Jump to content

fancy χρυσοψαρα σε 60λιτρα


nydreio28

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παραια !!!!Εδώ κ ένα μισή μήνα δεν σταματάω καθημερινά να μελετάω κ να διαβάζω όλα τα θέματα περί γλυκού νερού κ όχι μόνο της σελίδας. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι το ενδιαφέρον σας για όλες τις απορίες που σας ζητούνται να λύσετε καθημερινά .ο καθένας με τον τρόπο του δίνει πολύ ιδιαίτερες κ ξεχωριστές απαντήσεις. !!!ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα σας!!!!!!!ενώ έχω μελετήσει για τα χρυσόψαρα .πιστεύω έχω κάνει ένα μεγάλο λάθος έχω βάλει 5 φανκυ σε ένα hailea60L 3 Black moor ένα fantail κ ένα calico .το μέγεθος τους είναι 3-4 εκατοστά. Έχω βάλει για υπόστρωμα αραγονιτη κ κάτι άλλα βοτσαλακια γενικά είναι άδειο από διακόσμηση. δίνει την εντύπωση του ενυδρειου που έχουν τα ψάρια στο Pet city.εχω βάλει μέσα μια αεραντλία prosilent α200 ένα φίλτρο με βιολογικό HL-BT400 + 2 ανεμιστηρακια για την θερμοκρασία η οποία είναι στους 24 βαθμους.τους εχω πάρει για φαγητό .jbl Novo red.Novo bel.jbl spiroulina. Novo Fil blood worms.προσπαθω να τους φτιάξω μια ισσοροπια στην διατροφή. Για τεστ χρησιμοποιώ για την ώρα υγρά στικακια ξέρω ότι δεν είναι έμπιστα. εχθές έκανα αλλαγή 50 % καθάρισα τον βυθό με σκούπα .Οι παράμετροι της ποιότητας του νερου είναι μετά από την αλλαγή .NH3 - 10 NO2 - 0 GH - 23`d KH - 17`d PH - 8.0 CL2 - 0 οι μέτρηση είναι 5 ώρες μετά την αλλαγή ενώ τα ψάρια είχαν ταιστει! ! !οι αλλαγές που κάνω είναι 2 την βδομάδα 30 % την πρώτη κ 50 % Την δεύτερη. 3 μέρες διάφορα μεταξύ τους.οσογια τον φωτισμο ενώ τους έχω την ακτινική λάμπα μπλε με άσπρο αυτή που έχει το hailea.χρησιμοποιω μια Led αδιάβροχη. Κ ο φωτισμός δεν είναι πολύ έντονος. Η επιφάνεια του νερού έχει μεγάλη ταλάντωση όπως κ εξάτμιση έχει κ φυσαλίδες .Αυτά είναι μερικά από αυτά που πιστεύω να σας κάνουν να καταλάβετε περισσότερο την κατάσταση. Οι απορίες που έχω είναι. Γιατί το ένα Black moor πηγαίνει συνέχεια στην επιφανεια από την στιγμή που έχει οξυγόνο το ενυδρείο. ?αν συνεχίσει έτσι θα έχουμε πρόβλημα νυκτικη κύστη πιστεύω. τι μπορώ να κάνω για να το κάνω να ξεκολλήσει από την επιφάνεια. δεν είναι συνέχεια πάνω απλά φενετε σαν να του αρέσει να είναι στην επιφανεια.δεν ξέρω τι να πω κ τι να υποθέσω. ?πόσο μπορούνε να αντέξουν 5 ψάρια σε αυτά λίτρα με αυτές τις συνθήκες ?σκευτομαι να πάω να πάρω σε περίπου 4 μήνες ένα 300 λίτρα .θα πάθουν νανισμο τα ψάρια αν τους αλλάξω ενυδρείο μετά από 4 μηνες ? τι θα πρέπει να κάνω για να μην πάθουν κάτι μέχρι τότε? δεν γίνετε να τα δόσω. !!!Αυτά προς το παρών !!!έχω πολλές απορίες ακόμα αλλά ξέρω ότι θα μου πείτε τα καλύτερα ώστε να τα έχω έτσι όπως πρέπει. σας έχω εμπιστοσύνη! !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια ειναι μικρα και θα μπορουσαμε να πουμε οτι για λιγο καιρο ειναι ενταξει (αν φτανει και το φιλτρο), αλλα οσο να'ναι, θελουν και φαι για να μεγαλωσουν, οποτε μια η αλλη. Δεν κερδιζουμε τιποτα απο το μικρο μεγεθος τους.

