Jump to content

νεο ενυδρειο 300 λιτρα


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων στο οποιο φιλοξενω  4 αγγελοψαρα με ενα εσσωτερικο φιλτρο. το ξερω οτι εκανα λανθασμενες κινησεις λογο του οτι δεν ειμουν καλα οικονομικα!

Σημερα βρηκα ενυδρειο σε τιμη προσφορας(εκανα και λιγο παζαρι ) και αγορασα ενα ενυδρειο 300 λιτρων 100*60*50

μαζι με 2 θερμοστατες 150 βατ , με καπακι και το επιπλο του

post-61287-0-76570900-1440607843_thumb.jpg

post-61287-0-10557100-1440607949_thumb.jpg

 

αυτη την φορα δεν θελω να κανω βιαστικες και λανθασμενες κινησεις, θελω να στοσω σωστα το ενυδρειο χωρις πολλα λαθη ομως και χωρις πολλα εξοδα.

 

καταρχας το επιπλο χρειαζεται βαψημο και το ενυδρειο καλο πλυσιμο

το ενυδρειο χρειαζεται 2 καλους φωτισμους (καπακι υπαρχει)

 

post-61287-0-37236800-1440608062_thumb.jpg --> το θεμα ειναι σε αυτο το πραγμα (αποτι καταλαβα αυτο μπαινει μαζι με το φιλτρο αρα πρεπει να αγορασω ακομα ενα πραγμα που δεν ξερω τι ειναι

 

τα πολλα λογια ειναι φτωχια, χρειαζομαι ενα εμπειρο να με βοηθισει

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη συσκευούλα είναι μια αεραντλία που δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις.

Το ενυδρείο σου να το υπολογίσεις για 240-250 καθαρά λίτρα νερό.

Link to comment
Share on other sites

ητανε 100 και τον εριξα 80..

η αεραντλια ξερω τι ειναι. αλλα αυτο το πραγμα στα δεξια ενονεται με το εξωτερικο φιλτρο.. δεν μου εδωσε εξωτερικο φιλτρο..

αν ξερετε τι πρεπει να αγορασω για να το ενοσω με αυτο το πραγμα 

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 κουτες ειναι για φιλτρο στο καπακι απο οτι φαινεται.. λογικα με κυκλοφορητη θα λειτουργησει.. βαλε καμια φωτο απο το καπακι να το δω, η οπου αλλου τελοσπαντων μπαινει αυτο. Θες ουτως η αλλως εξωτερικο φιλτρο ολοκληρο.. Με τι αλλο θες βοηθεια ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

στο επιπλο που πηρα μαζι με το ενυδρειο εχει μια τρυπα στο οποιο μπαινουν κατι πλαστικα για να ενωνετε με αυτες τις κουτες.

η βοηθεια που ζητω ειναι για να στησουμε το ενυδρειο μαζι 

εχω ειδη 4 αγγελοψαρα σε 130 λιτρα. και δεν θα ηθελα να μεινουν εκει 

Link to comment
Share on other sites

Στο επιπλο? Βρε φιλε... βαλε μια φωτο να τη δω αυτη τη κατασκευη. Ε θα χρειαστεις αμμο, κανα ξυλακι.. αρκετο βιολογικο υλικο.. και να ξεκινησεις να στρωνεις το νερο σου.. εχεις ξαναστρωσει νερο σε ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

αμμο εχω ασπρη μη ασβεστολιθηκη, εχω μια ριζα μεγαλη. οχι δεν ξαναεστρωσα ενυδρειο

 

http://prntscr.com/89ejxa αφτα ειναι τα πλαστικα της συσκεβασιας

http://prntscr.com/89elyz ->> εδω ειναι το επιπλο που σου ελεγα.αν δεις στα αριστερα εχει μια τρυπα

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις τρυπες τις εχει κανει λογικα για εξωτερικο φιλτρο.. βαλε και μια φωτο το καπακι απο μεσα.. το στρωσιμο ειναι απλο αν ακολουθησεις το σωστο τροπο.. Οποτε εισαι ετοιμος να ξεκινησεις. Βιολογικο υλικο εχεις?

 

Link to comment
Share on other sites

το μονο που θα χρειαστει ειναι να παρω την πομπα εξωτερικου φιλτρου?  η θα πρεπει να αφορασω ολο το πακετο?

οχι δεν εχω βιολογικο υλικο

nicpapa  ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικο υλικο θα χρειαστεις... αυτο που βλεπω δεν ειναι εξωτερικο φιλτρο αδερφε.. ειναι μαλλον για καπακι, τουλαχιστον ετσι φαινεται. Λογικα ολοκληρο εξωτερικο θα χρειαστεις.

 

Link to comment
Share on other sites

φιλε αυτο το πραμα ειναι αυτο που περναει μεσα το νερο και το καθαριζει. εχει μεσα πολλα σφουγγαρια και 3-4 σακκουλακια που εχουν μικρα πλαστικακια και εχει και ασπρο σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

η μαρκα του ενυδρειου μου ειναι ΑΑ (νομιζω ειναι κινεζικη)

μπορειται να μου βρειτε φνηνες και καλες λυσεις για εξωτερικο φιλτρο κατω τον 70 ευρω για πανο κατω 250 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ουσιαστικα ειναι η καρδια του ενυδρειου σου και θα ειναι καλο αν σε παιρνει να επενδυσεις σε αυτο.

