Jump to content

Kατασκευή λίμνης, γκάβακας - help


Blackchris

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Νέος - γκάβακας εν όψη  :hot:

 

Διαβάζοντας μερικές μέρες στο δίκτυο σχετικά με την κατασκευή της λίμνης που αναγκάστηκα τώρα να κάνω (ενώ την σχεδιάζω χρόνια) έπεσα σε αδιέξοδο και το κεφάλι μου έγινε γιαούρτι.

 

Προκειμένου να σταματήσω την ελαφρά καθίζηση της βεράντας που βρίσκεται πάνω σε μπάζωμα, άνοιξα με σκαπτικό τάφρους για πέδιλα και έτσι παρουσιάστηκε η χρυσή ευκαιρία να κατασκευαστεί τώρα η πολυπόθητη λίμνη μιας και εφάπτεται στο κάτω μέρος της βεράντας. Αυτό με βρήκε  όμως απροετοίμαστο σχετικά με τις ανάγκες τις λίμνης σχετικά με τις απαραίτητες υποδομές.

Η λίμνη θα είναι από καλά οπλισμένο σκυρόδεμα και μονοκόμματη - κουτί, για λόγους στεγανότητας.

Το ζητούμενο  είναι να θαφτούν στο σκυρόδεμα οι αναμονές (σωλήνες νερού , ρεύματος κτλ) ώστε αργότερα να μην ακυρώσω την σκληρή δουλειά για στεγανότητα με σπασίματα και τρύπες.

 

 

Μετά απο αρκετό διάβασμα κατέληξα στη λύση που δείχνουν οι φωτογραφίες αλλά πάλι νομίζω οτι πάω για πατάτα και στο τέλος θα με πιάσουν τα κλάματα μόλις δω το κομπρεσερ  :thumbsu:

 

Το "κουτί" της λίμνης είναι περίπου 5 χ 1,77 με βάθος 1,20. ενώ στο πάνω μέρος του έχει καταρράκτη 5 χ 0,30 με ύψος πτώσης νερού 0,40. 

Το ζητούμενο είναι μια λιμνούλα χωρίς μεγάλες ανάγκες συντήρησης (να μην πουλήσω το σπίτι για να συντηρώ την λίμνη) με μικρά όμορφα ψαράκια που δεν είναι ιδιότροπα στις ανάγκες του περιβάλλοντος τους

 

 

POD_zpsnpnaaihq.jpg1_zpsvpmepcrb.jpg

 

 

 

Τα ερωτήματα αρκετά.

 

Α. Είναι σωστές οι σωλήνες του νερού της εξόδου στον καταρράκτη και της εισόδου λίγο κάτω απο την επιφάνεια του νερού όπως είναι στις foto ?

Βου. Τι τύπου σωλήνες και τί διαμέτρου πρέπει να θάψω στο μπετό ?

Γου. Μπορώ κάτω και έξω απο τον πάτο της λίμνης να φτιάξω φρεάτιο όπου θα στεγαστεί το φίλτρο και ο κυκλοφορητής (το φίλτρο δεν υπάρχει η δυνατότητα να είναι αλλού λόγο βεράντας)?

Ε. Μήπως ο κυκλοφορητής πρέπει απαραίτητα να είναι στον πάτο της λίμνης ?

 

Συγνώμη σας κούρασα ............................. γκάααααβακας  :geek:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , και εγώ γκάβακας είμαι και έχω φτιαξει 2 Λίμνες :) Να σου πώ την ταπεινή μου γνώμη .

1. Νομίζω ότι το σχέδιο σου ειναι φανταστικό .

2. Οι αντλίες(κυκλοφοριτής) αναλόγος με την δύναμη τους παίρνουν και σωλήνα π.χ. οι δικές μου ειναι 2 ιντσες. Οπότε πρέπει να αποφασίσεις τι ψάρια θα βάλεις για να δείς τι φίλτρανση θα έχεις , να δεις τις απαιτήσεις των ψαριών.

3. Το φίλτρο μπορείς να το πάς όπου σε βολεύει αλλά και σε αυτο πρέπει να ξέρεις την ιπποδύναμη της αντλίας.

4. Αφού έχεις μπεί στην διαδικασία αυτή θα σου πρότεινα να βάλεις και bottom drain γιατί το Skimmer μαζεύει μόνο επιφανειακά σκουπίδια.... θα το κάνεις που θα το κάνεις....

