Jump to content

Λίτρα Και Αλλαγές....


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι

Πάλι με μπριζώσανε και σκέφτομαι μια αλαγή στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα.

Ενας φίλος μας χαρίζει το 170λτ του, μιας και το βαρέθηκε, και σκέφτηκα, να το πάρω και να βάλω μέσα τα δικά μου.Εάν το αντέξει ο πάγκος της κουζίνας μου.....

Θυμίζω ότι έχω , 2οράντα, και ένα μπλάκ μούρ.

Κάθε πότε κάνουμε αλαγές νερου, σε ένα τέτοιο ενυδρείο ? ( τώρα είμαι στο 1/3 , 1 φορά την εβδομάδα, είναι όμως 60άρι αυτό.)

Επίσης το eheim 2213 με καλύπτει, οπότε είμαι οκ και από εκεί.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

Πάλι με μπριζώσανε και σκέφτομαι μια αλαγή στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα.

Ενας φίλος μας χαρίζει το 170λτ του, μιας και το βαρέθηκε, και σκέφτηκα, να το πάρω και να βάλω μέσα τα δικά μου.Εάν το αντέξει ο πάγκος της κουζίνας μου.....

Θυμίζω ότι έχω , 2οράντα, και ένα μπλάκ μούρ.

Κάθε πότε κάνουμε αλαγές νερου, σε ένα τέτοιο ενυδρείο ? ( τώρα είμαι στο 1/3 , 1 φορά την εβδομάδα, είναι όμως 60άρι αυτό.)

Επίσης το eheim 2213 με καλύπτει, οπότε είμαι οκ και από εκεί.

 

Το ιδιο ισχυει και σ αυτο το ενυδρειο που θες να παρεις. 30% 1 φορα την εβδομαδα ειναι μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψη σου ότι τα χρυσόψαρα ειναι πολυ ρυπογονα ψάρια οπότε θα πρεπει να αλλάζεις πάλι το 30% των λίτρων που θα έχεις κάθε εβδομάδα. Επίσης θεωρω (άσχετα με το τι λέει ο κατασκευαστής) οτι το ΕΗΕΙΜ 2213 δε θα σε καλύψει, θα χρειαστείς μεγαλύτερο φιλτρο ή ενα δεύτερο τέλος πάντων να δουλεύει ταυτόχρονα.

Ο πάγκος της κουζίνας πως ειναι; Διαστάσεις, υλικά κτλ.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι δεν με συμφέρει, γιατί εδώ δεν έχω ΕΥΔΑΠ εγώ.Εχουμε νερό από ιδιωτικό δίκτυο, με τις τιμές στα ύψη.

Αν θέλω κάθε εβδομάδα 60λτ αλαγή, κάηκα. :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι δεν με συμφέρει, γιατί εδώ δεν έχω ΕΥΔΑΠ εγώ.Εχουμε νερό από ιδιωτικό δίκτυο, με τις τιμές στα ύψη.

Αν θέλω κάθε εβδομάδα 60λτ αλαγή, κάηκα. :cigar:

Θα συμφωνήσω ότι δεν σε καλύπτει το 2213.. Δηλαδή πόσο κοστίζει το νερό? Επίσης δεν νομίζω τα 60λτ την εβδομάδα να είναι μεγάλο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

σκεψου οτι ειναι το 30% των καθαρων λιτρων νερου που εχεις ...οχι των 170 , με τα διαφορα π μπαινουν μεσα θα πεσουν τα καθαρα λιτρα οποτε να υπολογισεις το 30% απο εκει ..

Link to comment
Share on other sites

Εαν τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου ειναι περιπου 150 λιτρα θα θελεις με 30% 

αλλαγη 45 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

......λιγότερο απο το νερό που ξοδεύεις για να κάνεις ενα μπάνιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αν σε συμφέρει ή όχι. Είναι και το ότι τα 60 λίτρα δεν είναι κατάλληλα για 3 χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αν σε συμφέρει ή όχι. Είναι και το ότι τα 60 λίτρα δεν είναι κατάλληλα για 3 χρυσόψαρα.

