Jump to content

Ταισμα κιχλιδων με θαλασσινα


Recommended Posts

Πιο πανω μιλησες για τυποποιημενες τροφες αλλα και για φλεικς και σου λεω οτι βλεπω πως οι περισσοτερες που δινεις ειναι τετοιες,οπωτε ειναι αστοχο αυτο που λες.

Οσον αφορα την μοσχοκαρδια,για να την δινουν μαλλον θα εχουν τους λογους τους και απο την στιγμη που τα ψαρια δεν παθαινουν κατι,τοτε δεν υπαρχει λογος να το κατακρινουμε,αν υπηρχε θεμα με τα ψαρια και την υγεια τους,τοτε θα λεγαμε οτι δεν κανει να ταιζονται με τετοιες τροφες.

Τωρα,για αχινους και τετοια που λες,προσωπικα σ αυτο εδω το φορουμ δεν ξερω κανεναν να ταιζει τα ψαρια του με τετοια,οπωτε δεν μπορω να πω αν κανει καλα η κακα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εννοω πως το κριλλ ζει στη θαλασσα και αρα τα ψαρια γλυκου νερου δεν το βρισκουν στο φυσικο τους περιβαλλον, ομως εσυ το αγοραζεις κατεψυγμενο και τα ταιζεις. Γιατι οχι λοιπον και μυδια?

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει ερευνες παραπανω που εξηγει τι μεταφερουν μαζι τους τα μυδια..το μοσχαρι δεν υπαρχει σαν διατροφη του δισκου..ταιζουμε δηλαδη ενα ψυχροαιμο ζωο αιμα...εκανα και εγω το ιδιο λαθος γιατι μου αρεσε που πριζοντουσαν και φαινονταν μεγαλυτεροι...σου ξαναλεω γιατι βλεπω οτι διαβαζεις επιλεκτικα δεν κατηγορησα ολες τις τροφες αλλα συγκεκριμενες...αλλα παιδια θα το ξαναπω..το τι ταιζει τα ψαρια του ειναι επιλογη του καθενος...και ναι υπαρχουν εδωμεσα χομπιστες που ταιζουν τα ψαρια τους αχινους...τεσπα μαλλον δεν βγαζει πουθενα η συζητηση μας ανακυκλωση ειναι..οπως και να εχει σας ευχαριστω πολυ παιδια για την ανταλαγη αποψεων....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια και οι ιοί δεν χτυπάνε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς .

Άλλοι χτυπάνε τους ανθρώπους άλλοι τα ψάρια άλλοι τα ζώα .

Υπάρχουν και κάποια κοινά τα οποία δεν μας απασχολούν εδώ και δεν έχω και τις γνώσεις για να το αναλύσω .

Καταλαβαίνω το σκεπτικό του stathis spithas και δεν έχει άδικο ..... στη πράξη όμως δεν μπορούμε να παρέχουμε στα ψάρια μας ότι υπάρχει στη φύση για τη διατροφή των ψαριών .

Άλλωστε πολύ σωστά το είπε ο rastafarian τα ψάρια μας ζούνε σε 5 τζάμια και όχι στη φύση , αναγκαστικά θα πρέπει να βρούμε απο αλλού τα συστατικά αυτα που χρειάζονται .

Σε γενικές γραμμές εγω πιστεύω οτι το παν μέτρο άριστο ισχύει και εδώ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι ταιζουμε τα ψαρια μας διαφορες τροφες μεχρι και τυποποιημενες δεν παει να πει οτι κανουμε και το σωστο...τρανο παραδειγμα η μοσχαροκαρδια για δισκους...μυδια και αχινους δεν τρωνε οι αφρικανες στις λιμνες τους..τωρα ..τι να πω...ας κανει ο καθενας οτι θελει...