Απο κυβικά νομίζω ότι είσαι περίπου στα 10 οπότε μπορείς να βάλεις ότι ψάρια θέλεις , Επίσης επειδή θα το κάνεις μπετό , δεν σημαίνει ότι θα είναι στεγανό , πρέπει ή να κάνεις επάλειψη με στεγανωτικό υλικό ή να βάλεις ειδικό μπετό , που δεν νομίζω ότι έχουν έτοιμο οι εταιρείες ......

 

Καλή επιτυχία και καλή ευκολία :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , και εγώ γκάβακας είμαι και έχω φτιαξει 2 Λίμνες :) Να σου πώ την ταπεινή μου γνώμη .

1. Νομίζω ότι το σχέδιο σου ειναι φανταστικό .

2. Οι αντλίες(κυκλοφοριτής) αναλόγος με την δύναμη τους παίρνουν και σωλήνα π.χ. οι δικές μου ειναι 2 ιντσες. Οπότε πρέπει να αποφασίσεις τι ψάρια θα βάλεις για να δείς τι φίλτρανση θα έχεις , να δεις τις απαιτήσεις των ψαριών.

3. Το φίλτρο μπορείς να το πάς όπου σε βολεύει αλλά και σε αυτο πρέπει να ξέρεις την ιπποδύναμη της αντλίας.

4. Αφού έχεις μπεί στην διαδικασία αυτή θα σου πρότεινα να βάλεις και bottom drain γιατί το Skimmer μαζεύει μόνο επιφανειακά σκουπίδια.... θα το κάνεις που θα το κάνεις....

Απο κυβικά νομίζω ότι είσαι περίπου στα 10 οπότε μπορείς να βάλεις ότι ψάρια θέλεις , Επίσης επειδή θα το κάνεις μπετό , δεν σημαίνει ότι θα είναι στεγανό , πρέπει ή να κάνεις επάλειψη με στεγανωτικό υλικό ή να βάλεις ειδικό μπετό , που δεν νομίζω ότι έχουν έτοιμο οι εταιρείες ......

 

Καλή επιτυχία και καλή ευκολία :thumbsu:

 

 

 

Αγαπητή Αρτεμισία ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Για ψάρια σκέφτομαι μέχρι χρυσόψαρα το πολύ γιατί από ότι διαβάζω τα ΚΟΙ θέλουν περισσότερη φροντίδα από το παιδί μου τα σκυλιά μου και τις κότες μου μαζί :).

 

Σχετικά με το bottom drain δεν προλαβαίνω μιας και μεθαύριο θα πέσουν τα μπετά της βάσης οπότε προσανατολίζομαι αργότερα σε μια σκούπα βυθού.

 

Η τσιμεντένια βάση θα επικαλυφθεί με   επαλειφόμενο  τσιμεντοειδές με ελαστική ριτήνη με προδιαγαφές πόσιμου νερού  της ISOMAT. Το έχω χρησιμοποιήσει σε μεγάλη δεξαμενή πόσιμου νερού με απόλυτη επιτυχία. 

 

Μετά από συνεχές διάβασμα εχθές ρέπω προς εσωτερική αντλία της Laguna με εξωτερικό πιεστικό φίλτρο της Laguna  με UV που προτείνει η εταιρία ως καλό πακέτο λειτουργίας. Κάπου διάβασα ότι τα πιεστικά φίλτρα δεν είναι καλά γιατί σκοτώνουν την Βιολογία (εγώ στο σχολείο "σκότωνα" τα αρχαία χαχαχαχαχα)

 

Διάβασα διάβασα, μπερδεύτηκα και είπα να τα παρατήσω ο ένας λέει έτσι ο άλλος αλλιώς,,,,,,,,,,,,,,, τα είδα όλα.

Δηλαδή ρε παιδιά για να χαίρομαι μερικά χρυσοψαράκια πρέπει να γίνω επιστήμονας (κλάψ λύγμ) ?

 

Μια θεία μου (θεός σχωρέστην  :thumbsu: ) είχε χρυσόψαρα σε ένα συντριβάνι 30 χρόνια και το μόνο που έκανε άνοιγε την βρύση να τρέξει νερό από την κορυφή................... μήπως τότε τα χρυσόψαρα δεν ξέραν τα σκίμερ τα μπιμερ και το κακό συναπάντημα  :jig: ??

