Jump to content

πρωτη επαφη με τα αλατια.........


Recommended Posts

καλησπερα  παιδια...οπως λεει και ο τιτλος σκεφτομαι να μπω και εγω στην παρεα τν θαλασσινων....εχω ενα 40 λιτρο ενυδρειο του γλυκου και θελω να δω αν με παιρνει το μπατζετ να ασχοληθω με την θαλλασα ...το μονο που εχω τωρα ειναι ενας θερμοστατης ενα εσωτερικο φιλτρο dolphin αρκετα παλιο και μια λαμπα στο καπακι που το καπακι θα αφαιρεθει γιατι αναιβαζει πολυ την θερμοκρασια η λαμπα....τι χρηαζομαι για να κανω μια αρχη απο εξοπλισμο??? και σε αυτα τα λιτρα μπορω να βαλλω αρχικα καποιο βραχο η κοραλλι και μετα καποιο ψαρι??

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να γινεις κι εσυ ''αλμυρος''!!!!Σιγουρα θα χρειαστεις 3-4 κιλα βραχο,κυκλοφορητη-ες,ενα μικρο κρεμαστο σκιμερακι,φωτισμο(μπορεις να φτιαξεις diy led η να παρεις καμια λαμπα απο ebay για θαλασσινο),αραγωνιτη και για το καλοκαιρι κυριως αυτοματη αναπληρωση μιας και στα λιγα λιτρα με το παραμικρο αλλαζει η αλατοτητα με την εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

ωραια ερωτησεις τωρα...θα βαλλω 3 κιλα ζωντανο βραχο ο οποιος θα καανει τν δουλεια του  φιλτρου η θα χρειαστω και φιλτρο?? κυκλοφοριτεσ βρηκα 2 , για σκιμμερ δεν ξερω αμα μπορειτε να προτείνετε κατι οικονομικο για 40 λιτρα κρεμαστο, και οι αραγωνιτες που μπαινουν και τι ακριβως κανουν??

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος κανει ολη την δουλεια απο αποψη βιολογιας στο θαλασσινο.Ενα φιλτρακι θα χρειαστεις για να βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο.Ο αραγωνιτης ειναι η αμμος που μπαινει σε θαλασσινο.σκιμμερ δεν ξερω κποιο να σου προτεινω για τα λιτρα σου

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλάτια!

 

Σε τοσα λιγα λίτρα μπορεις και χωρίς skimmer, αρκει να τηρείς αλλαγες νερού καθε εβδομάδα. 8-10 λιτρα την εβδομάδα και θα εισαι οκ.

 

Αυτο που χρειάζεται σαν βασικό είναι να πάρεις μια αντίστροφη όσμωση για να φτιάχνεις το νερό του ενυδρείου. Μην χρησιμοποιήσεις νερό βρύσης, θα εχεις μονιμα προβλήματα με άλγες και με οτι άλλο υπάρχει στο νερό βρύσης.

 

Χρειάζεσαι κι ενα ρεφρακτόμετρο για να μετράς την αλατότητα, μην εμπιστευτείς αυτα τα πλαστικά αλατόμετρα με τη βελόνα που πουλάνε.

 

Χρειάζεσαι και συσκευή αναπλήρωσης νερού για να κρατάς την αλατότητα σταθερή.

 

Επίσης να υπολογίσεις κι ενα ποσό για τεστ νερού, τωρα στην αρχή πάρε για PH, αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη και φωσφορικά. Aργοτερα που θα βάλεις κοράλλια θα χρειαστείς μερικά ακόμα.

 

Για φωτισμό θα σου έλεγα να πας σε Τ5, με 2Χ24 Watt είσαι μια χαρά. Δοκιμασμένη λύση και θα εχεις το μυαλό σου ήσυχο.

 

Αν θες led πρεπει να ψαχτείς αρκετά ιδιαίτερα αν θες τα φτιάξεις μονος σου.

 

Απο κυκλοφορία υπάρχουν πολλες καλες λύσεις για nanο, δες τις corallia .

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλάτια!

 

Σε τοσα λιγα λίτρα μπορεις και χωρίς skimmer, αρκει να τηρείς αλλαγες νερού καθε εβδομάδα. 8-10 λιτρα την εβδομάδα και θα εισαι οκ.

 

Αυτο που χρειάζεται σαν βασικό είναι να πάρεις μια αντίστροφη όσμωση για να φτιάχνεις το νερό του ενυδρείου. Μην χρησιμοποιήσεις νερό βρύσης, θα εχεις μονιμα προβλήματα με άλγες και με οτι άλλο υπάρχει στο νερό βρύσης.

 

Χρειάζεσαι κι ενα ρεφρακτόμετρο για να μετράς την αλατότητα, μην εμπιστευτείς αυτα τα πλαστικά αλατόμετρα με τη βελόνα που πουλάνε.

 

Χρειάζεσαι και συσκευή αναπλήρωσης νερού για να κρατάς την αλατότητα σταθερή.

 

Επίσης να υπολογίσεις κι ενα ποσό για τεστ νερού, τωρα στην αρχή πάρε για PH, αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη και φωσφορικά. Aργοτερα που θα βάλεις κοράλλια θα χρειαστείς μερικά ακόμα.

 

Για φωτισμό θα σου έλεγα να πας σε Τ5, με 2Χ24 Watt είσαι μια χαρά. Δοκιμασμένη λύση και θα εχεις το μυαλό σου ήσυχο.

 

Αν θες led πρεπει να ψαχτείς αρκετά ιδιαίτερα αν θες τα φτιάξεις μονος σου.

 

Απο κυκλοφορία υπάρχουν πολλες καλες λύσεις για nanο, δες τις corallia .