 

O αραγωνιτης ειναι λαθος.

Σκληραινει πολυ το νερο.

 

Προσωπικα τι θα εκανα. Μεχρι να παρω σωστο ενυδρειο για 5 fancy (δλδ 200 λιτρα και πανω) με σωστο φιλτρο (δλδ να χωραει 5 λιτρα υλικα), θα εκανα καθε μερα αλλαγη νερου 40%.

 

ΥΓ1 Οι μετρησεις γινονται πριν την αλλαγη για να βλεπουμε το νερο στη χειροτερη του φαση. Ειμαι σιγουρος οτι η σκληροτητες ειναι πολυ μεγαλυτερες πριν την αλλαγη (λογω αραγωνιτη) και μετα την αλλαγη πεφτουν καπως αφου το νερο της βρυσης σου ειναι το πιθανοτερο (λογω περιοχης) πολυ πιο μαλακο.

ΥΓ2 Το νερο της αλλαγης πρεπει να ειναι παρομοιων παραμετρων (pH GH KH θερμοκρασια) με του ενυδρειου, αλλιως υπαρχουν διαφορα προβληματα, οπως οσμωτικο σοκ, θερμικο σοκ κλπ

Η αλλαγη που κανεις (πιο μαλακο, νερο σε ενυδρειο με σκληρο νερο) ειναι πιθανο να δημιουργει προβληματα οπως τα παραπανω.

 

Link to comment
Share on other sites

Στα χρυσόψαρα αρέσει να παίζουν στην επιφάνεια του νερού (όχι συνέχεια).

Έχεις υγρά για να μετράς αμμωνία χωριστά από τα χάρτινα στικς? Αν όχι τότε έχεις ΝΟ3=10 (νιτρικά) όχι ΝΗ3 (αμμωνία). Στο φίλτρο έχεις βάλει βιολογικό υλικό? Αν όχι βγάλε τον άνθρακα και βάλε βιολογικό υλικό τύπου σιποραξ μίνι για να μπορέσει να δημιουργηθεί αποικία βακτηριδίων που θα βοηθήσει στον κύκλο του αζώτου. Καλο θα ήταν να μετρήσεις και αμμωνία. Αν εχεις και είναι 10 τοτε έχεις ήδη πρόβλημα και τα ψάρια μάλλον καίγονται από αυτήν καθώς το ενυδρείο σου είναι άστρωτο.

Αν δεν έχεις φυτά καλύτερα βγαλε τελείως τον αραγωνιτη και άφησέ το χωρις βυθό. Έτσι θα έχεις και περισσότερο νερό στο ενυδρείο κερδίζοντας χρόνο μέχρι να πάρεις το μεγαλύτερο. 300 λίτρα είναι μια χαρά για τα 5 ψαράκια.

Επίσης τάιζε κάθε 2 _ 3 μέρες έτσι ώστε να μην "λερώνεται" το νερό πολύ και να μπορεί η βιολογία να τα βγάζει πέρα. Αν θες πάρε για αντίχλώριο το prime της seachem που δεσμεύει αμμωνία και νιτρώδη σε περίπτωση που χρειαστεί.

