Jump to content

Συνδεσμολογία no-name STC-1000


Recommended Posts

Παιδια η συνδεσμολογία Ενος no name STC ειναι ίδια με του κανονικού?? έχουν άλλο σχεδιάγραμμα πάνω στην συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay κυκλοφορουν controller οι οποίοι υποστηρίζουν ταυτόχρονα θέρμανση και ψύξη κι εκείνοι που υποστηρίζουν μονο θέρμανση ή μονο ψύξη

Ο controller που "θέλουμε" για ενυδρειακή χρήση, είναι αυτός της 1ης κατηγορίας

 

Η συνδεσμολογία του, διαφέρει σε σχέση με αυτό που αναφέρει ο Κινέζος στο πίσω μέρος του κουτιού

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν έχω παραγγείλει...εχει το σχεδιάγραμμα πάνω στην συσκευή...αλλά μέσα στο ΑΖ έχω βρει ακομα ενα άρθρο που εχει μια άλλη συνδεσμολογία...ποια μ προτείνεται να χρησιμοποιήσω??

post-56445-0-29863700-1434110708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν έχω παραγγείλει...εχει το σχεδιάγραμμα πάνω στην συσκευή...αλλά μέσα στο ΑΖ έχω βρει ακομα ενα άρθρο που εχει μια άλλη συνδεσμολογία...ποια μ προτείνεται να χρησιμοποιήσω??

 

M ανησυχεί που δεν βλέπω τον γνωστό πλαστικό αισθητήρα και βλέπω μεταλλικο? (είναι όντως μεταλλικός?)

Για τη συνδεσμολογία διάβασες τα παρακάτω ?

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/39111-stc-1000/page-5

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν παρήγγειλα και τον σύνδεσα ετσι:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/77329-controller-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-stc-1000/

και λειτουργεί μαι χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα  αν μπορείς βάλε το λινκ του ebay

Το βασικό ειναι να γράφει Relay contact capacity : Cool (10A/250VAC), Heat (10A/250VAC) και ΟΧΙ Relay Contact Current: AC 5A / 220V

Αν γράφει το τελευταίο σημαίνει πως έχει ΜΟΝο μια έξοδο κι αυτή είναι 5Α, άρα δεν κάνει για θέρμανση & ψύξη

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε τα χαρακτηριστικά του...λέει NTc sensor...που αν θυμάμαι σημαίνει πλαστικός....επίσης λέει ότι ειναι ψύξης και θερμανσης

post-56445-0-29982900-1434117469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε τα χαρακτηριστικά του...λέει NTc sensor...που αν θυμάμαι σημαίνει πλαστικός....επίσης λέει ότι ειναι ψύξης και θερμανσης

 

Μια χαρά φαίνεται - Τους κινέζους τους φοβάμαι στις αλχημίες που σκέφτονται

 

Τοτε το πας έτσι

http://www.aquazone.gr/forums/topic/77329-controller-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-stc-1000/

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται - Τους κινέζους τους φοβάμαι στις αλχημίες που σκέφτονται

Τοτε το πας έτσι

http://www.aquazone.gr/forums/topic/77329-controller-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-stc-1000/

Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα  αν μπορείς βάλε το λινκ του ebay

Το βασικό ειναι να γράφει Relay contact capacity : Cool (10A/250VAC), Heat (10A/250VAC) και ΟΧΙ Relay Contact Current: AC 5A / 220V

Αν γράφει το τελευταίο σημαίνει πως έχει ΜΟΝο μια έξοδο κι αυτή είναι 5Α, άρα δεν κάνει για θέρμανση & ψύξη

 

 

Γιατί δεν φτάνουν 5 Αμπερ για θέρμανση και ψύξη;

Ένα θερμαντήρας  500 watt τραβά 2,3 αμπερ για να λειτουργήσει Άρα 5 Αμπέρ είναι υπέρ αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν φτάνουν 5 Αμπερ για θέρμανση και ψύξη;

Ένα θερμαντήρας  500 watt τραβά 2,3 αμπερ για να λειτουργήσει Άρα 5 Αμπέρ είναι υπέρ αρκετά.

 

Σταμάτη δεν είναι θέμα να φτάνουν τα 5 Αμπερ (ισως δεν εξεφρασα σωστα)

Το θέμα ειναι αν η "μαιμού" STC που κυκλοφορούν σε τιμή πχ 8 ευρω, μπορούν να αξιοποιηθουν για τη χρήση που τους θέλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα no name ειναι ο δικός μου με 12€ απο eBay. Μια χαρά με παει 2 χρόνια τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη δεν είναι θέμα να φτάνουν τα 5 Αμπερ (ισως δεν εξεφρασα σωστα)

Το θέμα ειναι αν η "μαιμού" STC που κυκλοφορούν σε τιμή πχ 8 ευρω, μπορούν να αξιοποιηθουν για τη χρήση που τους θέλουμε?

 

 

Δύο που έχω εδώ και δύο χρόνια, δουλεύουν απροβλημάτιστα.

Η ίδια κινεζιά με τον STC 1000 είναι, με την μόνη διαφορά ότι έχουν ένα ρελέ παραπάνω. Τώρα αν στον STC περάσουν 10 αμπερ όπως λέει ο κινέζος, το πιο πιθανόν είναι να δούμε καπνό από τον ρελέ…… (λέω τώρα, δεν είμαι και ηλεκτρολόγος)

Εγώ τους <<μαϊμού>> STC τους χρησιμοποιώ μόνο για τον έλεγχο της ψύξης και αφήνω την θέρμανση στον θερμοστάτη του θερμαντήρα.    

Σας αξιοπιστία μου έχουν βγάλει το ίδιο πρόβλημα και οι δύο. Καταστράφηκε ο αισθητήρας πάνω κάτω στον ένα χρόνο λειτουργίας και στον   stc 1000, αλλά και στον άλλο. Μικρό το κακό γιατί ο αισθητήρας κοστίζει περίπου 2 €

Πάντως αν κάποιος δεν βαριέται να αλλάζει πρίζες η τον ενδιαφέρει μόνο η μία λειτουργία του, τον θεωρώ καλή αγορά. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...