Jump to content

New Fish Tank


Recommended Posts

θα βάλω ramirezi!! είναι το φίλτρο ναι!! αλλά είναι η έξοδος, το χω βάλει φουλ το φίλτρο .. εκτός αν λες την δεξιά πλευρά όπως το κοιτάμε !!

 

Φανταζομαι πως ξερεις οτι τα ραμιρεζι ειναι ευαισθητα ψαρια και θελουν σταθερες συνθικες νερου ετσι?

Επισης θα χρειαστεις και οσμωση για να μαλακωνεις το νερο γιατι σε νερο βρυσης δεν μπαινουν.

Και κατι αλλο,εχω την εντιπωση πως τα ραμ θελουν αμμο και οχι χαλικι γιατι νομιζω οτι σκαβουν.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/42356-mikrogeophagus-ramirezi-meyers-and-harry-1948/#entry385822

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω ramirezi!! είναι το φίλτρο ναι!! αλλά είναι η έξοδος, το χω βάλει φουλ το φίλτρο .. εκτός αν λες την δεξιά πλευρά όπως το κοιτάμε !!

 

Αστο, γραψε λαθος, δεν φαινοταν καλα απο το κινητο. Τωρα ειδα οτι ειναι εξωτερικο φιλτρο! Μια χαρα ετσι!

Οσο για τα ραμ, θα συμφωνησω με τον Κωστα, πως καλυτερα θα ηταν να ειχες αμμο κατω γιατι τα ραμ ως μικρογεωφαγοι, περνουν την αμμο στο στομα του και την φτυνουν κρατωντας την τροφη!

Link to comment
Share on other sites

δεν σκάβουν ακριβώς.. παίρνουν το βυθό στο στόμα τους κρατάνε τη τροφή και μετά τη φτύνουν. εχω fluval stratum οπότε δεν θα χω πρόβήμα. είναι πολύ μαλακός βυθός!

Αυτό για την όσμωση δε το ξέρωωω!

 

Link to comment
Share on other sites

δεν σκάβουν ακριβώς.. παίρνουν το βυθό στο στόμα τους κρατάνε τη τροφή και μετά τη φτύνουν. εχω fluval stratum οπότε δεν θα χω πρόβήμα. είναι πολύ μαλακός βυθός!

Αυτό για την όσμωση δε το ξέρωωω!

 

Απο το προφιλ των ψαριων :

 

Το Mikrogeophagus ramirezi ανήκει στην οικογένεια των γεωφάγων ψαριών, παίρνουν δηλαδή «μπουκιές» από το υπόστρωμα στο στόμα τους και μέσω των φαρυγγικού συστήματος τους ξεχωρίζουν τη τροφή τους ενώ απαλλάσσονται από την άμμο μέσω των βραγχίων τους. Αυτόματα καταλαβαίνουμε ότι είναι προτιμότερη η χρήση λεπτόκοκκης χαλαζιακής άμμου για τον βυθό του ενυδρείου μας

 

Οπως καταλαβαινεις,το stractum δεν κανει γιατι δεν το λες και ψιλοκοκκο.

Επισης χωρις οσμωση πως θα καταφερεις να τους δωσεις το νερο που θελουν?

 

Link to comment
Share on other sites

ρίσκο και τα δύο λοιπόν!! θα μπορούσα να μαλακώνω το νερό με τύρφη αλλά είναι ταλαιπωρία!

 

γιατι ταλαιπωρια στην αρχη κανεις μερικες δοκιμες  για το ποσο ποσοτητα μπορεις να βαλεις και ποσες μερες χρειαζεται να φτασει τις τιμες που θελεις και μετα γινεται ρουτινα. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά στα pet shop που έχει ram, τα κρατάνε με ph 7,4!! τι γίνεται;;

εγώ στο 7,3 είμαι!!

 

Τα ψαρα στα πετσοπ δεν μενουν για πολυ εκει..φευγουν σε χομπιστες.

Αν θες τα ψαρια σου να ειναι καλα στην υγεια τους και με σωστα χρωματα και κανονικο προσδικιμιο ζωης,πρεπει να τους δωσεις αυτο που χρειαζονται.

Στα πετ σοπ επισης,εχουν μονομαχους σε ποτηρακια,αυτο δεν σημαινει οτι μπορουν να ζησουν εκει. :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά στα pet shop που έχει ram, τα κρατάνε με ph 7,4!! τι γίνεται;;

εγώ στο 7,3 είμαι!!

