Jump to content

Λευκή λεπτόκοκκη άμμος και φυτά


Liomidis

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τι φυτά μπορώ να φυτέψω σε λευκή λεπτόκοκκη μη ασβεστολιθική άμμο.

Το ενυδρείο είναι με δίσκους (30οC), νερό απο Α\Ο , CO2 και διαθέτει λάμπα UV.

Link to comment
Share on other sites

Για νερο με Α/Ο και 30 βαθμους θερμοκρασια ειναι λιγο δυσκολο για φυτα...

Κατα τα αλλα...βαλισνεριες και υγροφιλιες δεν εχουν προβλημα σε σκετη αμμο...

Επισης και η καμπομπα...

Link to comment
Share on other sites

Με θερμοκρασια στους 30..δυσκολα τα πραγματα με τα φυτα.

Κανενα εχινοδορο,καμια ανουμπια,καμια βαλισνερια.

Link to comment
Share on other sites

Επισης κρυπτοκορινες...ντοματια(hygrophila difformis)...κρεμυδι...κερατοφυλλο..limnophila sessiflora...ειναι φυτα που εχω καιρο σε παρομοιο ενυδρειο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τι φυτά μπορώ να φυτέψω σε λευκή λεπτόκοκκη μη ασβεστολιθική άμμο.

Το ενυδρείο είναι με δίσκους (30οC), νερό απο Α\Ο , CO2 και διαθέτει λάμπα UV.

Ασχετο...μην εχεις την θερμοκρασια τοσο ψηλα...μεχρι 28,5 ειναι τελεια....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο...μην εχεις την θερμοκρασια τοσο ψηλα...μεχρι 28,5 ειναι τελεια....

Κι εγω αυτο ηθελα να πω, την θερμοκρασια χειμωνα καλοκαιρι την εχεις στους 30;

Link to comment
Share on other sites

Ναι 4 μήνες τώρα σταθερά στους 30οC το έχω, είναι υπερβολή?

Απλά η ψαροσύνθεση μου τα πάει πολύ καλά σε ανάπτυξη, χρώματα, ζωντάνια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης κρυπτοκορινες...ντοματια(hygrophila difformis)...κρεμυδι...κερατοφυλλο..limnophila sessiflora...ειναι φυτα που εχω καιρο σε παρομοιο ενυδρειο..

 

κρεμμύδι?? ποιό φυτό είναι?

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις παντως οτι πολυ λιγα φυτα την βγαζουν πολυ καιρο στους 30.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι 4 μήνες τώρα σταθερά στους 30οC το έχω, είναι υπερβολή?

Απλά η ψαροσύνθεση μου τα πάει πολύ καλά σε ανάπτυξη, χρώματα, ζωντάνια κτλ.

Ενταξει δεν λεμε για τους καλοκαιρινους μηνες. Απλα το χειμωνα δεν χρειαζεται να το κρατησεις τοσο. Οποτε μπορεις δυο τρια φυτακια. Βεβαια το βιοτοπικο των δισκων δεν περιεχει και πολλα φυτα. Πιο πολυ ξεραιλα ειναι.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν λεμε για τους καλοκαιρινους μηνες. Απλα το χειμωνα δεν χρειαζεται να το κρατησεις τοσο. Οποτε μπορεις δυο τρια φυτακια. Βεβαια το βιοτοπικο των δισκων δεν περιεχει και πολλα φυτα. Πιο πολυ ξεραιλα ειναι.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θοδωρα,ο φιλος μπορει να μη θελει να κανει βιοτοπικο...ειναι πολλοι που δεν θελουν βιοτοπικο ενυδρειο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 ρίζες μέσα, black water και μαύρο φόντο. Αλλα φαίνεται πολύ μουντό, για αυτό θέλω να βάλω 4-5 φυτά. Μπορεί να προσθέσω και μία τέταρτη ρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και πιο πανω,στις θερμοκρασιες που εχεις δεν ζουν πολλα φυτα.

Απο δισκους δεν ξερω,αλλα ισως μπορεις να κατεβασεις κανα 2 βαθμους την θερμοκρασια.

Ετσι και αλλιως,βιοτοπικο ενυδρειο δεν μπορει να φτιαξεις κανεις και ειναι λαθος αυτος ο ορος..βιοτοπκης προσεγγισης ενυδρεια φτιαχνουμε,οχι βιοτοπικα.Αλλο το ενα,αλλο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα,ο φιλος μπορει να μη θελει να κανει βιοτοπικο...ειναι πολλοι που δεν θελουν βιοτοπικο ενυδρειο ενυδρειο.

Μπορει και να θελει ομως.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως,βιοτοπικο ενυδρειο δεν μπορει να φτιαξεις κανεις και ειναι λαθος αυτος ο ορος..βιοτοπκης προσεγγισης ενυδρεια φτιαχνουμε,οχι βιοτοπικα.Αλλο το ενα,αλλο το αλλο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι λες εσυ.

 

Ετσι ειναι Θοδωρα.

