Jump to content

Ξεκινημα


Kapelos

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα και καλώς ήρθες!

 

Θα σου προτεινα να αποφύγεις τα ζωοτόκα (γκάπι, πλατυ, κλπ) σε 60λιτρο. Γεννάνε σαν παλαβά. Θεωρώ πως η αγορά εχει κορεστεί από τα συγκεκριμένα είδη και πως πολύ δύσκολα θα βρίσκεις κάπου να τα δίνεις

Εάν πας στα 2πλάσια λίτρα, τότε ναι, τα ζωοτόκα αποτελούν κι αυτά μια λύση

 

Θα σου προτείνω ένα σχετικά εύκολο είδος, το οποίο δεν έχει πολλές απαιτήσεις και το οποίο θεωρώ πως σε λίγο καιρό θα μπορείς να βρεις στα ενυδρειακά καταστήματα του χώρου

 

Ψάξε στο φορουμ και στο google για Galaxy Rasbora...

 

Εκτός από το ενυδρείο, θα χρειαστείς ένα φίλτρο (προτίμησε κάποιο εξωτερικό), έναν θερμαντήρα, για να μην είσαι συνεχώς πάνω από το ενυδρείο ψάξε να βρεις έναν controller - πχ STC1000, ένα θερμόμετρο, χαλίκι, κάποια αληθινά φυτά, τροφές και αντιχλώριο και κάποια μικροπράγματα(απόχες κλπ)

 

Καλή συνέχεια και απέφυγε να αγοράσεις το παραμικρό, πριν ρωτήσεις στο φόρουμ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες πληρωθηκα οποτε σημερα αρχιζουμε εγω κατεληξα για ενυδρειο στο sera biotop cube 60 γιατι απο οτι ειδα εχει τα παντα φιλτρο θερμοστατη υλικα φιλτρου και τα εχει και εγκατεστημενα επειδη μου ειπατε πριν αγορασω να ρωτησω ειναι καλη επιλογη?θα μου προτειναται κατι αλλο παρομοιο δηλαδη σετ?

Link to comment
Share on other sites

Χθες πληρωθηκα οποτε σημερα αρχιζουμε εγω κατεληξα για ενυδρειο στο sera biotop cube 60 γιατι απο οτι ειδα εχει τα παντα φιλτρο θερμοστατη υλικα φιλτρου και τα εχει και εγκατεστημενα επειδη μου ειπατε πριν αγορασω να ρωτησω ειναι καλη επιλογη?θα μου προτειναται κατι αλλο παρομοιο δηλαδη σετ?

 

Αν το βρήκες στην τιμή που γράφουν τα διάφορα ενυδρειακά site (> 160 ευρώ), τότε ειναι πανάκριβο για 60λιτρο!!!!

 

Επίσης δεν ξέρω αν αρκούν τα 18 watt σε περίπτωση που θελήσεις να βάλεις φυτά

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω μια καλή έρευνα αγοράς σε πετ σοπ και σε αγγελίες

 

http://www.petsupermarket.gr/7575/προϊόντα/ενυδρείο-marina-96lt.html

http://www.petsupermarket.gr/7576/προϊόντα/ενυδρείο-marina-premium-63lt.html

http://www.petsupermarket.gr/4003/προϊόντα/water-home-60x30x35cm-63lt.html

http://www.petsupermarket.gr/6905/προϊόντα/sunsun-hr-600b-ενυδρείο-90l.html

http://www.petsupermarket.gr/6906/προϊόντα/sunsun-hr-800b-ενυδρείο-128l.html

 

κλπ κλπ

Εννοείται πως τα παραπάνω ειναι ενδεικτικές προτάσεις και πως μπορείς να βρεις εξίσου καλές περιπτωσεις και σε αλλα καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κοιτα τι γινεται λογο οτι ειμαι απο επαρχια με τις αγγελιες δεν ειναι ευκολο γιατι δεν ξερω τ θα μου στειλουν και επισης ειμαι και ασχετος οποτε παλι δεν ξερω αμα θα αγορασω κατι καλο

Link to comment
Share on other sites

Με τα προηγούμενα λινκ προσπάθησα να σου εξηγήσω πως μια μέση τιμή για 60λιτρο είναι περίπου τα 80 ευρώ

 

Για να αγοράσεις κάτι καλό, πρέπει να ξέρεις τι θέλεις να αγοράσεις

1. Πόσα λίτρα το θες?

2. Διαστάσεις (προτιμάς κύβο ή στενόμακρο)?

3. Το θέλεις με όλα τα παρελκόμενα ή σκέτη γυάλα?

