Jump to content

Απογοητευση...


piki

Recommended Posts

γεια σας....καιρο εχω να γραψω κατι γιατι δεν ειχα προβληματα,τωρα ομως εχω...μετα την απωλεια του μονομαχου μου υστερα απο 2,5 χρονια που τον ειχα προχωρησα στην αποκτηση καινουργιου betta.μετα απο 2 εβδομαδες παραμονης στο ενυδρειο μπαμ κανει την εμφανιση του ο παλιος εχθρος μου που ειχε καιρο να με επισκεφτει...φιν ροτ στην ουρα κ παει η μιση..την χασαμε..οι συνθηκες?ιδανικες φυσικα,το νερο το επεξεργαζομαι με τυρφη,φυλλα καταπα,φιλτραρινση οχι δυνατη,μετρησεις οκ..να αναφερω οτι τον πηρα απο ποτηρακι(στην περιοχη μου δεν βρησκεις σε ενυδρεια κ τετοια..)μεσα στο ποτηρακι σε αριστη κατασταση,στο ενυδρειο αρχισαν τα οργανα..αναρωτιεμαι γιατι...να φταει η αλλαγη απο το σκληρο νερο της βρυσης κ μετα στο μαλακο?η εναλλαγη να ευθυνεται?δεν ξερω..εχω απογοητευτει..τοσο που σκεφτομαι να μην ξαναπαρω μονομαχο..

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις μεγαλη ροη νερου?? 

οχι αγαπητε μου φιλε,τα εχω ρυιθμισει αυτα,το φιλτρο εχει χαμηλη ροη κ ισα που κανει μια ελαφρια αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις να το αντιμετωπισεις! Μην απογοητευεσαι!

Πιθανον να φταιει και αυτο που λες, με την αλλαγη περιβαλλοντος!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

κανε την θεραπεια να δεις πως παει... παντα τα ποτηρια μπορει να βγαλουν προβληματα..

αν ειναι προχωρημενο το fin rot , θα ελεγα να ξεκινησεις κατευθειαν με sera baktopur

Link to comment
Share on other sites

piki δεν νομίζω πως αξίζει να απογοητεύεσαι. Στο θέμα της θεραπείας θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Αν είναι προχωρημένο ξεκίνα με sera baktopur γιατί κινδυνεύει από πολλές βακτηριακές μολύνσεις.

Προφανώς δεν ξέρεις ούτε πόσο καιρό ήταν στο ποτηράκι και φυσικά ούτε σε τι επίπεδα αμμωνίας - νιτρωδών και νιτρικών ήταν εκτεθειμένο. Το βρίσκω λογικό με την αλλαγή του περιβάλλοντος και των συνθηκών το ψάρι να δείξει έντονα σημάδια στρες. Πιστεύω με τις σωστές ρουτίνες που ακολουθούσες και πριν θα καταφέρει το νέο σου ψαράκι να επανέλθει.

Σκέψου πως αν ζήσει θα έχεις σώσει ένα ψαράκι από ποτήρι...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις να το αντιμετωπισεις! Μην απογοητευεσαι!

Πιθανον να φταιει και αυτο που λες, με την αλλαγη περιβαλλοντος!

αυτο σκεφτηκα κ γω...θα το παλεψω κ βλπουμε..

Link to comment
Share on other sites

piki δεν νομίζω πως αξίζει να απογοητεύεσαι. Στο θέμα της θεραπείας θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Αν είναι προχωρημένο ξεκίνα με sera baktopur γιατί κινδυνεύει από πολλές βακτηριακές μολύνσεις.

Προφανώς δεν ξέρεις ούτε πόσο καιρό ήταν στο ποτηράκι και φυσικά ούτε σε τι επίπεδα αμμωνίας - νιτρωδών και νιτρικών ήταν εκτεθειμένο. Το βρίσκω λογικό με την αλλαγή του περιβάλλοντος και των συνθηκών το ψάρι να δείξει έντονα σημάδια στρες. Πιστεύω με τις σωστές ρουτίνες που ακολουθούσες και πριν θα καταφέρει το νέο σου ψαράκι να επανέλθει.

Σκέψου πως αν ζήσει θα έχεις σώσει ένα ψαράκι από ποτήρι...

εχεις δικιο...τους αγαπω τους μονομαχους κ πηγαινοντας στο πετ σκεφτομουν οτι θα σωσω εναν κ μακαρι να μπορουσα κ αλλους.καθε φορα την λεω στον πετσοπα για την κατασταση τους αλλα καλα...μου ειπε κ το κορυφαιο οταν του ειπα οτι εχασα τον μονομαχο μου μετα απο 2,5 χρονια που λεει αν ηταν ολοι οι πελατες σαν κ σενα κ περνανε ψαρι μετα απο 2,5 χρονια θα το χα κλεισει το μαγαζακι..εχω το baktopur αλλα ελεγα να μην ξεκινησω ακομα,εβαλα λιγο μελαφιξ κ δινω βιταμινες κ σκορδοζουμο.παρακολουθω την κατασταση,την βλεπω στασιμη,με την παραμικρη αλλαγη ξεκινω αμμεσα θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Κανε υπομονη εφοσον ξεκινησες μελαφιξ-βιταμινες-σκορδο...