Κανεις δεν μπορει να φτιαξει βιοτοπικο ενυδρειο.

Κανεις δεν μπορει να αντιγραψει την φυση,ουτε σε συνθικες νερου ανα τους μηνες,ουτε το φως κατα τη διαρκεια της ημερας αλλα και των μηνων,ουτε περιοδο βροχων και ξηρασιας μπορεις να κανεις,ουτε υλικα απο τον Αμαζονιο εχεις στο ενυδρειο σου.Η αμμος,τα ξυλα,τα φυτα και οτι αλλο εχεις ειναι απο αλλου,δεν τα πηρες απο κει.Οπωτε δεν εχεις βιοτοπικο ενυδρειο,κανεις δεν εχει.Βιοτοπικης προσεγγισης ναι,βιοτοπικο οχι φιλε.

Και μη μπερδευεστε,αλλο ειναι το ενα και αλλο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα ολα αυτα που λες θα ειχα το βιοτοπο, οχι βιοτοπικο ενυδρειο. Δηλαδη αν φερω αμμο και ξυλα απο τον Αμαζονιο ενταξει, θα εχω βιοτοπικο; Βιοτοπικο η βιοτοποπικης προσεγγισης το ιδιο πραγμα ειναι και σημαινει το ενυδρειο που προσομοιαζει τον πραγματικο βιοτοπο. Δεν υπαρχει λογος για λογοπαιγνια και καλο θα ειναι να μην φοβιζουμε τον κοσμο για το αν μπορει η οχι να κανει βιοτοπικο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα ολα αυτα που λες θα ειχα το βιοτοπο, οχι βιοτοπικο ενυδρειο. Δηλαδη αν φερω αμμο και ξυλα απο τον Αμαζονιο ενταξει, θα εχω βιοτοπικο; Βιοτοπικο η βιοτοποπικης προσεγγισης το ιδιο πραγμα ειναι και σημαινει το ενυδρειο που προσομοιαζει τον πραγματικο βιοτοπο. Δεν υπαρχει λογος για λογοπαιγνια και καλο θα ειναι να μην φοβιζουμε τον κοσμο για το αν μπορει η οχι να κανει βιοτοπικο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλε μου φιλε,και αμμο να παρεις απο τον Αμαζονιο,βιοτοπικο δεν φτιαχνεις αν δεν προσομοιωσεις και τις συνθικες που υπαρχουν εκει.

Ανεβοτακεβαζεις τις θερμοκρασιες αναλογα τον μηνα εσυ?

Ανεβοκατεβαζεις το ph και τις σκληροτητες εσυ αναλογα την περιοδο των βροχων και της ξηρασιας?

Πιστευεις οτι ο Αμαζονιος ειναι καθαρος σαν το ενυδρειο σου?

Λογοπαιγνια δεν κανω,ουτε φοβιζω κανεναν,εσυ εισαι απολυτος και πρεπει να σταματησει καποια στιγμη αυτο,στο εχω ξαναπει.

Και αλλο βιοτοπος και αλλο βιοτοπικη προσεγγιση...

Διαβασε και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Καλε μου φιλε,και αμμο να παρεις απο τον Αμαζονιο,βιοτοπικο δεν φτιαχνεις αν δεν προσομοιωσεις και τις συνθικες που υπαρχουν εκει.

Ανεβοτακεβαζεις τις θερμοκρασιες αναλογα τον μηνα εσυ?

Ανεβοκατεβαζεις το ph και τις σκληροτητες εσυ αναλογα την περιοδο των βροχων και της ξηρασιας?

Πιστευεις οτι ο Αμαζονιος ειναι καθαρος σαν το ενυδρειο σου?

Λογοπαιγνια δεν κανω,ουτε φοβιζω κανεναν,εσυ εισαι απολυτος και πρεπει να σταματησει καποια στιγμη αυτο,στο εχω ξαναπει.

Και αλλο βιοτοπος και αλλο βιοτοπικη προσεγγιση...

Διαβασε και εδω.

Ρε Κωστα αν εγω ειμαι απολυτος, εσυ τι εισαι; κι αν δεν σου αρεσω, μην ασχολεισαι μαζι μου.

Παντως πρεπει να πεις και τις αποψεις σου αυτες στους τοσους διαγωνισμους οπως στη Ρωσια, που ονομαζονται Βιοτοπικου Ενυδρειου.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συνεχιζω το θεμα,ετσι και αλλιως δεν μπηκες καν στο κοπο να διαβασεις αυτο που σου εβαλα πιο πανω.

Το οτι βαζεις αμμο,πετας και 2-3 ξυλα,δεν σημαινει οτι εχεις βιοτοπικο ενυδρειο..

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφισταται ο ορος βιοτοπικο ενυδρειο... τα εχουμε ξαναπει. Και το βιοτοπικης προσεγγισης ειναι πολυ σχετικο και αβεβαιο οποτε ας το αφησουμε απλα ως ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

 

Το εχω βαλει πιο πανω αυτο το θεμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...