Jump to content

Σχέδια για reef - πρώτη προσπάθεια


thab

Recommended Posts

Χαιρετώ τους φίλους θαλασσινούς!

Τις 2 τελευταίες εβδομάδες μου έχει μπει για τα καλά η ιδέα για ένα reef, οπότε έχω ξεκινήσει το διάβασμα και κάνω σιγά σιγά έναν αρχικό σχεδιασμό!

Ξεκίνησα με σκέψεις για nano reef 60L, καθημερινά αύξανα τις διαστάσεις και πλέον καταλήγω στα 200L  :shifty:

Σκοπός του συγκεκριμένου ποστ είναι να συζητάμε το κάθε βήμα, ώστε να αποφευχθούν τα χοντρά λάθη.

Το πλάνο θα πάει με αργά βήματα και σταθερά. Οπότε ξεκινάω με μια ανάλυση του εξοπλισμού, ώστε σιγά σιγά να μαζεύω κομμάτια (ελπίζω να βρω καλές ευκαιρίες και στις αγγελίες), όσο θα συνεχίζω το διάβασμα και θα πειραματίζομαι με DIY (θα υπάρξει αρκετό από αυτό!)

Αν και είναι νωρίς ακόμα να μιλήσω για οργανισμούς, σκέφτομαι να ξεκινήσω από τα εύκολα και στην πορεία βλέπουμε,

 

Εξοπλισμός που υπάρχει:

-Α/Ο 3 σταδίων

-Ενυδρείο 60x30x40, που προορίζεται για sump

-Θερμαντήρες jager 1x75w και 1x100w (θα χρειαστώ άλλον ένα, οπότε ο 75 θα πάει λογικά για το βαρέλι)

-wavemaker fluval cp1 (1000 L/h)

-εξ. φίλτρο eheim ecco pro130 (υπό προϋποθέσεις για χημική φίλτρανση)

 

Και πάμε στο βασικό εξοπλισμό που θα χρειαστεί..

Κυρίως ενυδρείο

Σκέφτομαι για diy 90x50x50 με υπερχείλιση bean animal..περισσότερα γι αυτό στο μέλλον... B)  

 

skimmer

Εδώ, από ό,τι έχω καταλάβει, πρέπει να πάω επενδύσω σε κάτι καλό κι ας πάει ο προγραμματισμός λίγο πίσω..θα προτιμούσα κάποιο εξωτερικό, ώστε να κερδίσω χώρο στο sump.

Έχω στο μυαλό μου τα εξής:

-Deltec mce600

-Aqua Medic tuboflotor blue 1000

Θα με βόλευε το πρώτο που έχει και χώρο για άνθρακα/αντιφώσφορο (ή μήπως κατάλαβα λάθος;)

Μήπως είναι μεγάλα για το μέγεθος του ενυδρείου;

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε (αυτού του βεληνεκούς);

 

Κυκλοφορία

Ξεκινάω με την αντλία επιστροφής..εδώ σκέφτομαι να πάω σε κάτι αξιόπιστο, οπότε eheim compact 3000.

 

Για κυκλοφορητές, αν πάω σε 2xjebao rw-4, τι λέτε;

Μπορώ και με έναν + τον fluval που ήδη έχω;

 

Φωτισμός

Αυτό το κομμάτι είναι το επόμενο στο οποίο θα πέσει διάβασμα..οπότε θα με απασχολήσει σε δεύτερη φάση..πάντως σκέφτομαι να πάω σε diy led..

 

Αυτόματη αναπλήρωση

Και για αυτό το κομμάτι σκέφτομαι για diy. 

 

Αυτά για αρχή!

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Θανο καλή αρχή στα αλάτια φίλε μου. Για μένα το deltec 300 είναι αρκετό αλλά αφού θα φτιάξεις σαμπ κοίτα και τα tunze 9004 η το μεγαλύτερο σαν σκιμερ εμένα στο 180λ μία χαρά δουλειά έκανε.καλή αρχή και πάλι και υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε μου!

Εισαι σε καλο δρομο, συνεχισε το διαβασμα και εφοσον πιανουν και τα χερια σου σε κατασκευες diy θα κανεις ωραια πραγματα.

 

Δεν μας ειπες διαστασεις ενυδρειου, εσυ θα το κολλησεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή!

