Jump to content

Απορία


Recommended Posts

καλησπερα, σημερα παρατήρησα στην επιφάνεια του ενυδρειου μου αλλα δεν ξερω γιατι αλλα για πρωτη φορα τελως παντων οτι η επιφάνεια του νερου ειναι σαν να ριχνεισ ενα πραμα λαδι στο νερο και παιρνει κατι σχηματα επανω, καπως ετσι. μηπως ξερει κανεις τι πραμα ειναι αυτο ? μηπως ειναι Co2 που φευγει στην επιφάνεια ?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε καλησπερα αυτο ειναι βιοφιλμ. Αν δεν κανω λαθος υπαρχει αναλυση και αντιμετωπιση του στο φορουμ. Ψαξε στα θεματα με τις αλγες.

ΥΓ δεν μπορω να βαλω λινκ ειμαι απο κιν.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παλικαρια εριξα μια ματια αλλα δεν πολυ καταλαβα , δλδ αυτο ειναι κατι που πρεπει να προσεξω? δλδ sos που λεμε , βασικα εχω να καθαρισω πολυ καιρο τα προφιλτρα, παιζει να οφιλεται σε κατι τετιο ?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή βάλε την έξοδο του φίλτρου σου να κτυπάει προς την επιφάνεια και να δημιουργεί ανατάραξη. Τις περισσότερες φορές αυτό αρκεί.

Ο καθαρισμός των προφίλτρων βέβαια δεν βλάπτει. :D

Link to comment
Share on other sites

hahahaha ναι συνηθως δεν τα καθαριζα συχνα αλλα και πολυ να τα αφησω, κανα μηνα το πολυ, και δεν ειχα θεμα ποτε, τωρα πρωτη φορα το συνανταω αυτο στον 1.5 χρονο, τι μπορει να φταιει ? ξερουμε ακριβως ?

Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιγράφει το άρθρο που σου έδωσα παραπάνω. :)

 

Στην επιφάνεια του νερού μπορούμε να έχουμε την συσσώρευση επιπλέων θρεπτικών όπου αποτελούν το ιδανικό περιβάλλον για να φιλοξενήσει διάφορους μικροοργανισμούς, όπως βακτήρια και πρωτόζωα τα οποία με τις εκκρίσεις τους δημιουργούν βιομεμβράνες όπου σταδιακά ενσωματώνονται κάθε λογής πληθυσμών μικροοργανισμών ακόμα και άλγεων και μυκήτων, φτάνοντας να δημιουργήσουν πολύπλοκες δομές μεμβράνης από την στιγμή που υπάρχει διαθέσιμη τροφή, που τους βοηθά να οργανωθούν, να επιβιώσουν και να εξαπλωθούν ωσότου θα υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Με καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου δεν θα δημιουργειται αυτη η λαδιλα.

Μαζεψε το με χαρτι κουζινας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ειχες παλια και ηρθε τωρα χωρις να αλλαξει κατι στην ρουτινα σου (καθαρισμνο φιλτρων,σκουπα βυθου κτλ) προσεξε ισως καποια τροφη.Εχω παρατηρησει οτι μερικες τροφες το προκαλουν περισσοτερο.Με καθαρισμο φιλτρων και αναταραξη στην επιφανεια θα φυγει.Αν εχεις παρα πολυ κανε και μια αλλαγη νερου και μαζεψε με ενα χαρτι κουζινας τα πολλα απο την επιφανεια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ειχες παλια και ηρθε τωρα χωρις να αλλαξει κατι στην ρουτινα σου (καθαρισμνο φιλτρων,σκουπα βυθου κτλ) προσεξε ισως καποια τροφη.Εχω παρατηρησει οτι μερικες τροφες το προκαλουν περισσοτερο.Με καθαρισμο φιλτρων και αναταραξη στην επιφανεια θα φυγει.Αν εχεις παρα πολυ κανε και μια αλλαγη νερου και μαζεψε με ενα χαρτι κουζινας τα πολλα απο την επιφανεια.

Συνηθως φλακες το δημιουργουν...η αεραντλια θα το διαλυσει για λιγο δεν θα το εξαφανισει τελειως αν δεν σταματησεις το ταισμα με την τροφη που το δημιουργει...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τισ τροφες που ταιζω τις ριχνω εδω και ποσο καιρο και δεν ειχα ποτε θεμα, πρωτη φορα μου εμφανιζεται κατι τετοιο,λογικα πρεπει να ειναι αυτο που λεει ο argy1 ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι και το λιπασμα?

Εμενα μου εβγαλε με το που εριξα το υγρο λιπασμα αλλα με την αναταραξη διαλυθηκε. Βεβαια αν βαλω το χερι μεσα και ακουμπισω καπου στεγνα βλεπεις οτι αφηνει κατι σαν λαδιλα αλλα στο νερο δεν φαινετε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα, τρέχει το ενυδρείο 5 μέρες και έχει εμφανιστεί αυτή η λαδίλα στην επιφάνεια.κι λίγο χνούδι στη moss και στο ξύλο!
Δε ξέρω πως δημιουργήθηκε.. αλλά θα κάνω αυτό που λέει το άρθρο μπας και γίνει δουλειά!