Σημείωση 1 : Τα ενυδρεία "φουλ εξτρα", έχουν συνήθως μικρές λάμπες και τα φίλτρα επειδή ειναι εσωτερικά, κάποια στιγμή θα βαρεθείς να τα πλένεις!

Σημείωση 2 : Στις σκέτες γυάλες, πρέπει να αγοράσεις εσύ φίλτρο, φωτισμό, θερμαντήρα κλπ. Θα σου βγει πιο ακριβά, αλλά θα έχεις διαλέξει αυτά που θέλεις

4. Το θέλεις με έπιπλο ή χωρίς?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις επιπλο απο αυτα που μου εδειξες αυτο ειναι ποιο βολικο για μενα Marina Premium 63lt λοηο διαστασεων και το σχημα μου αρεσει τωρα εγω σε φυτεμενο θελω οχι πολλα πραγματα 2-3 ανουμπιες οι λαμπες κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Για πολύ εύκολα φυτά, μια χαρά είναι

Το ιδανικό ειναι να δεις ή να μάθεις αν έχει χώρο στο καπάκι για 2η λάμπα, γιατί μελλοντικά ίσως αλλάξεις γνώμη

 

Γενικά η δική μου εμπειρία λέει πως όταν μπει το μικρόβιο του χόμπι, τότε συνεχώς θα θέλεις να εξελίσεσαι

Οπότε μην κοιτάς τι θέλεις τώρα, αλλά σκέψου και λιγο το μέλλον

πχ το 60λιτρο ίσως μελλοντικά σου φανεί μικρό (για οτιδήποτε!!)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ποιο μετα σκεφτομαι για ενα μεγαλυτερο οντος αλλα θελω να ξεκινησω με κατι μικρο να δω πως θα παει και να μαθω γιατι οτι και να διαβασω αμα δεν τα δω δεν θα αποκτησω εμπειρια.απλα εγω θελω να αρχισω κατι ευκολο ειπα για ανουμπιες και καποια ψαρια που να μην θελουν επεξεργασια νερου εκτος απο αντιχλωριο φυσικα μου προτειναν ζωοτοκα αλλα αμα μπορεις να με βοηθησεις και εσυ με καποια προταση θα σου ημουν υποχρεως σε ευχαριστω παντος για τη βοηθεια σου μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με 90-120 λίτρα

Θα σου φανεί πιο εύκολο ως ξεκίνημα. Η εμπειρία αποκτιέται είτε έχεις 20λιτρο είτε 500λιτρο και προϋποθέτει διάβασμα, ερωτήσεις και ενασχόληση με το χόμπι

 

Επιλογές στα λίτρα αυτά κι εφόσον πας σε νερό βρύσης, θα σου πρότεινα εκτός από ζωοτόκα να κοιτάξεις τα παρακάτω (δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορείς να τα βρεις)

 

Cherry Barb

Cloud Minnows

Galaxy Rasbora

Scarlet Badis

Dwarf Puffer

Pseudomugil gertrudae

kuhli loach (σε συνδιασμό με κάποια από τα παραπάνω)

Multi

Gourami

Μονομάχους

 

κλπ κλπ....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ απλα τωρα ειμαι ζορισμενος απο αποψη χωρου για αυτο παω στα 60 το επιπλο που εχω εχει διαστασεις 64χ35χ40 αμα ειχα χωρο (και χρημα φυσικα)θα εκανα λιμνη στο σαλονι παντος την συμβουλη σου την κραταω γιατι βλεπω μια οτι εχεις μεγαλη εμπειρια στο θεμα μια τελευταια ερωτηση λογικα θα παω σε αυτο που μου ειπες το 63λιτρο για υλικα φιλτρου τ θα μου προτεινες και σε ποια ποσοτητα και τι αλλο θα χρειαστω για να αρχισω γιατι θα ηθελα να τα κανω μια παραγγελια ολα μαζι τεστ εχω μου τα κανανε δωρο απο κει και περα τι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχάριος είμαι κι εγώ, όπως πολλοί άλλοι

Απλά μ αρέσει το χόμπι και προσπαθώ να μαθαίνω

 

Στα ερωτήματα σου τώρα

Το φιλτράκι δεν το ξέρω

Πάρε ένα τηλέφωνο στο μαγαζί να ρωτησεις αν έχει μέσα υλικά και τι υλικά είναι αυτα

Αν έχει μονο σφουγγάρι, τότε ένα μέρος του πρέπει να βγει και να συμπληρώσεις με βιολογικό υλικό - Λόγω χώρου, προτίμησε mini siporax