 

Χαιρετώ τους φίλους θαλασσινούς!
Τις 2 τελευταίες εβδομάδες μου έχει μπει για τα καλά η ιδέα για ένα reef, οπότε έχω ξεκινήσει το διάβασμα και κάνω σιγά σιγά έναν αρχικό σχεδιασμό!
Ξεκίνησα με σκέψεις για nano reef 60L, καθημερινά αύξανα τις διαστάσεις και πλέον καταλήγω στα 200L  :shifty:
Σκοπός του συγκεκριμένου ποστ είναι να συζητάμε το κάθε βήμα, ώστε να αποφευχθούν τα χοντρά λάθη.
Το πλάνο θα πάει με αργά βήματα και σταθερά. Οπότε ξεκινάω με μια ανάλυση του εξοπλισμού, ώστε σιγά σιγά να μαζεύω κομμάτια (ελπίζω να βρω καλές ευκαιρίες και στις αγγελίες), όσο θα συνεχίζω το διάβασμα και θα πειραματίζομαι με DIY (θα υπάρξει αρκετό από αυτό!)
Αν και είναι νωρίς ακόμα να μιλήσω για οργανισμούς, σκέφτομαι να ξεκινήσω από τα εύκολα και στην πορεία βλέπουμε,
 
Εξοπλισμός που υπάρχει:
-Α/Ο 3 σταδίων  Θα έβαζα και ένα DI κάνει μεγάλη διαφορά​ ​
-Ενυδρείο 60x30x40, που προορίζεται για sump
-Θερμαντήρες jager 1x75w και 1x100w (θα χρειαστώ άλλον ένα, οπότε ο 75 θα πάει λογικά για το βαρέλι)
-wavemaker fluval cp1 (1000 L/h)
-εξ. φίλτρο eheim ecco pro130 (υπό προϋποθέσεις για χημική φίλτρανση)
 
Και πάμε στο βασικό εξοπλισμό που θα χρειαστεί..
Κυρίως ενυδρείο
Σκέφτομαι για diy 90x50x50 με υπερχείλιση bean animal..περισσότερα γι αυτό στο μέλλον... B)   Αν δεν υπάρχει ούτε το ενυδρείο ούτε η βάσει θα πήγαινα σε 100χ50χ55 (ύψος νερού 50) θα σου δώσει περισσότερες επιλογές σε ψάρια
 
skimmer
Εδώ, από ό,τι έχω καταλάβει, πρέπει να πάω επενδύσω σε κάτι καλό κι ας πάει ο προγραμματισμός λίγο πίσω..θα προτιμούσα κάποιο εξωτερικό, ώστε να κερδίσω χώρο στο sump.
Έχω στο μυαλό μου τα εξής:
-Deltec mce600 Εγώ είμαι υπέρ και κατά καιρούς το βρίσκεις στις αγγελίες σε πολύ καλή τιμή.
-Aqua Medic tuboflotor blue 1000
Θα με βόλευε το πρώτο που έχει και χώρο για άνθρακα/αντιφώσφορο (ή μήπως κατάλαβα λάθος ;)
Μήπως είναι μεγάλα για το μέγεθος του ενυδρείου;
Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε (αυτού του βεληνεκούς);
 
Κυκλοφορία
Ξεκινάω με την αντλία επιστροφής..εδώ σκέφτομαι να πάω σε κάτι αξιόπιστο, οπότε eheim compact 3000.Κοίτα και την jebao dc3000 εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχεις την ασφάλεια των 24V ηλεκτρονική ρύθμιση μικρότερη κατανάλωση ​και καλύτερη τιμή 
 
Για κυκλοφορητές, αν πάω σε 2xjebao rw-4, τι λέτε; Αν τουλάχιστον ο ένας είναι rw-8 (ή και οι δύο καλύτερα) πιστεύω θα σε καλύψουν πιο σωστά. 
Μπορώ και με έναν + τον fluval που ήδη έχω; Δεν νομίζω. Ο fluval είναι πολύ μικρός, για το μόνο που μπορεί να σου χρειαστεί είναι για να καλύψει κάποιο νεκρό σημείο.  
 
Φωτισμός
Αυτό το κομμάτι είναι το επόμενο στο οποίο θα πέσει διάβασμα..οπότε θα με απασχολήσει σε δεύτερη φάση..πάντως σκέφτομαι να πάω σε diy led.. Θέλει αρκετή μελέτη και δουλειά αλλά αν ασχοληθείς αρκετά μπορείς να πάρεις απίστευτο αποτέλεσμα.
 