 

 

ΣυΣυμφωνω και διαφωνω μαζι σου σε πολλα..σου ειπα για τυποποιημενες ποιες ειναι συνετο κατα την γνωμη μου να ταιζουμε και ποιες οχι...απλα ο καθενας βαζει αλλου τα ορια της διατροφης των ψαριων του...μπορει καποιος αλλος να θεωρει συνετο να τα ταιζουμε παστιτσιο αφου αυτο δεν εχει αναφερθει οτι δημιουργει προβληματα..την ισοροπια της διατροφης την εχει επιλεξει η ιδια η φυση φιλε μου εκατομυρια χρονια τωρα..εμεις ειμαστε βιαστες της...γιαυτο και φυλακιζοντας ψαρια που θα επρεπε να ζουν ελευθερα νιωθουμε κομματι της...αυτο ομως δεν μας δινει το δικαιωμα να τα σκιζουμε στα διατροφικα πειραματα..τα flakes...κοιτα απο τι αποτελουνται και αν ειναι στην διατροφη στο φυσικο τους περιβαλλον..οπως και να εχει εγω θα θεωρω λαθος τι ταισμα με αυτα τα ειδη τροφων..εσυ θεωρεις λαθος το ταισμα που τους κανω εγω που αποτελειτε μονο απο οτι τρωνε στο φυσικο τους περιβαλλον;;;

 

 

Εχω βαλει ερευνες παραπανω που εξηγει τι μεταφερουν μαζι τους τα μυδια..το μοσχαρι δεν υπαρχει σαν διατροφη του δισκου..ταιζουμε δηλαδη ενα ψυχροαιμο ζωο αιμα...εκανα και εγω το ιδιο λαθος γιατι μου αρεσε που πριζοντουσαν και φαινονταν μεγαλυτεροι...σου ξαναλεω γιατι βλεπω οτι διαβαζεις επιλεκτικα δεν κατηγορησα ολες τις τροφες αλλα συγκεκριμενες...αλλα παιδια θα το ξαναπω..το τι ταιζει τα ψαρια του ειναι επιλογη του καθενος...και ναι υπαρχουν εδωμεσα χομπιστες που ταιζουν τα ψαρια τους αχινους...τεσπα μαλλον δεν βγαζει πουθενα η συζητηση μας ανακυκλωση ειναι..οπως και να εχει σας ευχαριστω πολυ παιδια για την ανταλαγη αποψεων....

 

Δεν διαβαζω καθολου επιλεκτικα...κοιτα τα παραπανω ποστ σου που εχω τονισει με κοκκινο..εσυ μιλας για τυποποιημενες τροφες και για φλεικς οτι δεν κανουν καλο και οτι δεν υπαρχουν στο φυσικο τους περιβαλλον..Ενω οι περισσοτερες τροφες που δινεις ειναι τετοιες. :)

Link to comment
Share on other sites

Παλι επιλεκτικα διαβαζεις..δεν λεω οτι τα flakes ειναι ακαταλληλα...σε βαζω να διαβασεις απο τι αποτελουνται και αν ειναι στην τροφικη τους αλυσιδα...αν τα θεωρουσα ακαταλληλα δεν θα ταιζα με αυτα τα ψαρια μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  Πιστευω οτι όπως δεν γινετε να μεγαλωνει ένας ανθρωπος τρωγωντας μονο γαριδακια κ πατατάκια ετσι δεν είναι γινετε να ταιζουμε κ τα ψαρια μας μονο τυποποιημένες τροφες εμποριου.Δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορω τωρα να ανεβασω βιντεακια που εχω στο you tube.Οποιος εχει ορεξη ας γκουγκλαρει στο καναλι μου (john baggios) και θα δειτε που ταιζω και τις μαλαουι και τις τανγκανιικα  αυγα,καρπουζι,μυδια...Κατά καιρους εχω ταισει κ πεπονι,αρακα,αγγουρι ,σπανακι,πεταλιδες και μικρα καβουράκια απ τη θαλασσα αλλα δεν τα χω ανεβασει.Τελευταια αγορασα ένα κιλο μυδια συσκευασμένα,τα καθαρισα,τα εβαλα στο μουλινεξ κ τα εκοψα ψιλα κομματακια,τα εχω βαλει στην καταψυξη κ ταιζω τις νανοκιχλιδες μου τανγκανιικα ανα 3 με 5 μερες.Στις μαλαουι που ηταν πιο μεγαλοσωμες εριχνα 2 μυδια ολοκληρα κ τα καταφερναν μονες τους.Επισης συμπερανα οτι τα ψαρια μας εχουν αναγκη από μια πιο ολοκληρωμένα διατροφή επειδή τα φυτοφαγα π.χ. μπουνα ετρωγαν μετα μανιας πεταλιδες ή αυγο ενώ τα κρεατοφαγα π.χ. κοπαντιχρωμης μπορλευι τσακιζαν το καρπουζι.

