Jump to content

Πλαστικό ενυδρείο...ναι ή όχι για reef?


mixalhs+stella

Recommended Posts

Βλέπω πολλά nano reef και reef από πλαστικό...κάποτε ένας πετσοπας μου είχε πει πως είναι απαγορευτικό...εσείς τι λέτε? Εγώ το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι ίσως γρανζουνιεται ποιο εύκολα και δεν ξέρω πως θα φεύγει η κοραλλινη χωρίς γραμμές..

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολλά nano reef και reef από πλαστικό...κάποτε ένας πετσοπας μου είχε πει πως είναι απαγορευτικό...εσείς τι λέτε? Εγώ το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι ίσως γρανζουνιεται ποιο εύκολα και δεν ξέρω πως θα φεύγει η κοραλλινη χωρίς γραμμές..

 

Δεν ξέρω πως θα αλληλεπιδράσει το αλατόνερο στο πλαστικό...

Και μην ξεχνάμε πως στα πλαστικά υπάρχουν 1002 ποιότητες

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατα των πλαστικων καθε ειδους.
Κρυσταλλα κι αν θες μεγαλυτερη διαυγεια τοτε extra clear στις οθονες που θες να βλεπεις(μια πλευρα,δυο,τρεις)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδεα μου ηρθαν οι πλαστικες καλπες που ειναι διαφανης, το ειχα σκεφτει και στις προηγουμενες εκλογες. Θα ρωτησω οταν ψηφισω αν γινεται να παρω καμια στο σπιτι μετα τη καταμετρηση, νομιζω θα ειναι καλο ενυδριο αλλα δε θα βαλω αλμυρο νερο νομιζω θα πιανει αλατα πανω και θα θολωνει το πλαστικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω sump από Πλεξι !

Γιατί να υπαρχει πρόβλημα ;

Επίσης στο αμερικα φτιάχνουν συνεχώς ενυδρεία από ακρυλικά !

Εγώ παντός ειμαι υπέρ του τζαμιού !

Και πιο φθηνό είναι και λιγότερο ιδιότροπο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω sump από Πλεξι !

Γιατί να υπαρχει πρόβλημα ;

Επίσης στο αμερικα φτιάχνουν συνεχώς ενυδρεία από ακρυλικά !

Εγώ παντός ειμαι υπέρ του τζαμιού !

Και πιο φθηνό είναι και λιγότερο ιδιότροπο !

 

Άλλο plexi (Polymethyl methacrylate (PMMA) ή poly(methyl 2-methylpropenoate)) κι άλλο το Χ πλαστικό (πολυπροπυλένιο (PP) κλπ)

 

Καλημέρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος που διαφωνω με την χρηση πλεξι(και προσωπικα αυτος και μονο μου αρκει) στο κυριως ενυδρειο ειναι οτι γρατζουνιεται πανευκολα!Και δεν θελω ν'αναλυσω αλλα υπερ και κατα.............η ευκολια στην δημιουργια γρατζουνιων, αυτη και μονο μου αρκει για να τα απορριψω στο κυριως ενυδρειο.
Τωρα για χρηση πλεξι η πλαστικων σε σαμπ ειμαι απολυτα συμφωνος(κι οχι κατα αναγκη πλεξι τωρα που το σκεφτομαι) καθοτι υπαρχουν αρκετα ασφαλη και θερμομονωτικα υλικα.......................πολυ καλυτερα απο τα κρυσταλλα!Ετσι συμβαλλουν με τον ρολο τους καλυτερα στην διατηρηση της θερμοκρασιας στο συστημα μας και μειωνουν τα εξοδα θερμανσης η ψυξης.Το ποσο σοβαρη θα ειναι η συμβολη τους εξαρταται απο πολλους παραγοντες,βεβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...