Jump to content

προβλημα με μονομαχο


Recommended Posts

Πάρε 4 τηλέφωνα να ρωτήσεις

http://www.vrisko.gr/dir/pet-shop/ioannina/

 

Αν δεν βρεις, ισως βρεις μέσω αγγελίας

Ή μέσω κάποιου καταστήματος σε Θεσσαλονικη

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο ενυδρειο με τον μονομαχο εχω δυο διακοσμητικα ποιο να κρατησω δειτε την εικονα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο ενυδρειο με τον μονομαχο εχω δυο διακοσμητικα ποιο να κρατησω δειτε την εικονα

post-60406-0-62733200-1436426886_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια που είσαι στο ξεκίνημα, είναι καλύτερα να ξεκινήσεις σωστά

 

Βγάλε τα κουφετάκια που έχεις ως βυθό, βγάλε κάθε ψεύτικο διακοσμητικό

Βρες μέσω αγγελίας ή από κατάστημα με είδη κήπου (ή μέσω πετ σοπ, απλά θα ειναι πιο ακριβό) ψιλόκκοκο χαλίκι σε σκούρο χρώμα

Προσοχή να μην ειναι ασβεστολιθικο (μπορείς να το ελέγξεις με ακουαφόρτε - προσοχή σε χέρια και μάτια)

 

Βρες μέσω αγγελίας ή από πετ σοπ μια συμπαθητική ρίζα και μερικά αληθινά εύκολα φυτά (πχ ανούμπιες, βαλισνέριες κλπ)

 

Το ψάρι πρέπει να ζει σε περιβάλλον όσο το δυνατόν πιο κοντά στις απαιτήσεις του

Τα ψευτικα δεν προσφέρουν απολύτως τπτ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα φυτα θελουν καποια ιδιατερη φροντιδα?

Πόσα φυτα χρειαζεται να βαλω

Πόσα να υπολογιζω οτι θα πληρώσω φητα και χαλικι

Αν αντί για χαλίκι βάλω αληθινή άμμο πειράζει ?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Nikos Zarkadas
Link to comment
Share on other sites

παιδια απαντηστε καποιος γιατι θα παω να παρω τα πραγματα το απογευμα

 

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα θελουν καποια ιδιατερη φροντιδα?

Πόσα φυτα χρειαζεται να βαλω

Πόσα να υπολογιζω οτι θα πληρώσω φητα και χαλικι

Αν αντί για χαλίκι βάλω αληθινή άμμο πειράζει ?

 

Οταν λες αληθινή άμμο, τι εννοείς? Από θάλασσα, από πετ σοπ, από ποτάμι????

Που θα πας για τα παραπάνω? Σε καταστημα με ειδη κήπου, σε πετ σοπ, σε συγχομπίστα????

 

Οπως καταλαβαίνεις μερικές απαντήσεις δεν ειναι ξερό "ναι" ή "οχι"

 

Τα φυτά θέλουν διάβασμα, όπως και όλο το χόμπι

http://www.aquazone.gr/forums/topic/90670-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF/

Link to comment
Share on other sites

Άμμο από θάλασσα αν όχι από πετ σοπ κάνει

Άμμο από θάλασσα όχι από μέσα από την ακτή

Link to comment
Share on other sites

σε μονομαχο αμμο απο θαλασσα ποτε!!!! θελει μη ασβεστολυθικη και για να μην στρεσαρετε απο την αντανακλαση του φωτος και της σκιας του θελει σκουρο χρωμα (μαυρο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια που είσαι στο ξεκίνημα, είναι καλύτερα να ξεκινήσεις σωστά

 

Βγάλε τα κουφετάκια που έχεις ως βυθό, βγάλε κάθε ψεύτικο διακοσμητικό

Βρες μέσω αγγελίας ή από κατάστημα με είδη κήπου (ή μέσω πετ σοπ, απλά θα ειναι πιο ακριβό) ψιλόκκοκο χαλίκι σε σκούρο χρώμα

Προσοχή να μην ειναι ασβεστολιθικο (μπορείς να το ελέγξεις με ακουαφόρτε - προσοχή σε χέρια και μάτια)

 

Βρες μέσω αγγελίας ή από πετ σοπ μια συμπαθητική ρίζα και μερικά αληθινά εύκολα φυτά (πχ ανούμπιες, βαλισνέριες κλπ)

 

Το ψάρι πρέπει να ζει σε περιβάλλον όσο το δυνατόν πιο κοντά στις απαιτήσεις του

Τα ψευτικα δεν προσφέρουν απολύτως τπτ

 

 

......