Οι αποτομες αλλαγες απο καλες καταστασεις σε χαλια και φυσικα το αντιθετο επιφερουν σχεδον παντα αρνητικες επιβαρυνσεις στην υγεια τον ψαριων μας...

Για να εξηγειθω, οταν σε ενα ποτηρι με νερο οι συνθηκες ειναι χαλια ή θα ειναι χαλια οπτικα το ψαρακι(και καθε μερα ενα θα καταληγει) ή θα φενεται καλα και μολις το βακτυριο-μυκητας-μοληνσει βρει επιθετικες συνθηκες(σωστες και ειδανικες συνθηκες διαβιωσεις του ψαριου και καλη υγειας) θα κανουν τρελο ξεσπασμα....

Κανε τον κυκλο θεραπεια με το μελαφιξ, ασε και μια εβδομαδα κενη αναμεσα και προσεχε εαν θα σταματησει και δειξη αναρωσει, εαν δεν παει οπως πρεπει, καλες αλλαγες νερου(2 με διαφορα 3-4 μερες να φυγει το μελαφιξ) και ξεκινα το baktopur...

Αυτη ειναι γνωμη, δεν μου αρεσει να μπερδευω φαρμακα και θεραπειες για δυο λογους, πρωτον δεν ξερω εαν εστω και λιγο η μια επιρεασει την αλλη και δευτερον δεν θα ξερω ποα βοηθεισε....

Μην απογοητευεσαι, οι μονομαχοι απ την στιγμη της γεννησεις τους περνανε δυσκολα και φτανουν ταλαιπωρημενοι στα χερια των εμπειρων χομπυστων...

Προσοχοι στις θερμοκρασιες κι ολας μιας που καλοκαιριασε :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα

 

Δικαιολογημένη η απογοήτευση, αλλα μην σε πάρει απο κάτω

Ελπίζω κι εύχομαι και αυτό το ψάρι να ξεπεράσει το πρόβλημα

 

Εφοσον οι συνθηκες ειναι σωστές, ενδεχομένως το ψάρι να επηρέαστηκε από την αποτομη αλλαγή

Εκτός κι αν είχε καποιο πρόβλημα, που απλά δεν μπόρεσες να διακρίνεις μέσα στο ποτήρι

 

Τους μονομάχους τους λατρευω! Αν χρειαστείς οτιδήποτε από υλικά (φάρμακα, φυλλα, alder, κλπ) στειλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Ε βάλτον και εσύ σε μια γυάλα για να ζήσει το ψαράκι σωστά ..... !!! .... :icon_dance:

 

Πέρα απ τη πλάκα , πόσος καιρός πέρασε που τοποθέτησες το νεο ψάρι στο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου piki που είσαι και από τα μέρη μου, μη μου στεναχωριέσαι.

Για όσο καιρό προσπαθούσα να μαλάκωςω το νερό του δικού μου, κάθε λίγο τα ίδια με εσένα τράβαγα.

Όταν πια σταμάτησα όλα οκ.

Το bactopur και εγώ έχω στο ντουλάπι μου, αλλά μου είναι αχρείαστο πια.

Επίσης προσπάθησε να μην τον στρεσαρεις όταν τον αφήνω στην ησυχία του μια χαρά επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Ε βάλτον και εσύ σε μια γυάλα για να ζήσει το ψαράκι σωστά ..... !!! .... :icon_dance:

 

Πέρα απ τη πλάκα , πόσος καιρός πέρασε που τοποθέτησες το νεο ψάρι στο ενυδρείο ;

αυτο μας ελειπε!χαχαχα!γυαλα με τιποτα.2 εβδομαδες ειναι μεσα στο ενυδρειο κ αρχισαν τα συμπτωματα την δευτερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου piki που είσαι και από τα μέρη μου, μη μου στεναχωριέσαι.

Για όσο καιρό προσπαθούσα να μαλάκωςω το νερό του δικού μου, κάθε λίγο τα ίδια με εσένα τράβαγα.

Όταν πια σταμάτησα όλα οκ.

Το bactopur και εγώ έχω στο ντουλάπι μου, αλλά μου είναι αχρείαστο πια.

Επίσης προσπάθησε να μην τον στρεσαρεις όταν τον αφήνω στην ησυχία του μια χαρά επανέρχεται.

