Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


vasilik

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα!

 

Εν συντομία λίγες πληροφορίες για εμένα...

Δεν έχω κάποιο ενυδρείο, αλλά στο σπίτι μου κάνω ανακαίνιση και θέλω να φτιάξω μία κατασκευή για την όσο καλύτερη φιλοξενία των μικρών μας φίλων!

Για τον σκοπό αυτό, ένας τοίχος από το δωμάτιο του γραφείου δεν έχει ολοκληρωθεί μιας και σκέπτομαι να κατασκευάσω ένα ενυδρείο σε αυτόν ώστε να είναι ορατό και από τις δυο μεριές του! Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες για τις διαστάσεις του χώρου και τις συμβουλές σας για την προτεινόμενη διάσταση του ενυδρείου, μιας και είναι το αρχικό μου μνμ και δεν θέλω να σας κουράσω! :-)

 

Μιλώντας ειλικρινά και κρίνοντας από την τωρινή κατάσταση που αφορά δουλειές, τρεξίματα, κλπ δεν θα ήθελα να μπλέξω με συνεχείς μετρήσεις, καθημερινές συντηρήσεις κλπ διότι ξέρω ότι δεν θα προλαβαίνω να είμαι σωστός στις υποχρεώσεις μου απέναντι σε αυτούς τους οργανισμούς.

 

Παρόλα αυτά, γυρνώντας στο σπίτι μετά από μια κουραστική μέρα είναι ωραίο να βλέπεις ένα ενυδρείο γλυκού ή θαλασσινού νερού... οπότε και για αυτό είμαι στο δίλημμα να κλείσω τον τοίχο ή να δημιουργήσω μια ωραία κατασκευή. Σε αυτό το ερώτημα θα με βοηθήσει μεταξύ άλλων και η απάντηση στο εξής ερώτημα: Σε ποιο επίπεδο έχουν φθάσει οι αυτοματισμοί και για τι κόστη μιλάμε ?

 

Αυτά για αρχή ! :-)

 

Έγινε επεξεργασία - vasilik
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στον μαγικο κοσμο του ενυδρειου!

Ενα ενα με την σειρα θα τα βαλεις σε ταξη! Επειδη αυτο το θεμα ειναι μονο για καλωσορισμα και σε μερικες μερες θα κλειδωσει, ξεκινα την καθε απορια σου στην αναλογη κατηγορια για να παρεις και τις σωστες απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

:welcomeXL:

Link to comment
Share on other sites

:welcomeXL:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι είναι χωρισμένα τα θέματα σε γλυκό και θαλασσινό νερό. Τι γίνεται για εμάς που είμαστε ακόμα αναποφάσιστοι και στην μέση ? :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες

Όσο αυξάνουν οι αυτοματισμοί, τόσο μειώνεται η χαρά που σου προσφέρει το χόμπι

 

Μια διευκρίνση : Αν ένα ενυδρείο στηθεί σωστά και στρώσει, μετά χρειάζεται ελάχιστη φροντίδα. Ουτε μετρήσεις πρεπει να κάνεις συνεχώς, ουτε τπτ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι είναι χωρισμένα τα θέματα σε γλυκό και θαλασσινό νερό. Τι γίνεται για εμάς που είμαστε ακόμα αναποφάσιστοι και στην μέση ? :-)

 

Υπάρχει λύση

Φτιάξε ένα με γλυκό κι ένα με θαλασσινό νερο!

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λύση

Φτιάξε ένα με γλυκό κι ένα με θαλασσινό νερο!

 

 

Σωστός ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας!!

 

Θα συμφωνησω με τον Chocolate_Puma

σε οτι ειπε 

και ιδιαιτερως στους αυτοματισμους

αν ειναι ολα στον αυτοματο , δεν σου προσφερει την χαρα (του

να ασχοληθεις , να παρατηρεις τα ψαρακια σου κτλ)

 

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα! Το θέμα είναι να μην βασανίζονται τα ψαράκια εαν δεν έχεις τον χρόνο να ασχοληθείς ώστε να χρειάζεται να γίνεις expert σε κάθε λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες :welcome:

Ωραία η ερώτησή σου και πρέπει να ομολογήσουμε :blush:ότι πολλοί (αν όχι όλοι) προβληματιστήκαμε γι'αυτό στην αρχή του χόμπι μας.

 

Λάβε υπόψη σου ότι για αρχάριο, το θαλασσινό ενυδρείο είναι πολύ πιο δύσκολο από το γλυκό (και ας με πυροβολήσουν οι "αλμυροί" :gunsmilie:).

 

Αφού όπως λες δεν έχεις τον απαραίτητο χρόνο (αλλά και εμπειρία) και ψάχνεις για αυτοματισμούς, υπολόγισε ότι το πιο εύκολο για σένα είναι να στήσεις ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα, που θα τα ταΐζεις κάθε μέρα και θα κάνεις τις αλλαγές νερού κλπ κάθε βδομάδα, με σχετικά καλό κόστος (300-500€ για 120-300 λίτρα με 3-7 ψάρια).

 

Αν συμβιβάζεσαι μ'αυτή την ιδέα έχει καλώς, αλλιώς το κόστος και ο κόπος ανεβαίνει. Βέβαια υπάρχει και η λύση να στο στήσει κάποιος επαγγελματίας του χώρου και να στο συντηρεί ταυτόχρονα.

 

Αυτά προς το παρόν, σκέψου τι θες το ΣΚ και μας λες, ή έρχεσαι στο swap την Κυριακή και τα λέμε από κοντά. B)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...