Jump to content

Recommended Posts

Το διχτακι δεν περιεχει βακτηρια αλλα βιολογικο υλικο οπου κανουν αποικιες τα βακτηρια.

Τα βακτηρια δεν μπορουν να μεινουν για παρα πολυ καιρο εκτος νερου αλλα αυτο εξαρτατε απο πολλους παραγωντες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα γιατί έχω μία περίεργη για μένα συμπεριφορά. Το ένα cherry barb που ξέρω ότι είναι το αρσενικό, κυνηγάει εδώ και 2 ώρες με μανία ένα θηλυκό και συνέχεια το φιλάει από πίσω, εν τω μεταξύ, όταν το ξεμοναχιάζει στα φυτά του κάνει κάτι αεροπλανικά μέχρι που το γυρνάει ανάποδα και το αρσενικό σπαρταράει! Κίνηση αναπαραγωγής δεν είναι αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι εγώ, πρέπει να επέμβω με κάποιο τρόπο και ποιον; Επίσης απ τα άλλα 3 θηλυκά το ένα είναι φουσκωμένο στην κοιλιά και πάει το αρσενικό και το διώχνει κατά διαστήματα και ξαναγυρνάει σ αυτό που το κυνηγάει μανιωδώς, τι σημαίνει αυτή η συμπεριφορά;

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να τα πιάσω και να τα βάλω σε γεννήστρα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δε την εντύπωση πως ένα lemon tetra τα παρακολουθεί, λέτε όση ώρα σαλιαρίζουν να γεννάνε αυγά και να περιμένει να τα φάει;

Link to comment
Share on other sites

Αν ο αρσενικος κυνηγαει συνεχεια μια θυληκια,τοτε ναι την θελει για ζευγαρωμα και πιθανον να εχουν ζευγαρωσει ηδη....

Το ιδιο εκαναν και τα δικα μου αλλα εμενα την στριμωχνε πισω απο τα φυτα σε σημεια που δεν ειχα καμια προσβαση γιατι το δικο μου ειναι πυκνοφυτεμενο.....μετα απο κανα δυο βδομαδες ειδα ενα μικρο να σουλατσαρει! :)

Δεν εκανα τιποτα,γεννηστρα κλπ.,οποτε πανω σ'αυτο δεν μπορω να βοηθησω..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό; Απ ό,τι διάβασα γεννάνε κοντά στα 300 αβγά, αλλά βλέπω ότι το lemon tetra παραμονεύει κι έχω κι ένα πλέκο. Ετσι πριν 5 χρόνια είδα κι εγώ ένα μικρό να σουλατσάρει κι αυτή ήταν η μοναδική φορά που είχα γέννα, μάλλον ήταν τυχερό. 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον και το δικο μου ειναι τυχερο......αμα γεννανε τοσα πολλα αυγα! :D

Δεν ξερω τι να σου πω.....δεν ασχοληθηκα επιμελως.....μπορει να τα φαγανε τα αυγα τα αλλα ή οι γαριδες.......

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι έχω δει το θηλυκό να πετάει αβγά όπως σε κάτι βίντεο, το θέμα είναι ότι δε νομίζω να έχει τύχη κανένα απ αυτά. Κάποιος γνώστης να μου πει αν θα μπορούσα να σώσω κανένα και με ποιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...