  Υ.γ.:εννοειται οτι όταν ταιζεις τέτοιες τροφες πρεπει να εισαι πιο σχολαστικος στο καθαρισμα του βυθου/φιλτρου και στις αλλαγες νερου.

  

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πιστευω τοσες τροφες εμποριου που οχι απλα καλυπτουν αλλα υπερκαλυπτουν τις αναγκες των ψαριων μας,γιατι να τα κανουμε πειραματοζωα ας το αφησουμε στους ειδικους,επιστημονες,βιολογους κτλ.εγω προσωπικα σαν φυτοφαγος δεν νιωθω λειψη στην διατροφη μου και θα με κανει πιο πληρης να φαω κατσαριδες,σκυλια και φιδια οπως τρωνε στην ασια αλλα καταλαβαινω και αυτους που τρωνε κρεατικα.υπερβολη θεωρω οτι ειναι ολα τα αν ειναι ετσι ρε παιδια να πηγαινουμε σουπερ και λαικη για να ραισουμε τα ζωντανα, τι χρεαζονται τα πετ σοπ;εχουμε ξεφυγει απο τον ορο φυσικο,δηλαδη αυτο που θελουμε να εχουμε βαζοντας ζωντανους οργανισμους στο σπιτι μας,εχουμε βαλει τα δικα μας γουσταρω μπροστα και πορευομαστε λαθος καποια στιγμη θα μας γυρισει μπουμερανγκ,καλημερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι παντως λιγο ανορθοδοξο....να στηνουμε τα ενυδρεια μας βαση της βιοτοπιας καθε ψαριου ετσι ωστε να ειναι κοντα στο περιβαλλον που ζουν...και μετα να πηγαινουμε και να ταιζουμε οτι ναναι..ποιος ο λογος να ακολουθουμε κανονες"στησιματος" και να τα "σκιζουμε" διατροφικα...πιο ειναι "μη συμβατο"....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι παντως λιγο ανορθοδοξο....να στηνουμε τα ενυδρεια μας βαση της βιοτοπιας καθε ψαριου ετσι ωστε να ειναι κοντα στο περιβαλλον που ζουν...και μετα να πηγαινουμε και να ταιζουμε οτι ναναι..ποιος ο λογος να ακολουθουμε κανονες"στησιματος" και να τα "σκιζουμε" διατροφικα...πιο ειναι "μη συμβατο"....

 

Επετρεψε μου να διαφωνισω εδω..δεν υπαρχει βιοτοπικο ενυδρειο,κανεις δεν εχει κατι τετοιο ουτε μπορεις να αντιγραψεις τη φυση μεσα σε 5 τζαμια.

Ο ορος βιοτοπικο ειναι τελειος λαθος οσον αφορα τα ενυδρεια,τα ενυδρεια που φτιαχνουμε εμεις ειναι βιοτοπικης προσεγγισης και οχι βιοτοπικα.

Επισης,εκτος απο τα βιοτοπικης προσεγγισης ενυδρεια,υπαρχουν και τα κοινονικα,οπωτε ο καθενας φτιαχνει το ενυδρειο που του αρεσει βαση της σωστης διαβιωσης των ψαριων που εχει.

Αν το παμε ετσι,τοτε δεν θα πρεπει να ταιζουμε ουτε φλεικς και γενικα τροφες του εμπορειου αλλα θα πρεπει να ψαχνουμε για τροφες που υπαρχουν μονο στο βιοτοπο των ψαριων που εχουμε..αυτο δεν γινεται ομως.

Οπωτε ας σταματησουμε τις υπερβολες περι βιοτοπου,διατροφης και αλλα τετοια.