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβως... και μαλακο νερο!!!

 

Γιατι,βρυσης δεν κανει?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι,βρυσης δεν κανει?

 

εγω στον δικο μου του το ριχνω λιγο το ph 6,5 και σκληροτητα 4-5 και του βαζω και καταπα που απο μονο του το μαλακωνει...

δεν μιλαμε για επιβιωση μιλαμε να δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε... και εχει γινει θηριο ανημερο και μετα χρωματα του και την ζωηραδα του στο φουλ....

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της Αθηνας κανει μια χαρα για μονομαχο.

Ειχα μονομαχο σε νερο βρυσης για 4 χρονια..οπωτε δεν μιλαμε για επιβιωση..

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της Αθηνας κανει μια χαρα για μονομαχο.

Ειχα μονομαχο σε νερο βρυσης για 4 χρονια..οπωτε δεν μιλαμε για επιβιωση..

 

παρολα αυτα το ιδανικο ειναι πιο μαλακο... 

Link to comment
Share on other sites

παρολα αυτα το ιδανικο ειναι πιο μαλακο... 

 

Αυτο δεν το ξερεις..τα ψαρια αυτα εχουν γεννηθει και μεγαλωσει στην αιχμαλωσια και σε νερο βρυσης το οποιο διαφερει απο χωρα σε χωρα.

Σιγουρα εχουν στο dna τους γονιδια απο παλια,αλλα αν το ψαρι εχει γεννηθει σε νερο βρυσης και εσυ το βαλεις σε μαλακο ισως του κανεις και κακο..Γι αυτο σου λεω,αυτο δεν το ξερεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απλά να σημειώσω πως εφόσον το 90% των ψαριών γεννιούνται σε αιχμαλωσία (υποθετικό ποσοστό), θα έπρεπε το 100% αυτών να συντηρείται στα ενυδρεία μας με νερό βρύσης

 

Καλώς ή κακώς δεν το κάνουμε.

 

Νομιζω πως ελαφρώς μαλακό νερό, ειναι καλό για τον μονομάχο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για ολα τα ψαρια αλλα ειδικα για το συγκεκριμενο που ζει καλυτερα σε νερο βρυσης επειδη το συγκεκριμενο ψαρι θελει σταθερες συνθικες νερου και ειναι και ευαισθητο στις μεταβολες του.

Αν ξεκινησετε να βαζετε τυρφες στο νερο,φυλλα καταπα κτλ ποτε δεν θα εχετε σταθερο νερο ειδικα αν μιλαμε για αρχαριους χομπιστες,οπωτε βαζετε νερο βρυσης και θα ειναι ολα μια χαρα.Δεν νομιζω να ειμουν τυχερος που ο δικος μου εζησε 4 χρονια,τα 3 απο αυτα σε 15 λιτρα ενυδρειο..

Και απο το προφιλ του μονομαχου

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/#entry323429

Συντήρηση στο ενυδρείο
Μεγάλο ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών και η αποφυγή των απότομων αλλαγών τους.

PH: 6-7,5 (Ιδανικά: 6,5-7,0)

Το νερο της Αθηνα εχει ph 7.2-7.5,οπωτε δεν απεχει  πολυ απο το ph που θελει ο μονομαχος,εκτος και αν θεωρειτε οτι μισος βαθμος στο ph ειναι τραγικος που αν το νομιζετε αυτο δεν χρειαζεται να παμε παρακατω.

Με το να προσπαθειτε να μαλακωσετε το νερο,κανετε χειροτερα τα πραγματα απ οτι αν απλα βαζατε βρυσης.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απλά να σημειώσω πως εφόσον το 90% των ψαριών γεννιούνται σε αιχμαλωσία (υποθετικό ποσοστό), θα έπρεπε το 100% αυτών να συντηρείται στα ενυδρεία μας με νερό βρύσης

 

Καλώς ή κακώς δεν το κάνουμε.

 

Νομιζω πως ελαφρώς μαλακό νερό, ειναι καλό για τον μονομάχο

 

 

Δεν μιλαω για ολα τα ψαρια αλλα ειδικα για το συγκεκριμενο που ζει καλυτερα σε νερο βρυσης επειδη το συγκεκριμενο ψαρι θελει σταθερες συνθικες νερου και ειναι και ευαισθητο στις μεταβολες του.

