Jump to content

Χρυσοψαράδικο 180 λίτρα


manos3

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως τα χρυσόψαρα γίνονται σχετικά μεγάλα ψάρια αλλά είναι και δεινοί κολυμβητές σε συνεχή κίνηση. Τυχόν εμπόδια , όπως ρίζες, μπορεί να τα ενοχλούν αλλά και ακόμα να τα τραυματίσουν καθώς είναι και λίγο ατσούμπαλα ψάρια, μπορεί από απότομη κίνηση να κτυπήσουν σε καμιά μύτη της ρίζας και μπορεί να έχουμε και σοβαρό τραυματισμό. Είμαι της άποψης να αποφεύγονται, εκτός και αν μπουν σε κάποια γωνία που να μην  ενοχλεί τόσο. Και ναι, ίσως τα χρυσοψαράδικα να φαίνονται πως είναι άδεια ενυδρεία, γεμίζουν όμως με τη διαρκή κίνηση αυτών των ψαριών. Στο δικό μου είχα παρατηρήσει , πως όταν είχα μεγάλες βαλισνεριες πέρναγαν ανάμεσα παραμερίζοντας τα φυτά, και είχα σκεφτεί πως αν ανάμεσα υπήρχε κάποια σκληρή ρίζα σίγουρα θα είχαν γρατζουνιστεί, και αρκετές φορές βρίσκω κανα λέπι στο βυθό και μάλλον είναι ίσως γιατί γδέρνονται στη γωνία που σχηματίζει το εσωτερικό σαμπ στη πλάτη

 

Link to comment
Share on other sites

Για την συνδεσμολογία του STC οτι χρειαστείς εδω είμαστε, εύκολη είναι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Video από το ενυδρείο μου μετά τις τελευταίες αλλαγές που έχουν γίνει.

 

 

 

Τα φυτα που υπάρχουν είναι: anubia nana, anubias barteri caladiifolia, anubias barteri big, vallisneria americana natans, vallisneria gigantea, microsorum pteropus mini, microsorum pteropus windelov, echinodorus barthii και echinodorus bleheri. Σε όλα τα φυτά που είναι στην άμμο έχω βάλει λίπασμα σε ταμπλέτες στις ρίζες και το ανανεώνω κάθε 2 μήνες, ενώ εδώ και μία εβδομάδα βάζω μέρα παρά μέρα 0,5 ml seachem flourish. Σύμφωνα με τις οδηγείες στο μπουκάλι, στα λίτρα μου αναλογούν περίπου 4 ml την εβδομάδα, συνολικά βάζω 1,5 ml αφού έχω εύκολα φυτά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις.

 

Αυτό που με προβληματίζει, και θα ήθελα βοήθεια πάνω σε αυτό, είναι οτι το μεν microsorum pteropus mini έχει βγάλει πάρα πολλά μαύρα στίγματα, το δε microsorum pteropus windelov (τα λίγα κομμάτια που είναι δεμένα μαζί) έχουν παρουσιάσει κάτι σαν μαύρες τρίχες. Η κατάσταση με τα μαύρα στίγματα μου φαίνεται οτι πάει να καλυτερέψει από τότε που βάζω το seachem flourish, ίσως να είναι και ιδέα μου. Οι μαύρες τρίχες που εμφανίστηκαν όμως έχουν αρχίσει να αυξάνονται. Είναι κάποια άλγη? Αν ναι, πως την αντιμετωπίζω? Προς το παρόν υπάρχει μόνο σε φυτά που είναι δεμένα πάνω σε πέτρες, οπότε θα μπορούσα να τα βγάλω εύκολα από το ενυδρείο για να ακολουθήσω κάποια διαδικασία αφαίρεσης της άλγης.

 

Σε ότι αφορά τα ψάρια, έχω αρχίσει να ταίζω bloodworms συμπληρωματικά στις νιφάδες sera goldy και στη σπιρουλίνα που δίνω από παλία. Το μαύρο common που είχα πάρει τελευταίο έχει μεγαλώσει πάρα πολύ γρήγορα και δείχνει οτι θα ξεπεράσει τα υπόλοιπα σε μέγεθος...

 

υγ. στα παραπάνω video δεν γέρνει το ενυδρείο, το κινητό είχε κάτσει λίγο στραβά...