 

Anyway που λεν και στο χωριό μου ο αγώνας συνεχίζεται ..............................................  :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μια λίμνη +10 κυβικά !!!

 

Επειδή έχει τεράστιο μήκος εγώ θα έβαζα 2 bottom drain. Μόνο με το skimmer δεν θα κάνεις δουλειά. Χρειάζεσαι και μια αντλία στο πυθμένα. Το ένα είναι ότι θα σου μαζεύει τις ακαθαρσίες. Το άλλο καλό είναι ότι θα σου ανανεώνει και το νερό στον πυθμένα που δεν θα οξυγονώνεται και θα το στέλνει στην καταρράκτη. Και εγώ που δεν έχω bottom drain έχω την αντλία στον πυθμένα και ο σωλήνας πηγαίνει γύρο γύρο.

 

Οι δικοί μου σωλήνες είναι Φ25 για το skimmer και Φ32 για τον πυθμένα.

 

Τον χώρο του φίλτρου γιατί τον έχεις κάνει σχεδόν κάτω από τον πυθμένα της λίμνης. Όχι ότι είναι λάθος. Απλώς και κάτω από την επιφάνεια της λίμνης να το έχεις, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Καλό είναι σε αυτό το σημείο να έχεις ένα πολύπριζο. Μπορεί αργότερα να θες να βάλεις και άλλη αντλία και UV και αεραντλία και φώτα, οπότε καλό είναι να έχεις έξτρα παροχές ρεύματος.

 

Το φίλτρο θα το φτιάξεις μόνο σου?

 

Αν ναι, σε περίπτωση που βάλεις πρώτα το φίλτρο και μετά τον κυκλοφοριτή, ο σωλήνας που έρχεται από την λίμνη να είναι το λιγότερο διπλάσιος σε σχέση με αυτόν που φεύγει προς τον καταρράκτη. Αλλιώς η αντλία θα διώχνει το νερό πολύ ποιο γρήγορα από ότι το φίλτρο θα παίρνει νερό από την λίμνη με αποτέλεσμα το δοχείο του φίλτρου να "μαζέψει".

 

Ο καταρράκτης σου θα χωράει 1.5 κυβικό νερό !!! Πωπω φίλτρο που μπορεί να γίνει !!! Καταρχήν δεν θα άφηνα να τρέχει το νερό και από τα 5 μέτρα μήκος που έχεις. Θα περιόριζα την έξοδο στο 50cm ή στο 1 μέτρο για να έχει ροή η έξοδος.

 

Περιμένουμε νέα σου

Link to comment
Share on other sites

 

Μιλάμε για μια λίμνη +10 κυβικά !!!
 
Επειδή έχει τεράστιο μήκος εγώ θα έβαζα 2 bottom drain. Μόνο με το skimmer δεν θα κάνεις δουλειά. Χρειάζεσαι και μια αντλία στο πυθμένα. Το ένα είναι ότι θα σου μαζεύει τις ακαθαρσίες. Το άλλο καλό είναι ότι θα σου ανανεώνει και το νερό στον πυθμένα που δεν θα οξυγονώνεται και θα το στέλνει στην καταρράκτη. Και εγώ που δεν έχω bottom drain έχω την αντλία στον πυθμένα και ο σωλήνας πηγαίνει γύρο γύρο.
 
Οι δικοί μου σωλήνες είναι Φ25 για το skimmer και Φ32 για τον πυθμένα.
 
Τον χώρο του φίλτρου γιατί τον έχεις κάνει σχεδόν κάτω από τον πυθμένα της λίμνης. Όχι ότι είναι λάθος. Απλώς και κάτω από την επιφάνεια της λίμνης να το έχεις, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Καλό είναι σε αυτό το σημείο να έχεις ένα πολύπριζο. Μπορεί αργότερα να θες να βάλεις και άλλη αντλία και UV και αεραντλία και φώτα, οπότε καλό είναι να έχεις έξτρα παροχές ρεύματος.
 
Το φίλτρο θα το φτιάξεις μόνο σου?
 