Αυτόματη αναπλήρωση
Και για αυτό το κομμάτι σκέφτομαι για diy. Πολύ εύκολη κατασκευή θα βρεις και σχέδια στο φόρουμ.
 
Αυτά για αρχή!
Περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακυρη η ερωτηση παραπανω, τωρα που εγραψε ο petrossol ειδα τις διαστασεις........

Link to comment
Share on other sites

παντως σε φως με τ5 μπορεις να πας σε πολυ οικονομικη λυση.

σκιμερ θα εβαζα μονο deltec mce 600

και διαστασεις θα πηγαινα σε 100χ50χ50

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Ενυδρείο και βάση δεν υπάρχουν. Η βάση θα γίνει σίγουρα diy, μιας κι έχω θείο που κατέχει τις σιδηροκατασκευές!

Το ενυδρείο, λόγω έλλειψης εμπειρίας, δε θα ήθελα να το επιχειρήσω μόνος μου..είτε με κάποιον που ξέρει (για να μαθαίνω κιόλας!) είτε από επαγγελματία είτε από αγγελία..

Όσο για το μέγεθος, ίσως να πάω και σε 1 μέτρο (εφόσον όλα είναι ανοιχτά μέχρι στιγμής)...απλά είχα συμφωνήσει με τον εαυτό μου  ^_^ να μείνω ας πούμε στα 200λ και να μην πάω πχ στα 250, γιατί τα watt αυξάνονται απ' όλες τις πλευρές!

 

Tη jebao dc 3000 την έχω κατά νου..στα συν είναι η κατανάλωση και η τιμή, απλά δεν ήξερα τι γίνεται από θέμα αξιοπιστίας γι αυτό και eheim..αν είναι όπως τα λέει ο petrossol τη βάζω στο παιχνίδι!

Από θόρυβο πώς πάει;

 

Μιας και αναφέρθηκε και η tunze για skimmer, τι γνώμη έχετε πχ για το 9005; 

Link to comment
Share on other sites

Τη jebao εγώ την έχω περίπου 1 χρόνο και πάει πολύ καλά, από θόρυβο τίποτα.

Για τα λίτρα τα 200 με τα 250 έχουν πάρα πολύ μικρή διαφορά στις ανάγκες αλλά σου δίνουν πολλά συν στο τι μπορείς να βάλεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή !

Είσαι σε καλό δρόμο και διαβασμένος !

Θα τα λέμε στην πορεία !

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε....αν υπολογισα σωστα μικτα λιτρα θα εισαι στα 300λ....

πρωτεινω σκιμμερ NYOS QUANTUM 120..Eχω το μεγαλθτερο και ειναι φοβερο....ειχα το DELTEC MCE 600 πολυ καλο αλλα μιν μπλεκεις με κρεμαστο αφου θα εχεις ΣΑΜΠ...

Αντλια τωρα εγω δουλευω 6000 κ 4000 jebao dc και θεωρω πως κανουν καπιο θορυβο για τα δικα μου αυτια παντα και χωρις να εχω ακουσει αλλες αντλιες!!!

και δεν ξερω σιγουρα αμα αποδιδουν οσα λιτρα λενε και η καταναλωση κανα 3βατ πιο πανω.....

Φωτισμο,δεν ξερω για diy led..αλλα πιστευω θα αξιζουν....

Αναπληρωση βλεπεις πιο μετα....

 

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες κι απο μένα!

 

ωραίες σκέψεις κάνεις! :P

 

λοιπον, οι διαστάσεις είναι super.

 

για επιστροφή πολή καλή επιλογή η Eheim3000, κυκλοφορία καλά κανεις και σκέφταισε 2 rw4 αν και εγω θα σο έλεγα και για 3η.. το mce600 το έχω και κάνει τρελη δουλεια και όπως τα λές βολεύει και για υλικά ;)

 

στο φώς μου τα χαλάς! :P βάλε ενα 6αρι ατι τ5 πάνω και θα με θυμηθείς ;)

 

α! αν μπορείς τη όσμωση κάντη 4 σταδίων ;)

 

Link to comment
Share on other sites

@fishbone! Σ ευχαριστώ φίλε, η πορεία προβλέπεται μεγάλη!

 

@othon

το skimmer που προτείνεις το βάζω στα υπόψη!

