Jump to content

Καπάκι Ενυδρειου


George81

Recommended Posts

Παιδια παρέλαβα το ξύλο αλλά λίγο στραβό (κάνει κούρμπα ) πως μπορώ να το ισιωσω καμία ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites

10αρι δηλαδή, θα έχεις μια μικρή κοιλία στο 1,45 , και ειδικά αν βάλεις και ανεμιστηράκια, για αυτό βάλε και κανα πηχακι κατα μήκος στη μέση.

Θα έχεις και κομμάτι  που θα ανοίγει σαν καπακι/πορτάκι  ;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κοιλιά από το βάρος αλλά από την μεταφορά...ακόμα και κάτω να το αφήσω συνεχίζει και κάνει κοιλιά .για αυτό έχω ενδοιασμούς

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κοιλιά από το βάρος αλλά από την μεταφορά...ακόμα και κάτω να το αφήσω συνεχίζει και κάνει κοιλιά .για αυτό έχω ενδοιασμούς

 

Με  πηχάκι ή αν βάλεις αλουμινογωνιά μπορεί να το ισιώσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

d77a98bd53b1600ffbe04311245d14cc.jpg

Το ξύλο κόπηκε με μερικά λάθη αλλά θα διορθωθεί με ξυλοστοκο και βαφή και βερνίκι.ήδη έγινε η μια εκ των 2 τρυπών για το τάισμα χωρίς να τελειώσει ακόμα.θέλω να την τριψω με λίμα και να την στοκαρω.σειρά έχει η δεύτερη τρύπα το απόγευμα.μετά θα πάρω μέτρα για τα ανεμιστηρακια που θα μπουν στο πίσω μέρος.δεν θα το κόψω στην μεση το καπάκι από θα είναι μονοκόμματο τελικα.με βολεύει καλύτερα...επίσης μπήκαν 2 πηχακια εμπρός και πίσω κατά μήκος για να αποφυγω το στράβωμα που προέκυψε

Έγινε επεξεργασία - George81
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Αργά αλλά σταθερά !2η τρύπα έγινε !θέλω να περάσω βερνίκι εσωτερικά από τις τρύπες αλλά θα πριν από αυτό τρίψιμο με γυαλόχαρτο...θέλω να βάλω μια συρόμενη σιτα σε καθε τρυπα αλλά ακόμα δεν έχω σκεφτεί το πως.B):(

Link to comment
Share on other sites

Για να ισωσεις τα κοψιματα στις τρυπες καλυτερα χρησιμοποιησε μια λιμα.
Για τα συρομενα υπαρχουν πολλοι τροποι αν αυτοσχεδιασεις.Η πιο ευκολη λυση παντως ειναι Leroy ή Praktiker και πλαστικο οδηγο σε σχημα Π

 

Γιατί όμως θέλεις να τις κάνεις συρόμενες ?

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Για να ισωσεις τα κοψιματα στις τρυπες καλυτερα χρησιμοποιησε μια λιμα.

Για τα συρομενα υπαρχουν πολλοι τροποι αν αυτοσχεδιασεις.Η πιο ευκολη λυση παντως ειναι Leroy ή Praktiker και πλαστικο οδηγο σε σχημα Π

Γιατί όμως θέλεις να τις κάνεις συρόμενες ?

Αν εχεις 2 γατες και ενα μπομπιρα 20 μηνων δεν θα ανυσηχουσες μηπως εβρισκες τιποτα να κολυμπαει μεσα στην γυαλα που

δεν θα επρεπε;; θα δω απο εβδομαδα στα Leroy μηπως εχει τιποτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο leroy έχει μαυρες πλατικές γωνιές, μπορείς να τις βάλεις στις τρύπες για να καλύψεις τις ατελειες . και θα είναι σαν τελάρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...