Jump to content

Χρυσοψαράδικο 180 λίτρα


manos3

Recommended Posts

Έφτασε η ώρα να κάνω και γω την παρουσίαση του ενυδρείου μου. Πάμε λοιπόν:

Γενική κατηγορία ενυδρείου:
   Κρύου νερού

Γενικές Πληροφορίες:
  Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100x40x50
  Συνολικά Λίτρα: 200, καθαρά 180
  Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί:
  Φυτά: 1 φυτό Anubia nana και 2 φυτά Vallisneria americana natans
  Ψάρια: χρυσόψαρα, 1 common, 1 comet και 1 shubunkin
  Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά:
  Φόντο: χαρτόνι, σκούρο γκρι
  Πέτρες: ασπρόγκριζες, ασβεστολιθικές
  Ξύλα: -
  Άλλα διακοσμητικά: -
  Υπόστρωμα: -
  Βυθός: μπεζ χαλαζιακή άμμος, ψιλή

Φωτισμός:
  Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Τ5 2x45w
  Διάρκεια φωτισμού: 5 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών:
  Φίλτρανση: JUWEL Bioflow Filter με κυκλοφορητή 600l/h, έγινε προσθήκη βιολογικού υλικού
  Θέρμανση / Ψύξη: Υπάρχει θερμαντήρας 200w, δεν θα χρησιμοποιηθεί. Την Άνοιξη θα εγκατασταθούν ανεμιστηράκια για ψύξη.
  Λίπανση: Tropica Nutrition Capsules
  Παροχή CO2: -
  Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
  Διατροφή: sera goldy color spirulina σε κόκκους και sera goldy σε νιφάδες

Παράμετροι:
  pH: 7,6
  Γενική σκληρότητα (GH): >16
  Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 20
  Αμμωνία (ΝΗ3): 0
  Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
  Νιτρικά (ΝΟ3): 5
  Φωσφορικά (PΟ4): -
  Μέση Θερμοκρασία (°C): 24 °C

Συντήρηση:
  Αλλαγές νερού: 50 λίτρα κάθε βδομάδα
  Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Τοποθέτηση του νερού σε βαρέλι 1 μέρα πριν την εισαγωγή
  Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αφαίρεση ακαθαρσιών κάθε 2 βδομάδες με αλφαδολάστιχο

Φωτογραφίες:

Βίντεο: -

ΥΓ. όποιος ενδιαφέρεται για το πώς φτάσαμε από το κλασσικό 15λιτρο ενυδρείο στο παραπάνω μπορεί να δει εδώ

post-61171-0-26239400-1444645413_thumb.jpg

post-61171-0-62004700-1444645415_thumb.jpg

post-61171-0-32000400-1444645418_thumb.jpg

post-61171-0-17554600-1444645421_thumb.jpg

post-61171-0-91337700-1444645423_thumb.jpg

post-61171-0-67186300-1444645426_thumb.jpg

post-61171-0-03433400-1444645429_thumb.jpg

post-61171-0-85464000-1444645431_thumb.jpg

post-61171-0-12421400-1444645435_thumb.jpg

post-61171-0-31759400-1444645438_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, όμορφο χρυσοψαράδικο, και καθαρό.

Συνέχισε έτσι. Να έχεις υπόψη σου πως όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνουν τα ψάρια σου θα κάνεις πιο μεγάλες αλλαγές, αλλά αυτό θα το δεις από τις μετρήσεις σου. Επίσης έχω ένα μικρό ενδοιασμό για το μήκος, αλλά θα το δεις και μόνος σου σε κανα χρόνο, όταν με το καλό τα ψάρια σου γίνουν πάνω από 20 πόντους θα το καταλάβεις, και είμαι σίγουρος πως θα γίνουν, γιατί το μεράκι σου και η αγάπη σου για αυτά φαίνεται, τότε βλέπεις τι θα κάνεις, για την ώρα όμως είσαι μια χαρά, προχώρα έτσι, και να τα χαίρεσαι 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

    τελικά το rio 180 που μου φαινόταν μεγάλο και δεν ήξερα τί θα το κάνω θα μου πέσει μικρό...

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα!
Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα

 

Τα μοναδικά που μπορώ να σχολιάσω ειναι

1. Η διάρκεια φωτισμού - μερικές ώρες παραπάνω, δεν θα βλάψουν κανέναν

2. Προσωπικά θα το προτιμούσα με μερικά ακόμη φυτά

3. Οι άσπρες πέτρες πάνω στον άσπρο βυθό, το κάνουν ακόμη πιο έντονο. Μήπως να δοκίμαζες σκουρόχρωμες?

 

Και πάλι μπράβο!!!

