Jump to content

Καπάκι Ενυδρειου


George81

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!θέλω την βοήθεια σας σχετικά με κατασκευή που θέλω να κάνω στην γυάλα μου.αρχικά είχα φτιάξει ένα καπάκι με ξύλο ( όχι κόντρα πλάκε θαλάσσης ) χωρίς όμως να έχω κάνει κάποιες τρύπες για να αναπνέει το ενυδρείο με αποτέλεσμά να φουσκώσει λίγο...τελικά το άφησα στο μπαλκόνι καθώς βρήκα ένα κομμάτι τζάμι που είναι ακριβώς στα μέτρα της γυάλας . Τι θα μπορούσα να κάνω με αυτά τα δυο υλικά ώστε να πετύχω την πιο οικονομική λύση για καπάκι ; να σημειώσω ότι για να μου κάνει τρύπες ο τζαμας θέλει γύρω στα 80 ευρώ..

Καμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καπιο τρυπανι αγορασε ποτηροτρυπανο και κανε τις

αλλα να το εχεις το τζαμι κατο απο νερο οταν το τρυπας.

 

αν θες για ποιο ευκολα πηγενε αγορασε plexiglass ψιλο που να μην

ειναι πολυ ακριβω στα μετρα που θες απο ενα τζαμα, καποιος θα εχει

ενα ρεταλι και κολισε απανω δυο μεντεσεδες με σιλικονη

συγουρα δεν θα πιασει πανω απο 15 ευρω

Έγινε επεξεργασία - 0nickgreek0
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το πλεξιγλας το εχω κανει και σε λιγες μερες πετσικαρει.Αν δεν μπουνε κοντρες απο κατω οτι παχος πλεξι και να παρεις θα στραβωσει με τον καιρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τρύπες να είχες στο ξύλο πάλι θα φούσκωνε.

Με το τζάμι δεν είναι και τόσο εύκολο, δεν φτάνει ένα ποτηροτρύπανο μόνο για να ανοίξεις τρύπες, χρειάζεται ειδικό ποτηροτρύπανο για τζάμια και αρκετές δοκιμές για να δεις πως ανοίγουν τρύπες.

Ο τζαμάς σίγουρα είναι υπερβολικός, με 80 Ευρώ αγοράζεις τζάμια για ενυδρείο και όχι μόνο για μερικές τρύπες.

Η πιο εύκολη και οικονομική λύση για εσένα είναι να φτιάξεις ένα καινούριο καπάκι από κόντρα πλακε και να το περάσεις συντηριτικό ξύλου, από την άλλη με πλεξιγκλάς , θα είναι πιο ανθεκτικό αρκεί να γίνει σωστά. Από κόστος θα είναι ίσως ελαφρά ακριβότερο (το κόντρα πλακέ είναι φθηνό αλλά βάλε και το συντηριτικό ξύλου, θα σου έρθει μία η άλλη). Με το πλεξιγκλάς όμως θα έχεις ένα αρχικό κόστος (ένα κοφτάκι γύρω στα 6 Ευρώ και χλωροφόρμιο για να το κολλάς 10 Ευρώ το λίτρο ή λιγότερο αν πάρεις μικρότερη ποσότητα). Το κόστος του πλεξι είναι 12 Ευρώ για ένα κομμάτι 100 Χ 50 , 3αρι από το Leroy

Link to comment
Share on other sites

Και τρύπες να είχες στο ξύλο πάλι θα φούσκωνε.

Με το τζάμι δεν είναι και τόσο εύκολο, δεν φτάνει ένα ποτηροτρύπανο μόνο για να ανοίξεις τρύπες, χρειάζεται ειδικό ποτηροτρύπανο για τζάμια και αρκετές δοκιμές για να δεις πως ανοίγουν τρύπες.

Ο τζαμάς σίγουρα είναι υπερβολικός, με 80 Ευρώ αγοράζεις τζάμια για ενυδρείο και όχι μόνο για μερικές τρύπες.