για ποιο λόγο να μην πάω σε κρεμαστό; Αν και δεν αποκλείω το εσωτερικό, με ένα κρεμαστό σκίμερ θα κερδίσω χώρο στο sump..υπάρχει κάποια παράμετρος που δεν έχω σκεφτεί;

 

@panozzz

για τα φώτα, μέχρι στιγμής, είμαι σε μαύρο σκοτάδι  :D

προσπαθώ να βρω ένα μπούσουλα στον υπόλοιπο εξοπλισμό, για να αρχίζω να μαζεύω σιγά σιγά...στην πορεία θα ξεκινήσω το διάβασμα για το φωτισμό, για να αρχίσω να καταλήγω..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με βολευε και στο σαμπ που το κρεμασα.....και οταν θα ριξεις καπιο ζουμι και ξεχασεις να το κλισεις μπορει να αφριζει και να χυνεται απεξω....εμενα ο κονος με βολεψε πιο πολυ παντος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεσκονίζω και ανανεώνω το παλιό μου θέμα!

Λοιπόν, πριν μερικές μέρες είχα ανοίξει ένα θέμα για τη δημιουργία ενός nano 60L..δεν ήθελα και πολύ για να αυξήσω τα λίτρα (κάτι που το προόριζα για αργότερα, αλλά γιατί όχι από τώρα?), οπότε έχουμε νέα δεδομένα!

 

Πάμε για 300-400+ λίτρα..για διαστάσεις σκέφτομαι 100-120 x 60 x 60...το sump θα μελετηθεί αργότερα..

 

Από εξοπλισμό υπάρχουν:

- skimmer σε λίγες μέρες θα έχω το ati powercone 200i

- θερμαντήρες jager 1x75w και 1x100w...σε λίγες μέρες θα έχω και έναν schego τιτανίου 300w

- stc-1000

- ρεφρακτόμετρο

- tds meter

- Α/Ο 3 σταδίων

 

Οπότε έχουμε δρόμο ακόμα!

Δε βιάζομαι γενικά, θα προσπαθήσω να επιλέξω έναν αξιοπρεπή εξοπλισμό και όποτε τον μαζέψω ξεκινάω..

Αρχικά θα πάω για εύκολα κοράλλια, αλλά επειδή σίγουρα θα ξεφύγω (όπως όλοι), λέω να πάω σε επιλογή εξοπλισμού που θα με καλύπτει μελλοντικά..  

Αρχίζω λοιπόν την κουβέντα με κάποιες σκέψεις και τα υπόλοιπα θα προκύψουν στην πορεία..

 

1) Από κυκλοφορία σκεφτόμουν για jebao dct-6000 για επιστροφή.. για wavemakers, να πάω σε 2 jebao rw-8? μήπως rw-15 ή είναι υπερβολή?

 

2) Η Α/Ο θα αναβαθμιστεί (χρειάζεται έτσι κι αλλιώς αλλαγή η μεμβράνη)..να πάω και σε 4ο στάδιο? Θα έχει τόση διαφορά?

 

3) Θέλω να πάρω πλαστικό αισθητήρα για τον stc-1000...είναι κάποιος συγκεκριμένος τύπος? Σκεφτόμουν από ebay..μην παραγγείλω ό,τι να ναι..

 

4)Η συλλογή του εξοπλισμού θα πάρει κάποιους μήνες..σκεφτόμουν μήπως πάρω εντωμεταξύ νεκρό βράχο και αρχίσω να τον δουλεύω σε βαρέλι για να κερδίσω χρόνο...

Όσον αφορά το βράχο..επειδή στη Λάρισα δε θα βρω λογικά, θα ψάξω κυρίως από αγγελίες..τι πρέπει να προσέξω (αν μπορώ να προσέξω κάτι απο φωτογραφίες και περιγραφές)?

 

5) Για φωτισμό και για ψυξη (σκέφτομαι chiller) θέλω να διαβάσω κάποια πράγματα, οπότε θα αναφερθώ εν καιρώ

 

Αυτά για αρχή! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο πρόγραμμα το σαμπ .

 

Όλες πολύ καλές επιλογές. 

Οι κυκλοφοριτες αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθός ΠΆΡΕ τους 15αριδες. 

 

Η όσμωση είναι μια χαρά αν θες βάλε και την ριτηνη. 

Το chilled είναι η καλύτερη λύση σε πολλά λίτρα. 

 

Προχωρά και όλα θα βρεθούν!

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ ειναι στο προγραμμα!