Αν ναι, σε περίπτωση που βάλεις πρώτα το φίλτρο και μετά τον κυκλοφοριτή, ο σωλήνας που έρχεται από την λίμνη να είναι το λιγότερο διπλάσιος σε σχέση με αυτόν που φεύγει προς τον καταρράκτη. Αλλιώς η αντλία θα διώχνει το νερό πολύ ποιο γρήγορα από ότι το φίλτρο θα παίρνει νερό από την λίμνη με αποτέλεσμα το δοχείο του φίλτρου να "μαζέψει".
 
Ο καταρράκτης σου θα χωράει 1.5 κυβικό νερό !!! Πωπω φίλτρο που μπορεί να γίνει !!! Καταρχήν δεν θα άφηνα να τρέχει το νερό και από τα 5 μέτρα μήκος που έχεις. Θα περιόριζα την έξοδο στο 50cm ή στο 1 μέτρο για να έχει ροή η έξοδος.
 
Περιμένουμε νέα σου
 
 
 
 

 

 Γεια σου φίλε Ακουαζωνη  :bow:

 

Δεν με παρακολουθείς και με στεναχωρείς πονεμένο άνθρωπο :) :).

 

Για bottom drain δεν προκάνω να παραγγείλω, μεθαύριο πέφτουν τα μπετά της βάσης.

Άλλωστε τα φοβάμαι κιόλας γιατί η λίμνη μου ΔΕΝ είναι χωνεμένη στο έδαφος αλλά στην ουσία είναι μια υπέργεια τσιμεντένια δεξαμενή που περιβάλλεται από βεράντα (φωτό) με αποτέλεμα  αν σπάσει ο συλήνας τους που βγαίνει έξω, να τα βρώ όλα τέζα.

 

Με την πτώση του νερού απο τον καταρράκτη (ύψος 40 εκ) το νερό δεν σκάει στροβιλιζώμενο στον πάτο (βάθος 1.20) ώστε να ανανεώνεται .

Τον χώρο του φίλτρου τον έχω από έξω από την λίμνη και χαμηλότερα σε φρεάτιο για δεν θέλω να φαίνεται απο τον χώρο της βεράντας και ΔΕΝ μπορεί να μπει πουθενά αλλού ώστε να μην είναι ορατό.

 

Για αντλία σκέφτομαι μια laguna εσωτερική στον πυθμένα που θα στέλνει στο εξωτερικό φίλτρο πιέσεως με εσωτερική λάμπα UV της laguna. 

 

Γραμμή ρεύματος θα βάλω και στον πυθμένα και στο φρεάτιο.

 

Περιμένω τα φώτα σου.

 

6_zpsimsshwsk.jpg

5_zpswocfmsbz.jpg

Έγινε επεξεργασία - Blackchris
Link to comment
Share on other sites

...

Με την πτώση του νερού απο τον καταρράκτη (ύψος 40 εκ) το νερό δεν σκάει στροβιλιζώμενο στον πάτο (βάθος 1.20) ώστε να ανανεώνεται .?

 

Τον χώρο του φίλτρου τον έχω από έξω από την λίμνη και χαμηλότερα σε φρεάτιο για δεν θέλω να φαίνεται απο τον χώρο της βεράντας και ΔΕΝ μπορεί να μπει πουθενά αλλού ώστε να μην είναι ορατό.

...

 

Δεν είναι ικανός ο καταρράκτης να σου κάνει ανανέωση νερού στον πυθμένα !
 
Αυτό που με προβληματίζει με το φίλτρο είναι το πόσο εύκολος θα είναι ο καθαρισμός. Θα πρέπει να βάλεις διακόπτες στους σωλήνες για να το απομονώνεις από την λίμνη. Αφού καθαρίζεις τα υλικά φίλτρου θα πρέπει να αδειάζεις το νερό από το φίλτρο. Που θα το αδειάζεις αφού θα είσαι ήδη κάτω από την επιφάνεια της γης? Αυτό το φρεάτιο θα έχει τρόπο για να διώχνει το νερό?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ικανός ο καταρράκτης να σου κάνει ανανέωση νερού στον πυθμένα !

Αυτό που με προβληματίζει με το φίλτρο είναι το πόσο εύκολος θα είναι ο καθαρισμός. Θα πρέπει να βάλεις διακόπτες στους σωλήνες για να το απομονώνεις από την λίμνη. Αφού καθαρίζεις τα υλικά φίλτρου θα πρέπει να αδειάζεις το νερό από το φίλτρο. Που θα το αδειάζεις αφού θα είσαι ήδη κάτω από την επιφάνεια της γης? Αυτό το φρεάτιο θα έχει τρόπο για να διώχνει το νερό?

