Jump to content

Βοήθεια με τα χρυσοψαρά μου !!


Recommended Posts

Βοήθεια δεν ξερω τι έπαθε αλλα σημερα ειναι όλη την ωρα στο πλάι χθες τάισα δυο παραπανω κρόκους ομως όλοι τους φαγώθηκαν μέσα σε δυο λεπτά ! Να το βάλω σε καραντίνα ? η τελευταία αλλαγή νερού εγινε την Πέμπτη βγάζοντας 4 λίτρα !

Σας παρακαλώ απαντήστε μου γρήγορα !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το νεο ψαρι μπηκε και ειναι ενα κομον το θεμα ειναι πωσ το μεγαλο ψαρι επαθε φιν ροτ και το μικρο καθετε πολυ ωρα στον πατο και σπανιεσ φορεσ ειναι λιγο πλαγιαστο ! γιατο μεγαλο εβαλα μιξαζιν που ειναι ειδηκο για φιν ροτ ομωσ με το μικρο τι κανω ? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι ειναι πλέον νεκρό ! Ειναι το τρίτο ψάρι που πεθαίνει αυτο το τρίμηνο !

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το χασα λιγο το θεμα σου, θυμισε μου. Τι λιτρα και τι φιλτρο εχεις; προφανως και κατι κανεις λαθος.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 90 λίτρα αλλα τα 86 έχω γεμίσει το φίλτρο δεν ξερω τη μάρκα ειναι αλλα ειναι έως 100 λίτρα αν θυμάμαι καλά !

Θα τα πω απο την αρχή για να καταλάβετε αρχικά ειχα δυο ψάρια για έξι χρονια σε ενα 15 λίτρο μετα μπήκαν σε αυτο που ειναι τωρα ομως το ενα απο τα δυο χρυσόψαρα παγιδεύτηκε μέσα σε ενα διακοσμητικό και μετα πέθανε ! Μετα έβαλα ενα άλλο ψαράκι φανσι που πέθανε απο νικτικη κύστη ! Αργότερα επειδή δεν μου άρεσε να το βλέπω έτσι μόνο του του πήρα ενα άλλο κόμετ αυτο ομως ηταν είδη άρρωστο και ξεκίνησε να κάθετε στον πάτο οσπου πέθανε να ενα ψάρι που δεν έφταιγα εγω ! Τωρα ομως το παλιό χρυσόψαρο ειναι στον πάτο και ανυσηχώ

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Ξεκινα να διαβαζεις εδω κι εδω κι εδω κι εδω! Πιστευω σε αυτα τα αρθρα θα βρεις ολες τι λυσεις στα προβληματα σου! Απο κει και περα εγω εχω να σου πω, αλλαγες νερου καθε εβδομαδα, ποικιλια τροφων, βιταμινες που και που και καλη φιλτρανση!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι η αστρωτο η ακαταλληλο.

Βαλε μερικες φωτο και δωσε πληροφοριες.

Μετρησεις,τι φιλτρο ακριβως εχεις κλπ.

Μην βαλεις αλλα ψαρια μεχρι να βρεις τι φταιει ,κριμα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μια χαρά είναι το πρόβλημα βρέθηκε είχα κρατήσει ένα πλαστικό φυτό επειδή τα αληθινά τα τρωγανε

Εκείνο το φυτό αρχικά ήταν στον Μπατοονομάχο όσο καιρό ήταν εκεί ο μονομαχοσ καθοταν στον πάτο . Όταν πήγε στα χρυσόψαρα τα χρυσόψαρα που πέθαναν είχαν τα ειδικά συμπτώματα όλα την ημέρα πριν πεθανουν καθόντουσαν στον πατο πλαγιασμενα !

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μια χαρά είναι το πρόβλημα βρέθηκε είχα κρατήσει ένα πλαστικό φυτό επειδή τα αληθινά τα τρωγανε

Εκείνο το φυτό αρχικά ήταν στον Μπατοονομάχο όσο καιρό ήταν εκεί ο μονομαχοσ καθοταν στον πάτο . Όταν πήγε στα χρυσόψαρα τα χρυσόψαρα που πέθαναν είχαν τα ειδικά συμπτώματα όλα την ημέρα πριν πεθανουν καθόντουσαν στον πατο πλαγιασμενα !