 

Κι εννοείται πως ισχύουν όσα έγραψε πιο πάνω ο Τάκης για τα λίτρα και τις αλλαγές

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να βάλω πολλά φυτά για να έχουν χώρο για κολύμπι τα ψάρια. Θα περιμένω λίγο καιρό να μεγαλώσει η anubia, θα κόψω και θα δέσω ένα κομμάτι στην πέτρα στη δεξιά γωνία, μπροστά από το φίλτρο. Θα δημιουργηθούν δύο ζευγάρια φυτών και πιστεύω θα δείχνει ωραίο.

 

Η άμμος είναι μπεζ αλλά στις φωτογραφίες (από κινητό) φαίνεται περισσότερο ανοιχτόχρωμη από ότι είναι. Θα το αφήσω να πάει λίγο καιρό έτσι και βλέπουμε στο μέλλον. Ίσως να βάλω καμία ρίζα με την οποία θα σκουρύνει ο όλος συνδυασμός.

 

Σχετικά με τις αλλαγές τώρα... αν σε κάνα χρόνο προστεθεί ένα sump στο ενυδρείο, μπορούμε να θεωρήσουμε οτι αυξάνει ο συνολικός όγκος του νερού? Χώρος κάτω από το έπιπλο υπάρχει, η κατασκευή το αντέχει. Το sump θα βοηθήσει πολύ στη φίλτρανση, στις αλλαγές και στη διατήρηση σταθερών συνθηκών στο νερό, αλλά ίσως, υπό προυποθέσεις, να μπορούσα να βάλω ένα ακόμα ψάρι... Ξέρω οτι είμαι οριακά, αλλά ένα μαύρο χρυσόψαρο θα το ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

 

Σχετικά με τις αλλαγές τώρα... αν σε κάνα χρόνο προστεθεί ένα sump στο ενυδρείο, μπορούμε να θεωρήσουμε οτι αυξάνει ο συνολικός όγκος του νερού? Χώρος κάτω από το έπιπλο υπάρχει, η κατασκευή το αντέχει. Το sump θα βοηθήσει πολύ στη φίλτρανση, στις αλλαγές και στη διατήρηση σταθερών συνθηκών στο νερό, αλλά ίσως, υπό προυποθέσεις, να μπορούσα να βάλω ένα ακόμα ψάρι... Ξέρω οτι είμαι οριακά, αλλά ένα μαύρο χρυσόψαρο θα το ήθελα.

 

 

Δεν είναι μόνο ο όγκος του νερού, αλλά και το μήκος. Αλλιώς είναι ένα ψάρι 20-25 εκατοστά να έχει 1 μέτρο να κολυμπήσει και άλλο 1,20 ή 1,50, θα δεις πως δεν θα μπορεί να κινηθεί άνετα. Και αυτό στο λέω παίρνοντας πρώτα παράδειγμα από τα δικά μου, στα 3,5 χρόνια είναι 32 εκατοστά και το 1,20 που το έχω είναι οριακά μικρό, αν μπορούσα να το έχω σε 1,5 μέτρο θα ήταν πολύ καλύτερα, κρίνοντας από αυτό και μόνο προτείνω το μήκος να είναι όσο πιο μεγάλο γίνεται

δες και μόνος σου

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τις τελευταίες μέρες έχω εμφάνιση καφέ άλγης στο ενυδρείο μου, τόσο στα φυτά, όσο και στα τζάμια-πέτρες. Από ότι διαβάζω σε άλλα θέματα η καφέ άλγη είναι αναμενόμενη σε ενυδρεία που τρέχουν λίγο καιρό οπότε δεν ανησυχώ ιδιαίτερα...

Η ερώτηση είναι, κάνω κάτι για να φύγει ή την αφήνω να κάνει τον κύκλο της;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, αν και γυμνο, το ενυδρειο σου μου αρεσει.

Αν ειναι καφε αλγξ, αστην και θα φυγει. Καλου κακου ομως βαλε καμια φωτο να μαστε σιγουροι.

Η ανουμπια θελει σκια.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει φωτογραφίες αλλά δεν φαίνεται ιδιαίτερα η άλγη, είναι ντροπαλή... θα δοκιμάσω από καμιά άλλη γωνία μήπως φανεί καλύτερα.

Το ξέρω για την ανούμπια, σε αυτήν εμφανίστηκε πρώτα. Σκέφτομαι να πάρω κανένα εχινοδόρο μήπως και την καλύψει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι καφε αλγξ, αστην και θα φυγει. Καλου κακου ομως βαλε καμια φωτο να μαστε σιγουροι.