Η πιο εύκολη και οικονομική λύση για εσένα είναι να φτιάξεις ένα καινούριο καπάκι από κόντρα πλακε και να το περάσεις συντηριτικό ξύλου, από την άλλη με πλεξιγκλάς , θα είναι πιο ανθεκτικό αρκεί να γίνει σωστά. Από κόστος θα είναι ίσως ελαφρά ακριβότερο (το κόντρα πλακέ είναι φθηνό αλλά βάλε και το συντηριτικό ξύλου, θα σου έρθει μία η άλλη). Με το πλεξιγκλάς όμως θα έχεις ένα αρχικό κόστος (ένα κοφτάκι γύρω στα 6 Ευρώ και χλωροφόρμιο για να το κολλάς 10 Ευρώ το λίτρο ή λιγότερο αν πάρεις μικρότερη ποσότητα). Το κόστος του πλεξι είναι 12 Ευρώ για ένα κομμάτι 100 Χ 50 , 3αρι από το Leroy

 

τακι και παλι ομως με κοστος κατω απο 20 ευρω θα κανει ενα ωραιο καπακι αν και πιστευω

οτι αν παει σε κανα τζαμα θα βρει και κανενα κοματι ποιο χοντρο και λογικα δεν θα δωσει

πανο απο 10ε.

χλωροφορμιο που το βρισκετε γιατι εδω εχω φαει τα φαρμακεια αλλα τπτ....

Link to comment
Share on other sites

τακι και παλι ομως με κοστος κατω απο 20 ευρω θα κανει ενα ωραιο καπακι αν και πιστευω

οτι αν παει σε κανα τζαμα θα βρει και κανενα κοματι ποιο χοντρο και λογικα δεν θα δωσει

πανο απο 10ε.

χλωροφορμιο που το βρισκετε γιατι εδω εχω φαει τα φαρμακεια αλλα τπτ....

 

Σίγουρα, αρκει να μη βρει κανα τζαμά που θέλει να γίνει πλουσιος με μία μόνο πώληση.

Χλωροφόρμιο παίρνω απο εδώ

http://www.kalochem.gr/product/2257/%CF%87%CE%BB%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%BF-100ml,-200ml,-1lt,-30kg,-

Link to comment
Share on other sites

ναι που βρισκεις χλωροφορμιο;

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

ναι που βρισκεις χλωροφορμιο;

 

 

 

 

10 Ευρώ το λίτρο, και με 1 λίτρο κολλάς χιλιόμετρα, μπορείς να πάρεις και λιγότερο

 

Link to comment
Share on other sites

@takis_gt αν θες γράψε μερικές φιλικές συμβουλές για τους φίλους που σκέφτονται να το χρησιμοποιήσουν μιας και το έχεις δουλέψει αρκετά .

 

Εντελώς τυπικά να υπάρχει μια αναφορά για τυχόν κινδύνους κτλ ;)

Link to comment
Share on other sites

@takis_gt αν θες γράψε μερικές φιλικές συμβουλές για τους φίλους που σκέφτονται να το χρησιμοποιήσουν μιας και το έχεις δουλέψει αρκετά .

 

Εντελώς τυπικά να υπάρχει μια αναφορά για τυχόν κινδύνους κτλ ;)

 

Για το κόλλημα με χλωροφόρμιο δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, εννοείται πως δεν το μυρίζω γιατί θα κοιμόμουνα ακόμα :)

 

Αναφέρω αρκετά σε αυτό το θέμα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98023-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5-plexiglass-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%AC/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πλεξι βάφεται;;;για θέμα αισθητικής μιλάω πάντα...δηλαδή αν θέλω να το κάνω μαύρο

Link to comment
Share on other sites

Το πλεξι βάφεται;;;για θέμα αισθητικής μιλάω πάντα...δηλαδή αν θέλω να το κάνω μαύρο

 

Για να μη πω όχι και φανώ απόλυτος, 99,999% μάλλον όχι.