Δεν εννοω να χαλασεις μια περιουσια αλλα καλυτερα πχ να καθυστερησεις το στησιμο παρα να παρεις κατι το οποιο θα ειναι οριακο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρίσκεις ότι θέλεις. Μπες στα ηλεκτρονικά καταστήματα και ρίξε μια ματιά. Αν βρεις κάτι που σου αρέσει ρώτα για να πάρεις γνώμες. Εμεις ημασταν ανάμεσα σε fluval και sun sun (κινέζικο αλλά από τα αξιοπιαστα) αλλά καταληξαμε στο fluval αφού το κινέζικο το βρίσκαμε χωρίς υλικά και στο τέλος το κόστος θα ήταν το ίδιο...

Ακόμα στις αγγελίες του φόρουμ μπορεί να πετύχεις καλες ευκαιρίες.

Link to comment
Share on other sites

δεν βιαζομαι να στησω το ενυδρειο , αυτη την φορα θα το στρωσω σιγα σιγα διοτι θελω να κανω καλη δουλεια. απλα θελω να πουλισω ενα αλλο ενυδρειο και μολις παρω τα χρηματα θα αγορασω 2 λαμπες και το εξωτερικο φιλτρο. το θεμα ειναι οτι αν πουλισω το ενυδρειο δεν θα εχω που να βαλω τα αγγελοψαρα γιαυτο θελω να ειμαι λιγο προετιμασμενος. θα ψαξω για κινεζικα και θα τα ποσταρω εδω να μου πειτε γνωμες, διοτι δεν ξανασχοληθηκα με εξωτερικο φιλτρο και ειμαι εντελος ασχετος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στα χρηματα που αναφερεις και για αυτα τα λιτρα (250)που λες θα πας σε κινεζικο. Sun sun, jebao, astro, κτλ. Τα ευρωπαικα τσιμπανε πολυ πιο πανω€€€€€

Δες ομως και τις αγγελιες του φορουμ. Ποοολες και καλες ευκαιριες υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

ειδα τις αγγελειες στο φορουμ αλλα το θεμα ειναι τα εξοδα αποστολης διοτι μενω κυπρο.. ειναι παφθηνα αλλα πρεπει να βρω καποιον που θα θελει λιγα εξοδα αποστολης

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πρέπει να είχε οδηγίες, μήπως σου της έδωσε? Αν όχι κοίτα γύρω γύρω στο ενυδρείο μήπως βρεις κάτι για την μάρκα / μοντέλο μπας και μπορέσεις να ξεθάψεις πληροφορίες από το διαδίκτυο.

Βάλε φωτογραφίες από το καπάκι και όλα τα κομμάτια που έχεις (αναλυτικά) έτσι ώστε να το δουν οι πιο έμπειροι και να μπορέσουν να σου πουν πως λειτουργεί. Ίσως να μπορέσεις να το λειτουργήσεις με το φίλτρο αυτό για λίγο έτσι ώστε να μπορέσεις να πουλήσεις το ενυδρείο που έχεις και να αγοράσεις το εξωτερικό φίλτρο. 

Όσο αφορά το στρώσιμο δεν έχεις πρόβλημα. Θα γεμίσεις το νέο ενυδρείο μέχρι τη μέση και θα βάλεις αντιχλώριο (γενικά ότι ρουτίνες κάνεις στην προετοιμασία του νερού σου). Θα το στήσεις (διακοσμήσεις) και όταν είσαι έτοιμος τότε θα το γεμίσεις με το νερό του παλιού ενυδρείου. Στο φίλτρο σου θα βάλεις το βιολογικό υλικό του παλιού ενυδρείου και θα συμπληρώσεις με νέο. Βάζεις τα ψάρια σου μέσα και είσαι έτοιμος. Στην ουσία έχεις μπολιάσει το νέο φίλτρο με το υλικό του παλιού πάνω στο οποίο υπάρχουν ήδη τα πολύτιμα βακτήρια....

Link to comment
Share on other sites

πανω στο καπακι γραφει την μαρκα του ενυδρειου, ειναι  ΑΑ 2100 L (δεν μου εδωσε οδηγειες)

 

http://prntscr.com/89vcj9 ---> αυτη ειναι η φωτογραφια απο το καπακι, τα 2 κουτια μπαινουν πανω σε αυτο

Έγινε επεξεργασία - Michalis Stavria
Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αναζητηση και βρηκα μια φθηνη ιστοσελιδα με λιγο κοστος μεταφορας. θα παρακαλεσω να τα δει καποιος εμπειρος να μου πει πιο απο ολα να παρω η τα καλυτερα απο αυτα και αν κανουν για το ενυδρειο μου

 

http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p7030_SunSun-HW-302-Aquarium-External-Canister-Filter-1000l-h-with-3-Stage.html/XTCsid/haddrmh3eoprh5trpfbcdpjp75

 

http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p14005_SunSun-HW-504A-Aquarium-External-Canister-Filter-1000l-h-with--4-Stage.html/XTCsid/haddrmh3eoprh5trpfbcdpjp75

 

http://www.ebay.com/itm/HW-603B-L-6W-External-Canister-Filter-Table-Top-Aquarium-Fish-Tank-400L-h-220V-/391222696566?hash=item5b16b09a76

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...