Αν ξεκινησετε να βαζετε τυρφες στο νερο,φυλλα καταπα κτλ ποτε δεν θα εχετε σταθερο νερο ειδικα αν μιλαμε για αρχαριους χομπιστες,οπωτε βαζετε νερο βρυσης και θα ειναι ολα μια χαρα.Δεν νομιζω να ειμουν τυχερος που ο δικος μου εζησε 4 χρονια,τα 3 απο αυτα σε 15 λιτρα ενυδρειο..

Και απο το προφιλ του μονομαχου

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/#entry323429

Συντήρηση στο ενυδρείο

Μεγάλο ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών και η αποφυγή των απότομων αλλαγών τους.

PH: 6-7,5 (Ιδανικά: 6,5-7,0)

Το νερο της Αθηνα εχει ph 7.2-7.5,οπωτε δεν απεχει  πολυ απο το ph που θελει ο μονομαχος,εκτος και αν θεωρειτε οτι μισος βαθμος στο ph ειναι τραγικος που αν το νομιζετε αυτο δεν χρειαζεται να παμε παρακατω.

Με το να προσπαθειτε να μαλακωσετε το νερο,κανετε χειροτερα τα πραγματα απ οτι αν απλα βαζατε βρυσης.

 

Νομίζω πως λέμε το ίδιο

Εγώ μίλησα για ελαφρώς μαλακό νερό και όχι να φτάσει το pH στα επίπεδα του 6

Αλλά το να κάνεις το 7,2 πχ 7, δεν νομίζω πως θα κάνει κακό

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειαζεται να το κανεις,ειναι πολυ μικρη η διαφορα αυτη.Μεχρι να το πετυχεις και να το εχεις και σταθερο και αυτος που θα το κανει θα ταλαιπωρηθει αλλα και το ψαρι.

Αν εχεις ph 8,τοτε οκ να το κανεις αλλα για Αθηνα που εχουμε τετοιο ph δεν χρειαζεται καν να μπει καποιος στο κοπο να το κανει.

Πεισσοτερο κακο στο ψαρι θα κανει μεχρι να φτιαξει το νερο και να το κρατησει εκει παρα καλο.Γι αυτο και βλεπεις πολλα φιν ροτ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, το ιδιο επιχειρημα εχω κι εγω

Πως επειδη ειναι πολύ μικρή η διαφορά, γι αυτό και το κάνω

Ουτε  ειναι κόπος η χρηση τυρφης, ουτε η χρηση φυλλων καταπα και alder cones

 

Ουτε το νερο της βρύσης εχει σταθερό pH. Κι αυτό έχει διακυμάνσεις

Το ψάρι δεν επηρεάζεται αρνητικά από αυτές τις μεταβολές

 

Τόσα χρόνια, κανένας μονομάχος μου δεν έχει πάθει το παραμικρό. Γι αυτό και λέω "ελαφρώς μαλακό νερό"

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εκανα τιποτα,νερακι απο την βρυση και καλο φαι,τιποτα αλλο.

Το θεωρω υπερβολη το να βαζω τυρφες,να μετραω και να ξαναμετραω για να κατεβασω το νερο 0,5 του ph,ενω το ψαρι ζει ανετα και σε νερο βρυσης (Αθηνας,το τονιζω αυτο).

Επισης βαζοντας καταπα και adler cones το νερο ποτε δεν ειναι σταθερο,γιατι απλα κανεις αλλαγες με νερο βρυσης και παντα ανεβοκατεβαινουν ολα,κακο πραγμα για το μονομαχο αυτο που ειναι ευαισθητος στις μεταβολες του νερου και στη μη σταθεροτητα.

Το νερο της βρυσης,μπορει να εχει διαφορες στο ph αλλα ειναι πολυ μικρες που οταν κανεις αλλαγη νερο στο ενυδρειο δεν φαινονται καν.

Και οπως ειπα και πιο πανω,για αρχαριους το να δουλευουν την τυρφη ειναι δικοπο μαχαιρι,χιλιες φορες να μη κανουν τιποτα και απλα να βαζουν νερο βρυσης (Αθηνας, το ξαναλεω :P )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...