Σε 170 λίτρα θα τα βάλει, όχι σε 60.
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή νερού είναι ότι καλύτερο για τα ψάρια μας.

Ο αριθμός των ψαριών,το τάισμα,τα λίτρα του ενυδρείου,η ποιότητα κ η ποσότητα των φίλτρων κ των υλικών τους καθόριζουν το νερό μας.Γιαυτό υπάρχουν τέστ,ώστε να βλέπουμε τι γίνεται.Σίγουρα όσο πιο χαμηλα νιτρικά,τόσο το καλύτερο.

Πάρε το μεγαλύτερο ενυδρείο,θα είναι καλύτερα για τα ψάρια σου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

Πάλι με μπριζώσανε και σκέφτομαι μια αλαγή στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα.

Ενας φίλος μας χαρίζει το 170λτ του, μιας και το βαρέθηκε, και σκέφτηκα, να το πάρω και να βάλω μέσα τα δικά μου.Εάν το αντέξει ο πάγκος της κουζίνας μου.....

Θυμίζω ότι έχω , 2οράντα, και ένα μπλάκ μούρ.

Κάθε πότε κάνουμε αλαγές νερου, σε ένα τέτοιο ενυδρείο ? ( τώρα είμαι στο 1/3 , 1 φορά την εβδομάδα, είναι όμως 60άρι αυτό.)

Επίσης το eheim 2213 με καλύπτει, οπότε είμαι οκ και από εκεί.

 

Το ιδιο θα κανεις 1/3, (και λιγο ειναι για 3 χρυσοψαρα, 50 λιτρα αλλαγη την εβδομαδα), αφου τωρα οι αλλαγες που κανεις, ειναι ελλειπεις. (αναρωτιεμαι ποσo ΝΟ3, PO4 και redox εχει το ενυδρειο στο τελος της εβδομαδας)

(Εκτος αν ειναι πολυ μικρα ακομα τα ψαρια).

Οπως το υπολογιζω, (αν τα ψαρια ειναι ενηλικα) θα επρεπε τωρα  να κανεις 3 φορες την εβδομαδα, 50%.

 

Το φιλτρο, αφου απο ογκο βιολογιας καλυπτει τωρα τα ψαρια,  θα τα καλυπτει και σε οποιοδηποτε ενυδρειο.

Απο κυκλοφορια νερου ομως, δεν θα σε καλυπτει.

Μπορεις να τη βελτιωσεις βεβαια και με ενα wave maker.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

70 λιτρα την εβδομαδα να αλλαζεις.

280 συνολο.

1.5 ευρω περιπου στην ανωτερη κλιμακα χρεωσης που μπορει να υπαρξει σε οικιακο τιμολογιο, με ολα τα ποσοστα χρεωσης μεσα που αντιστοιχουν σε αυτα τα 280 λιτρα, σε αποχετευση (75%), παγιο, φπα, κλπ

Οσο μια τυροπιτα.

Δεν το αξιζουν τα ψαρακια σου, μια φορα το μηνα, 1 ευρω?

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

το 60αρι ειναι ακαταλληλο οποτε ειναι ενα δωρο που θα κανεις στα ψαρια σου ετσι και αλλιως.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Σε 170 λίτρα θα τα βάλει, όχι σε 60.

Σε 60αρι τα έχει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Soulaki είναι το καλύτερο δώρο που μπορούν να σου κάνουν!! Πάρτο και δεν θα μετανιώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Soulaki είναι το καλύτερο δώρο που μπορούν να σου κάνουν!! Πάρτο και δεν θα μετανιώσεις....

+1

Μακαρι να μου κανανε κι εμενα τετοια δωρα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Soulaki είναι το καλύτερο δώρο που μπορούν να σου κάνουν!! Πάρτο και δεν θα μετανιώσεις....

+1

Μακαρι να μου κανανε κι εμενα τετοια δωρα!

