Jump to content

Μηπως μπορειτε να μου πειτε αν ξερετε??


johnjohn2003

Recommended Posts

Λοιπον καταρχην καλησπερα εχω ενα σουμπουκιν λοιπον αυτο το σουμπουκιν το ειχα παλια για εναν χρονο σε ενα 54αλιτρο με ακομη 10 χρυσοψαρα γιατι δεν ηξερα τοτε ποσα λτ θελει το καθενα και ο πατσοπας μου ειχε πει 3λτ το χρυσοψαρο...τελος παντων για να μην τα πολυλογω ειχε γινει κοντα στα 20εκ και μεχρι σημερα εχει μεγαλωσει ελαχιστα...κανα δυο εκ δηλαδη...μηπως μπορειτε να μου πειτε αν εχει παθει νανισμο??

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ο πετσοπας σε συμβουλεψε εντελως λαθος αφου το καθε χρυσοψαρο θελει γυρω στα 80-100 λιτρα το καθενα για να αναπτυχθει σωστα(απο οσο ξερω)....δεν γνωριζω αν εχει παθει νανισμο αλλα μπορεις να ρωτησεις τους πιο ειδικους :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - oscar123
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω , τώρα πόσα χρυσόψαρα έχεις μέσα στο ενυδρειο 11???

Το πιο σωστό είναι να τα χαρήσεις και να πάρεις ένα 200 λιτρα ενυδρείο να κρατήσεις 3 .

Μπορεί να ψαράκια να αναπτυχθούν αν τους δώσεις χώρο έστω και μετά απο χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι και 3 λίτρα το κάθε ψάρι, ουτε για γαρίδα δε φτάνουν τα 3 λίτρα. Βλακείες σου είπε ο πετοσοπας.

Πόσα ψάρια έχεις φίλες μου και σε τι διαστάσεις ενυδρείου ;

Ο νανισμός μπορεί να είναι μη αναστρέψιμος , μπορεί και όχι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι καθε χρυσοψαρο ηθελε 40-50 λτ και επειδη το ενα ειναι κοι σκεφτομαι να το δωσω...ο πετσοπας τα κοι τα εχει δυο δυο και τρια τρια...καμια φορα και παραπανω σε ενα ενυδρειο ετσι οπως το κοβω ηταν 30-40λτ

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι καθε χρυσοψαρο ηθελε 40-50 λτ και επειδη το ενα ειναι κοι σκεφτομαι να το δωσω...ο πετσοπας τα κοι τα εχει δυο δυο και τρια τρια...καμια φορα και παραπανω σε ενα ενυδρειο ετσι οπως το κοβω ηταν 30-40λτ

 

Καλημέρα ,

Θα σε συμβούλευα το Κοι να το δώσεις σε κάποιον που έχει λίμνη , τα Κοι δεν κάνουν για ενυδρεία . Το γεγονός οτι τα κρατάνε σε ενυδρεία στα πετ δεν σημαίνει ότι μπορούν να ζήσουν εκει . Απλά τα έχουν για να τα πουλήσουν . Για 3 χρυσόψαρα μια χαρά ειναι τα 200 λίτρα . Να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου :) Βάλε καμια φωτό να τα δούμε .

Έγινε επεξεργασία - Artemisia Kou
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι καθε χρυσοψαρο ηθελε 40-50 λτ και επειδη το ενα ειναι κοι σκεφτομαι να το δωσω...ο πετσοπας τα κοι τα εχει δυο δυο και τρια τρια...καμια φορα και παραπανω σε ενα ενυδρειο ετσι οπως το κοβω ηταν 30-40λτ

Ο πετσοπας εκτος οτι δεν μπορει να προσφερει στα ψαρια τις συνθηκες που θα επρεπε να εχουν γιατι θα χρειαζοταν το τετραπλασιο μαγαζι με τα αναλογα εξοδα συντηρησης..εχει τα ψαρια ετσι γιατι προκειτε για μια προσωρινη κατασταση(αν και υπαρχουν ψαρια που μενουν μηνες σε λιτρα δυσαναλογα με το ειδος τους με αποτελεσμα να εχουν θεματα αναπτυξης)...καλα το σκεφτεσαι δωστο το ψαρακι..
Link to comment
Share on other sites

νανισμος σε 20cm ψαρι δεν ειναι.. εκτος αν μιλαμε για κοι... αλλο κοι ,αλλο χρυσοψαρο, μην τα μπερδευουμε.

το οτι μπορει να μην μεγαλωσε/ει οσο πρεπει ειναι το πιο πιθανο..

τα 200 λιτρα ειναι καλα, ωστε να μπορεσει να ζησει αξιοπρεπως.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και ηταν βοηθεια για μενα αυτα που μου ειπατε...οταν το αλλαξω θα σας στειλω μια φωτογραφια για να καθαρισω και την αλγη που ειναι σε ενα σημειο μονο επςιδη εκεινο το σημειο δυστηχως ειναι στον ηλιο αλλα ειναι μικρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...