Ο θερμαντήρας ειναι οκ

Για τις λάμπες τα είπαμε πιο πάνω

 

Θα χρειαστείς αντιχλώριο - Προτίμησε prime

Αφού καταλήξεις στα ψάρια που θες, μετά αποφασίζεις για βυθό και για διακόσμηση (ξύλα - πέτρες)
Η επιλογή των ψαριών, επηρεάζει και την επιλογή σε τροφές. Μην πάρεις πολλές. Προτίμησε μικρά κουτάκια - 2/3 επιλογές ειναι οκ, έτσι ωστε να υπάρχει ποικιλία και οι τροφές να καταναλώνονται σε μερικούς μήνες

Ένα μικρό θερμόμετρο και μια απόχη, πάντα χρειάζεται

 

Για τις αλλαγές του νερου θα χρειαστείς ένα βαρέλι τροφίμων (στο 1/3 των λίτρων του ενυδρείου, το λιγότερο) πχ 20λιτρο

Κι έναν μικρό θερμαντήρα για να φτάνεις το νερό στο βαρέλι στη θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου

 

Ανάλογα με τα ψάρια που θα διαλέξεις, αποφασίζεις για το ποια φυτά θα επιλέξεις

Λόγω φωτισμού θα πρέπει να πας σε ευκολα φυτά. Μέσω αγγελιών μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες. Στα πετ σοπ, τα φυτά ειναι πανάκριβα!

 

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, γιατί σε ένα ενυδρείο τον βασικό ρόλο παίζουν τα ψάρια, οπότε πρέπει να αποφασίσεις σε ποιο/α είδος/η θα πας

 

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω καταληξει στα ψαρια μπορω να σε ενοχλησω με καποιο μηνυμα για πληροφοριες?

 

Συνέχισε κανονικά τις ερωτήσεις εδώ, για ότι θες να μάθεις

Δεν είμαι αλάθητος και είναι καλό να ακούς διάφορες γνώμες για κάθε θέμα, από περισσότερους από έναν!!!!

 

Άσε που μπορεί να μου ξεφύγει κατι..

 

Και δεν ενοχλείς. Απαντάω όταν μπορώ κι εφόσον ξέρω

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω καταληξει στα ψαρια μπορω να σε ενοχλησω με καποιο μηνυμα για πληροφοριες?

 

Καλο ειναι να γραφεις εδω στο θεμα και οχι με πμ,οχι μονο στο συγκεκριμενο μελος αλλα σε κανεναν.

Γραφοντας εδω,παιρνεις περισσοτερες πληροφοριες και ακους και διαφορετικες γνωμες οι οποιες φιλτραρονται,πραγμα που στο πμ δεν συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο οτι καταλαβατε θα σας πριξω μεχρι να το στησω το ενυδρειο πηρα τελικα το marina premium 63l και τωρα αρχιζουν οι ερωτησεις τελικα θα παρω γκαπυ και θελω να μαθω 1)ποσο υποστρωμα να παρω 2)ποσο χαλικι 3) καπου διαβασα οτι τα γκαπυ θελουν και αλατι στο νερο που μπορω να το βρω εαν χρειαζεται 4)πηρα αποχη θερμομετρο ενα βαρελι 20 λιτρα για αλαγες τι αλλο θα χρειαστω απο κει και περα 5)εκτος απο αντιχλωριο και τεστ τι αλλο θα χρειαστω για την αρχη και 6)αμα παρω ξυλα φυσικα απο μονος μου και ριζες μπορω να κανω καποια διεργασια για να τα βαλω στο ενυδρειο μπορω να βρω ελια πορτοκαλια πλατανο και και λεμονια και ριζες και κορμο τη θα ηγαν προτιμοτετο?

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα μην παρεις δεν σου χρειάζεται.Υπολόγισε οτι θέλεις περίπου 10κιλά λεπτόκοκκο χαλίκι 1-2mm πάχος για να φτιάξεις βυθό 5-6cm ύψος και να μπορείς

να φυτέψεις άνετα.

Αλάτι στο νερό δεν υπάρχει λόγος να βάλεις .

Ρίξε μια ματιά για τα γκαπυς εδώ

Για αρχή αν δεν έχεις μπόλι να βάλεις στο ενυδρείο σου χρειάζεσαι και ένα μπουκαλάκι βακτήρια.

Για τα ξύλα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στο ενυδρείο ρίξε μια ματιά εδώ

Επίσης με μια αναζήτηση στο forum θα βρεις αρκετά ακόμη θεματάκια .

 

Καλή αρχή λοιπόν και οτι χρειαστείς εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...