Έγινε επεξεργασία - manos3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρια. Τα φυτα ομως νομιζω τα χεις λιγο σκορπια. Την βαλισνερια ετσι οπως την εχεις βαλει θα φουντωσει πολυ. Αυτη θελει απλωμα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, τα φυτά είναι λίγο σκόρπια. Ο λόγος είναι ότι ξεκινώντας το ενυδρείο δεν είχα σκοπό να βάλω πολλά φυτά και μου προέκυψαν στην πορεία. Έτσι δεν τα έβαλα όλα μαζί αλλά τα προσθέτω σταδιακά προσπαθώντας να διαμορφώσω το ενυδρείο. Εκτός αυτού, στην αρχή τουλάχιστον, είχα θέμα με τα φυτά γιατί τα έτρωγαν τα χρυσόψαρα και ακόμα και τώρα είμαι στο στάδιο να δοκιμάζω τί μπορεί να αντέξει. Αν αργότερα κατασταλάξω κάπου, θα κοιτάξω να τα μαζέψω λίγο για να έχω καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

 

Για τη vallisneria gigantea ελπίζω να έχεις δίκιο. Την έβαλα την περασμένη βδομάδα και περιμένω πως και πως να πάρει λίγο πάνω της και να αρχίσει να μεγαλώνει. Όχι μόνο αυτή βέβαια, και η anubias barteri big αλλά και τα microsorum θέλω να αρχίσουν να δίνουν για να γεμίσει λίγο ο χώρος.

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες για να αρχισουν να φουντωνουν πρεπει να τους δωσεις χωρο. Εκει στις πετρουλες που τις εχεις δεν τις βλεπω να περπατανε!

Για την βαλισνερια, τι να σου πω ρε συ, οσες φορες εχω προσπαθησει δεν μου εχει παει! Μακαρι σε σενα να τραβηξει.

Link to comment
Share on other sites

Στις παρακάτω φωτογραφίες φαίνεται η κατάσταση των φυτών που έχω στο ενυδρείο. O echinodorus bleheri μπήκε την περασμένη βδομάδα και τον παρέλαβα με μία καφέ κηλίδα σε ένα από τα φύλλα. Τον φύτεψα στην άμμο, του έβαλα και ταμπλέτα λιπάσματος στην ρίζα και περιμένω. Τα φυτά anubias δείχνουν να παίρνουν τα πάνω τους, παρόλο που έχουν καφέ άλγη σε κάποια σημεία. Κατά καιρούς μου βγάζουν νέα φύλλα και τώρα που έχω αρχίσει να βάζω seachem flourish πιστεύω θα αρχίσουν να μεγαλώνουν γρηγορότερα.

 

Έχω πρόβλημα με τα microsorum pteropus. Το mini που είναι ανάμεσα στα echinodorus bleheri έχει βγάλει πάρα πολλά μαύρα στίγματα, ενώ κάποια από τα φύλλα του είχαν μαυρίσει εντελώς. Με την εισαγωγή seachem flourish δείχνει οτι πάει να φτιάξει η κατάσταση, θα το δω σε βάθος χρόνου.

 

Το σημαντικότερο πρόβλημα το έχω δει στο microsorum windelov. Όπως φαίνεται στην φωτογραφία έχω windelov σε δύο σημεία, στη γωνία αριστερά ένα μεγάλο φυτό, και στο κέντρο και δεξιά κάποια μικρά κομμάτια που είχαν σπάσει και τα έδεσα μαζί. Σε κάποια από αυτά έχει αρχίσει να εμφανίζεται κάτι σαν μαύρες τρίχες οι οποίες πιθανολογώ είναι κάποιο είδος άλγης (bba?), και τώρα με το seachem flourish έχουν αρχίσει να αναπτύσσονται. Είναι όντως bba και αν ναι πως την αντιμετωπίζω?

post-61171-0-96020100-1455005667_thumb.jpg

post-61171-0-33091800-1455005678_thumb.jpg

post-61171-0-49521600-1455005694_thumb.jpg

post-61171-0-26558200-1455005704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου φιλε, μου θυμίζει αρκετά το δικό μου (όταν το δούλευα) σαν μέγεθος, στα ψαρια ακόμα και στην διακόσμηση. 

 

Σ' ευχαριστώ, χαίρομαι που σου αρέσει. Στα ψάρια έχω καταλήξει, και να ήθελα παραπάνω, που θέλω, δεν χωράνε άλλα. Το στήσιμο και η διαμόρφωση είναι in progress...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, χαίρομαι που σου αρέσει. Στα ψάρια έχω καταλήξει, και να ήθελα παραπάνω, που θέλω, δεν χωράνε άλλα. Το στήσιμο και η διαμόρφωση είναι in progress...

Και εγώ ήθελα παραπάνω όταν δούλευε :D , επίσης χρυσόψαρα αλλα στα 115 λίτρα.
 
Ok αναμένουμε νέα σου, πιστεύω είσαι σε καλο δρόμο. ;)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...