 

Σήμερα είχα την προγραμματισμένη αλλαγή νερού. Επ' ευκαιρία τράβηξα και 2 φωτογραφίες από αυτό που θεωρώ καφέ άλγη. Όπως θα δείτε στις πέτρες φαίνονται κάποια καφέ στίγματα, σημάδια. Έβγαλα τις πέτρες από το ενυδρείο, τις έτριψα με ένα σφουγκαράκι και καθάρισαν. Πέρασα τα τζάμια με το σφουγκαράκι, καθάρισαν και αυτά. Με τα φυτά δεν ασχολήθηκα, είχε αρχίσει να υποχωρεί.

 

Είναι καφέ άλγη ή κάτι άλλο?

post-61171-0-51459800-1446367668_thumb.jpg

post-61171-0-90832100-1446367680_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα να σε απασχολουν. Απο κει δεν φευγει. Απο τα τζαμια φευγει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τα φυτά ευτυχώς έχει αρχίσει να υποχωρεί αρκετά.

 

Τελικά είναι καφέ άλγη ή κάτι πιο ανησυχητικό, μπορεί να διακρίνει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Καφέ είναι μην αγχώνεσαι και όπως είπες θα φύγει σιγά σιγά.

Την ανούμπια να φροντίσεις να την σκιάσεις όμως όπως σου είπε και ο Θοδωρής :)

Link to comment
Share on other sites

Άδικα χάρηκα χθες τελικά... καθάρισα τα τζάμια αλλά ξαναεμφανίστηκε σήμερα. Αφού είναι καφέ είμαστε καλά, θα περιμένω να φύγει.

Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα Echinodorus 'Barthii' από ιντερνετικό κατάστημα για δύο λόγους, α) μεγαλώνει γύρω στα 30cm και θα σκιάσει την ανούμπια και β) βγάζει κόκκινα φύλλα που θα δώσουν χρώμα στο ενυδρείο. Να τον βάλω πριν ή μετά που θα καθαρίσω με την άλγη?

 

υγ. σπάσιμο να αναγκάζεται κανείς να αγοράζει μόνο από ιντερνετικά καταστήματα.

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι το ενυδρείο σου, :bigemo_harabe_net-122:στο δικό μου έχω βάλει μαύρο λεπτόκοκκο χαλικάκι και κάνει ωραία αντίθεση με τα ψάρια. :icon_dance:

Μπορείς επίσης να προσθέσεις κάποιο ξύλο για να γίνει πιο φυσικό το ενυδρείο. Τα δικά μου χρυσόψαρα κρύβονται ανάμεσα στα ξύλα και την έχουν καταβρεί. :bigemo_harabe_net-193:

Όσο για τη δική μου ανούμπια, είναι στη σκιά κάτω από τα ξύλα και είναι αρκετά καλά, όπως και αυτή που είναι στην άκρη του ενυδρείου και δεν την πιάνει το φως. Όμως αυτή που είναι στη μέση μαυρίζουν τα φύλλα. Δοκίμασα με πίστια να κόψω το φως, αλλά δεν κρατάει πολύ...

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ worldiver, και μένα μ' αρέσει :)Αρχικά θα βάλω 1-2 φυτά ακόμα, μετά θα δω για κανένα ξύλο. Νέος είμαι στο χώρο αλλά προσπαθώ να το διατηρώ ωραίο. Αυτή την περίοδο βέβαια έχω ένα ανεπιθύμητο επισκέπτη, αλλά βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα να σε απασχολουν. Απο κει δεν φευγει. Απο τα τζαμια φευγει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καφέ είναι μην αγχώνεσαι και όπως είπες θα φύγει σιγά σιγά.

Την ανούμπια να φροντίσεις να την σκιάσεις όμως όπως σου είπε και ο Θοδωρής :)

 

Ενώ έχουν περάσει σχεδόν 2 εβδομάδες από την εμφάνισή της, δυστυχώς, η άλγη δε λέει να υποχωρήσει. Αντίθετα εξαπλώνεται σιγά σιγά, οι φωτογραφίες που έχω βάλει παρακάτω είναι τραβηγμένες με διαφορά 4 ημερών. Σε πόσο χρονικό διάστημα περιμένω να δω ότι φεύγει από μόνη της? Να βγάλω πέτρες – φυτά να τα καθαρίσω και να περιμένω ότι θα κάνει τον κύκλο της να φύγει ή μήπως πρέπει να βάλω κάποιο σκεύασμα για τον καθαρισμό?