Να κοιτάξεις και το φίλτρο σου, πόσα λίτρα την ωρα γράφει?
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω..

Εγω βλεπω μαυρο στιγμα στο ψαρι..που ισως να ειναι και καψιμο απο αμμωνια.

Εχεις κανει τεστ ποτε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πετάξει το κουτί αλλα απο τι θυμάμαι ηταν μέχρι 100 λίτρα ! Απο τεστ έχω μόνο αμμωνίας και έκανα μια φορά την εβδομάδα ομως τωρα όπου να ναι θα πάρω και τα υπόλοιπα ! Η αμωνία ηταν παντα 0 !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού απολύμανα το ενυδρει , το φίλτρο το γέμισα μέχρι ενα σημείο με καθαρό νερο και το άλλο με βρώμικος νερο απο τον μονομαχο τελος πάντων μετα του έβαλα και μπόλι λειτούργησε δυο ωρες περιπου έκανα μετρήσεις αμμωνίας ολα καλά ! Μετα ήρθε ο μπαμπας μου φέρνοντας μου δυο αλλα χρυσόψαρα επειδή ειχα στεναχωρηθεί πολυ τον χαμό του προηγούμενου τους έκανα προσαρμογή δυο ωρες ! Τα ψάρια ειναι ενα μπλακ Μουρ και ενα οραντα !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού απολύμανα το ενυδρει , το φίλτρο το γέμισα μέχρι ενα σημείο με καθαρό νερο και το άλλο με βρώμικος νερο απο τον μονομαχο τελος πάντων μετα του έβαλα και μπόλι λειτούργησε δυο ωρες περιπου έκανα μετρήσεις αμμωνίας ολα καλά ! Μετα ήρθε ο μπαμπας μου φέρνοντας μου δυο αλλα χρυσόψαρα επειδή ειχα στεναχωρηθεί πολυ τον χαμό του προηγούμενου τους έκανα προσαρμογή δυο ωρες ! Τα ψάρια ειναι ενα μπλακ Μουρ και ενα οραντα !

Για δυο τρεις μέρες καλό είναι να μην ταίσεις τα ψάρια, και να κάνεις καθημερινές μετρήσεις αμμωνίας, έτσι ώστε αν δεις  ανεβασμένες τιμές να επέμβεις. Θέλει προσοχή τώρα στην αρχή. Επίσης αν υπάρχουν βακτήρια καλό είναι να ρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι στρωμενο , δεν χρειαζεται να ριξεις τιποτα..τα λεφτα για τα βακτηρια ,δωστα για να παρεις τεστ no2.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειναι φυσιολογικό το οραντα να κυνηγάει το Μουρ και να βάζει τη μούρη του στο άνοιγμα της ουράς του ?

Link to comment
Share on other sites

Τι ηλικια εχουν τα ψαρια ;

Βαλε μια φωτο καθαρη απο το καθενα.

Link to comment
Share on other sites

5 η 7 μηνών και τωρα έρχεται και η φωτο

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καθαρές δεν μπορω θα προσπαθήσω και με αλλη συσκευή

post-61356-0-00290000-1463489856_thumb.jpeg

post-61356-0-84434900-1463489875_thumb.jpeg

post-61356-0-56777200-1463489890_thumb.jpeg

post-61356-0-57456200-1463489905_thumb.jpeg

post-61356-0-10687800-1463489921_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τοσο , δεν ειναι απο αναπαραγωγη..

Κοιταξε αν εχει καποιο απο τα δυο στιγματα στα βραγχια..

Σαν κι αυτα.http://2.bp.blogspot.com/-pnl-nGis__4/UQ1Q2FT4Y2I/AAAAAAAAAys/CuVP6zWgdP4/s640/male+closeup+-+goldie+fk+flicker.jpg

Παντως το ενυδρειο σου θελει διορθωσεις..

Κοκκινη αμμος ειναι αυτη;

Θα πρεπει να αλλαξεις τον βυθο σου με κατι φυσικο.

Χαλαζικη αμμος πχ...

Το χρωμα μπορει να βγαινει στο νερο ,αλλα και να στρεσσαρει τα ψαρια..

Οπως επισης ,το ιδιο ισχυει και για τα ψευτικα διακοσμητικα

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...