Jump to content

New Fish Tank


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.
Εδώ και μερικές μέρες μελετώ αυστηρά πολλά topics αλλά επειδή οι γνώσεις μου ελλιπείς, τα περισσότερα δεν μπορώ να τα αντιληφθώ.Έχω ένα ενυδρείο και θέλω να ασχοληθώ ξανά με το χόμπι. Γνωρίζω κάποια βασικά πράγματα αλλά θεωρώ πως δεν αρκούν για το νέο μου ξεκίνημα. Το ενυδρείο μου είναι 54L(juwel karoll 60, το παλιό μοντέλο).
Έχω το φίλτρο που έχει μέσα, το bioflow L 3.0 κι έχω επίσης της EHEIM 2008.. Ποιο απο τα δυο να χρησιμοποιήσω;;;

Επίσης, το ενυδρείο που θα ήθελα να δημιουργήσω είναι κοινωνικό φυτεμένο.. Έχω κι εδώ κάποιες απορίες. Ένα σκέτο υπόστρωμα αρκεί; όπως για παράδειγμα Fluval Stratum ή Seachem Flourite Black Sand ή κάποιο αντίστοιχο της tetra/sera (τα φυτά που θέλω να βάλω θα είναι χαμηλών απαιτήσεων) 
Θέλει αλλαγή η λάμπα ;; ( είναι μια στα 15w και δε γνωρίζω τους βαθμούς kelvin) Νομίζω ότι χρειάζεται 6700Κ, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Το ενυδρείο θα το στήσω το Σεπτέμβριο κι ο λόγος είναι ότι θέλω πρώτα να ξεκαθαρίσω και να κατανοήσω όλα όσα είναι απαραίτητα για να έχω το αποτέλεσμα που θέλω.  

Υ.Γ έχω επισυνάψει μια εικόνα για το επίπεδο που θα ήθελα να φτάσω.
Ευχαριστώ.

post-61227-0-51580200-1437661749_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

Εδώ και μερικές μέρες μελετώ αυστηρά πολλά topics αλλά επειδή οι γνώσεις μου ελλιπείς, τα περισσότερα δεν μπορώ να τα αντιληφθώ.Έχω ένα ενυδρείο και θέλω να ασχοληθώ ξανά με το χόμπι. Γνωρίζω κάποια βασικά πράγματα αλλά θεωρώ πως δεν αρκούν για το νέο μου ξεκίνημα. Το ενυδρείο μου είναι 54L(juwel karoll 60, το παλιό μοντέλο).

Έχω το φίλτρο που έχει μέσα, το bioflow L 3.0 κι έχω επίσης της EHEIM 2008.. Ποιο απο τα δυο να χρησιμοποιήσω;;;

Επίσης, το ενυδρείο που θα ήθελα να δημιουργήσω είναι κοινωνικό φυτεμένο.. Έχω κι εδώ κάποιες απορίες. Ένα σκέτο υπόστρωμα αρκεί; όπως για παράδειγμα Fluval Stratum ή Seachem Flourite Black Sand ή κάποιο αντίστοιχο της tetra/sera (τα φυτά που θέλω να βάλω θα είναι χαμηλών απαιτήσεων) 

Θέλει αλλαγή η λάμπα ;; ( είναι μια στα 15w και δε γνωρίζω τους βαθμούς kelvin) Νομίζω ότι χρειάζεται 6700Κ, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Το ενυδρείο θα το στήσω το Σεπτέμβριο κι ο λόγος είναι ότι θέλω πρώτα να ξεκαθαρίσω και να κατανοήσω όλα όσα είναι απαραίτητα για να έχω το αποτέλεσμα που θέλω.  

Υ.Γ έχω επισυνάψει μια εικόνα για το επίπεδο που θα ήθελα να φτάσω.

Ευχαριστώ.

 

Το εσωτερικο του juwel ειναι μια χαρα φιλτρο αν αναβαθμισεις τα υλικα του,δηλαδη αν βγαλεις τα σφουγγαρια και βαλεις βιολογικο υλικο.