σε γενικες γραμμες φαινεται καλα.τρωει αλλωνιζει το ενυδρειο.δεν τον ενοχλω καθολου! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα

 

Δικαιολογημένη η απογοήτευση, αλλα μην σε πάρει απο κάτω

Ελπίζω κι εύχομαι και αυτό το ψάρι να ξεπεράσει το πρόβλημα

 

Εφοσον οι συνθηκες ειναι σωστές, ενδεχομένως το ψάρι να επηρέαστηκε από την αποτομη αλλαγή

Εκτός κι αν είχε καποιο πρόβλημα, που απλά δεν μπόρεσες να διακρίνεις μέσα στο ποτήρι

 

Τους μονομάχους τους λατρευω! Αν χρειαστείς οτιδήποτε από υλικά (φάρμακα, φυλλα, alder, κλπ) στειλε πμ

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε υπομονη εφοσον ξεκινησες μελαφιξ-βιταμινες-σκορδο...

Οι αποτομες αλλαγες απο καλες καταστασεις σε χαλια και φυσικα το αντιθετο επιφερουν σχεδον παντα αρνητικες επιβαρυνσεις στην υγεια τον ψαριων μας...

Για να εξηγειθω, οταν σε ενα ποτηρι με νερο οι συνθηκες ειναι χαλια ή θα ειναι χαλια οπτικα το ψαρακι(και καθε μερα ενα θα καταληγει) ή θα φενεται καλα και μολις το βακτυριο-μυκητας-μοληνσει βρει επιθετικες συνθηκες(σωστες και ειδανικες συνθηκες διαβιωσεις του ψαριου και καλη υγειας) θα κανουν τρελο ξεσπασμα....

Κανε τον κυκλο θεραπεια με το μελαφιξ, ασε και μια εβδομαδα κενη αναμεσα και προσεχε εαν θα σταματησει και δειξη αναρωσει, εαν δεν παει οπως πρεπει, καλες αλλαγες νερου(2 με διαφορα 3-4 μερες να φυγει το μελαφιξ) και ξεκινα το baktopur...

Αυτη ειναι γνωμη, δεν μου αρεσει να μπερδευω φαρμακα και θεραπειες για δυο λογους, πρωτον δεν ξερω εαν εστω και λιγο η μια επιρεασει την αλλη και δευτερον δεν θα ξερω ποα βοηθεισε....

Μην απογοητευεσαι, οι μονομαχοι απ την στιγμη της γεννησεις τους περνανε δυσκολα και φτανουν ταλαιπωρημενοι στα χερια των εμπειρων χομπυστων...

Προσοχοι στις θερμοκρασιες κι ολας μιας που καλοκαιριασε :)

συμφωνω απολυτα,δεν πρεπει να μπερδευουμε τις θεραπειες κ να πανικοβαλομαστε,θα κανω αυτον τον κυκλο κ βλεπουμε.αν κ ειναι στασιμος απο χθες.δεν βλεπω φθορες νεες

Link to comment
Share on other sites

αυτο μας ελειπε!χαχαχα!γυαλα με τιποτα.2 εβδομαδες ειναι μεσα στο ενυδρειο κ αρχισαν τα συμπτωματα την δευτερη.

 

Αν το προηγούμενο ψάρι είχε την ίδια ασθένεια στο ενυδρείο οι δύο εβδομάδες είναι λογικός χρόνος εκδήλωσης του προβλήματος .

Link to comment
Share on other sites

περαστηκά στον μονομάχο σου!αυτοί οι πετσοπάδες δεν καταλαβαίνουν πως αμα ήταν όλοι σαν κι εμάς θα είχαν και δεύτερο μαγαζί!γιατί εμείς εχουμε φίλτρα,σφουγκάρια,βιολ.υλικό,λάμπες,φυτά,διακοσμητικά,ποικίλες τροφες,χαλίκια,αμμους,φάρμακα,ενυδρεία μεγάλα.....και πολλά αλλα που αν καποιοι επαιρναν μονομάχο σε γυάλα θα επαιρναν μια φτηνή τροφή και θα τον ειχαν λίγους μηνες μεχρι να πεθάνοι χωρις να του προσφέρουν όλα τα παραπάνω,ΠΕΣ ΤΟΥ ότι τα pet shop είναι γι αυτούς που αγαπάνε το χόμπι και όχι για να πουλάνε ένα μονομάχο καθε 3 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

