Jump to content

φυσικες πετρες και ριζες για ενυδρεια


Recommended Posts

καλησπερα! σημερα μαζεψα μερικες πετρες (για αφρικανικες) και ριζες  (για αγγελοψαρα) απο ενα καταραχτη στην κυπρο

ο λογος που ανοιγω αυτω το ποστ ειναι οτι δεν ξερω αν κανουν για τα 2 μου ενυδρεια και να μαθω περισσοτερες πληροφορειες

 

απο οτι γνωριζω πρεπει να τα καθαρισω με βραστο νερο

ακουω γνωμες απο εμπειρους

 

http://prntscr.com/8cww1b --> το μεσαιο νομιζω ειναι κλαδι

 

http://prntscr.com/8cwwel---> οι πετρες για αφρικανικες

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες σου είναι πάαααααρα πολύ λίγες για να στήσεις αφρικάνικο και μικρές μου φαίνονται. Θα ήταν καλύτερα ωστόσο αν ήταν το ίδιο πέτρωμα για να φαίνεται πιο φυσικό το σκηνικό.

Link to comment
Share on other sites

εχω και αλλες πετρες στο ενυδρειο μου αρα πιστευω θα ειναι αρκετες!  η απορεια μου ειναι αν κανουν για τα ενυδρεια μου αυτες οι ριζες και αυτες ο πετρες :)

Link to comment
Share on other sites

τις ριζες κανε ενα ξεπλυμα απλα και και βαλτες αφοβα

Link to comment
Share on other sites

με ζεστο νερο

Link to comment
Share on other sites

καποιες φενεται να ειναι γρανιτες αλλα κανενα προβλημα μιας και το νερο εδω ειναι πολυ σκληρο φτανει και 9

σκαλαρια επεξεργαζεσε καπως το νερο αν οχι παρε αντιστροφη οσμωση η τυρφη απο λεροι 205λτ 18 ευρω νομιζω και θα σουπαρει 4χρονια και... εξαρτατε απο τα λιτρα λιγο δυσκολο να βρεις και τις αναλογιες

Link to comment
Share on other sites

1. τις πετρες θα τις βαλω στο ενυδρειο με τις αφρικανικες κιχλιδες!  νομιζω ειναι καλο να ειναι ψηλη η σκληροτητα του νερου,αλλα δεν επεξεργαζομαι το νερο

 

2.τις ριζες τις πηρα για το ενυδρειο με τα σκαλαρια! ειναι οκ γενικα ολα αυτα? να τα εφαρμοσω?

Link to comment
Share on other sites

Με τις πέτρες μπορείς να τις δοκιμάσεις με ακουαφορτ. Αν αφρίζουν είναι μια χαρά για το αφρικάνικο.

Οι ρίζες αν δεν είναι τελείως ξερές, κοινός να έχει νεκρώσει το ξύλο, μόνο πρόβλημα θα σου δημιουργήσουν. Στην καλύτερη περίπτωση θα  πιάσουν μύκητα και στην χειρότερη θα σαπίσουν

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε σταματη καταλαβα!!σε ευχαριστω παρα πολυ!

υπαρχει τροπος να κανουμε μια ριζα να γινει ξερη? αν ναι θα ηθελα να τον μαθω :)

Link to comment
Share on other sites

την αφηνεις στον ηλιο η στο φουρνο 

Έγινε επεξεργασία - pana
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα αυτές τις πέτρες πώς τις βλέπετε?Είναι ασβεστολιθικές?

(ξέρω για το τεστ αλλά θέλω μια γνώμη)

 

 

post-60292-0-53105000-1441565680_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βαλε ακουαφορτε η ξυδι

Link to comment
Share on other sites

Ξυδι δεν κανει δουλεια.

Σπασε ενα κομματι και στο σπασμενο σημειο ριξε ακουαφορτε,αν αφρισει ειναι ασβεστολυθικες.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μήπως φαινόταν απ' τη φωτογραφία..

 

Τέσπα,έσπασα ένα κομμάτι του έριξα κάμποσο πάνω και δεν έκανε τίποτα οπότε φαντάζομαι είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μήπως φαινόταν απ' τη φωτογραφία..

 

Τέσπα,έσπασα ένα κομμάτι του έριξα κάμποσο πάνω και δεν έκανε τίποτα οπότε φαντάζομαι είναι οκ.

 

Καλυτερα να δοκιμασεις κατι αλλο για να εισαι σιγουρος .

Βαλε τις πετρες σε απιονισμένο νερο σε ενα μπολακι , και μετα απο μια εβδομαδα μετρησε tds ή gh-kh.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...