Jump to content

Το μονομαχοενυδρείο μου


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Φυτεμένο Ενυδρείο Μονομάχου .

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 30 x 25 x 25
Συνολικά Λίτρα: 18.8
Sump (λίτρα): - 

Οργανισμοί 
Φυτά: Java Moss , Microsorum Pteropus , Sagittaria Subulata , Ceratophyllum Demersum , Cryptocoryne Wendtii Tropica , Egeria Densa
Ψάρια:Betta Splendens 
Άλλα είδη : Apple Snail , Ramshon Snail , Physa phontinalis snail , Tiger Nerite Snail 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: Πέτρα λάβας 
Ξύλα: Mopani 
Άλλα διακοσμητικά : - 
Υπόστρωμα: - 
Βυθός: Μαυρη χαλαζιακη άμμος 
 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Επιτραπέζια λάμπα  με λευκό  led της sylvania , 5 watt , 345 lumens , 4000 kelvin 
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση : Dolphin kf-150 (200 l /h) , Με mini siporax και filter wool της serra .
Θέρμανση/ Ψύξη: - 
Λίπανση: Seachem Flourish
Παροχή CO2: - 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -  
Διατροφή : Νιφάδες Tetramin της Tetra , Κόκκοι Biogran Small της Prodac , Bloodworms της Serra

Παράμετροι
pH: - 
Γενική σκληρότητα (GH): - 
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Φωσφορικά (PΟ4): - 
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 5 λίτρα εβδομαδιαίως 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Prime Seachem
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Προετοιμασία του νερού σε κουβά μία μέρα νωρίτερα για να πάρει  θερμοκρασία δωματίου και προσθήκη αντιχλωρίου λίγες ώρες πρίν μπεί στο ενυδρείο .

 

 Στρώσιμο του ενυδρείου : Μπόλι 

 

Χρόνος λειτουργίας του ενυδρείου : 15 ημέρες 

Φωτογραφίες:

post-60922-0-03455800-1434670883_thumb.jpg

post-60922-0-54224600-1434670910_thumb.jpg

post-60922-0-43129100-1434670925_thumb.jpg

post-60922-0-29411300-1434670947_thumb.jpg

post-60922-0-97740100-1434670987_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσεις σχόλια και διορθώσεις είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτα !  

Link to comment
Share on other sites

πολυ  ωραιο  μπραβο,σκοτεινο  λιγο  αλλα  ωραιο!  πολλα  ειδη  σαλιγκαριων  εβαλες  και  μου  αρεσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται.

Ομως βαλε κανενα καπακι γιατι οι μονομαχοι πηδανε και μπορει καμια μερα να τον βρεις εξω.

Συν οτι και τα nerite την κοπανανε και θελουν καπακι.

Επισης,το φιλτρο ισως ειναι δυνατο για τον μονομαχο και μπορει να τον ενοχλει,γυρνα το να χτυπαει το τζαμι για να σπαει η ροη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σηκωνα λιγο το ξυλο να κανει κρυψωνα ισως, αν και μου φαινεται μεγαλο θα μπορουσες να πας για κατι πιο μινιμαλ. Ωραιο οπως και να χει, καλη αρχη. Επισης τα φυτα σου δε τι κατασταση διατηρουνται? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ένα καφέ φόντο θα είσαι άρχοντας!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται.

Ομως βαλε κανενα καπακι γιατι οι μονομαχοι πηδανε και μπορει καμια μερα να τον βρεις εξω.

Συν οτι και τα nerite την κοπανανε και θελουν καπακι.

Επισης,το φιλτρο ισως ειναι δυνατο για τον μονομαχο και μπορει να τον ενοχλει,γυρνα το να χτυπαει το τζαμι για να σπαει η ροη.

Σε ευχαριστω Κωστα , θα δω τι θα κανω με το καπακι  , λογω ζεστης το χω εξαφανισει τωρα , δεν πιστευω οτι ειναι οσο λεει το τοσοδουλι το φιλτρακι με το καλτσακι μεσα και το βαμβακι η ροη του ειναι χαμηλη αρκετα , το γυρισα ομως και προς το τζαμι σημερα το πρωι ..

Link to comment
Share on other sites

πολυ  ωραιο  μπραβο,σκοτεινο  λιγο  αλλα  ωραιο!  πολλα  ειδη  σαλιγκαριων  εβαλες  και  μου  αρεσει!

Σε ευχαριστω Jim

Link to comment
Share on other sites

Θα σηκωνα λιγο το ξυλο να κανει κρυψωνα ισως, αν και μου φαινεται μεγαλο θα μπορουσες να πας για κατι πιο μινιμαλ. Ωραιο οπως και να χει, καλη αρχη. Επισης τα φυτα σου δε τι κατασταση διατηρουνται? 

H Moss τα παει μια χαρα , τα υπολοιπα φυτα  καθως και το ξυλο προστεθηκαν χθες .. Ειναι μεγαλο λες για το ενυδρειακι ε ? Σημερα εχει παρει ενα καταπληκτικο χρωμα  το νερο που ξερω ποσο τους αρεσει ! 

Link to comment
Share on other sites

Με ένα καφέ φόντο θα είσαι άρχοντας!!

Θα μπει συντομα ! 

Link to comment
Share on other sites

Ηταν να μην παρεις φορα εσυ! Ομορφο ενυδρειακι! Εμενα μου αρεσει το ξυλο ετσι οπως ειναι. Θα εβαζα και λιγη μος πανω!