Δεν νομίζω να πάθουν κάτι 4 μήνες σε αυτό το ενυδρείο αν είσαι προσεκτικός. Ξεκίνησε την μελέτη και άρχισε να ψάχνεις για το μεγαλύτερο από τώρα έτσι ώστε να είσαι έτοιμος όταν έρθει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.ενω εχω την αεροαντλια κ το φιλτρο να δημιουργουν κυματισμο στην επιφανεια .γιατι to black moor ανεβαινει στην επιφανεια περνει για λιγα δευτερα αερα κ μετα ξανακατεβαινει στον βυθο.στην επιφανεια του νερου εχω αρκετες φυσαλιδες.!!ποσες φορες κ ποσο πρεπει να τα ταιζω την μερα???αυτες οι τροφες που εχω αναφερει πιο πανω πως θα ηταν ο καλυτερος συνδυασμος για να τα ταιζω???επισης τα blood worms δεν βυθιζονται ενω τα αφησα μεσα σε ενα σφηνοποτηρο 30 λεπτα να μουλιασουν για να βυθιστουν .υπαρχει κανενας τροπος για να μην καθονται στην επιφανεια ??αν παρω το νερο του ενυδρειου κ το βαλω σε ενα βαρελι 60λιτρο.βαλω το φιλτρο μεσα κ τα ψαρια .για να αλλαξω το υποστρωμα μετα την διαδικασια θα ξαναβαλω το νερο κ το φιλτρο κ τα ψαρια μεσα .τι θα μου προτεινατε να βαλω για υποστρωμα??μηπως να μην εβαζα καθολου ??παρα μονο λιγα βοτσαλακια ???

Link to comment
Share on other sites

στο φιλτρο μεσα εχω βαλει βιολογικο υλικο...το φιλτρο ειναι το HL-BT 400 κ μεσα εχω για βιολογικο.SERA SIPORAX MINI..!!δεν εχω ανθρακα μεσα.το ενυδρειο προοριζοταν για νανο κιχλιδες.για αυτο εχω το αραγονιτη για υποστρωμα.κατω απο τον αραγωνιτη εχω φελιζολ μπλε νταου που μου προτειναν να βαλω αν ειχα τις κιχλιδες.η θερμοσια ειναι στους 24 βαθμους.για να καταλαβω δηλαδη αν τα χρυσοψαρα καιγονται απο την αμμωνια πρεπει να παω να παρω υγρα τεστ για την αμμωνια ε?τα στικακια δεν κανουν σωστα???επισης το ενυδρειο δουλευει πριν μπουνε τα ψαρια μεσα ενα μηνα.με στρωσιμο απο νιφαδες μεσα σε τουλι..!!για αντιχλωριο εχω της JBL BIOTOPOL κ εχω κ το DENITROL της jbl.!!

Link to comment
Share on other sites

φυτα δεν εχω βαλει σκευτηκα για ανουμπιες κ κρυπτοκορινες ακομα ειμαι στην σκεψη αν χρειαστει θα βαλω για να παιξουν με τα νιτρικα.!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.ενω εχω την αεροαντλια κ το φιλτρο να δημιουργουν κυματισμο στην επιφανεια .γιατι to black moor ανεβαινει στην επιφανεια περνει για λιγα δευτερα αερα κ μετα ξανακατεβαινει στον βυθο.στην επιφανεια του νερου εχω αρκετες φυσαλιδες.!!ποσες φορες κ ποσο πρεπει να τα ταιζω την μερα???αυτες οι τροφες που εχω αναφερει πιο πανω πως θα ηταν ο καλυτερος συνδυασμος για να τα ταιζω???επισης τα blood worms δεν βυθιζονται ενω τα αφησα μεσα σε ενα σφηνοποτηρο 30 λεπτα να μουλιασουν για να βυθιστουν .υπαρχει κανενας τροπος για να μην καθονται στην επιφανεια ??αν παρω το νερο του ενυδρειου κ το βαλω σε ενα βαρελι 60λιτρο.βαλω το φιλτρο μεσα κ τα ψαρια .για να αλλαξω το υποστρωμα μετα την διαδικασια θα ξαναβαλω το νερο κ το φιλτρο κ τα ψαρια μεσα .τι θα μου προτεινατε να βαλω για υποστρωμα??μηπως να μην εβαζα καθολου ??παρα μονο λιγα βοτσαλακια ???

 

Τα λιτρα ειναι λιγα οπως ειπα για γερο ταισμα σε 5 χρυσοψαρα, και  μαλιστα και με bloodworm.

