Jump to content

Νεο reef σιγα σιγα


Manoskap

Recommended Posts

Καλα,εχεις κανει απιστευτη δουλεια με το επιπλο :bow:

Ευχαριστω πολυ! Το σκεφτομουν καιρο πως θα γινοταν ωστε και α φευγει αλλα και να κρυβει τα παντα!

Να αλλη μια φωτο:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Ελπιζω - πιστευω σε διατομικη γιατι ειχα βαλει πολυ φως και πολυ ωρα... Πανω απο 8 ωρες σε υψηλη ενταση και ξημερωμα - δυση...

Το vertex omega 150 το βρισκω 400€. Τι λετε αυτο ή το δοκιμασμενο ΑΤΙ 200αρι;

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο το διλημα μανο και τα δυο σκιμμερ ειναι πολυ καλα και κατα την ταπεινη μου αποψη αλλα και εμπειρια(ειδικα με το ati),οποιο και απο τα δυο να διαλεξεις ειναι καλη επιλογη :thumbsu:

Τσεκαρε διαστασεις,σταθμη νερου κτλ για να αποκλεισεις την περιπτωση να μην "κουμπωνει" στο sump σου.

Δες και τι καταναλωση εχουν αν θες να χρησιμοποιησεις και αυτο σαν κριτηριο επιλογης.

 

Αυτη η φωτο ειναι καλυτερη.Μοιαζει πολυ με διατομικη.Ισως συμφωνησουν και τα υπολοιπα παιδια οταν τη δουν.

Προσεξε ομως την ποιοτητα του νερου σου.Η διατομικη δεν ειναι καμια ιδιαιτερη/δυσκολη αλγη(ισως η πιο ευκολη στην αντιμετωπιση της) αλλα αν βρει τις καταλληλες συνθηκες μπορει να σε προβληματισει περισσοτερο απ'οσο πρεπει.

Κανε μετρησεις νιτρικα και φωσφορικα και προσοχη στα ταισματα κτλ 

Το φως σιγουρα τη βοηθησε να εχει ταχυτερη πορεια αλλα αν ειναι το νερο σου και οι μετρησεις σου σωστες,δεν θα ξεφυγει ακομα και αν συνεχισεις με τις ιδιες ωρες φωτισμου.

 

Και μια φιλικη συμβουλη(οχι πως οι αλλες δεν ηταν :usd: ),μην βιαζεσαι.Σιγα σιγα οτι και να κανεις.Στοκαρισμα σε οργανισμους κτλ

Στο θαλασσινο τιποτε καλο δεν ερχεται γρηγορα,δυστυχως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την φώτο μοιάζει για καφέ διατομική άλγη.

Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ετσι ελπιζω!

Προσπαθω να μην ενθουσιαζομαι και να μη βιαζομαι! Βαζω πλεον προτεραιοτητα σε

-Βραχο

-Κυκλοφορητες

-Σκιμμερ

Για το vertex δεν θα το σκεφτομουν καν σε αυτο το κοστος ομως:

Λεει για εως 150 γαλονια (550 λιτρα). Εγω ειμαι οριακααα τοσα καθαρα. Σε διαστασεις (μεικτα) ειμαι γυρω στα 600-650.....

Ακομα, αν και δεν πιστευω, υπαρχει περιπτωση να χρειαστω ανταλλακτικο και να μην βρισκω;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ετσι ελπιζω!

Προσπαθω να μην ενθουσιαζομαι και να μη βιαζομαι! Βαζω πλεον προτεραιοτητα σε

-Βραχο

-Κυκλοφορητες

-Σκιμμερ

Για το vertex δεν θα το σκεφτομουν καν σε αυτο το κοστος ομως:

Λεει για εως 150 γαλονια (550 λιτρα). Εγω ειμαι οριακααα τοσα καθαρα. Σε διαστασεις (μεικτα) ειμαι γυρω στα 600-650.....

Ακομα, αν και δεν πιστευω, υπαρχει περιπτωση να χρειαστω ανταλλακτικο και να μην βρισκω;

 

Υπαρχει αντιπροσωπος και ειναι φοβερα σκιμμερ

http://aquariumshop.gr/product-category/eksoplismos-enydreiou/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα το τσεκαρω!!!

Νεο ζητημα: μετα την καφε, μαλλον διατομικη, αλγη, στην επιφανεια εμφανιστηκε αυτο:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μοιαζει με φουσκαλες μαζι με κομματακι αραγωνιτη (;;;!!!)

Τι στο καλο ειναι παλι αυτο;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και μένα με διατομική μου μοιάζει. 

 

Την επιφάνεια την χτυπάει κανένας κυκλοφοριτής? Αυτο το φίλμ που σου έχει μαζέψει πρέπει να είναι μια ποικιλία απο πρωτείνες,βακτήρια ,και γενικά οργανικές ενώσεις. 

 

Με 3-4 κομάτια χαρτί κουζίνας πέρασέ το σέρνοντάς το πάνω απο την επιφάνεια σαν σεντόνι. Αυτο θα στο μαζέψει.  Αλλά το σωστό ειναι η επιφάνεια σου,  να ανακατέυεται απο κάποιο κυκλοφοριτη. Μάλλων δεν ανακατέυεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορητες δεν εχω παρει. Οκ θα αρχισω τα ψωνια... Για προτεινετε, ποιος ειναι αξιοπιστος, αθορυβος και να κανει σωστο κυμματισμο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να μην σκεφτεις καν τις jebao αν θες να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.