Δεν ειπαμε να ριχνουμε παστιτσιο οπως γραφτικε πιο πανω,αλλα πολλοι φτιαχνουν δικες τους τροφες με μεγαλη επιτυχια για τα ψαρια τους,συν τις τυποποιημενες τροφες τυπου φλεικς και στικς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω μαζι σου,αυτο δεν εχεις καταλαβει..να ειμαστε πιο οσο πιο κοντα γινεται..αυτο λεω και εγω...μην το ξεφτυλιζουμε..κριμα ειναι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα να σταματήσουμε τις υπερβολές και να γίνουμε λιγάκι ρεαλιστές. Οι εταιρείες εχουν κατασκευάσει τροφές σε διάφορες μορφές (flakes, pellets κτλ) τις οποίες εχουν εμπλουτίσει με τα συστατικα που χρειάζονται τα ψάρια για να ζήσουν στα ενυδρεια μας. Μάλιστα ως γνωστόν οι τροφές αυτές ειναι και εξειδικευμένες πολλες φορες ανάλογα με τα ψάρια που θα τις καταναλώσουν, κατηγοριοποιημένες δηλαδή. Εγω έχω κιχλίδες Μαλάουι, αν καθομουν τωρα να κάτσω να μάθω τι τρώνε στη συγκεκριμένη λίμνη τα ψάρια αυτά και να ψάξω να βρω να τους το προσφέρω ή κάτι παραπλήσιο τέλος πάντων, κάηκα. Υπάρχουν εταιρίες όπως είπα, που μου προσφέρουν εκείνο που ψάχνω και δόξα τω Θεώ τα ψάρια μου δείχνουν να απολαμβάνουν με το παραπάνω τα γεύματά τους όπως και DIY τροφές που τους έχω φτιάξει και τις τσακίζουν στην κυριολεξία. Μπορεί στο φυσικό τους περιβάλλον να μην υπάρχει αρακάς ή αγγούρι αλλα αν πέσει κανα τσουβάλι απο καμία βάρκα που μεταφέρει τρόφιμα, θα τα τσακίσουν και θα διερωτώνται που ηταν χαμένη τόσο καιρο ατού του είδους η τόσο ωραία τροφή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και δεν ειπα βιοτοπικα...ειπα βαση της βιοτοπιας..

 

Βαση του βιοτοπου δηλαδη.

Και ξαναλεω,οτι πολλα δεν κανουμε βαση του βιοτοπου των ψαριων που εχουμε γιατι δεν γινεται να αντιγραψεις εναν βιοτοπο,ουτε σε συνθικες,ουτε σε διακοσμιση,ουτε σε διατροφη.

Απλα τον προσεγγιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Η βαση ειναι βαση φιλε μου..η βαση του τραπεζιου δεν ειναι το τραπεζι..η βαση των μαθηματικων δεν ειναι τα μαθηματικα..ειναι απο που ξεκινας οπως η βαση μας σε ολα τα πραγματα..το πως θα το εξελιξεις και που θα φτασεις ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο..αλλα η βαση ειναι η αρχη...δεν πας να στησεις δισκαδικο σκεφτομενος οτι θα ξεκινησεις με 50 κιλα νταμαρι...γιατο σου ειπα πολλες φορες και πολυ φιλικα μην διαβαζεις επιλεκτικα..μου κοβεις τρεις λεξεις απο μια ολοκληρη προταση μου και την κανεις δικη μου αποψη..ειναι λιγο αδικο σαν τροπος διαλογου..φιλικα παντα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν διαβασα ολο το θεμα,αλλα σαν χομπιστας που ταιζω χρονια τα ψαρακια μου ,με γαριδες ,καλαμαρια,χταποδι,μυδια,τα συνιστω ανεπιφυλακτα.Αρκει να υπαρχει καλη φιλτρανση.

 

Υαρχουν αλεργικοι ανθρωποι ,όπως ο συγχωρεμένος πατερας μου,που μονο που αγγιζε ,γαριδα ,μυδια κτλ πριζοταν ,και γινοταν κατακόκκινος,αλλα αυτό είναι άλλο θεμα.Οχι μονο δεν βλαπτει αλλα βοηθουν πολύ στην αναπτυξη σαρκοφαγων ψαριων.

 

Η μονο που δεν θα εδεινα,είναι η καρδια μοσχου,και αυτό παλαιοτερα καποιος μεντορας μου εδώ μεσα,εχει πει,οτι επειδή είναι,ζεστο αιμα,δεν είναι καλο να δεινουμε σε ζωα με κρυο αιμα.Δεν εχω αποψη,αλλα το βρισκω λογικο.

 

Υπαρχει ένα πρόβλημα όμως,που πρεπει να προσεχουμε.

 

Μια θηλυκια φροντοζα που την ειχα βαλει σε καραντινα,για να αναρρωσει,την πλακωσα για 15 μερες,στα θαλασσινα,εγινε καλα,αλλα ακομα και τωρα δεν τρωει ξηρα τροφη ,όπως ετρωγε,Ενώ όταν ριχνω θαλασσινα γινετε χαμος.

