness, especially with new set-ups or after treatment with remedies.

 

Τα αποβλυτα απο την τροφη την  πέψη των ψαριών και των νεκρών φυτών οδηγεί στο σχηματισμό μιας οργανικής λάσπης που ρυπαίνουν το νερό, και την ίδια στιγμή προκαλεί τον σχηματισμό και κακών οσμων.

 
Το Biostart  διασπα τις οργανικές ουσίες και τις προετοιμάζει για την νιτροποίηση (nitrivec), επιταχύνοντας με τον τρόπο αυτό την εξάλειψη της λασπης στο φίλτρο και στον πυθμένα του ενυδρείου.
 
 
Στο ενυδρειο μας υπάρχουν δυο είδη βακτηρίων.

Τα αυτότροφα: Νιτροποιητικα βακτηρια που διασπούν την αμμωνία και ζουν σε όλες τις επιφάνειες αλλά κυρίως στο φίλτρο μας. Αυτά είναι ικανά να συνθέτουν τη τροφή τους από ανόργανες ουσίες δηλαδή ήδη διασπασμένες.

Τα ετερότροφα: Δεν μπορούν να συνθέσουν τη τροφή τους από μόνα τους και χρειάζονται οργανικές ουσίες για να τραφούν. Στην ουσία αυτά τα βακτήρια είναι υπεύθυνα για τη διάσπαση της οργανικής ύλης  σε αμμωνία και άλλα υποπροϊόντα.

Αν βρίσκονται σε αναερόβια φάση διασπούν την οργανική ύλη σε ανόργανη όταν όμως βρεθούν σε περιβάλλον με οξυγόνο αλλάζουν  σε αερόβια , αλλά δεν είναι και τόσο αποτελεσματικά όσο τα νιτροποιητικα βακτήρια που είναι 1.000.000 φορές πιο αποτελεσματικά από τα ετερότροφα στις συγκεκριμενες συνθήκες.

 
Εν ολιγης τα ετερότροφα βακτήρια προορίζονται απο την φυση τους για την διάσπαση των οργανικών εναποθέσεων και όχι για νιτροποίηση. Λογικα το biostart εχει ετεροτροφα βακτηρια και το χρησημοποιουμε στην αρχη πριν τον κυκλο για την αρχικη διασπαση και μετα κατα καιρους στο φιλτρο μας για να μην μαζευει πολυ λασπη.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τα κεραμικα καλο ειναι να υπαρχουν σε ενα καλο βαθμο αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι και αλλο τοσο σημαντικη και η μηχανικη φιλτρανση!! 