Εξαλλου δεν υπαρχει ουτε το ενυδρειο!

Μαλλον δεν το εκανα κατανοητο..εννοουσα οτι θα ασχοληθω καποια στιγμη με το σχεδιασμο του και λογικα θα συζητησω εδω οποιες αποριες εχω..

Link to comment
Share on other sites

το 100-120χ 60 χ60 καλύτερα καντο 120χ60χ50-55

 

αφου θα πας σε αυτά τα λίτρα για κυκλοφορία  δες και τις maxpect gyre. Εχω την μικρή (xf130) εδώ και 2 μήνες περίπου και είναι πολύ ευχαριστημένος.

Το skimmer που πήρες πολύ καλή επιλογή. Τι αντλία φοράει αυτό ?

Οσο για τον βράχο, καλύτερα ζωντανός. Αυτά που θέλουμε να αποφύγουμε αγοράζοντας νεκρό, έρχονται με τόσους πολλούς τρόπους στα ενυδρεία μας που τελικα δεν αξίζει τον κόπο. Καλός ζωντανος βράχος είναι το Α-Ω ;)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

το 100-120χ 60 χ60 καλύτερα καντο 120χ60χ50-55 το μικρότερο ύψος έχει να κάνει με την ένταση του φωτισμού?

 

αφου θα πας σε αυτά τα λίτρα για κυκλοφορία  δες και τις maxpect gyre. Εχω την μικρή (xf130) εδώ και 2 μήνες περίπου και είναι πολύ ευχαριστημένος. ενδιαφέρουσα επιλογή! μου κέντρισε το ενδιαφέρον και θα την ψάξω λιγο..εσύ σε τι ενυδρείο την έχεις?

Το skimmer που πήρες πολύ καλή επιλογή. Τι αντλία φοράει αυτό ? jebao dct 4000

Οσο για τον βράχο, καλύτερα ζωντανός. Αυτά που θέλουμε να αποφύγουμε αγοράζοντας νεκρό, έρχονται με τόσους πολλούς τρόπους στα ενυδρεία μας που τελικα δεν αξίζει τον κόπο. Καλός ζωντανος βράχος είναι το Α-Ω ;) 

 

 

Να μπω λιγάκι και στο θέμα του φωτισμού?

Εδώ δεν έχω ιδέα τι παίζει..σκεφτομαι να πάω σε έτοιμο φωτιστικό λεντ...καμιά ιδέα για να αρχίσω να ψάχνομαι..; :helpsmilie:

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος thab έγραψε:

 

Να μπω λιγάκι και στο θέμα του φωτισμού?

Εδώ δεν έχω ιδέα τι παίζει..σκεφτομαι να πάω σε έτοιμο φωτιστικό λεντ...καμιά ιδέα για να αρχίσω να ψάχνομαι..; :helpsmilie:

 

Μεγάλο θέμα ο φωτισμός φίλε!

Δεν υπάρχει μια απάντηση. 

Βασικά πρέπει να ξέρεις πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις. 

Τα λεντ φωτιστικά Γενικά είναι ακριβά που έχουν σωστά και αποδεδειγμένα αποτελέσματα. 

Μετά πάς σε κλασική και σίγουρη λύση των Τ5. 

 

 

Υ.Γ. Ναι το ύψος είναι για τον φωτισμό!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κίνηση εξαιρετική επιλογή το σκιμερ.Τωρα στο 120 δύο rw15 και ας τις παίζεις στο ρελαντι Βράχος σαφώς και είμαι του ζωντανού κοίτα στα καταστήματα έχουν. Από φωτισμ ο η σε υβριδικό με Τ5 και λεντ οι Τ5 μόνο η Λεντ μόνο αλλά μετά από ψάξιμο και φυσικά σε υψηλή τιμή.Με το καλο.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος thab έγραψε:

 

Να μπω λιγάκι και στο θέμα του φωτισμού?

Εδώ δεν έχω ιδέα τι παίζει..σκεφτομαι να πάω σε έτοιμο φωτιστικό λεντ...καμιά ιδέα για να αρχίσω να ψάχνομαι..; :helpsmilie:

 

 

κατ αρχάς ναι, η πρόταση για το ύψος έχει να κάνει με την ένταση του φωτιστικού.

Την Gyre την έχω σε κύβο 60*60*55 και την δουλεύω στο 30% με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς νεκρά σημεία.

