Jump to content

πολυ λαθος συμπεριφορα απο χομπιστα,λυπαμαι.


Recommended Posts

Ανουσια συζητηση και φιλοσοφια χωρις καν να ξερουμε το ονομα του αλλου ανθρωπου που εμπλεκεται σε ολη αυτη την ιστορια.... απλα ανουσια. Εγω μαζι σας, αλλα ολα αυτα ειναι 0 απο τη στιγμη που δεν ακουμε και τον αλλο και δεν μπορουμε να ξερουμε τι ακριβως εγινε.

Σωστό κι αυτό
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... καταρχας δεν με ενδιαφερει τι κανουν σε αλλα φορουμ. Μεχρι προσφατα υπερασπιζομουν εδω μεσα και αλλα φορουμ και γενικα αλλες σελιδες αλλα αφου ειδα πως λειτουργουν αλλα φορουμ σε συγκεκριμμενες περιπτωσεις πραγματικα δεν μου καιγεται καρφακι. Περαν αυτου για το facebook τωρα η αποψη μου ειναι η εξης. Οταν βλεπεις μια αγγελια συνηθως βλεπεις και φωτο και οι περισσοτερες αγγελιες ειναι απο φωστηρες του ενυδρειακου χωρου που σε ποστ με γυαλες κραζουν και απο κατω πουλανε κρυπτοκορινες 1 ριζα 6,8,10 ευρω. Οποτε για ΓΕΛΙΑ. Με πιανεις? ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ.- Ωστοσο ξαναλεω υπαρχουν φωτο οποτε τα ξεφτιλικια του καθενος φαινονται και κρινονται. Οποτε ειναι και ευθυνη του καθενος μας να γνωριζει τι αγοραζει. Για τελευταια φορα σε αυτο το ποστ ομως λεω οτι εγω ειμαι μαζι σου 100% γιατι μαλλον δε καταλαβες προηγουμενως, αλλα οσο δεν συμμετεχει και το αλλο ατομο ειναι ανουσιο ολο αυτο μιας και δε μπορει να βγει συμπερασμα. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό μπορεί να λειτουργήσει ως υπενθύμιση,ότι πάντα θα υπάρχουν και αετονύχιδες.Στο 99% των αγγελιων μένουν και οι 2 πλευρές ευχαριστημένες,τουλάχιστον δεν υπάρχει δόλος.Και αυτό το γνωρίζω ουσιαστικά,μιας και πέρασα για χρόνια απο την θέση του συντονιστή.Πάντα όμως υπήρχε και η εξαίρεση.Καταλαβαίνω την πίκρα του φίλου,μιας και πήγε καλοπροαίρετα να αγοράσει κάτι απο συνχομπίστα και θεώρησε οτι η καλή θέληση είναι αμφίδρομη,δεν είναι πάντα όμως έτσι.Οταν δεν ξέρουμε κάποιον τσεκάρουμε ΠΑΝΤΑ,ειδικά τι αγοράζουμε.Και δεν λέω οτι υπάρχει κακή προθέση απο τον πωλητή.Τον κόπο και την καλή θέληση κάποιων,πάντα κάποιος θα την εκμεταλλευτεί.Φυσικά η μειοψηφία,δεν θα''δηλητηριάσει'' την πλειοψηφία.

Ονόματα δεν μπορούν να δωθούν στον αέρα,γιατί κανείς δεν μπορεί ουσιαστικά τπτ και απο την αλλή η συντονιστική ομάδα δεν χρωστά τπτ να βρεθεί στην θέση του δικαστή και όλο το φόρουμ να ασχοληθεί με αυτή την δίκη,γιατι αυτό θα γίνει,όλοι θα ασχολούνται με το ποιος έχει δίκιο και όχι τι κάνουν τα ψάρια τους.

Προσωπικά έχω χαρίσει και εχω πουλήσει πράγματα σε πολύ χαμηλές τιμές,αλλα αυτό δεν λέει κάτι.Προσοχή απλά,χαλάμε την διαθεσή μας για το τπτ.Κρατήστε τα αμέτρητα πλεονεκτηματα που αρθροιστηκά αποκομίσατε απο τα ενυδρειακά θέματα,αλλα και τις αγγελιες.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... καταρχας δεν με ενδιαφερει τι κανουν σε αλλα φορουμ. Μεχρι προσφατα υπερασπιζομουν εδω μεσα και αλλα φορουμ και γενικα αλλες σελιδες αλλα αφου ειδα πως λειτουργουν αλλα φορουμ σε συγκεκριμμενες περιπτωσεις πραγματικα δεν μου καιγεται καρφακι. Περαν αυτου για το facebook τωρα η αποψη μου ειναι η εξης. Οταν βλεπεις μια αγγελια συνηθως βλεπεις και φωτο και οι περισσοτερες αγγελιες ειναι απο φωστηρες του ενυδρειακου χωρου που σε ποστ με γυαλες κραζουν και απο κατω πουλανε κρυπτοκορινες 1 ριζα 6,8,10 ευρω. Οποτε για ΓΕΛΙΑ. Με πιανεις? ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ.- Ωστοσο ξαναλεω υπαρχουν φωτο οποτε τα ξεφτιλικια του καθενος φαινονται και κρινονται. Οποτε ειναι και ευθυνη του καθενος μας να γνωριζει τι αγοραζει. Για τελευταια φορα σε αυτο το ποστ ομως λεω οτι εγω ειμαι μαζι σου 100% γιατι μαλλον δε καταλαβες προηγουμενως, αλλα οσο δεν συμμετεχει και το αλλο ατομο ειναι ανουσιο ολο αυτο μιας και δε μπορει να βγει συμπερασμα. 

