Jump to content

Βοηθεια στην επιλογη ψαροσυνθεσης


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΨΑΡΟΣΥΝΘΕΣΗΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ....

ΕΙΝΑΙ 400 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ FLUVAL 406

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΤΗΣΙΜΟ ΠΟΙΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ  (ΑΜΕΡΙΚΑΝΕΣ - ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ)

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ

7 ΤΕΧΑΣ CICHLIDS ΜΩΡΑ

4 ΑΠΟ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ (ΠΑΡΕΠΙΠΤΩΝΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ) Κ 2 ΠΑΙΔΙΑ...ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΥΒΡΙΔΙΖΟΥΝ Κ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ Μ ΠΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ (ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ Κ ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ)

6 SAE

1 BORNEO SUCKER

1 WHIPTAIL CATFISH

 

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΚΟΝΤΑ 1 ΜΗΝΑ ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ Κ ΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ...

 

ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΝΑ ΚΡΑΤΙΣΩ (ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ) Κ ΤΙ ΝΑ ΧΑΡΙΣΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΨΑΡΟΣΥΝΘΕΣΗ....

ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ TEXAS Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

post-61275-0-06722200-1439904514_thumb.jpg

post-61275-0-56734800-1439904515_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα παρακαλεσω να γραφεις με πεζα Ελληνικα γιατι ειναι κανονισμος του φορουμ.

Ο ενας μηνας συμβιωσης των ψαριων που εχεις,ειναι πολυ λιγος για να μπορεσεις να πεις αν μπουν να ζησουν τα ψαρια μεταξυ τους.

Το σιγουρο ειναι οτι ο borneo θα πρεπει να φυγει,εκτος οτι θελει πιο δροσερο νερο απο τα υπολοιπα,θελει και μεγαλη ροη νερου.

Για τα υπολοιπα ψαρια δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ευχαριστώ....

Φωτο από Τεξας....είναι πανέμορρφα ...θα ήθελα να κρατήσω ένα ζευγάρι αν βεβαια ταιριάζει στο ενυδρείο...

 

post-61275-0-96855900-1439906044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητης γιατι;;;

Καλημέρα ... Προχθές έκανα αλλαγή νερού κ μαζι σκούπα βυθού κ είδα οτι είχε μαζευτεί πολύ βρωμιά .... ( μόνο 10 μερες ακαθάριστο ) ... Μου είπαν να βάλω ενα κυκλοφορητή ώστε να σηκώνει τις ακαθαρσίες απο το βυθό ... Τον έβαλα εχτές καμια ώρα κ η αληθεια οτι έκανε καλή δουλειά... Σαν να ειδα όμως τα ψαράκια ( εκτός τα sae ) λιγο αγχωμένα .... Θα ηταν η επόμενη ερώτηση μ ...Μπορώ να βάζω τον κυκλοφορητή με αυτά τα ψάρια κ αν ναι πόσες ωρες την ημέρα ;;;
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ακαθαρσιες στον βυθο σημαινει οτι τα ψαρια σου ρυπαινουν πολυ, ταιζεις πολυ, δεν κανεις συχνες αλλαγες και η φιλτρανση σου ισως δεν επαρκει. Ο κυκλοφορητης δεν ειναι λυση. Τον κυκλοφορητη τον βαζουμε για να δημιουργησουμε κυκλοφορια στο νερο για ψαρια που θελουν δυνατη ροη. Ανα θελεις να τον εχεις οπωσδηποτε, βαλτον να χτυπαει προς τα πανω για να εχεις αναταραξη.

Αν σου αρεσουν τα τεξας αστα να μεγαλωσουν και κρατα ενα ζευγαρι. Ολα τα αλλα καλο θα ηταν να τα διωξεις. Βεβαια και το ενυδρειο θα χρειαστει αλλαγες στην διακοσμηση του.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ακαθαρσιες στον βυθο σημαινει οτι τα ψαρια σου ρυπαινουν πολυ, ταιζεις πολυ, δεν κανεις συχνες αλλαγες και η φιλτρανση σου ισως δεν επαρκει. Ο κυκλοφορητης δεν ειναι λυση. Τον κυκλοφορητη τον βαζουμε για να δημιουργησουμε κυκλοφορια στο νερο για ψαρια που θελουν δυνατη ροη. Ανα θελεις να τον εχεις οπωσδηποτε, βαλτον να χτυπαει προς τα πανω για να εχεις αναταραξη.

Αν σου αρεσουν τα τεξας αστα να μεγαλωσουν και κρατα ενα ζευγαρι. Ολα τα αλλα καλο θα ηταν να τα διωξεις. Βεβαια και το ενυδρειο θα χρειαστει αλλαγες στην διακοσμηση του.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από διακόσμηση τι δεν ταιριάζει με Τεξας?Ναι θα ηθελα να κρατήσω ένα ζευγάρι Τέξας...Θα περιμένω να μεγαλώσουν λίγο για να καταλάβω αρσενικό - θηλικό...Ολα τα άλλα θα φύγουν....Το κυκλοφορητή πόσες ώρες τον έχουμε σε λειτουργία???

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ενοχλει τα ψαρια, μπορεις να τον εχεις ολη μερα.

Θα πρεπει να διαβασεις το προφιλ των τεξας για να δεις ολα οσα χρειαζεσαι.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο διακοσμηση το μονο που εχεις να φοβασαι ειναι τα φυτα σου..τα τεχας καποια στιγμη ισως τα ξεριζωσουν..τους αρεσει να σκαβουν..αν θες να τα κρατησεις μπορεις να δεις ποια αλλα ψαρια αμερικης ταιριαζουν μαζι τους και σου αρεσουν...οσον αφορα τον κυκλοφορητη δεν νομιζω οτι χρησιμευει πουθενα στο συγκεκριμενο ενυδρειο μονο αγχος στα ψαρια ισως δημιουργει...αντε να τον βαλεις να χτυπα επιφανεια για οξυγονωση...μπορουσες με ενα εξτρα φιλτρο να λυσεις οτι προβληματα παρουσιαστηκαν η θα παρουσιαστουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο διακοσμηση το μονο που εχεις να φοβασαι ειναι τα φυτα σου..τα τεχας καποια στιγμη ισως τα ξεριζωσουν..τους αρεσει να σκαβουν..αν θες να τα κρατησεις μπορεις να δεις ποια αλλα ψαρια αμερικης ταιριαζουν μαζι τους και σου αρεσουν...οσον αφορα τον κυκλοφορητη δεν νομιζω οτι χρησιμευει πουθενα στο συγκεκριμενο ενυδρειο μονο αγχος στα ψαρια ισως δημιουργει...αντε να τον βαλεις να χτυπα επιφανεια για οξυγονωση...μπορουσες με ενα εξτρα φιλτρο να λυσεις οτι προβληματα παρουσιαστηκαν η θα παρουσιαστουν...

Έγινε σε ευχαριστώ πολύ φιλε !!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...