Το κάνεις μαύρο από την αρχή, και δεν θα σου πρότεινα άλλο χρώμα γιατί στο μαύρο μπορεί να φαίνεται η σκόνη αλλά δεν φαίνονται τυχόν ατέλειες από τις κολλήσεις, αλλά και εξτρα στηρίγματα και δεσίματα που θα πρέπει να βάλεις από μέσα

 

πάρε μια ιδέα

 

6nnk_zps1716d08e.jpg

 

39s3_zpsa9cffe50.jpg

 

και από μέσα

 

d1fe_zpsd85b06cc.jpg

 

και το μεγάλο μου, ήταν το 1ο που έφτιαξα και δεν υπολόγισα σωστά ότι σκεβρώνει και έβαλα μετα εξωτερικά αλουμινιγωνιές βαμμένες

 

2p7f_zps6a56acc4.jpg

 

Εχουν δουλειά όμως, αλλά μετά το ξεχνάς

και κάνεις και σχετικά εύκολα μετατροπές, στο μεγάλο έχω κάνει αρκετές, ειδικά για να βάλω τα φώτα , που στην αρχή πειραματοζόμουνα, μετά πρόσθεσα και τρύπα για ταίστρα κλπ.

Το μόνο κακό που έχει το μαύρο αλλά και όλα τα σκούρα χρώματα είναι πως σκονίζονται εύκολα, αλλά καθαρίζει και εύκολα, το έχω καθαρίζει ακόμα και με ακουα-φόρτε για να βγάλω τα άλατα που κατα καιρούς μαζεύει στο σημείο που είναι η αεραντλία

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βρήκα κόντρα πλακέ θαλάσσης...θα ανεβάσω φωτογραφία τέλος της εβδομάδας μόλις το παραλάβω για να δω αν μας κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κομμάτι...150x50 το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις 145x45. Τι προτείνετε; θα ήθελα να το βάψω μαύρο όπως είναι και το υπόλοιπό έπιπλο..θέλει ειδικό χρώμα; επίσης θα έχω κάνει μελέτη για ανεμιστηρακια...ιδέες και συμβουλές;

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως το κομμάτι αυτό δεν θα σου φτάσει, δεν θα βάλεις και τελάρο περιφερειακά ;

Τι πάχος έχει το κοντρα πλακε ;

Link to comment
Share on other sites

Το κοντρα πλακε το περνας ασταρι απ οτι ξερω και μετα το βαφεις και με ειδικο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως το κομμάτι αυτό δεν θα σου φτάσει, δεν θα βάλεις και τελάρο περιφερειακά ;

Τι πάχος έχει το κοντρα πλακε ;

 

έχω βάλει περιμετρικά του ενυδρείου πηχάκια και το κομμάτι αυτό θα καθίσει πάνω στην γυάλα οπότε θα είμαι οκ.  Πάχος δεν έχω ιδέα ακόμα...γιατί ?

Link to comment
Share on other sites

Το κοντρα πλακε το περνας ασταρι απ οτι ξερω και μετα το βαφεις και με ειδικο χρωμα.

 

Πρώτα αστάρι και μετά χρώμα έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αστάρι και μετά χρώμα έτσι ?

 

Θα σου πρότεινα συντηρητικό ξύλου ή αλλιώς βερνίκι εμποτισμού, που το κάνει ανθεκτικό στην υγρασία, και αφου θες να το βάψεις το περνας βελατούρα (αυτό είναι το ασταρι για ξύλα) και μετά ριπουλίνη , βελατούρα και ριπουλίνη (ή αλλιώς λαδομπογιά) υπάρχει και νερού (που δεν μυρίζει ) και διαλύτου (που την αραιώνεις με white spirit ή διαλυτικό νίτρου).

Επίσης τη βελατούρα μπορείς να την τρίψεις ελαφρα για να κάνεις ένα ωραίο φινίρισμα

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει περιμετρικά του ενυδρείου πηχάκια και το κομμάτι αυτό θα καθίσει πάνω στην γυάλα οπότε θα είμαι οκ.  Πάχος δεν έχω ιδέα ακόμα...γιατί ?