Καπου ειχα διαβασει για εναν εμπειρικο κανονα για ενα λιτρο ανα εκατο λιτρα ενυδρειο αλλα σιγουρα παιζει ρολο και τα κεραμικα τη επιφανεια κατοικισης μπορουν να προσφερουν αλλα και αν εχουμε μεγαλη ιχθυοφωρτωση και φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας! :D Το ενυδρειο το εχω να τρεχει εδω και δυο περιπου εβδμαδες και απο τοτε που αποφασισα να ξεκινησω με τον κυκλο κανω αλαγες καθε τρεις μερες. Το ξερω οτι πρεπει να παρω οπωσδηποτε τεστ νερου για να ξερω σιγουρα ποτε να κανω τις αλλαγες αλλα επειδη τα οικονομικα μου ειναι καπως αυτον τον καιρο και τα τεστ που εχω βρει ειναι απο 10ευρω και πανω δεν ειχα αγορασει μεχρι τωρα.Το συντομοτερο ομως θα παρω! Οσο για βαρυ χερι που λεγατε στο ταισμα μαλλον το αντιθετο εχω :P Επειδη μονομαχους ειχα και παλιοτερα ξερω πως δεν πρεπει να ταιζουμε πολυ. Επισης στο πετ σοπ που τον αγορασα ο ανθρωπος εκει μου εδωσε μια τροφη που δεν ειχα ξαναδει στο εμποριο( dr. bassleer's biofish food, κατι σαν πελετ ειναι) και μου ειπε να του δινω δυο την ημερα και μια μερα να τον αφηνω νυστικο καθε κυριακη.Το προγραμμα αυτο το τηρω ευλαβικα και μαλιστα χθες τον αφησα παλι νυστικο γιατι ειδα λιγο φουσκομενη την κοιλιτσα του. Οποτε απο ταισμα ειμαι πολυ "συγκρατημενη" :P Οποτε για το φιλτρο με το siporax κανω αυτο που μου ειπατε... Για το Biofilter ακομα ειμαι λιγο μπερδεμενη...οι οδηγιες πανω μονο για δοσολογια λενε τιποτα αλλο...τελικα το ριχνω μεσα στο φιλτρο τωρα στην αρχη και μετα το κοβω η δε το χρησιμοποιω καν; Ευχαριστω και παλι :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου ελεγα αυτη την στιγμη πια να μην το κανεις χρηση. Φοβαμε μην τυχων επιταχυνη την διασπαση ενω τα νιτροποιητικα βακτηρια δεν ειναι ακομη ετοιμα να δεχθουν αναλογο φορτο ρυπων, και απο την στιγμη που υπαρχει ψαρι μεσα φοβαμε μην αυξηθει αποτομα καμια αμμωνια. Ασε την φυση να κανει το εργο της, ταιζε λιγο ανα δυο μερες και συνεχισε με τις αλλαγες νερου. Καλο θα ηταν να υπαρχουν μετρησεις για να ξερεις που βαδιζεις, η τροφη ειναι παντα τροφη και δημιουργητε παντα αμμωνια ειτε αυτη ειναι μπιο η οτιδηποτε αλλο. Αυτο που μπορει να παιξει ρολο ειναι αν εχει πολυ πρωτεινη η οχι στην ουσια για το θεμα της αμμωνιας. Βαλε το φιλτρο να δουλευει κανονικα κακκο δεν θα του κανει οπως και να εχει, ισα ισα απλα χωρις μετρησεις μπορει να το καψεις απο την αμμωνια το ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια πηγα σημερα και αγορασα τεστ NH4 και NH3 της sera και τωρα θα κανω την πρωτη μου δοκιμη να δω πως ειναι το νερο. Θα δω τι θα βγει και θα δρασω αναλογως( εγω το νερακι το χω βαλει στον κουβα να ετοιμαζεται καλου κακου :P ) Α! Επισης το δυχτακι για το siporax ειναι πολυ μεγαλο και εμποδιζει να κλεισει το φιλτρο οποτε λεω να κοψω το παραπανισιο και να αφησω ισα ισα ωστε να μη βγει το υλικο(που δεν νομιζω να βγει γιατι απο πανω εχω τον υαλοβαμβακα). Κατι ακομα...αλλαγες νερου κανω 50%. Το ποσο πρεπει να κανω θα μου το πουν τα τεστ;; Αν δηλαδη δω εκτιναγμενη την αμμωνια τωρα ποσο μεγαλη αλλαγη κανω; Γυρω στο 70% και μπολικο prime;;
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας! :D Ευχομαι να παν ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Καλα εκανες και πηρες τεστ γιατι ειναι απαραιτητο αυτη την στιγμη. Δωσε βαση και στο ταμπελακι που εχει για να μετρας την αμμωνια σε σχεση με το ΡΗ. Το σιποραξ θα σου προτεινα να το βαλεις χυμα μεσα στο δοχειο μια που θα λειτουργει καλυτερα και δεν θα μπουκωνει ευκολα. Μην βαλεις μαλλι, καλυτερα σφουγγαρι γιατι αλλιως καποια στιγμη θα βουλωνει την προπελα. Το πριμε ειναι αρκετα συμπικνωμενο μια τριπλη δοση σε καθε αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Και επανερχομαι μετα τη δοκιμη... :P Λοιπον εγω η κανω κατι πολυ σωστα  η κατι πολυ λαθος... Το τεστ ειναι αυτο με με τα υγρα που πρεπει να συγκρινεις μετα με τα χρωματα. Μου βγηκε τελειως καθαρο! 0 αμμωνια! Ειναι φυσιολογικο;; Εχω να κανω αλλαγη νερου απο την τριτη! Τωρα να κανω αλλαγη;;

Υ.Γ. συγνωμη για τις χιλιες ερωτησεις και που ειμαι τελειως ασχετη με το θεμα αλλα ειναι η πρωτη φορα που επιχειρω στρωσιμο(με ψαρι κιολας μεσα) και φοβαμαι μην κανω κατι λαθος...  ^_^

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Μετρα παλι αυριο και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτισω κατι. Το χαλικακι που εχεις μεσα το ειχες και ποιο παλια στους αλλους μονομαχους; Αν θελεις βαλε και μια φωτο απο το ενυδρειακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το ειχα ολoκαινουρια ειναι ολα...μονομαχους ειχα πριν χρονια οχι τωρα προσφατα...
Και οριστε και μια φωτογραφια! Δεν ξερω αν φαινεται αλλα στο τζαμι πανω απο την επιφανεια του νερου και στο καπακι εχει υγρασια και γεμιζει σταγονες νερου...αυτο υπαρχει δυνατοτητα να το αντιμετωπισω καπως;; γιατι καθε φορα που βγαζω το καπακι για να τον ταισω και να αλλαξω νερο γεμιζει νερα παντου!

20150508_215448_zpslhs8sxqa.jpg

Υ.Γ. Το siporax αμα το βαλω χυμα δεν θα ειναι πιο δυσκολο να το καθαριζω;
 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν γεμιζεις μεχρι πανω νερο; Δηλαδη μεχρι εκει που ξεκιναει εξωτερικα το καπακι και λιγο παραπανω! 

Τωρα το καλοκαιρι με τις ζεστες, υπαρχει εφυδροση στο ενυδρειο οποτε δεν μπορεις να κανεις και πολλα εκτος απο το να ανοιξεις το καπακι ή να βαλεις ανεμιστηρακια!

Αληθεια, τι θερμοκρασια εχεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...