Jump to content

Αναβάθμιση από 60 σε 125


peter7

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Διατηρώ εδώ 1.5 χρόνο ένα nano reef 60 λίτρων http://www.aquazone.gr/forums/topic/97079-nano-reef-the-return/#entry976819 και αυτές τις μέρες αγόρασα ένα ριο 125 από μια αγγελία του φόρουμ!

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να στρώσω εξαρχής το νέο ενυδρείο και τη συνέχεια να μεταφέρω τα κοράλλια και τα ψάρια σιγά σιγά από το νάνο....αυτό έχει σίγουρα μεγαλύτερο κόστος και θα πάρει περισσότερο χρόνο.....η δεύτερη μου σκέψη ήταν να μεταφέρω ότι έχω στο νάνο που ήδη τρέχει και να συμπληρώσω το υπόλοιπο νερό και λίγο αραγονιτη και βράχο ακόμα! τι λέτε, εσείς τι θα προτείνατε?

 

Το ενυδρείο θα τρέχει με σκίμμερ της Innovative Marine http://www.aquario.gr/filtra/skimmers/skimmate-protein-skimmer-7202.html και από φωτισμό 2 λάμπες Τ5 28 watt για αρχή...στην πορεία θα προσθέσω και κάποιο λεντ φωτισμό για αναβαθμιση.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου η εξελιξη σου μοιαζει πολυ με την δικη μου.

Νομιζω πως το 60αρι που τρεχεις ειναι το hailea?

Ειχα κι εγω το ιδιο και πηγα σε 125αρι.

Θα σου προτεινα να μπολιασεις ολα τα υπαρχοντα του μικρου στο καινουργιο με συμπληρωμα νερου και βραχου.

Αν απο την αλλη θες να αλλαξεις εντελως το aquascape σου, τοτε χρησιμοποιησε τον βραχο που εχεις σαν βιολογια στο sump.

Και σαν τελευταιο, βαζε και καμια φωτογραφια απο το καινουργιο γιατι απο το παλιο σου δεν ειδαμε καθολου την εξελιξη του. Και θα ηταν φανταζομαι ενδιαφερουσα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!ναι ισχυει μοιαζουν πολυ οι πορειες μας...αλλα με ενα χρονο καθυστερηση!!

Μεταφερω δηλαδη βραχο αραγονιτη και ζωντανα κατευθειαν στο καινουργιο το οποιο θα εχει ετοιμο νερο?απο το νερο του παλιου θα το μεταφερω και αυτο?

Ναι θα προσπαθησω να σας κραταω ενημερους για την πορεια του ενυδρειου!!!

Έγινε επεξεργασία - peter7
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ξανά ήρθες !

Περιμένουμε νέα σου !

Καλή αρχή στο νέο !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση, τωρα το ειδα.

Αν δεν εχεις κανει κατι ακομη, τοτε ναι, προχωρα εχοντας ετοιμασει φρεσκο καθαρο νερακι σε αλατοτητα ιδια με την τρεχουσα και βαλε και ενα 35% απο το υπαρχον νερακι...για να κατσει καλα η μεταβαση.

Προσωπικα για μενα, κοιτα να μην χασεις την βιολογια σου απο τον βραχο. Ειναι η βαση για να περπατησεις με ασφαλεια το νεο σου ταξιδι...

Και σαν συμβουλη...εξοπλισου με αισιοδοξια και υπομονη γιατι καθε αρχη και δυσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας

 

Λοιπόν η μεταφορά έγινε προχθές και μέχρι στιγμής φαίνεται να έχει πετύχει αν και είναι νωρίς ακόμα για να κρίνουμε με ασφάλεια.....γέμισα το νέο ενυδρείο κατά τα 3/4 με νερό ώσμωσης, προσθεσα αλάτι το άφησα μια μέρα να διαλυθεί και την επόμενη μετέφερα βράχο, ζωντανά και περίπου 35 λίτρα νερό από το νάνο μου. Πρόσθεσα ακόμα και 3 κιλά νέο ζωντανό βράχο καθώς και αραγονίτη!