Το eheim ειναι εξωτερικο?Αν ναι,μπορεις να ξεκολλησεις το εσωτερικο και να βαλεις το εξωτερικο,θα κερδισεις και χωρο αλλα και πολλα αλλα.

Τα υποστρωματα που αναφερεις ειναι μια χαρα,νομιζω οτι tetra και sera δεν εχουν αντιστοιχα,δηλαδη χαλικι και λιπασμα μαζι.

Απο εμπειρια θα σου πω να μη παρεις το seachem flourite το απλο,θα σε δυσκολεψει πολυ στο φυτεμα.

Λαμπα 15 βατ στα 60 λιτρα ειναι πολυ λιγα,εγω λεω να βαλεις αλλη μια λαμπα.

Αν αυτη που εχει πανω ειναι 6700,τοτε εισαι καλα,αλλιως θα πρεπει να γινει αλλαγη.

Αν βαλεις και δευτερη με πατεντα η αλλη να ειναι 4500Κ

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρεσαι σε βιολογικό υλικό εννοείς ,poly pads, carbon , nitrate, nitrax , cirax  κλπ;
Το φίλτρο της eheim είναι εσωτερικό..

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικο υλικο ειναι το eheim substract pro και το sera siporax.

Αν ειναι εσωτερικο,τοτε αστο,κρατα της juwel και αναβαθμισε τα υλικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τις βιοσφαίρες δεν τις αναφέρεις;; Διαβάζω αρκετά γι αυτές επειδή είναι αρκετά οικονομικές.

Link to comment
Share on other sites

Οι βιοσφαιρες κανουν πιο πολυ μηχανικο φιλτραρισμα παρα βιολογικο.Εσυ θες βιολογικο υλικο.

Για μηχανικο φιλτραρισμα θα εχεις το σφουγγαρι.

Ασε που στο κουτι θα χωρεσουν πολυ λιγοτερες βιοσφαιρες απ οτι βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

το Matrix της Seachem? είναι κι αυτές ελαφρόπετρες.. είναι κάτι παρόμοιο με το eheim sabstract pro??

Δηλαδή με τα 2 ποιόντα που ανέφερες πιο πάνω είμαστε καλυμμένοι απο βιολογικό φιλτράρισμα;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βαλεις και τα 2,ενα απο τα 2 θα βαλεις,θα αφησεις και ενα σφυγγαρι απο αυτα που εχει το φιλτρο μεσα,συν το ενυδρειακο βαμβακι.

Κατω κατω θα βαλεις το βιολογικο υλικο μεσα σε διχτακι,απο πανω το σφουγγαρι του φιλτρου και απο πανω το ενυδρειακο βαμβακι.

Το Matrix δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε,ουτε την ελεφροπετρα οπωτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε καλησπερα! :)

Οπως στα ειπε παραπανω ο rasta ειναι.....εχω κι εγω το ιδιο ενυδρειο με το φιλτρο του και ειναι μια χαρα.....ενα σφουγγαρι,βιολογικο υλικο,ενυδρειακο βαμβακι.....

Για το φως καλο ειναι να βαλεις απο τωρα δευτερη λαμπα γιατι κι εγω ξεκινησα με μια και στα μισα εκανα τις πατεντες.....

Εκτος κι αν βαλεις πολυ ευκολα φυτα και ισως τοτε η δευτερη λαμπα να ειναι υπερβολη.....

Η δευτερη λαμπα θα χρειαστει εξωτερικο μπαλαστ με στεγανα ακροφυσια τα οποια με καποιο τροπο θα πρεπει να στηριξεις στο καπακι....

Το Fluval stratum εχω κι εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος......

 

Για το στρωσιμο κλπ. εχεις διαβασει?