 

+1

Μακάρι να είχα και άλλο χώρο να έκανα δώρο στον εαυτό μου ένα ακόμα ενυδρείο :) :)

 

Μη το συζητάς, πάρτο, και μετά θα δεις μεγάλη διαφορα στα χρυσόψαρα, κάτι ξέρω :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αν σε συμφέρει ή όχι. Είναι και το ότι τα 60 λίτρα δεν είναι κατάλληλα για 3 χρυσόψαρα.

 

Aυτό το ξέρω, έχεις δίκιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω και θέμα και με την βλακεία το ίντερνετ, και δεν μπορώ να μπαίνω όποτε θέλω.Σήμερα λοιπόν που είδα όλα τα μηνύματα....τι να πώ. Με ξαφνιάσατε.

Τι να πρωτοαπαντήσω.......

Για μεγαλύτερο φίλτρο σε αυτή την φάση, δεν είμαι.Με την καμία όμως.

Ξέρω ότι είναι λίγα τα λτ , αλλά τα ψάρια είναι μικρά ακόμα

Τα νιτρικά μου είναι 25.Για το τιμολόγιο, αρκεί να σας πώ , ότι ο γείτονάς μου, ποτίζοντας τα λιγοστά φυτά του, του ήρθε λογαριασμός 500 ευρώ.......και παρόλο που ξεσηκώθηκε όλος ο σύλογος, λόγω υπερχρεώσεων  ( στον οποίο ανήκουμε ) δεν κάναμε τίποτα.

Και για να μην σας κουράζω, εάν το πάρω, και αλάξω ψαροσύνθεση, πάλι οι αλαγές θα είναι οι προαναφερώμενες ? ή αν δεν κρατήσω και τα 3 ψαράκια μου? :bigemo_harabe_net-99:

γιατί ακούω από κάποιους για αλαγές 1 φορά τον μήνα.( σε μεγαλύτερα ενυδρεία βέβαια, 200-250λτ )

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω και θέμα και με την βλακεία το ίντερνετ, και δεν μπορώ να μπαίνω όποτε θέλω.Σήμερα λοιπόν που είδα όλα τα μηνύματα....τι να πώ. Με ξαφνιάσατε.

Τι να πρωτοαπαντήσω.......

Για μεγαλύτερο φίλτρο σε αυτή την φάση, δεν είμαι.Με την καμία όμως.

Ξέρω ότι είναι λίγα τα λτ , αλλά τα ψάρια είναι μικρά ακόμα

Τα νιτρικά μου είναι 25.Για το τιμολόγιο, αρκεί να σας πώ , ότι ο γείτονάς μου, ποτίζοντας τα λιγοστά φυτά του, του ήρθε λογαριασμός 500 ευρώ.......και παρόλο που ξεσηκώθηκε όλος ο σύλογος, λόγω υπερχρεώσεων  ( στον οποίο ανήκουμε ) δεν κάναμε τίποτα.

Και για να μην σας κουράζω, εάν το πάρω, και αλάξω ψαροσύνθεση, πάλι οι αλαγές θα είναι οι προαναφερώμενες ? ή αν δεν κρατήσω και τα 3 ψαράκια μου? :bigemo_harabe_net-99:

γιατί ακούω από κάποιους για αλαγές 1 φορά τον μήνα.( σε μεγαλύτερα ενυδρεία βέβαια, 200-250λτ )

 

Δεν υπάρχουν αλλαγές μια φορα το μήνα, εκτος και αν έχεις 10.000 λίτρα, λίμνη δηλαδή. Μιά φορα την εβδομάδα 30% είναι συνήθως το ελάχιστο

Link to comment
Share on other sites

Tον χειμωνα, που ταιζω δυο με τρεις φορες την ημερα, λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας, κανω αλλαγες ανα 15 ημερες. Το καλοκαιρι, λογω υψηλοτερης θερμοκρασιας, που ταιζω 6 φορες τουλαχιστον και ειδικα τωρα που εχω και μικρα, κανω αλλαγες ανα 5 ημερες. Και ολα αυτα σε ενυδρειο 688 λιτρων!