 

Τις επόμενες μέρες παραλαμβάνω μία anubias barteri caladiifolia και ένα echinodorus barthii ο οποίος θα μπει στο ενυδρείο για να προσφέρει λίγο σκιά σε χαμηλότερα φυτά. Να τα βάλω στο ενυδρείο από τώρα, πριν φύγει η άλγη, ή να αφήσω να υποχωρήσει και μετά?

post-61171-0-50922900-1447163636_thumb.jpg

post-61171-0-11172700-1447163647_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε χρυσοψαράδικο δεν ασχολείσαι με τη καφέ άλγη, εμένα δεν λέει να φύγει με τίποτα, έβγαλα και την ανούμπια γιατί παραλίγο να εξαφανιστεί και το άφησα έτσι, τα ψάρια όμως κλέβουν τη παράσταση και δεν με απασχολεί, λέω πως έχω βιοτοπικό λίμνης χρυσόψαρων :)

 

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε, η αλήθεια είναι πως στις πέτρες φαίνεται ωραία, δείχνουν πιο φυσικές. Στα φυτά όμως δεν είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε, η αλήθεια είναι πως στις πέτρες φαίνεται ωραία, δείχνουν πιο φυσικές. Στα φυτά όμως δεν είναι καλό.

 

Τα φυτά τα σκίζει η καφε άλγη, τα καταστρέφει , σταματαει η ανάπτυξη τους και χαλανε, δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φωτογραφίες από το ενυδρείο μετά την προσθήκη φυτών. Προστέθηκε ένα φυτό anubias barteri caladiifolia και 2 ρίζες echinodorus barthii, ενώ αφαιρέθηκε η μεγαλύτερη πέτρα που υπήρχε για να αδειάσει λίγο ο χώρος.

Η καινούργια ανούμπια δέθηκε σε πέτρα στην μπροστά γωνία ενώ η άλλη μεταφέρθηκε ανάμεσα στα φυτά εχιναδόρους. Οι τελευταίοι ελπίζω να μεγαλώσουν αρκετά ώστε να σκιάσουν λίγο και να αποφύγω άλγες στο μέλλον. Η βαλισνέρια που είχα απέναντι από το φίλτρο, μεταφέρθηκε κάτω από αυτό, στην απέναντι γωνία, γιατί είχα παρατηρήσει ότι την χτυπούσε η ροή του νερού και είχαν λυγίσει τα φύλλα.

Σαν αποτέλεσμα το ενυδρείο είναι περισσότερο φυτεμένο από ότι το είχα σκεφτεί στην αρχή, αλλά δείχνει ωραίο και τα ψάρια την έχουν βρει με τα φυτά. Ελπίζω οι εχιναδόροι να πάρουν ύψος σύντομα και να δώσουν χρώματα για να έχω ακόμα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

post-61171-0-59785000-1447330003_thumb.jpg

post-61171-0-46009800-1447330009_thumb.jpg

post-61171-0-73118600-1447330016_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο έγινε. :)

Τώρα τα φυτά μακάρι να τα αφήσουν τα χρυσόψαρα και να μη τα πειράξουν, το συνηθίζουν αυτό, χωρίς να είναι απόλυτο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Η μέχρι τώρα εμπειρία έχει δείξει ότι τα μεγάλα φύλλα από τις ανούμπιες δεν τα μασάνε. Ένα καινούργιο φύλλο που βγήκε, το μάσησαν όσο ήταν μικρό.

Τις βαλισνέριες τις έχουν κουρέψει κανονικά. Ότι είναι μαλακό και μπορούν να το μασήσουν το τρώνε. Διαφορετικά το δαγκώνουν και το τραβάνε μέχρι να κοπεί. Από σκάψιμο και ξερίζωμα δεν έχω πρόβλημα. όταν μάλιστα έβγαλα τη μία βαλισνέρια για να τη μεταφυτέψω, είδα είχε αναπτύξει αρκετές ρίζες.

Για τους εχινοδόρους δεν ξέρω, χθες τους έβαλα. Σε πρώτη φάση είδα τα φύλλα τους είναι σκληρά οπότε λογικά δεν θα τα τρώνε. Κάποια που ήταν ταλαιπωρημένα ή ασθενικά μάλλον θα φύγουν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε χρυσοψαράδικο δεν ασχολείσαι με τη καφέ άλγη...

 

Χθες παρατήρησα κάποια πράσινα στίγματα στις πέτρες που είδη έχουν άλγη... Αυτή η πράσινη είναι εξέλιξη της καφέ ή είναι κάποια καινούργια και πρέπει να κάνω κάτι τώρα να την προλάβω? Καλού κακού έβγαλα τις πέτρες και θα τις καθαρίσω αργότερα, αλλά μήπως πρέπει να πάρω κανένα σκεύασμα για καταπολέμηση άλγεων? Αν ναι, ποιο έχετε βρει οτι είναι αποτελεσματικο...

 

post-61171-0-33783600-1447922908_thumb.jpg

post-61171-0-35393300-1447922914_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να βρεις το λογο της αλγης...

1.τροφη

2.Φως- περιοδος και ενταση

3.ποιοτητα νερου

4.κυκλοφορια

Και μετα την λυση οσο πιο πολυ χωρις χημικά κατα την γνωμη μου...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...