Aν το επιθυμεις να γινεται ετσι, χρειαζονται πολυ εντατικες αλλαγες, εως και δυο φορες τη ημερα, εως και 90%.

Αν δεν βυθιζονται μηπως ειναι απ[οξηραμενα? Αυτο το διακιολογει. Ειναι συνηθως φτιαγμενα για ψαρια που τρωνε απο την επιφανεια, οπως οι μονομαχοι, γκουραμι κλπ.

 

ΕΙναι μαλλον φυσιολογικο, να ανεβαινουν πανω καπου καπου.

 

Ναι σε ενα δοχειο βαζεις τα ψαρια μαζι με το φιλτρο και στο αλλο κανεις τις εργασιες σου.

Δεν χρειαζεται να χωραει ολο το νερο.

Μπορει να γινει και με το μισο.

Το αλλο μισο το βαζεις φρεσκο, σαν να εκανες αλλαγη νερου.

Η αποψη μου ομως ειναι να μη βαλεις τιποτα στο ενυδρειο απο διακοσμηση.

Χωρο πιανει.

Μονο νερο και το πολυ πολυ μια ανουμπια δεμενη σε καμια πετρα ή ξυλο στο κεντρο.

Τη διακοσμηση, αστη για το κανονικο ενυδρειο.

 

 

ΥΓ Προφανως με το "ΝΗ3: 10", θα εννοεις ΝΟ3: 10

Η ΝΗ3 ειναι αμμωνια και αν ειχες 10 τα ψαρια θα ειχα ηδη λιωσει.

Εξαλλου τα πολυτεστ σε χαρτακια, δεν μετρανε αμμωνια απο οτι ξερω.

Link to comment
Share on other sites

στο φιλτρο μεσα εχω βαλει βιολογικο υλικο...το φιλτρο ειναι το HL-BT 400 κ μεσα εχω για βιολογικο.SERA SIPORAX MINI..!!δεν εχω ανθρακα μεσα.το ενυδρειο προοριζοταν για νανο κιχλιδες.για αυτο εχω το αραγονιτη για υποστρωμα.κατω απο τον αραγωνιτη εχω φελιζολ μπλε νταου που μου προτειναν να βαλω αν ειχα τις κιχλιδες.η θερμοσια ειναι στους 24 βαθμους.για να καταλαβω δηλαδη αν τα χρυσοψαρα καιγονται απο την αμμωνια πρεπει να παω να παρω υγρα τεστ για την αμμωνια ε?τα στικακια δεν κανουν σωστα???επισης το ενυδρειο δουλευει πριν μπουνε τα ψαρια μεσα ενα μηνα.με στρωσιμο απο νιφαδες μεσα σε τουλι..!!για αντιχλωριο εχω της JBL BIOTOPOL κ εχω κ το DENITROL της jbl.!!

 

Η φιλτρανση ειναι ανεπαρκης για χρυσοψαρα.

 Ιδιως 5.

Με τις καθημερινες αλλαγες ομως, δεν θα υπαρχει προβλημα μεχρι να παρεις το ενυδρειο.

Για αντιχλωριο, θα προτιμουσα seachem prime, γιατι αποτοξικοποιει και αμμωνια νιτρωδη.

Μη το πλακωνεις στα χημικα το ενυδρειο.

Καθαρο αποχλωριωμενο νερο ειναι η ιδανικη λυση.

Αποχλωριωση γινεται και με εξατμιση. Θα μπορουσες δλδ να μην εβαζες ουτε αντιχλωριο.

12 ωρες σε ανοιχτο δοχειο με μεγαλο στομιο (οχι μπουκαλι δλδ) με μια αεραντλια (η αναταραξη επιταχυνει την αποχλωριωση) θα εκανε τη δουλεια αυτη.