Ενα φοντο θελει στην πλατη κι εδεσε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηταν να μην παρεις φορα εσυ! Ομορφο ενυδρειακι! Εμενα μου αρεσει το ξυλο ετσι οπως ειναι. Θα εβαζα και λιγη μος πανω!

Ενα φοντο θελει στην πλατη κι εδεσε!

Σε ευχαριστω Θοδωρη ! Θα δω τι θα του κανω ακομα αχαχαχ σκεφτομαι δυο τρια πραγματακια ακομα !

Ασε που με τρωει μεταξυ μας ενα μεγαλο ακομα  , φλερταρω εντονα  μαζι του , η γυναικα μου φωναζει χαχααχχα 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο και ωραίος ο μονομάχος

 

Λίγο μικρό για τα δικά μου δεδομένα, αναφορικά με τους μονομάχους

Επίσης θα μπορούσες να αφήσεις τη θερμοκρασία να ανέβει σταδιακά έως τους 28 (καλοκαίρι έχουμε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καπακι φιλε πηδαν παρα πολυ οι μονομαχοι...

Θα μπεί σύντομα ! 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο και ωραίος ο μονομάχος

 

Λίγο μικρό για τα δικά μου δεδομένα, αναφορικά με τους μονομάχους

Επίσης θα μπορούσες να αφήσεις τη θερμοκρασία να ανέβει σταδιακά έως τους 28 (καλοκαίρι έχουμε)

Μικρό είναι όντως , μακάρι να του προσέφερα ένα μεγαλύτερο , αλλά είχα περισσευούμενο αυτό και ήταν επιθυμία της γυναίκας να πάρουμε εναν μονομάχο , οπότε αφού άκουσα για δημιουργία νέου ενυδρείου δε της χάλασα το χατήρι ! 

Για γαριδάδικο πήγαινα αλλα μου την έκανε !

 Τώρα είναι στους 27 !

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά εμένα κανένας μονομάχος δεν πηδάει έξω.ειδικα τον καινούργιο τον έχω χωρίς καθόλου καπάκι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο κι αυτο!Μπραβο!Να το χαιρεσαι!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μικρό είναι όντως , μακάρι να του προσέφερα ένα μεγαλύτερο , αλλά είχα περισσευούμενο αυτό και ήταν επιθυμία της γυναίκας να πάρουμε εναν μονομάχο , οπότε αφού άκουσα για δημιουργία νέου ενυδρείου δε της χάλασα το χατήρι ! 

Για γαριδάδικο πήγαινα αλλα μου την έκανε !

 Τώρα είναι στους 27 !

Ε να η ευκαιρια! Κανε αυτο γαριδαδικο και παρε ενα 60αρι για τον μονομαχο!

 

Βρε παιδιά εμένα κανένας μονομάχος δεν πηδάει έξω.ειδικα τον καινούργιο τον έχω χωρίς καθόλου καπάκι.

 

Ε καλα δεν ειπαμε οτι κανουν και ενοργανη! Υπαρχει η περιπτωση ομως να πηδηξει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά εμένα κανένας μονομάχος δεν πηδάει έξω.ειδικα τον καινούργιο τον έχω χωρίς καθόλου καπάκι.

Αν όμως αποφασίσει να πηδήξει, ισως να μην εισαι εκει να τον σώσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα λιτρα για τον μονομαχο,δεν καταλαβαινω γιατι να παρει 60 λιτρο για τον μονομαχο..

Επισης,γιατι νομιζεται οτι αυτα τα λιτρα θα ειναι καλητερα για γαριδες και οχι για μονομαχο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα λιτρα για τον μονομαχο,δεν καταλαβαινω γιατι να παρει 60 λιτρο για τον μονομαχο..

Επισης,γιατι νομιζεται οτι αυτα τα λιτρα θα ειναι καλητερα για γαριδες και οχι για μονομαχο?

 

Συμφωνώ ως προς τη δευτερη πρόταση - Μαλλον χειρότερο θα ειναι αν γίνει γαριδάδικο. Οι γαρίδες ειναι πολύ πιο ευαίσθητες, ειδικά σε έντονες αλλαγές συνθηκών

Γενικά όμως στο χόμπι ισχύει, όσο πιο μεγάλο τόσο πιο καλά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ως προς τη δευτερη πρόταση - Μαλλον χειρότερο θα ειναι αν γίνει γαριδάδικο. Οι γαρίδες ειναι πολύ πιο ευαίσθητες, ειδικά σε έντονες αλλαγές συνθηκών

Γενικά όμως στο χόμπι ισχύει, όσο πιο μεγάλο τόσο πιο καλά

 

Ναι οκ,αλλα αυτα τα λιτρα ειναι μια χαρα για τον μονομαχο.

Ειχα μονομαχο 1 χρονο σε 40 λιτρα και μετα τον μετεφερα σε 15 και εζησε εκει αλλα 3 χρονια..

Αν θελει αργοτερα παιρνει ενα 30αρι και ειναι κομπλε αλλα και σ αυτο να μεινει δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα αν τειρει τις ρουτινες του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταλαβαινω τι λετε , αλλα το ψαρακι εχει τα φυτακια του να κρυβεται να ξεκουραζεται να παιζει , εχει τα σαλιγκαρακια του που τα πειραζει χαχαα , εχει το ξυλαρακι του που του εχει σκουρυνει το νερο που τοσο του αρεσει και οι μετρησεις ειναι τελειες .. 

Εχει ποικιλια τροφων και να ειστε σιγουροι οτι ειναι σε χερια που τον αντιμετωπιζουν με πολυ αγαπη .. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...