συσκευή αναπλήρωσης νερού...λογικα πρεπει να συνδέεται  και με καποια δεξαμενη με νερο ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να βάλεις ένα 4λιτρο δοχείο από νερό, λογικά θα είναι αρκετό για μία εβδομάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να βάλεις ένα 4λιτρο δοχείο από νερό, λογικά θα είναι αρκετό για μία εβδομάδα.

Ακριβώς έτσι!

 

Ειδικά από δω και πέρα που η εξάτμιση ειναι μικρότερη, θα σου φτάνει άνετα ένα 4λιτρο δοχείο

Εγώ στο 60λιτρο, χρησιμοποιώ 1 πεντάλιτρο ανά εβδομάδα

 

Το μοναδικό που θα πρέπει να σκεφτείς ειναι το θέμα των εξόδων, κυρίως λογω εποχής

Το κόστος ειναι πολύ μεγαλύτερο απ ότι στο γλυκό, ειδικά όταν θα αρχίσεις να κοιτάς για κοράλια και ψάρια

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να βάλεις ένα 4λιτρο δοχείο από νερό, λογικά θα είναι αρκετό για μία εβδομάδα.

καταλαβα...τωρα βασικατο μονο που μου μενει να βρω ειναι  ενα φωτιστικο να υποθεσω με μπλε φως ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι!

 

Ειδικά από δω και πέρα που η εξάτμιση ειναι μικρότερη, θα σου φτάνει άνετα ένα 4λιτρο δοχείο

Εγώ στο 60λιτρο, χρησιμοποιώ 1 πεντάλιτρο ανά εβδομάδα

 

Το μοναδικό που θα πρέπει να σκεφτείς ειναι το θέμα των εξόδων, κυρίως λογω εποχής

Το κόστος ειναι πολύ μεγαλύτερο απ ότι στο γλυκό, ειδικά όταν θα αρχίσεις να κοιτάς για κοράλια και ψάρια

το ξερω φιλαρακι  υπολογιζω κανα 200 να μου βγει ο εξοπλισμος με σκιμερ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και καλως ηρθες στο θαλασσινο.Εχω τις λαμπες που δουλεβα στο 30 λιτρο ενυδρειο μου εχω σκιμερ μικρο ελα να σου τα χαρισω

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και η αντλια που θα μπει ρε παιδια στο 4λιτρο δοχειο, χωραει;;;

 

Η pico της hydor χωράει μια χαρά, αλλά και για πιο μεγάλη μπορεί με ένα μαχαίρι να κόψει την τρύπα λίγο πιο μεγάλη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή να εχεις !

Υπομονή και επιμονή και όλα καλά θα πάνε !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και η αντλια που θα μπει ρε παιδια στο 4λιτρο δοχειο, χωραει;;;

 

Μια χαρά χωράει!

Κόβεις λίγο τον λαιμό αν χρειαστεί

 

Οι αντλίες πχ στην αυτόματη αναπλήρωση της water waves ειναι πολύ μικρές

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και καλως ηρθες στο θαλασσινο.Εχω τις λαμπες που δουλεβα στο 30 λιτρο ενυδρειο μου εχω σκιμερ μικρο ελα να σου τα χαρισω

σοβαρα μιλας????????

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά χωράει!

Κόβεις λίγο τον λαιμό αν χρειαστεί

 

Οι αντλίες πχ στην αυτόματη αναπλήρωση της water waves ειναι πολύ μικρές

 

αυτες βρηκα φιλαρακι της water waves τι ξερεις??

Link to comment
Share on other sites

παιδια ..άνθρακα και αντιφώσφορο  θα βαλλω μεσα στο εσωτερικο φιτρο που εχω?? σφουγκαρι και μακαρονια για τα βακτιρια οπως στο γλυκο χρειαζονται??

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα και αντιφώσφορο σε διχτάκια μέσα στο φίλτρο και αν θες και υαλοβάμβακα (θα πρέπει να τον αλλάζεις αρκετά συχνά για ανεβάζει νιτρικά) σφουγγάρια και μακαρόνια τα πετάς, στο θαλασσινό την βιολογία την κρατάει ο βράχος.

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα και αντιφώσφορο σε διχτάκια μέσα στο φίλτρο και αν θες και υαλοβάμβακα (θα πρέπει να τον αλλάζεις αρκετά συχνά για ανεβάζει νιτρικά) σφουγγάρια και μακαρόνια τα πετάς, στο θαλασσινό την βιολογία την κρατάει ο βράχος.

ευχαριστο φιλαρακι

Link to comment
Share on other sites

Για φίλτρο καλύτερα να πάρεις ένα μικρό εξωτερικό, δεν υπάρχει λόγος σε αυτά τα λίτρα να σου τρώει χώρο το εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Για φίλτρο καλύτερα να πάρεις ένα μικρό εξωτερικό, δεν υπάρχει λόγος σε αυτά τα λίτρα να σου τρώει χώρο το εσωτερικό.

Το σκιμερ μεσα μπαινει?? Θα εχω τους κυκλοφοριτες το φιλτρο και δν ξερω για τν αναπληρωσει αν μπαινει κατι μεσα???

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ μεσα μπαινει?? Θα εχω τους κυκλοφοριτες το φιλτρο και δν ξερω για τν αναπληρωσει αν μπαινει κατι μεσα???

 

Για σκίμερ ψάξε για κρεμαστό είτε σε ebay είτε σε κάποιο ελληνικό site

Link to comment
Share on other sites

αυτες βρηκα φιλαρακι της water waves τι ξερεις??

Σκυλιά είναι! Τις χρησιμοποιώ χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...