Μονο προβλημα το καλοκαιρι ειναι οτι ζεσταινεται το νερο μεχρι την αλλαγη.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα το ενυδρείο σου είναι στρωμένο αλλά λόγω του μεγάλου αριθμού των ψαριών η βιολογία που έχει αναπτυχθεί να είναι ανεπαρκείς. Τάισμα μια φορά κάθε δύο τρεις μέρες και ποσότητα που τρώνε σε κάνα δυο λεπτά. Άφησε το βυθό σκέτο αντε και κάνα βότσαλο όπως σου είπε και ο Jim.

Link to comment
Share on other sites

προσθεσα μεσα σε ενα τουλι ολο το βιολογικο (SERA SIPORAX MINI) που ειχα.το σφουγγαρι που εχω ειναι bio plus fine bioflow 3.0 mini.το καθαρισα σε νερο απο το ενυδρειο .!!εβγαλε κατι σαν λασπη στο νερο κ μυριζε καπως ασχημα .τωρα ειναι καθαρο με περισσοτερο βιολογικο υλικο .!!πηρα κ υγρα τεστ NO4 κ ειναι στο  0.04 .το αφησα να δρασει πριν το μετρησω με το χρωμα 20 λεπτα.εχω αρχησει ηδη να ψαχνω για καινουργιο ενυδρειο στα 250 λιτρα.δεν θελω να παθουν τιποτα τα χρυσοψαρα κ προσπαθω να τα εχω οσο καλυτερα γινετε.!!υπολογιζω σε κανα 3μηνο να κανω ανακαινηση με καινουργιο χωρο για τους μικρους μας φιλους.το νερο ειναι καπως θολο σαν να εχει αιωρουμενα σωματιδια τα οποια φαινονται οταν αναβω την λαμπα.τι μπορω να κανω για αυτο ωστε να καθαρησει το νερο??αν βαλω την ανουμπια μεσα θα πρεπει να εχω ειδικο φωτισμο??spiroulina μπορω να τα ταιζω καθε μερα απο λιγο??αρακα αποφλυομενο  βρασμενο 10 λεπτα μια φορα την βδομαδα μετα απο νυστεια μιας μερας??αλατι να βαλω θα τους κανει καλο θα τα προστατεψει απο τυχον μικροβια??τι αλλο μπορει να βοηθησει την κατασταση για μια καλυτερη ποιοτητα μεχρι να παρω το ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τα χρυσοψαρα???? :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορα.

Σε εναμιση περιπου χρονο εχουν  ενηλικιωθει.

Το μεγαλυτερο μερος της αναπτυξης τους, γινεται σε αυτην την περιοδο. (μχρι την ενηλικιωση)

Μετα συνεχιζουν να αναπτυσονται αλλα πολυ λιγοτερο.

Αν χασουν αυτο το μερος της αναπτυξης, δεν το κερδιζουν αργοτερα στο ιδιο ποσοστο.

Καποια αλλα ειδη δεν επηρεαζονται απο το διαθεσιμο χωρο (ενυδρειο), αλλα μονο απο τη διατροφη.

Τα χρυσοψαρα επηρεαζονται και απο αυτο.

 

Επισης επηρεαζονται και απο τον ανταγωνισμο (οπως και πολλα αλλα ειδη). Δηλαδη αν υπαρχουν κι αλλα χρυσοψαρα, αυξανεται ο ανταγωνισμος στην τροφη και η αναπτυξη ειναι καλυτερη.

 

Επισης η θερμοκρασια (οπως και σε ολα τα ειδη ψαριων) παιζει μεγαλο ρολο.

Αυτη ειναι που καθοριζει το ρυθμο μεταβολισμου.

Αν ειναι πολυ χαμηλη ή πολυ υψηλη, ο μεταβολισμος διαταρασεται και η διατροφη πρεπει να ρυθμιζεται αναλογα και απο ποσοτητα και απο περιεκτικοτητα ουσιων.,

Μερικες πληροφοριες σχετικα, εδω http://www.hikari.info/topics/to_07.html (στα αγγλικα)

 

Τα νιτρικα επισης ειναι καθοροστικος παραγοντας που ανακοπτει την αναπτυξη (εκτος του οτι ειναι υπευθυνα για καρκινογεννεσεις)

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια περι αναπτυξης

 