Καλα τι δικτυο εχετε και ειναι τοσο ακριβο το νερο; Που μενετε, στη Σαχαρα;  :P

Link to comment
Share on other sites

Tον χειμωνα, που ταιζω δυο με τρεις φορες την ημερα, λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας, κανω αλλαγες ανα 15 ημερες. Το καλοκαιρι, λογω υψηλοτερης θερμοκρασιας, που ταιζω 6 φορες τουλαχιστον και ειδικα τωρα που εχω και μικρα, κανω αλλαγες ανα 5 ημερες. Και ολα αυτα σε ενυδρειο 688 λιτρων!

Καλα τι δικτυο εχετε και ειναι τοσο ακριβο το νερο; Που μενετε, στη Σαχαρα;  :P

 

Εναν καραγκιόζη ιδιώτη έχουμε, που το βαράει όσο θέλει.Μέχρι και δικαστικά έχουμε κινηθεί εναντίον του , αλλά οι νόμοι είναι για τα μπάζα.....

 

Link to comment
Share on other sites

Το ελαχιστο δεν ειναι 30% την εβδομαδα..το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και μην υπερβαλεται!Τι θα πει δηλαδη ελαχιστο 30%?

Αν εχω λιγα ψαρια σε 100 λιτρα πρεπει να κανω 30% καθε εβδομαδα?Μην αρχιζουμε παλι τα ιδια..

Οι μετρησεις μας λενε ποτε θα κανουμε αλλαγη νερου και η ψαροσυνθεση μας.

Απλα,το 30% ειναι δοκιμασμενο και υπαρχει και μια δικληδα ασφαλειας για τυχον λαθος μεσα στην εβδομαδα,αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι το στανταρ.

Soulaki,αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις και τι φιλτρο θα εχεις αλλα και τι μετρησεις,θα κανεις και αναλογες αλλαγες νερου.Οχι ομως καθε μηνα.Το πολυ να το πας ανα 15 μερες,οχι παραπανω.

Αν βαλεις αρκετα φυτα γρηγορης αναπτυξης και λιγα ψαρια που δεν ειναι ρυπογοννα,μια χαρα θα παει το ενυδρειο με αλλαγες ανα 15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Το ελαχιστο δεν ειναι 30% την εβδομαδα..το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και μην υπερβαλεται!Τι θα πει δηλαδη ελαχιστο 30%?

Αν εχω λιγα ψαρια σε 100 λιτρα πρεπει να κανω 30% καθε εβδομαδα?Μην αρχιζουμε παλι τα ιδια..

Οι μετρησεις μας λενε ποτε θα κανουμε αλλαγη νερου και η ψαροσυνθεση μας.

Απλα,το 30% ειναι δοκιμασμενο και υπαρχει και μια δικληδα ασφαλειας για τυχον λαθος μεσα στην εβδομαδα,αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι το στανταρ.

Soulaki,αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις και τι φιλτρο θα εχεις αλλα και τι μετρησεις,θα κανεις και αναλογες αλλαγες νερου.Οχι ομως καθε μηνα.Το πολυ να το πας ανα 15 μερες,οχι παραπανω.

Αν βαλεις αρκετα φυτα γρηγορης αναπτυξης και λιγα ψαρια που δεν ειναι ρυπογοννα,μια χαρα θα παει το ενυδρειο με αλλαγες ανα 15 μερες.

 

Επειδη η αλλαγη νερου ειναι στην ουσια αραιωση των στοιχειων νομιζω οτι μικροτερη αλλαγη απο 1/3 (30%) δεν εχει και μεγαλη σημασια.Δηλαδη δεν ειναι μονο θεμα ρυπων αλλα και διαφορων στοιχειων που αν ξεφυγουν ή δεν καταναλωθουν απο τους οργανισμους θα πληθυνουν ξαφνικα μεσα στο ενυδρειο.

 

Γιατι τα στοιχεια που μετραμε και υπαρχουν τεστ ειναι μερικες δεκαδες ενω αυτα που βρισκονται στα νερο χιλιαδες.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...