Jump to content

Lozd Reef


lozd13

Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.Επειδή το ενυδρείο σιγά σιγά στρώνει και μετά την προσθήκη κάποιον ζωντανών,είπα να κανω και εγω μια παρουσίαση αν και έχει ακόμα πολύ δρόμο.

 

Ενυδρείο: Juwel Rio 125 White

*Φίλτρο:  εσωτερικό φίλτρο Juwel το οποίο περιέχει την ανάλογη ποσότητα από άνθρακα της Sachem και αντιφώσφορο της Tropical Marine.

*Φωτισμός: 2 x 28w T5 juwel , μια marine και μια blue , φωτοπερίοδος 17:00 - 00:00 σύνολο 7 ώρες

Θέρμανση: Juwel 150w

Κυκλοφορία: Jebao wp10

Live Stock: 1 x Bicolor Dottyback , 1 x Labroides Dimidiatus , 2 x Amphiprion Ocellaris , 1 x Banded Coral Shrimp , 1 x Yello watchman Goby

 

Ρουτίνες: Κάθε μήνα αλλαγή το 1/3 του νερού από Α/Ο 3 σταδίων.

*= εκει που έχω βάλει το * σημαίνει ότι στα μελλοντικά σχέδια είναι η κατασκευή ενός sump 50Λ και η αγορά ενός φωτιστικού led XR30W

 

 

 

 

 

post-17046-0-08090700-1434984519_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή και καλη υπομονή ωραίο στήσιμο έχεις μου αρέσει καλη συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και απο εμένα!

 

Χαίρομε ιδιαίτερα που παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπισες δεν το έβαλες κάτω!

 

η υπομονή θα ειναι βασικός σου σύμμαχος στο μέλλον!

 

Το aquascape ειναι πολυ όμορφο και λειτουργικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα. Πολύ ωραίο το στήσιμο του βράχου αν και ένα κομμάτι  μου φαίνεται ότι ακουμπάει στο πίσω τζάμι. Για καλύτερη κυκλοφορία προσπάθησε ο βράχος να μην ακουμπάει στα πλαϊνά τζάμια. Επίσης επειδή το εσωτερικό φίλτρο δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την κατάσταση με το θέμα της σωστής κυκλοφορίας ταπεινή μου γνώμη να βάλεις τη jebao στο απέναντι τζάμι, αντίθετα δηλαδή από το φίλτρο. Νομίζω ότι έτσι θα έχεις λιγότερα "νεκρά" σημεία. Και όποτε μπορέσεις, πάρε άλλη μια jebao.

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη αδερφε και απο εμενα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

καλη σου αρχη φιλε μου!! 

  η αλγη που δημιουργιτε μην σε ανγχωνει θα φυγει...

οι βραχοι σου ειναι κολημενοι?? η απλα τους στηριξες??καλυτερα κολημενοι  για εμενα...

αποψη μου συχνοτερες αλλαγες νερου εαν μπορεις.

και αργοτερα μια κεφαλη κυκλοφοριας λιγο πιο δυνατοι!!! ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΡΕΕΦ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΕ!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μιας και δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένος με το aquascape είπα να κάνω μια αλλαγή. Είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Ακούω γνώμες

post-17046-0-43646600-1437919208_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ. Σιγά σιγά θα γεμίσει 

Link to comment
Share on other sites

Εκανες πολυ καλη δουλεια φιλε,κλασσικο και παντα απο τα πιο ομορφα στησιματα βραχου!

Εχεις και αυτες τις πλακες που ειναι στον "αερα" και φαινεται ακομα πιο ωραιο! :thumbsu:

Μην το ξαναπειραξεις :usd:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...