Διαθεσιμος χωρος: 80-100 εκ. και πανω, μηκος ενυδρειου για fancy, 100-120 και πανω για common ή comet

 

Νερο: Καθαρο νερο, χωρις πολλα νιτρικα. (συνεπως συχνες αλλαγες νερου)

 

Αριθμος ατομων: οσα περισσοτερα τοσο το καλυτερο, με περιοριστικο παραγοντα, το οτι για καθε fancy χρειαζονται (για να μη γινεται βουρκος το ενυδρειο και για να μη χρειαζεται πιο συχνα απο εβδομαδιαιες  αλλαγες) περιπου 40-50 και πανω λιτρα ανα ατομο και 70  και πανω λιτρα για καθε common/comet. Μη ξεχναμε οτι τα ψαρια αυτα ειναι κανονικα, ψαρια λιμνης.

 

Θερμοκρασια: 15-28C για fancy, 10-25 για common/comet

 

Διατροφη: ποικιλα φρεσκων και ξηρων τροφων (οχι ληγμενων κατα την αγορα και οχι πολυ καιρο ανοιγμενων). Προσοχη στην περιεκτικοτητα και ποσοτητα τους αναλογα τη θερμοκρασια (οσο πιο χαμηλη η θερμοκρασια τοσο πιο φυτικη τροφη και τοσο πιο μειωμενη η ποσοτητα - επισης προσοχη στις υψηλες θερμοκρασιες).

Τα νεαρα ψαρια, εξαιρουνται. Θελουν πολυ συχνο ταισμα και με τροφες σε μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη μεχρι να ενηλικιωθουν.

Βιταμινες μια φορα την εβδομαδα (οχι περισσοτερο), βοηθανε.

Ιδιως στην περιπτωση πολυκαιρισμενων τροφων.

Χωρις βιταμινες δεν μεταβολιζονται οι θρεπικες ουσιες των τροφων.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.!!κανω συνεχεια μετρησεις αμμωνιας no4 υγρα τεστ η θερμοκρασια ειναι στους 23-24 αυτο το διαστημα.η τροφη που τους δινω ειναι novo bel με novo red + σπιρουλινα κ μια φορα την εβδομαδα αποξηραμενα bloodworms τα οποια δεν βυθιζονται μενουν στην επιφανεια κ κολλανε στα τζαμια στο υψος της σταθμης του νερου με μια μερα την εβδομαδα νυστεια.δεν ξερω αν ειναι σωστη αυτη η διατροφη που εχω επιλεξει.τα ψαρια που εχω ειναι μεχρι 5cm συνολο 5 σε 60λιτρα καθαρα.μεσα στο ενυδρειο εχω προσθεσει φιλτρο με αρκετο βιολογικο υλικο.+αεραντλια που λειτουργει συνεχεια.τα ταιζω μια φορα την μερα.αλλαγες κανω αρκετες.αλλες 30% κ αλλες 50% .επισης μετραω με στικακια της jbl τις υπολοιπες παραμετρους ποιοτητας νερου.εχω υπολογισει σε λιγο καιρο περιπου τον Νοεμβρη να τα βαλω σε ενα 250 λιτρο ενυδρειο.ελπιζω μεχρι τοτε να μην παθουν νανισμο.αυτες τις μερες θα προσθεσω κ μια ανουμπια για να παιξουν με τα no3 .ασχολουμαι παρα πολυ με την ποιοτητα κ τα ψαρια.ο φωτισμος ειναι πολυ χαμηλος δεν αναβω την λαμπα του hailea (διπλη λαμπα ασπρη με ακτινικο μπλε .)χρησιμοποιω λεντακι μπλε πολυ ελαφρυ.αν μπορεις να μου προτηνεις κατι παραπανω θα με ενδιεφερε παρα πολυ..σε ευχαριστω κ παλι για τις πληροφοριες .!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με ταισμα μια φορα την ημερα δεν αναπτυσονται τα ψαρια.

Βεβαια, για 5-6 ταισματα την ημερα που χρειαζονται, οι ρουτινες σε τοσο μικρο ενυδρειο, πολλαπλασιαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...