Jump to content

Nano cube


vagmav

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,

Θα κανω πρωτα μια παρουσιαση του εαυτού μου και στη συνεχεια στο μελλοντικο ενυδρειο. Τα τελευταια 20 χρονια δεν εχω μεινει ΠΟΤΕ χωρις ενυδρειο/εια, με αφρικανικα, Αμερικης reef , iwagumi τα παντα. Τα τελευταια ενυδρεια που ειχα παραλληλα και σταματησα ηταν ενα δισκαδικο στα 500 λιτρα και ενα Fowlr στα 450.

Η γκαντεμια ξεκινησε οταν στο Fowlr καπου πριν τα Χριστούγεννα ειχα μια διαρροη λόγω παλαιοτητας του ενυδρειου και αναγκαστηκα βεβιασμενα να παρω απο γνωστο καταστημα ενα ετοιμο ενυδρειο ( οτι υπηρχε ετοιμοπαραδοτο και χωρουσε στο αυτοκινητο) το οποιο βεβαια δεν πληρουσαι τις απαιτησεις.

Παραλληλα ηλθε και ο λογαριασμος της ΔΕΗ υπερβολικα αυξημενος με αποτελεσμα λόγο κρισης και συχνων επαγγελματικων ταξιδίων, χωρις πολυ σκεψη σταματησα τα παντα, τα ζωντανα δωθηκαν, τα παλια ενυδρεια πεταχτηκαν.

Αλλα επειδη ομως δεν μπορω να μην εχω ενυδρειο εχω παραγγειλει ενα nano με σκοπο με διαστασεις 50Χ50Χ55 με sump 45X45X35.

Το ενυδρειο θα εχει τρυπα υπερχειλισης φ50 και επιστροφη φ22.

Υπάρχων εξοπλισμος για το συγκεκριμενο ενυδρειο:

Κυκλοφορτητες Vortech Mp10 w, Jebao Wp25 & tunze 6045

Αντλιες Επιστροφης Eheim 3000 ή Jebao Dc 3000

Skimmer tunze 9002 το παλιο χωρις μαγνητη

Φωτιστικο Led made in china με 22 X 3 watt μισα 12000Κ και τα αλλα μισα actinic.

Βραχο κοντα στα 30 κιλα μεχρι προσφατα ζωντανο, ΤΩΡΑ στον ηλιο για αποξηρανση

Δεν εχω επιπλο θα γινει παραγγελια.

Σκοπος μου ειναι να παω σιγα σιγα να περάσει το καλοκαιρι και μετα να αρχίσει το ταξιδι....

Εδω θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το skimmer διοτι και το ειχα χρυσό πληρώσει αλλα οταν ειχα το Fowlr το ειχα βαλει στο sump κατα τη διαδικασια ξεσκονισματος του παλιου εξοπλισμου αλλα δεν μου φάνηκε και πολυ αξιοπιστο. Φυσικα τις γνωμες για τη χρηση του υπαρχων φωτιστικο ή να παω στο kessil 160A, (ξεχασα να αναφερω φωτιστικα που ψαχνω ειναι μονο hang on).

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στη παρέα του aquazone και καλή, νέα αρχή! Αν πας για reef περισσότερο με ανησυχεί το φωτιστικό σου και λιγότερο το skimmer

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε !

Εχεις εξοπλισμό που σε υπερκαλύπτει για το ενυδρείο σου !

Εαν πας για μόνο κρεμαστό φωτιστικό το kesil θα ήταν η πρώτη μου επιλογή !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για το καλωσόρισμα,

Αν και στο aquazone ειμαι χρονια μέλος, αλλα ειμαι ποιο πολυ ματακιας παρα ενεργο μελος ( οπως θα επρεπε)

Να και μια παλια μου προσπαθεια η οποια κρατησε μεχρι το 2013.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/2265-to-reef-iio/?hl=vagmav#entry13150

Συμφωνώ απολυτα για οτι ο φωτισμος στο στο reef ειναι το Άλφα και το Ωμεγα το μονο που με φοβίζει στο kessil ειναι φυσικα η τιμη αλλα και οτι δεν βλεπω να εχει μεγαλη ζήτηση ( το 160 Α), τοσο στα Ελληνικα οσο στα ξενα φορουμ.

Σχετικα με το skimmer θα ηθελα γνωμες απο καποιον που τι εχει δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Μια και πρόσφατα ψώνισα Kessil φωτιστικό, μπορώ να σου πω πως αξίζει κάθε ευρώ που θα δώσεις!

Θανο καλησπερα,

Το δικο σου ειχα δει και με επαθα πλακα, μην σου πω κοιταγα μηπως και αγοραζα ολο σαν τον δικου σου, μιας και υπηρχε μια προσφορά σε γνωστο καταστημα πακετο σε αρκετα καλη τιμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θανο καλησπερα,

Το δικο σου ειχα δει και με επαθα πλακα, μην σου πω κοιταγα μηπως και αγοραζα ολο σαν τον δικου σου, μιας και υπηρχε μια προσφορά σε γνωστο καταστημα πακετο σε αρκετα καλη τιμη.

 

Πήρα και το controller του ακόμα πιο απίστευτο αλλά ξεπαραδιάστηκα πραγματικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και το controller του ακόμα πιο απίστευτο αλλά ξεπαραδιάστηκα πραγματικά...

θανο με την πρωτη σου ευκαιρια βαλε ενα video να δουμε χειρισμο, πραγματικα με ενδιαφερει βεβαια σε πρωτη φαση σαν και εσενα θα παω στο φωτιστικο και σε δευτερο χρονο στον controller.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω μια αβαρια στην vortech την ειχα βαλει σε ενα 120 που θα ειναι η καραντινα μου να σπαει αλατι και το βραδυ εκανε θορυβο το dry side. Το ανοιξα και μεσα ειναι η βαση μια κεραμικη ροδελα, που κανει χρεη αποστατη και ο κερμικος αξονας, του impeller. Μάλλον ειναι φαγωμενος ο αποστατης, ξερει κανενας εαν μπορω να βρω ανταλλακτικο στην τοπικη αγορα ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι σπασμενα τα κλιπ που κρατουν το impeller με τη βαση καμιά ιδεα για ανταλλακτικο?post-473-0-89443700-1434514539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπες στην σελίδα της ecotech εχει κατηγορία με τα parts μετά βρες τον κωδικό απο το ανταλλακτικό και παράγγειλε το σε κάποιο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...