Η πρωτη επαφη με το ενυδρειο

Ο κυκλος του αζωτου

 

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξω τη λάμπα, και βάλω μια στα 6700 Κelvin. θα έχει αποτέλεσμα;;
Ναι αυτά τα άρθρα τα έχω διαβάσει, Σε αυτό το επίπεδο είμαι, να γνωρίζω τα βασικά.!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατησεις μια λαμπα θα ειναι τοσο....6500-6700 κελβιν περιπου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αρκετά για φυτά χαμηλών και έπειτα μεσαίων απαιτήσεων;

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολα φυτα νομιζω οτι εισαι οκ για αρχη με μια λαμπα.....για μεσαιων απαιτησεων σιγουρα οχι! :)

Εχεις δει καποια φυτα που σου αρεσουν?

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω, πως η ελαφρόπετρα που πουλάει πχ το praktiker ειναι μια χαρά βιολογικό υλικό

Εκτός του ότι κρατάει βιολογία, ειναι πάμφθηνη

 

Καλώς ήρθες και καλό ξεκίνημα

 

Από ψάρια τι σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Ναι έχω διαβάσει ότι είναι αρκετά καλό βιολογικό προιόν και φτηνό. Δηλαδή σε συνδυασμό με το substract pro της EHEIM θα είχε καλή απόδοση ή θα ήταν υπερβολικό;;

Tα cherry barbs μου αρέσουν, τα cardinal/black tetra επίσης. και γενικά ψαράκια σε κοπάδι μήκους 3-5cm μιας και σε 54L δεν έχω πολλές επιλογές.
Για τα φυτά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψαχτεί ακόμη καλά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι οπαδος της ελαφροπετρας και η αληθεια ειναι πως δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Έχουμε ομως αναμεσα μας αρκετα μελη που την χρησιμοποιουν και μαλιστα με αρκετα ρυπογονα ψαρια οπως τα χρυσοψαρα και τα ενυδρεια τους πανε σφαιρα.Δεν ξερουμε βεβαια αν θα πηγαιναν καλυτερα η χειροτερα αν χρησιμοποιουσαν σκετο substract και ειναι αρκετα δυσκολο να το τεκμηριωσουμε.

Αν εμπαινα παντως σε αυτο το διλημμα θα χρησιμοπουσα και τα δυο υλικα για σιγουρια και ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον αυτό θα κάνω.. Απλά έχω ένα ακόμη δίλημμα.
Το 60ρι που έχω επειδή είναι παλιό έχει γεμίσει άλατα και δε μπορώ να τα βγάλω, έχει σπασμένο καπάκι και γενικά δεν είναι σε καλή κατάσταση.
Σκέφτομαι λοιπόν να πάω σε 100-120L και αυτή τη στιγμή είμαι στο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα πανί και με ακουαφορτε να δεις που γίνονται μαγικά με τα άλατα. . .

 

Σαφώς καλύτερα τα 120 από τα 60 λίτρα αλλά και 180 ακόμα καλύτερα και με περισότερες επιλογές!!

Όλα εξαρτώνται από το ποσό που μπορείς να διαθέσεις και τι σκέφτεσαι να κάνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασα κάνενα χημικό υλικό γιατι φοβήθηκα.. Δε θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επέστρεψα παιδιά!!! 

http://s1175.photobucket.com/user/george_zervos2/media/12032428_1485262828440759_618646551_n_zpsosdx6dbb.jpg.html


Τα σχόλια σας παιδιά!! αύριο- μεθαύριο μπαίνουν ψάρια!! και περιμένω κάτι φυτά ακόμα

Έγινε επεξεργασία - zer10
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο και λιτο. Τι ψαρια θα βαλεις; δεν ξερω γιατι αλλα ετσι οπως το βλεπω μου κανει για αφρικανικο ποταμι μς τα αναλοφα ψαρια.

Μια συμβουλη μονο, αν αυτο ειναι φιλτρο που βλεπω εκει αριστερα και κερατοφυλλο αυτο που το κρυβει, αν αρχισει να μαδαει θα σου μπουκωνει για πλακα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω ramirezi!! είναι το φίλτρο ναι!! αλλά είναι η έξοδος, το χω βάλει φουλ το φίλτρο .. εκτός αν λες την δεξιά πλευρά όπως το κοιτάμε !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...