 

Για φωτιστικό όπως σου είπαν τα παιδια είναι μεγάλη κουβέντα.

Αν πας για ενυδρείο με SPS αστα τα ledακια, ειδικά αν δεν εχεις εμπειρία και πας με κλειστά μάτια για Τ5. Η καλύτερη επιλογή είναι φωτιστικά της ATI.

Αν πας για LPS ρικορντες, ζωανθακια κτλ. τότε πας σε ledακια που θα έχεις και πιο ωραίο αποτέλεσμα στο μάτι

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάποιες παρατηρήσεις καθώς ψάχνω (και με αφορμή τις απαντήσεις σας..)

 

Όσον αφορά την κυκλοφορία..

Η gyre μου άρεσε και σε βιντεάκια που είδα, αλλά και οι περισσότερες κριτικές είναι θετικές..σαν αρνητικό αναφέρουν το θόρυβο.. @pan_Oz η δική σου εμπειρία? Επίσης, στα 120cm παμε για την xf230? Αρκεί μια?

Άλλο ένα θετικό κατ εμε ότι είναι flat και είναι πιο διακριτική στο μάτι..

Πάντως, είναι λιγάκι τσιμπημένη η τιμή της.. 

 

Όσον αφορά τις rw...προτιμότερες οι rw-15 και στο ρελαντί από τις rw-8 σε πιο δυνατή λειτουργία?

Ή προτείνετε τη μεγαλύτερη για να έχω δυνατοτητα να αυξήσω όσο χρειαστεί?

Αν πάω σε 1x rw-8 και 1x rw-15?

 

Φωτισμός..

Μάλλον θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα γι αυτό το κομμάτι..προς το παρόν διαβάζω..

Για το τι σκέφτομαι να βάλω από κοράλλια, δεν ξέρω αν και πότε θα πάω σε sps, πάντως μου αρέσουν και τα μαλακά..οπότε λογικά μίξη

Σαν μια πρώτη απορία για τα led..τα (ακριβά σε τιμή) φωτιστικά της ledzeal ή τα kessil ας πούμε δεν αρκούν για sps??

Επίσης, αν ψάξω κάτι σε μεταχειρισμένο (στα συγκεκριμένα), αξίζει? τι γίνεται με την απόδοσή τους?

 

Και τέλος για τον βράχο σκέφτομαι κατά ένα ποσοστό να πάω και σε νεκρό..το μόνο μου θέμα είναι ότι δε μπορώ να τον τσεκάρω από κοντά, παρα μόνο από φωτογραφίες..κάποια συμβουλή πάνω σε αυτό?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θάνο, αυτά που γράφουν με τον θόρυβο τα είχα διαβάσει και γώ αλλα στην πράξη η αντλία είναι σχεδόν αθόρυβη. Εχει αρκετα "προγραμματα" που σε κάποια θα πρέπει να αλλάζεις τις "λεπίδες" ανάλογα όπως γράφει στο manual και παρέχονται ως ανταλακτικά μαζί με την αντλία. Ισως καποιος που δεν εχει διαβάσει το manulal ή τοποθετήσει ανάποδα τα ανταλακτικά να του κάνει θόρυβο. Μόνο στο 100% και αν είσαι σε αποσταση 1 μέτρου ίσα να ακούσεις ένα ελαφρύ βουητό αλλα με πάλι καμία σχέση με άλλες αντίστοιχες αντλίες.

Στο μάτι είναι πολύ πιο κομψή από άλλες αντλίες επίσης.

στα 120cm δες για την xf250.

Πριν την maxpect είχα μια rw8 και μια rw4.

 

για φως αν βάλεις sps οι Τ5 για μένα είναι μονόδρομος. Μελλοντικά θα εχεις αποκλείσει σίγουρα, σε περίπτωση που δεν πάει κατι καλά, το θέμα φωτισμού.

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Πολυ θετικο αυτο που γραφεις για τον θορυβο..το σκεφτομαι για τον συγκεκριμενο κυκλοφορητη, αν οχι τωρα στην πρωτη ευκαιρια..

Ισως αρχικα παω σε δυο rw-15 για να εχω να δουλεψω τουλαχιστον τη μια σε περιπτωση βλαβης...εκει κλινω προς το παρον..θα δειξει

 

Για το φωτισμο εχω ξεκινησει να διαβαζω και καποια στιγμη θα ανοιξω ξεχωριστο θεμα..οντως ειναι μεγαλο κεφαλαιο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...