Αυτή την στιγμή αν δώσεις 10 ευρώ παραπάνω παίρνεις την sicce με τις ίδιες λειτουργίες αλλά δεν είναι κινεζική υπάρχει ένα όνομα από πίσω και άπλετο service. Αυτή είναι μια πολύ καλή οικονομική λυση. Ή επιλογή δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Sicce νικανε ως τωρα. Αυτοι εχουν συνεχομενη ροή ή κανουν κυμματισμο;

Καμια αλλη προταση;

Link to comment
Share on other sites

Ή sicce έχει βγάλει με πρόγραμμα κυματισμού και διάφοραα καλούδια.

Την jebao δεν την πρωτείνω γιατί μέσα σε 8 μήνες που την πήρα χάλασε με αποτέλεσμα ο προμηθευτής να μην καλύπτει την εγγύηση και πηγε προς πίστωση στο μαγαζί που την πηρα

Link to comment
Share on other sites

εχουμε καποιο λινκ για sicce?

Link to comment
Share on other sites

Ποσους κυκλοφορητες, και ποσα λιτρα να ειναι; Το μηκος μου ειναι 175 και πλατος 48, ύψος 60...

Βρηκα sicce αλλα νομιζω αγοραζεις ξεχωριστα το controller;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα παρε το βραχο και μετα τους κυκλοφορητες.

Το στησιμο του βραχου παιζει πολυ μεγαλο ρολο στη κυκλοφορια και στο ποσο ευκολα/δυσκολα/τυχαια/λειτουργικα θα διαμορφωθει.

 

Και στην αρχη θα παρεις μονο δυο κυκλοφορητες(οποιες και αν ειναι οι επιλογες που θα καταληξεις και καλο θα ειναι να τις εχεις ηδη οταν ξεκινησεις να φτιαχνεις το aquascape) και μετα αν δεις οτι δεν φτανουν παιρνεις παραπανω.

Μην παρεις 4-5-6 και στο τελος σου περισεψουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο σκιμμερ καταληγω σε αυτο:

http://aquariumshop.gr/shop/protein-skimmer-technikos-exoplismos/vertex-omega-200i/

Για πειτε αντιπροτασεις αλλα και τη γνωμη σας!

Οντως παντως προς το παρον περιμενω το βραχο, μετα κυκλοφορητες και τελος το σκιμμερ. Αργα και σταθερα, γιατι ειναι πολλα τα λεφτα Αρη!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη ετυχε να περασει απο τα χερια μου το 150, το σκιμμερ ειναι τουμπανο

 

Θα μπορουσες βεβαι να βρεις κατι ισαξιο με λιγοτερα λεφτα σε μεταχειρισμενο αλλα πιστεψε με μολις το παρεις στα χερια σου θα παθεις πλακα απο την συσκευσια και μονο, ποιοτητα και design μαζι, λυπασαι να το βρεξεις!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το μετανιώσεις για αυτό το skimmer.

Εγώ έχω το vertex alpha 170 και από την στιγμή που το έβαλα δεν υπάρχει δεύτερη σκέψη για άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οποτε εκλεισα εκει!! Το βλεπω για δωρο Χριστουγέννων μου!

Κυκλοφορια με Sicce 6000 ως τωρα να κερδιζει...!

Προς το παρον καμαρωνω τη διατομικη μου και περιμενω το βραχο μου το αλλο ΣΚ...

Για πειτε προτασεις - βαλτε σχεδια για τον βραχο να αρχισω να κατατοπίζομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλα χαμηλωσα τα φωτα και δειτε την αλγη μεσα σε δυο 24ωρα:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μου φαινεται απιστευτο ποσο γρηγορα εφυγε!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να δεις ακομααα, εχει πολυ δρομο το θαλασσινο υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Μα ουτως ή αλλως αυτος ο "δρομος" ηταν ο λογος που αποφασισα να ασχοληθω με τη θαλασσα!!

Στη φαση που ειμαι ποτε πρεπει να κανω την πρωτη μου αλλαγη νερου;

Και γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Αν οι τιμες ειναι υψηλες,με το που ανοιξεις ξανα το φως,θα ξαναβγει η διατομικη.Δεν την ξεφορτωθηκες μονιμα,δυστυχως.

Επισης ειναι πολυ πιθανο να ξανακανει την εμφανιση της οταν με το καλο βαλεις και τον υπολοιπο βραχο.

Μην σε αγχωνει αλλα ουτε και να βιαστεις να την ξεφορτωθεις την διατομικη.

Ειναι η πιο λογικη/αναμενομενη και ακινδυνη "παιδικη ασθενεια",εαν το νερο σου ειναι σε καλη κατασταση :thumbsu:

 

Την αλλαγη νερου θα στην υποδειξουν οι μετρησεις σου,ποτε θα πρεπει να την κανεις.

Προσωπικα θεωρω πως θα πρεπει να γινει μετα την προσθηκη του εξτρα βραχου γιατι θα επιρεασει ξανα τις μετρησεις σου,οποτε τσαμπα τον κοπο και τα χρηματα.

Παρε οσο πιο πολλα μπορεις απο τα τεστ του "ξεκινηματος" γιατι οι μετρησεις,ειδικα σε αυτο το σταδιο,ειναι υψιστης σημασιας(πως τα λεω ετσι ρε γμτ :death: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετρησα εχθες το βραδυ...:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Τα Νιτρικα ειναι οκ ακομα ή πιστευετε πως πρεπει να αρχισω τις αλλαγες;

Ακομα, το ph γιατι μπορει να πεφτει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...