 

Αν είναι πολύ λεπτό μη σου κάνει κοιλιά, και το τελάρο θα το δέσει

Link to comment
Share on other sites

1cm πάχος έχει παιδιά

 

10αρι δηλαδή, θα έχεις μια μικρή κοιλία στο 1,45 , και ειδικά αν βάλεις και ανεμιστηράκια, για αυτό βάλε και κανα πηχακι κατα μήκος στη μέση.

Θα έχεις και κομμάτι  που θα ανοίγει σαν καπακι/πορτάκι  ;

Link to comment
Share on other sites

10αρι δηλαδή, θα έχεις μια μικρή κοιλία στο 1,45 , και ειδικά αν βάλεις και ανεμιστηράκια, για αυτό βάλε και κανα πηχακι κατα μήκος στη μέση.

Θα έχεις και κομμάτι  που θα ανοίγει σαν καπακι/πορτάκι  ;

 

Σκέφτομαι να το κόψω κατά μήκος και να ανοίγει το μισό και το άλλο να είναι σταθερό. αν ειναι να μπουν τα ανεμιστηράκια θα βάλω καναλακι απο σκληρό πλαστικό ή άλλο υλικό να μην κάνει κούρμπα. αλλά μπορώ να βάλω και ενα μηχάκι πάλι κατα μήκος στο κομμάτι που θα ανοίγει για να έρθει στα ίσια... Τι λες ?

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο και η προετοιμασία πριν αρχίσεις να κόβεις τα ξύλα, είναι το πιο σημαντικό βήμα!

Γράφεις αν είναι να μπουν ανεμιστηράκια... επειδή δεν είσαι σίγουρος, θα πρέπει τις τρύπες να τις κάνεις από τώρα γιατί αργότερα θα μπερδέψεις με τριψίματα και βάψιμο ξανά.

Επίσης στους 45 πόντους, αν το κόψεις στη μέση για να ανοίγει το μισό κομμάτι, θα σε φτάνουν 22 πόντοι να κάνεις ότι χρειαστεί μέσα στο ενυδρείο;

Τις λάμπες πού θα τις βάλεις;Στο πίσω κομμάτι το σταθερό;Θα έχεις ανομοιόμορφο φωτισμό, από μπροστά δηλαδή μέχρι την μέση δεν θα έχεις καθόλου φως.

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο και η προετοιμασία πριν αρχίσεις να κόβεις τα ξύλα, είναι το πιο σημαντικό βήμα!

Γράφεις αν είναι να μπουν ανεμιστηράκια... επειδή δεν είσαι σίγουρος, θα πρέπει τις τρύπες να τις κάνεις από τώρα γιατί αργότερα θα μπερδέψεις με τριψίματα και βάψιμο ξανά.

Επίσης στους 45 πόντους, αν το κόψεις στη μέση για να ανοίγει το μισό κομμάτι, θα σε φτάνουν 22 πόντοι να κάνεις ότι χρειαστεί μέσα στο ενυδρείο;

Τις λάμπες πού θα τις βάλεις;Στο πίσω κομμάτι το σταθερό;Θα έχεις ανομοιόμορφο φωτισμό, από μπροστά δηλαδή μέχρι την μέση δεν θα έχεις καθόλου φως.

Καλησπέρα !!

Σίγουρα οι τρύπες όπως πολύ σωστά λες για τα ανεμιστηρακια θα γίνουν τώρα και λέω να τις καλυψω προσωρινά με σιγά ψιλή για να μην μπαίνει σκόνη . Το είχα και πριν στους ιδίους πόντους και με βόλεψε αν εξαιρέσεις ότι δεν βάζω χέρι συχνά.έχει ήδη λαμπες στην γυάλα .είναι diy και είχαν κάνει κατασκευή να μπουν στις κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...