Σε αυτο το πεχα και χωρις αμμο μαλλον δεν θα δεις ποτε το πραγματικο μπλε του αρσενικου ποτε .. Ουτε το ροζ της θυληκιας... Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο! 
θα προσπαθήσω να το ρίξω το ph ! και θα σας πω τα αποτελέσματα. έβαλα 5 ροδόστομους απόψε για να ξεκινήσω το κύκλο του αζώτου!

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο! 

θα προσπαθήσω να το ρίξω το ph ! και θα σας πω τα αποτελέσματα. έβαλα 5 ροδόστομους απόψε για να ξεκινήσω το κύκλο του αζώτου!

 

Γιατι εβαλες ψαρια?

Το στρωσιμο το κανουμε χωρις ψαρια..γιατι κανετε τετοια λαθη ρε παιδια?

Επισης,το ενυδρειο το βλεπω μικρο για ροδοστομα αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Κατσε, ωπα, το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδέψατε τώρα!! 
Το φίλτρο είναι απο μπόλι με ελαφρόπετρα και siporax.  
Το έστησα τη παρασκευή, σάββατο έριξα βακτήρια απο sera , κυριακή επίσης και σήμερα έβαλα τα ψάρια μου!

Τι λάθος έκανα ;; :/ μετά απο πολύ διάβασμα όλα αυτά

 

P.S το ενυδρείο είναι το rio 125

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, εσυ μας μπερδεψες. Ειναι η δεν ειναι στρωμενο; μετρησεις εχεις;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδέψατε τώρα!! 

Το φίλτρο είναι απο μπόλι με ελαφρόπετρα και siporax.  

Το έστησα τη παρασκευή, σάββατο έριξα βακτήρια απο sera , κυριακή επίσης και σήμερα έβαλα τα ψάρια μου!

Τι λάθος έκανα ;; :/ μετά απο πολύ διάβασμα όλα αυτά

 

P.S το ενυδρείο είναι το rio 125

 

Κατσε γιατι εσυ μας μπερδευεις τωρα,δεν μας ειπες για μπολι,τωρα μας τα λες και πανω εγραψες οτι εβαλες ψαρια για να ξεκινησεις τον κυκλο του αζωτου..

Τι μετρησεις εχεις τωρα?

Το ενυδρειο ειναι μικρο για ροδοστομα,θελουν μηκος απο 1.20 και πανω γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβητες.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω μετρήσει!!

εγώ διάβασα ότι οι ροδόστομοι θέλουν πάνω απο 1,2 όταν είναι κοπάδι 20-30 ψαρακια.
Εγώ άντε να βάλω 8-9!

οο χαμός!! :/

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αυτα θελουν μηκος και χωρο για να κολυμπανε γιατι ειναι γρηγορα ψαρια,αυτο το ενυδρειο δεν κανει γι αυτα.

Χωρις μετρησεις,πας τελειως στα τυφλα και δεν μπορεις να ξερεις τι γινεται στο ενυδρειο σου.

Τουχιστον τωρα στην αρχη,οι μετρησεις ειναι απαραιτητες.

Link to comment
Share on other sites

ωραία παιδιά, μόλις κάνω τα τεστάκια θα σας ενημερώσω! λογικά αύριο βράδυ ή μεθαύριο θα τα έχω!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια:

ph:6.6-6,8
nh3/nh4:0
no2:0
no3:0

έβαλα και κάτι φυτά σήμερα, δείτε:
  12048970_1486165631683812_1347492355_n_z

Σας ακούω φίλοι μου!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

To ph 6.6-6.8 πως βγαινει? Κανεις επεξεργασια στο νερο σου?

Με τι τεστ μετρας?

Τις μετρησεις δεν τις βλεπω και πολυ καλα,θα επρεπει να μετρας νο3 για να θεωρειτε στρωμενο.Εκτος και αν σου εχει τραβιξει ολα τα νιτρικα το κερατοφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

μετράω με τεστάκια της api! το 6,6-6,8 το έβγαλα γιατί το χρώμα ήταν ανάμεσα!!

Κι εγώ αυτό πιστεύω, μήπως να βγάλω κερατόφυλλο;; γιατί αν τα τραβάει όλα αυτό, τα υπόλοιπα φυτα πως θα πάρουν μπρος;

 

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο μου φαινεται να βγαζει η βρυση σου τοσο μαλακο νερο...

τι kh και τι gh μετρας?

Πιστευω κατι δεν μετρας καλα στο ph.

Link to comment
Share on other sites

μέτρησα και της βρύσης μου το νερό επίτηδες και βγαίνει 7,6!! το υπόστρωμα ρίχνει το ph αλλα δε νομίζω να το ρίχνει τόσο πολύ!

gh και kh δεν έχω τεστάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...