 

Στο φίλτρο έχω προσθέσει άνθρακα και αντιφώσφορο. Άνθρακα χρησιμοποιώ της Fluval το οποίο όμως δεν λέει δοσολογία. Εγώ για αρχή χρησιμοποίησα 200γρ για τα 125 λίτρα.....νομίζω είναι αρκετά αλλά αν κάποιος γνωρίζει δοσολογία θα με βοηθούσε.

 

Για την ενίσχυση της βιολογίας έκανα χρήση μια αμπούλας Biodigest.

 

Μια άλλη απορία που έχω είναι η φωτοπερίοδος.....για αρχή ανάβω τα φώτα για 6 ώρες. Να την ανεβάσω? Την έχω χαμηλά με το σκεπτικό ότι επειδή είναι νέο, μην γεμίσω αμέσως άλγες. Τα κοράλλια δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλή αρχή με το νέο σου ενυδρείο!!

 

ανθρακα προσωπικά βάζω 100ml (οχι γραμμάρια) στα 100λίτρα νερό εκτος αν ο κατασκευαστής λέει άλλα. προσωπικά όμως χρησιμοποιώ χύμα οποτε ακολουθώ αυτό το μπούσουλα.

 

τις λάμπες θα τις άναβα κατ ευθείαν φούλ.  για αρχή επειδή εχεις προσθέσει νεο βραχο και αραγωνίτη θα 2πλασιαζα τη ποσότητα σε αντιφώσφορο στην αρχή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε παιδιά και κάποιες φωτογραφίες από το ενυδρείο χθες το απόγευμα.

post-17373-0-25108200-1441534927_thumb.jpg

post-17373-0-37010600-1441534944_thumb.jpg

post-17373-0-79483600-1441535074_thumb.jpg

Τα κοράλλια δείχνουν μια χαρά....ειδικά τα Lps είναι τουμπανιασμενα συγκριτικά με όταν ήταν στο nano!

Και τα ψάρια φαίνεται να συνηθίσουν το νέο τους σπίτι

 

Άλλαξα τις λάμπες και έβαλα στην μπροστινή "θέση' την μπλε και την άσπρη προς τα πίσω και το οπτικό αποτέλεσμα είναι πιο ωραίο....από φωτισμό θα προστεθεί και μια μπάρα με 8 blue power led 1w (περιμένω να έρθει)

 

Από κυκλοφορία θα αλλάξω τον ένα κυκλοφορητή με έναν μεγαλύτερο (3000 λ/ω)

 

Από μετρήσεις (χθεσινές) αλατότητα έχω 1024 NO3-:5mg/l και ΚΗ:6-7

 

Δυστυχώς sump δεν έχω άλλα οικονομικά μου ήταν δύσκολο οπότε προχώρησα έτσι....ευτυχώς το σκιμμερ είναι ''κάπως"διακριτικό και έτσι αισθητικά δεν το χαλάει πολύ.

 

Αυτά προς το παρών......

Έγινε επεξεργασία - peter7
Link to comment
Share on other sites

 Να προσθέσω ότι ταΐζω προς το παρών μια φορά την ημέρα και μικρές ποσότητες.

 

Την πρώτη αλλαγή νερού πότε λέτε να την κάνω?

 

Ψαράκια ή κοράλλια πότε θεωρητικά θα μπορούσα να προσθέσω?

post-17373-0-77474100-1441536361_thumb.jpg

post-17373-0-26781900-1441536334_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου !!!

Μια παρατήρηση μόνο : αν βλέπω καλά εχεις μια ξενια πανω ψηλά στον βράχο !

Κατέβασε την κάπου μόνη μην απλώσει !

Link to comment
Share on other sites

super είναι! :)

 

βαλε την xenia κατω οπως λεει ο dennis, βάλε αλλες 2 Τ5 επάνω με κάποια πατέντα (ή βαλε ενα ετοιμο glo) με περίμενε λίγο να stockαρεις σιγα -σιγά κανένα σκληρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Όπως είπε ο Πάνος, άλλες 2 λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...