περαστηκά στον μονομάχο σου!αυτοί οι πετσοπάδες δεν καταλαβαίνουν πως αμα ήταν όλοι σαν κι εμάς θα είχαν και δεύτερο μαγαζί! Τα περισσότερα ενυδρειακά καταστήματα είναι απο ανθρώπους σαν εμάς και δεύτερο μαγαζί δεν έχουν . γιατί εμείς εχουμε φίλτρα,σφουγκάρια,βιολ.υλικό,λάμπες,φυτά,διακοσμητικά,ποικίλες τροφες,χαλίκια,αμμους,φάρμακα,ενυδρεία μεγάλα.....και πολλά αλλα που αν καποιοι επαιρναν μονομάχο σε γυάλα θα επαιρναν μια φτηνή τροφή και θα τον ειχαν λίγους μηνες μεχρι να πεθάνοι χωρις να του προσφέρουν όλα τα παραπάνω, Επέτρεψέ μου να σου πω οτι εκτός απο τη φτηνή τροφή διαφωνώ με τα υπόλοιπα . ΠΕΣ ΤΟΥ ότι τα pet shop είναι γι αυτούς που αγαπάνε το χόμπι και όχι για να πουλάνε ένα μονομάχο καθε 3 μήνες! Δεν το καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που λές , αλλά και εναν την ημέρα να πούλαγαν "δεύτερο μαγαζί" δεν θα είχαν .

 

Απ ότι καταλαβαίνω απ τη δημοσίευσή σου θέλεις να πείς οτι ο Μονομάχος ήταν άρρωστος απο το κατάστημα .... μπορεί .....

Αλλά θεωρώ οτι οι πιθανότητες αυξάνονται αν στο ίδιο ενυδρείο έχουμε περάσει την ίδια ακριβώς ασθένεια με απώλεια του ψαριού και ίδιο είδος , χωρίς να είμαστε σίγουροι οτι δεν υπάρχουν οι παθογόνοι οργανισμοί .

Και σε αυτό που λέω συνηγορεί ο χρόνος επώασης ( χωρίς να είμαι απόλυτος ) της ασθένειας , εκτός και εάν κάτι γίνετε λάθος στο ενυδρείο , που δεν νομίζω γιατί ο piki έχει εμπειρία και ξέρει να χειρίζεται το ψάρι , γι αυτό και δεν τον ρώτησα άλλες λεπτομέρειες .

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι καταλαβαίνω απ τη δημοσίευσή σου θέλεις να πείς οτι ο Μονομάχος ήταν άρρωστος απο το κατάστημα .... μπορεί .....

Αλλά θεωρώ οτι οι πιθανότητες αυξάνονται αν στο ίδιο ενυδρείο έχουμε περάσει την ίδια ακριβώς ασθένεια με απώλεια του ψαριού και ίδιο είδος , χωρίς να είμαστε σίγουροι οτι δεν υπάρχουν οι παθογόνοι οργανισμοί .

Και σε αυτό που λέω συνηγορεί ο χρόνος επώασης ( χωρίς να είμαι απόλυτος ) της ασθένειας , εκτός και εάν κάτι γίνετε λάθος στο ενυδρείο , που δεν νομίζω γιατί ο piki έχει εμπειρία και ξέρει να χειρίζεται το ψάρι , γι αυτό και δεν τον ρώτησα άλλες λεπτομέρειες .

το συγκεκριμενο πετ ειναι ενα μικρο καταστημα χωριου που δεν γνωριζει ουτε τα βασικα..δεν συγκρινεται με τους επαγελματιες του χωρου που ειναι ψαγμενοι κ γνωριζουν.το ψαρι το προηγουμενο πεθανε απο γηρατια μαλλον γιατι ενω ειχε περασει φιν ροτ τον τελευταιο χρονο κ παραπανω ειχα λυσει το προβλημα κ ηταν υγιεστατος.βεβαια για σιγουρια αφησα 3 εβδομαδες το ενυδρειο αδειο μεχρι την αγορα του επομενου.το ενυδρειο σταματη πληρει ολες τις προυποθεσεις για την σωστη διαβιωση του,αφου εχω ριξει απειρο διαβασμα εδω στο φορουμ αλλα κ γενικα οταν αποφασισα να ασχοληθω με αυτο το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

βέβαια μιλάω μεταφορικά και με παραδείγματα για να δείξω ότι οι είναι σε ασχημη κατάσταση τα ψάρια σε τέτοια πετ σοπ!ενοείτε πως δεν μπορούσε να ανοίξει κανείς και 2 μαγαζί!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει πολλες φορες και θα το ξαναπω αλλη μια.

Μη τσουβαλιαζεται ολα τα μαγαζια! Δεν ειναι ολοι το ιδιο.

Υπαρχουν καλοι και κακοι οπως σε ολα τα επαγγελματα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Υπαρχουν καλοι και κακοι οπως σε ολα τα επαγγελματα!

ενταξει... δεν ειναι και 50 - 50 ...  καποιοι καλοι υπαρχουν φυσικα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενταξει... δεν ειναι και 50 - 50 ...  καποιοι καλοι υπαρχουν φυσικα..

 

Θέλεις να πείς για τα πετ γενικά .

Γιατί τα καθαρά ενυδρειακά που πράγματι είναι λίγα 10 στα 10 είναι καλοί επαγγελματίες και χομπίστες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...