Jump to content

κάτι τρέχει με τα γκάπυ μου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει παιχτεί. Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα με φίλτρο fluval 305.

3 φυτά, τριπλή κανάτα (αγγείο διακοσμητικό), μία ελαφρόπετρα για μπουρμπουλίθρες και χαλίκι κάτω

Είχα βάλει μέσα μόνο γκάπυ. ένα αρσενικό έξι θηλυκά και έναν γλύφτη. κάποια ή κάποιο από τα θηλυκά γέννησε και όλα μια χαρά. (18 μικρά γεννητούρια)

Όμως από τότε άρχισαν τα προβλήματα. μετά από περίπου 1.5 μήνα έχουν πεθάνει και ο αρσενικός και 4 θηλυκά.

τα μικρά γκάπυ, ο γλύφτης και τα δύο θηλυκά είναι μια χαρά. ίσα ίσα που τα μικρά μεγάλωσαν κιόλας και ο γλύφτης έγινε θηριάκι.

 

 

συμπτώματα αρσενικού όταν ψόφησε : αχρωμία (έγινε λευκό) και χωρίς ουρά. σαν να την είχε φάει κάτι.

 

συμπτώματα θηλυκών:  τα 3 ήταν στον πάτο και κοκαλωμένα ανάποδα τούμπα και με αχρωμία το 1 ήταν στον αφρό τούμπα αλλά κανονικό.

 

τι μπορεί να συμβαίνει? έχω πάει στο petshop και αυτό που μου είπε είναι πως στις 3 προσπάθειες γέννας τα θηλυκά πεθαίνουν από εξάντληση  (αυτό βέβαια δεν το πιστεύω)  γιατί μου πέθανε και ο αρσενικός.

 

αλλαγή νερού 18-20 ημέρες περίπου 40-50 λίτρα. με το μάτι 1/3 ενυδρείου. (αν και μου έχει πει ο κυριούλης εκεί στις 25 γιατί έχω μεγάλο φίλτρο και το καθαρίζει)

 

για αντι-χλώριο kent marine και για βακτήρια της reef sale

 

τροφή μικρή ποσότητα για τροπικά ψάρια δύο φορές την ημέρα.

 

αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει, κα τι μετρησεις νερου εχεις; συμπληρωσε την φορμα αδθενειων για να εχουμε καλυτερη εικονα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις δεν έχω κάνει λόγο οικονομικού δεν μπορώ τώρα να πάρω τα τεστ για όλα γιατί μου φάνηκαν λιγάκι τσιμπημένες οι τιμές.το ενυδρείο το έχω από τον Μάιο. δηλαδή περίπου 3,5-4  μήνες.  είμαι αρχάριος στο θέμα ενυδρείου. μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό αλλά δεν γνωρίζω.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες νερου ειναι λιγες. Καθε εβδομαδα θελει.

Και τι θερμοκρασια εχεις τωρα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια είναι στους 30 βαθμους. οι αλλαγες ειναι λιγες δεν ειναι καθε εβδομαδα γιατι ειναι λιγα τα ψαρια. αυτο μου ειπε ο ανθρωπος στο petshop.

με τοσο λιγα ψαρια σε τοσο μεγαλο ενυδρειο δεν χρειαζεται καθε εβδομαδα. (τα λογια του ανθρωπου). δεν ξερω πως να το κατεβασω στους 25 βαθμους που ειναι το κανονικο για τα ψαρια αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ανεμιστηράκια υπολογιστή και σύνδεσέ τα σε έναν controller για να έχεις σταθερη θερμοκρασία χειμώνα - καλοκαίρι. Εδω μέσα θα βρεις στις DIY κατασκευές πολλες ιδέες και φθηνα. Κάθε ενυδρειο χρειάζεσαι σύστημα ψύξης-θέρμανσης. Στον ίδιο controller συνδέεις και τον θερμαντήρα.

Link to comment
Share on other sites

για χειμωνα εχω θερμαστρα βυθιζομενη που κραταει την θερμοκρασια. για καλοκαιρι καλη η ιδεα που ειπες... στην πραξη να δω πως θα το κανω... αλλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ το δικό μου θέμα :

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96076-diy-%CF%88%CF%8D%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%85/

 

και ένα άλλο:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/18537-%CF%88%CF%8D%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CE%B5-rio-180-high-lite/

 

είναι πολύ ευκολη κατασκευή. Αν θέλεις άνοιξε ένα θέμα και ξεκίνα βήμα βήμα ανάλογα με αυτά που θα σου λένε τα παιδιά εδώ μέσα. Μπορεί το καλοκαίρι να πέρασε σχεδόν αλλά έχει ακόμα ζέστες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...