Ο καθαρισμός του φιλτρου ειναι απλος και γινεται με λεβιε που πιεζει τα σφουγγαρια και τα καθαριζει. Τα απονερα πανε στον πατο του φρεατιου οπου υπαρχει συφονι.Φαίνεται και στο πρωτο σχεδιο.

Το φιλτρο ακομα εχει διακοπτες απομονωσης οποτε ολα καλα.

Το μονο που με προβληματιζει ειναι ο αερισμος του πυθμενα οπως λες.

Μαλλον θα βαλω και μια αναμονη για αντλια αερισμου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , να πώ ότι απο στησίμο σίδερου δέν παίζεται η κατασκευή , μην φοβάσαι τίποτα προχώρα :)

όσο για το φίλτρο με την uv της Laguna μην φοβάσαι δεν σκοτώνει την βιολογία , 2 παρόμοια έχω για τα Κοι μου της Oase, και αν δεν κάνω λάθος είναι και αυτοκαθαριζόμενο αυτο που πάς να βάλεις ..... γυρνάς έναν διακόπτη και πρεσάρεις???

Τα χρυσόψαρα μια χάρά θα είναι έχεις δίκαιο για την θεία σου (θεός σ'χωρέστην) , απλά εμείς τα έχουμε κάνει λίγο πολύ όλα πυρινική φυσική ........

Θα την χαρείς και με το παραπάνω την Λίμνη σου . Keep Walking :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , να πώ ότι απο στησίμο σίδερου δέν παίζεται η κατασκευή , μην φοβάσαι τίποτα προχώρα :)

όσο για το φίλτρο με την uv της Laguna μην φοβάσαι δεν σκοτώνει την βιολογία , 2 παρόμοια έχω για τα Κοι μου της Oase, και αν δεν κάνω λάθος είναι και αυτοκαθαριζόμενο αυτο που πάς να βάλεις ..... γυρνάς έναν διακόπτη και πρεσάρεις???

Τα χρυσόψαρα μια χάρά θα είναι έχεις δίκαιο για την θεία σου (θεός σ'χωρέστην) , απλά εμείς τα έχουμε κάνει λίγο πολύ όλα πυρινική φυσική ........

Θα την χαρείς και με το παραπάνω την Λίμνη σου . Keep Walking :)

Γεια σου Αρτεμισία

Ναι το φιλτρο ειναι αυτο που πρεσαρεις.

Μια ερωτηση επειγουσα η αντλια αερισμου μπαινει μεσα η εξω απο την λιμνη ??

Έγινε επεξεργασία - Blackchris
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αρτεμισία

Ναι το φιλτρο ειναι αυτο που πρεσαρεις.

Μια ερωτηση επειγουσα η αντλια αερισμου μπαινει μεσα η εξω απο την λιμνη ??

 

Οι αεραντλίες έχουν έναν μηχανισμό που μπαίνει εξωτερικά και ένα σωληνάκι με κάποια "πέτρα" (συνήθως ) που πάει μέσα στην δεξαμενή .

Εγώ για παράδειγμα έχω αυτήν

 

post-60205-0-86899500-1441653463_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Όντος το συφονι κάτω στο φρεάτιο δεν το πρόσεξα.

 

Τώρα κατάλαβα για το είδος του φίλτρου που λες. Είναι πολύ κυριλέ ο τρόπος καθαρισμού του.

 

Ωραίο project. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα κατασκευη με πολυ μπετο και πολυ σιδερο!!

Θα περασεις και εφεδρικες σωληνωσεις ή δεν υπαρχει λογος?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα κατασκευη με πολυ μπετο και πολυ σιδερο!!

Θα περασεις και εφεδρικες σωληνωσεις ή δεν υπαρχει λογος?

 

Καλημέρα,

 

Για εφεδρικές σωλήνες δεν βλέπω ανάγκη μιας και έχω βάλει σωλήνες πιέσεως 10 Atm για πισίνες και έχω πάρει και τα κατάλληλα αξεσουάρ διακόπτες μούφες κτλ. 

Θα θαφτούν στο οπλισμένο σκυρόδεμα και θα είναι για πάντα, θα τα τινάξω πολύ νωρίτερα από αυτές :).

