Jump to content

Υπαρχουν t5 led?


kostas3

Recommended Posts

Καλησπέρα ακουαριστες , ηθελα να ρωτηξω αν υπαρχουν λαμπες τ5 λεντ , οι τ5 μου βγαζουν μια ζεστη... απαπα , και σκεφτηκα μηπως μπορω να τις αλλαξω με λεντ στα ιδια ντουι

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω αν και υπαρχουν πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα σκεφτεσαι φιλε μου απο αποψη θερμοκρασιας αλλα δεν ειναι τοσο απλα γιατι οι Τ5 led δουλευουν απ ευθειας με 220 που σημαινει οτι θα πρεπει να καταργησεις τα ballast

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Ακομα καλητερα :) και τα μπαλαστ ζεσταινουν.... απλα κανουν για φουλ φυτεμενο?? 360 λιτρα... τωρα εχω 4χ54watt T5

Link to comment
Share on other sites

Αυτες κανουν? http://www.ledgr.gr/product/3/19/90/ledison-t5-tube120-20w-smd-3014.html? Δεν ξέρω ποσα lumen χρειαζομαι.. αυτη δεινει 2000.. και λεει οτι ειναι εφαμυλη των 54 watt t5 φθορισμου. Επισης βγαινουν απο 3000 εως 6500 kelvin , εαν βαλω 2 4000και 2 6000 kelvin ειμαι οκ για 360 λιτρα φουλ φυτεμενο με eleocharis parvula java moss και αλλα? ? Υψος ενυδρειου 60 cm μου φαινεται too good to be true... φανταζομαι δε θα παραγουν καθολου ζεστη σε σχεση με τις τ5 φθοριου που τιγανιζεις αυγο... οταν μπειτε στο site καντε κλικ στα χαρακτηριστικα κατω δεξια για να δειτε τα κελβιν και τα λοιπα

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Σαν να είναι λίγο ακριβές οι συγκεκριμένες ή μου φαίνεται??

 

Επειδή το πιο πιθανό είναι να πας πειραματικά με τις T5 Led μήπως θα πρέπει να το ζυγίσεις καλά

πριν μπεις σε τέτοια έξοδα τα οποία στην τελική δεν ξέρεις αν θα έχουν και αποτέλσμα ??

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτά που θα δώσεις για να πάρεις 4 τέτοιες λάμπες θα μπορούσες να βάλεις λεντοταινίες τύπου smd  5050 ή 5630 http://www.ebay.com/itm/291417809556?var=590518767169&ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649 που έχουν την διπλάσια απόδοση και να μπορέσεις να βρεις και τον χρωματισμό που θες.

Δυστυχώς με smd λεντ δεν υπάρχουν πολλοί που να έχουν  ασχοληθεί σε φυτεμένο ενυδρείο για να ξέρουμε εντυπώσεις.

Πάντως αν έχεις την διάθεση να ασχοληθείς με αυτά μπορείς να κάνεις θαύματα

https://www.youtube.com/watch?v=qNPfjvVe1PA

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά , αν θες να πας από λάμπες φθορισμού σε led φωτισμό να υπολογίσεις πως τα watt των led να είναι το πολύ 20% λιγότερο  απο τα watt που έχουν οι λάμπες φθορισμού, ακόμα καλύτερα είναι να δεις τα lumen που βγάζει η κάθε λάμπα, σε αυτή τη περίπτωση παιρνεις led που βγάζουν τα ίδια lumen που βγάζουν και οι φθορισμού. 

Για τα watt , αν έχεις 4 Χ 54 σε φθορισμού να υπολογίσεις πως θα χρειαστείς 4 Χ 45 τουλάχιστον σε led

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...