 

Θα συμφωνήσω, με μια μόνο ένσταση

 

Υπάρχουν πάρα πολλοί νέοι χομπίστες οι οποίοι λογω άγνοιας, πληρώνουν όσο όσο για διάφορα "χαζα"

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα μέσω fb: STC1000 στα 25 ευρώ! Μιλάμε για ένα προϊον το οποιο μεσω ebay βρίσκεις 13 ευρώ (χωρίς έξοδα αποστολής)

Ο νέος χομπίστας δεν γνωρίζει ότι τα 25 ευρώ ειναι εξωπραγματικό ποσό

 

Οφείλουμε να "προστατευουμε" όσους μπορούμε

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

#mfjones και #DIMITRIOS ετσι οπως τα λετε ειναι.δε παει να πει πως στη τελικη επειδη ετυχε μια στραβη γιατι εφταιξα και εγω που δε τσεκαρα καλα(δεν υπηρχε και σχετικη φωτο) η οτι δεν το πηρα τελικα οτι και αλλοι ειναι ετσι κτλ.οπως ειπα στο πρωτο ποστ,4 παληκαρια απο εδω μου εχουν δωσει/χαρισει/πουλησει απο ζωντανα, φυτα και εξοπλισμο σε αστειες τιμες .

 Οποτε εγω οταν σκεφτομαι αγοραπωλησιες μεσω aquazone εχω θετικη σκεψη,δε θα αφησω αυτη να με χαλασει.και εγω χτες εβαλα αγγελια να πουλησω πραματα ξαδερφου και δεν εχω βαλει φωτος γιατι θα τις βγαλω σημερα(και θα ριξω και αλλο τις τιμες),ωστε να ειναι σωστη η αγγελια μου.επισης επειδη ο ξαδερφος πχ τα αγορασε προσφατα μου λεγε ε μη τα σκοτωσεις και τελειως και του λεω ρε συ σε ατομα απο εδω αν κανεις τη καλη και χαρισεις η δωσεις πολυ πιο φτηνα πχ θα σε θυμουνται και οταν ερθει η ωρα που θα ψαξεις κατι θα σε φτιαξουν και εσενα ειτε χωρις χρηματα ειτε πολυ φτηνα....αλληλεγγυα.

 

Δε θα ξεχασω το μελος #ΑΡΓΥΡΗΣΠ,ωπου χωρις να με ξερει παλαιοτερα(τωρα ειμαστε φιλαρακια),μου χαρισε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΑΤΟ φιλτρο EHEIM 2213 που το μονο που ηθελε ηταν 2ε ελαφροπετρα......η τον #rastaman ,#sailor247 κ.α

 

Εγω προσωπικα δεν εχω να συμπληρωσω κατι αλλο επι του θεματος πλεον,νομιζω οτι ειπωθηκαν αρκετες γνωμες και το μυνημα για τον σεβασμο μεταξυ μας πιστευω πως περασε.Θα σας δω στην επομενη συναντηση!

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Marko Ramius αυτή είναι η διαφορά του χομπιστα με όλους τους άλλους.

Δεν βγάζει κέρδος από αυτό ,το κάνει γιατί το αγάπα και του αρέσει να μοιράζει πράγματα και γνώση  με τους ομοϊδεάτες του.

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B9

 

Χόμπι είναι κάθε δραστηριότητα πάνω σε κάποιον τομέα που ενδιαφέρει το άτομο και δεν του επιφέρει χρηματική αμοιβή και που πραγματοποιείται συχνά κατά την διάκρεια του ελεύθερου χρόνου. Από την στιγμή που το χόμπι γίνεται πηγή εισοδήματος αποτελεί εργασία

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το θεμα εχει λειξει,εχουν ακουστει διαφορες γνωμες και δεν εχει να δωσει κατι παραπανω και ειδικα οταν ακουγετε μονο η μια πλευρα και δεν μπορουμε να ξερουμε και την αντιθετη γνωμη του αλλου εμπλεκομενου στο θεμα.

Οπωτε,μετα απο ολα αυτα,το θεμα κλειδωνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...