 

H κατασκευή της λίμνης γίνεται "κουτί" δηλαδή πάτος και πλαϊνά θα γίνουν ταυτόχρονα την ίδια μέρα με γερμανικό αδιαβροχοποιητή στο σκυρόδεμα. Δηλαδή θα είναι ένα τεράστιο τσιμεντένιο μπολ.

 

Το βάθος της λίμνης μειώθηκε στο 1,20  και για λόγους οξυγόνωσης και λιγότερων κυβικών νερού για επεξεργασία και για αισθητικούς λόγους, ενώ το ύψος πτώσεως του νερού από τον καταρράκτη αυξήθηκε στους 50 πόντους  για να αυξηθεί λίγο ο στροβιλισμός στην πτώση του μπας και δούμε άσπρο πάτο :).

 

Το μόνο που ξέχασα πάνω στην φούρια είναι να βάλω σωλήνες υπερχείλισης για την βροχή και τώρα έχει κλείσει το καλούπι αλλά θα τα καταφέρω.

 

Ερώτηση: H αντλία που θα τραβάει νερό από το σκίμερ στην κορυφή μπορεί ταυτόχρονα με μια πατέντα (πχ με ένα ταφ στην είσοδο της) να τραβάει νερό και από τον πυθμένα, η λόγω υδροστατικής θα τραβάει περισσότερο από κάτω με αποτέλεσμα το σκίμερ να υπολειτουργεί ? 

Link to comment
Share on other sites

...

Το μόνο που ξέχασα πάνω στην φούρια είναι να βάλω σωλήνες υπερχείλισης για την βροχή και τώρα έχει κλείσει το καλούπι αλλά θα τα καταφέρω.

 

Ερώτηση: H αντλία που θα τραβάει νερό από το σκίμερ στην κορυφή μπορεί ταυτόχρονα με μια πατέντα (πχ με ένα ταφ στην είσοδο της) να τραβάει νερό και από τον πυθμένα, η λόγω υδροστατικής θα τραβάει περισσότερο από κάτω με αποτέλεσμα το σκίμερ να υπολειτουργεί ? 

 

Ποιο γερό και από σπίτι θα το κάνεις :)
 
Απάντηση: Αυτό που έχω δει να κάνουν. Μετά το "ταφ" βάζουν διακόπτη και μετά το σκιμμερ/πυθμένας. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να ρυθμίσεις το πόσο νερό θα τραβάει από το σκίμμερ και το πόσο από τον πυθμένα. Δηλαδή αν κλείσεις τον διακόπτη του σκιμμερ τραβάει από κάτω. Αν ανοίξεις το σκιμμερ και κλείσεις του πυθμένα τραβάει από το σκιμμερ. Οπότε μπορείς να παίξεις με το πόσο ανοιχτό / κλειστό αφήνεις τον κάθε διακόπτη.
Link to comment
Share on other sites

Γκάβακας , γκαβακας τα γυαλιά θα μας βάλεις εδω μέσα όλους :)

Την κατάλαβα την δουλεια απο την αρχή , οργανωμένος με τα σχέδια διαβασμένος , μπράβο σου !!!

Link to comment
Share on other sites

 

Ποιο γερό και από σπίτι θα το κάνεις :)
 
Απάντηση: Αυτό που έχω δει να κάνουν. Μετά το "ταφ" βάζουν διακόπτη και μετά το σκιμμερ/πυθμένας. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να ρυθμίσεις το πόσο νερό θα τραβάει από το σκίμμερ και το πόσο από τον πυθμένα. Δηλαδή αν κλείσεις τον διακόπτη του σκιμμερ τραβάει από κάτω. Αν ανοίξεις το σκιμμερ και κλείσεις του πυθμένα τραβάει από το σκιμμερ. Οπότε μπορείς να παίξεις με το πόσο ανοιχτό / κλειστό αφήνεις τον κάθε διακόπτη.

 

 

Λαμπρή ιδέα ! Αφού λειτουργεί μου λύνει τα προβλήματα κυκλοφορίας του πυθμένα που είναι βασικό.