P.S ταίζω εδώ και 3 μέρες με tropical flakes της new era,

Τι επιπτώσεις έχει στο ενυδρείο αυτό;; λείπω πολλές ώρες απο το σπίτι για να προλαβαίνω να το κάνω τακτικά!

 

Έγινε επεξεργασία - zer10
Link to comment
Share on other sites

Το χνουδι στη μος για βαλτο φωτο. Το χνουδι στο ξυλο θα φυγει. Η λαδιλα ειναι βιοφιλμ. Ριχτε βρε σεις μια ματια στο αρθρο με τις αλγες.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την λαδιλα θα συμφωνησω και γω για τις τροφες...

SiReX μηπως αλλαξες καποια τροφη ή ακομα και την ποσοτητα ή την συχνοτητα καποιας που ριχνεις.

Συνηθως αυτες που κανουν την ζημια φαινονται καθως βυθιζονται...

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια αφηστε το βρηκα τι εφτεγε ευτυχως, ειχα παρει κατι ταμπλετες της sera για γατοψαρα πριν πολυ καιρο και δεν την ειχα χρησιμοποιησει εδω και κανα μηνα περιπου και μετα την θυμηθηκα και λεω ασ ριξω, ερηξα λοιπον 2 ταμπλετες κατω και ενα μικρο κομματι εμεινε επανω στο θερμοστατη...αυτο λογικα δεν το φαγαν γιατι δεν το ειδαν, αυτο το εριξα το απογευμα κατα τις 18:15 και με το που γυρισα απο τη δουλεια το βραδακι κατα τισ 00:00 ειδα τη λαδιλα, οποτε αυτο εφταιγε γιατι εδω και 8 μηνες χρησιμοποιω τις ιδιεσ τροφεσ ακριβως και θεμα δεν ειχα,,,σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας 

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια αφηστε το βρηκα τι εφτεγε ευτυχως, ειχα παρει κατι ταμπλετες της sera για γατοψαρα πριν πολυ καιρο και δεν την ειχα χρησιμοποιησει εδω και κανα μηνα περιπου και μετα την θυμηθηκα και λεω ασ ριξω, ερηξα λοιπον 2 ταμπλετες κατω και ενα μικρο κομματι εμεινε επανω στο θερμοστατη...αυτο λογικα δεν το φαγαν γιατι δεν το ειδαν, αυτο το εριξα το απογευμα κατα τις 18:15 και με το που γυρισα απο τη δουλεια το βραδακι κατα τισ 00:00 ειδα τη λαδιλα, οποτε αυτο εφταιγε γιατι εδω και 8 μηνες χρησιμοποιω τις ιδιεσ τροφεσ ακριβως και θεμα δεν ειχα,,,σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας

Αρα οντως φταιγαν οι τροφες....
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλαρακο, αλλα οχι φλακε γιατι τα φλακε ειναι μικρα και ριχνο σιγεκριμενι ποσοτητα παντα και την αυξανω αναλογως την κατασταση, γιαυτο φιλε μοιυ με εκανε εντυπωση...λεω ξαφνικα τι εγινε ? δεν το συναντησα ποτε αυτο το πραμα ξανα και μετα εκατσα και σκεφτηκα τι διαφορετικο εκανα απο την ρουτινα μου και ετσι αποφασισα οτι ειναι αυτο, και μια και μια μπηκαι στο κοπο αν και ηταν κλαθαρα τελικα και καθαρισα προφιλτρα και φιλτρα :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι και για την δικια μου ιστορια εμενα μου κανουν τρομερη ζημια τα pellets της new era. Τα ψαρια μου ομως την καταβροχθιζουν σαν τρελα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και για την δικια μου ιστορια εμενα μου κανουν τρομερη ζημια τα pellets της new era. Τα ψαρια μου ομως την καταβροχθιζουν σαν τρελα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συνηθως οι λιπαρες καλές τροφες το κανουν αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου πιασαμε την ιστορια :P

Ocean nutrision community pellets,tetra rubin color flakes,κατεψυγμενες οσες εχω δοκιμασει.

 

Νομιζω ομως οτι γενικα τα πελετ επειδη ειναι πιο δυσκολο να "δεσουν" για το σχηματισμο χρησιμοποιουν παραπανω ash και τεφρα οποτε ειναι πιο πιθανο να το εμφανισουν απ'οτι τα flakes..

Link to comment
Share on other sites

Ιστορίας συνέχεια. Εχει εμφανιστεί το φαινόμενο με ότι τροφή tropical και αν δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...