 

Ειμαι της αποψης ότι,αν τα ψαρακια μας είναι μικρα σαρκοφαγα,και είναι σε αναπτυξη,πρεπει να τα πλακωνουμε σε τέτοιες τροφες.Όταν παρουν το τελικο μέγεθος,να μειωνουμε την ποσοτητα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα ολο το θεμα,αλλα σαν χομπιστας που ταιζω χρονια τα ψαρακια μου ,με γαριδες ,καλαμαρια,χταποδι,μυδια,τα συνιστω ανεπιφυλακτα.Αρκει να υπαρχει καλη φιλτρανση.

Υαρχουν αλεργικοι ανθρωποι ,όπως ο συγχωρεμένος πατερας μου,που μονο που αγγιζε ,γαριδα ,μυδια κτλ πριζοταν ,και γινοταν κατακόκκινος,αλλα αυτό είναι άλλο θεμα.Οχι μονο δεν βλαπτει αλλα βοηθουν πολύ στην αναπτυξη σαρκοφαγων ψαριων.

Η μονο που δεν θα εδεινα,είναι η καρδια μοσχου,και αυτό παλαιοτερα καποιος μεντορας μου εδώ μεσα,εχει πει,οτι επειδή είναι,ζεστο αιμα,δεν είναι καλο να δεινουμε σε ζωα με κρυο αιμα.Δεν εχω αποψη,αλλα το βρισκω λογικο.

Υπαρχει ένα πρόβλημα όμως,που πρεπει να προσεχουμε.

Μια θηλυκια φροντοζα που την ειχα βαλει σε καραντινα,για να αναρρωσει,την πλακωσα για 15 μερες,στα θαλασσινα,εγινε καλα,αλλα ακομα και τωρα δεν τρωει ξηρα τροφη ,όπως ετρωγε,Ενώ όταν ριχνω θαλασσινα γινετε χαμος.

Ειμαι της αποψης ότι,αν τα ψαρακια μας είναι μικρα σαρκοφαγα,και είναι σε αναπτυξη,πρεπει να τα πλακωνουμε σε τέτοιες τροφες.Όταν παρουν το τελικο μέγεθος,να μειωνουμε την ποσοτητα.

Σε αυτο το θεμα αναθεωρησα την γνωμη μου αφου μπηκα στην διαδικασια να ψαξω τι μπορει να προκαλεσει στα ψαρια το ταισμα με θαλασσινα....εκτος απο τα οστρακοειδη λογω διαφορων ουσιων οπως οι κολλητικες που ανεφερα και πιο πανω(και αυτο οχι στσνταρ) μονο καλο κανει το ταισμα των ψαριων...το οτι δεν πρεπει να ταιζουμε μοσχαρι γιατι δινουμε ζεστο αιμα σε ψυχροαιμο ζωο το γραφω και πιο πανω...αλλα και αυτο υπο προιποθεσεις μπορει να βοηθησει το ψαρι να "ξαναανεβει"...εκει κατεληξα μετα απο τρελους αντιλογους οχι μονο εδωμεσα αλλα και στην παρεα μου!! Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σταθη ,όπως ειπα διαβασα μονο στην αρχη το σκεπτικο σου,και δεν ειδα τι ειπαν ολοι οι φιλοι,απλα εγραψα για να υπαρχει και η δικη μου αποψη στο θεμα.

 

Χρονια ετσι τα ταιζω,και δεν ειχα ποτε προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ταιζω μια δυο φορες την εβδομαδα μυδι,σουριμι καβουριου,αυγο.Παλαιοτερα που ειχα μπουνα ταιζα καρπουζι,αγγουρι,σπανακι,μπροκολο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ταιζω μια δυο φορες την εβδομαδα μυδι,σουριμι καβουριου,αυγο.Παλαιοτερα που ειχα μπουνα ταιζα καρπουζι,αγγουρι,σπανακι,μπροκολο.

Το αυγο ειναι η καλυτερη πηγη πρωτεινης και την συνιστουν οι μεγαλυτεροι εκτροφεις ψαριων...σπανακι και μπροκολο εχουν οι περισοτερες τροφες μωρων οπως και το αυγο που αναφερθηκε και πιο πανω.. Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...