 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι για να ρυθμίσω τους διακόπτες  πόσο θα τραβάει η κάθε γραμμή θα πρέπει η λίμνη να είναι γεμάτη, συνεπώς θα πρέπει να πάρω και μπουκάλες οξυγόνου για κατάδυση :)

Link to comment
Share on other sites

Γκάβακας , γκαβακας τα γυαλιά θα μας βάλεις εδω μέσα όλους :)

Την κατάλαβα την δουλεια απο την αρχή , οργανωμένος με τα σχέδια διαβασμένος , μπράβο σου !!!

 

Ω αγαπητή Αρτεμισία με κάνετε και κοκκινίζω  :bigemo_harabe_net-128: τα καλά σας λόγια μου δίνουν δύναμη να συνεχίσω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έψαχνα για λίμνες και έπεσα πάνω στο retro bottom drain. Αυτό θα σου λύσει τα χέρια αφού μπορείς να το βάλεις όποτε θες. Μου φαίνεται σχετικά εύκολο να το κατασκευάσει κάποιος. Υπάρχουν διάφορες φωτογραφίες και DIY στον internet. Για κοίτα το.

 

Ούτε σκούπα βυθού θα χρειαστείς ποτέ, ούτε αεραντλία.

 

Αν ο σωλήνας που πάει στο skimmer έχει το ίδιο μέγεθος με τον σωλήνα που πάει στο retro bottom drain την ίδια ποσότητα δεν θα τραβάει κάθε σωλήνας? Αυτή την εντύπωση έχω επειδή το φίλτρο σου είναι κάτω από τον πυθμένα του νερού. Στην πράξη θα φανεί. Μέχρι τότε κάνει εξάσκηση στην άπνοια. χεχε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι έψαχνα για λίμνες και έπεσα πάνω στο retro bottom drain. Αυτό θα σου λύσει τα χέρια αφού μπορείς να το βάλεις όποτε θες. Μου φαίνεται σχετικά εύκολο να το κατασκευάσει κάποιος. Υπάρχουν διάφορες φωτογραφίες και DIY στον internet. Για κοίτα το.
 
Ούτε σκούπα βυθού θα χρειαστείς ποτέ, ούτε αεραντλία.
 
Αν ο σωλήνας που πάει στο skimmer έχει το ίδιο μέγεθος με τον σωλήνα που πάει στο retro bottom drain την ίδια ποσότητα δεν θα τραβάει κάθε σωλήνας? Αυτή την εντύπωση έχω επειδή το φίλτρο σου είναι κάτω από τον πυθμένα του νερού. Στην πράξη θα φανεί. Μέχρι τότε κάνει εξάσκηση στην άπνοια. χεχε

 

 

 

To "μπορείς να το βάλεις όποτε θες" είναι απο τις αγαπημένες μου φράσεις :thumbsu:

 

Αλλά περισσότερο με ενθουσίασε η ιδέα με τους δύο διακόπτες, βέβαια καταλαβαίνω ότι αφού "έμπλεξα" οι δοκιμές θα χτυπήσουν κόκκινο.

 

Προχθές μπήκαν οι σωλήνες του καταρράκτη και οι υπερχειλίσεις (έφαγα "φλασιά" στον ύπνο μου :lolu: ).  

 

11_zpsmezy4als.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συνδυάσεις και τα 2. Δηλαδή βάζεις διακόπτες, Στην πάνω έξοδο έχεις το skimmer και στην κάτω το retro bottom drain.

 

Στον καταρράκτη "μπορείς να βάλεις όποτε θες" ;) φυτά για επιπλέον φίλτρανση (i.e. Veggie Filter).

 

Πώς πάνε τα έργα; Έχεις καμία καινούργια φωτογραφία;

 

filterhouse005.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα για φυτά στον καταρράκτη θα την υιοθετήσω  :thumbsu:

 

 

Απο τα έργα κάτι έχω μιας και εχθές έγινε η σκυροδέτηση  και σήμερα το ξεκαλούπωμα.

 

 

 

Και εγένετο φως  B)  B)  B)  B)  B)

 

 

14_zpsejfq9ifh.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ζηλέυω Χρήστο, :thumbsu: θα κάθεσαι στο μπαλκόνι και θα χαζεύεις τις ψαρούκλες σου :)

Τέλειο θα γίνει !!!!!! Άν χρειαστείς φυτά για τον καταράκτη σου στέλνω :)

Με το retro bottom drain σκέψου και για Κόι , μια χαρά θα είναι ;)

Έγινε επεξεργασία - Artemisia Kou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...