Jump to content

Πληροφορίες για αστακούς νάνο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Το 20λτ ενυδρειάκι μου τρέχει εδώ και 10 μήνες με γαρίδες Αμάνο και 2 Zebra σαλιγκάρια και σκέφτομαι να δοκιμάσω ίσως μια προσθήκη κάποιου Dwarf αστακού αλλά δεν μπόρεσα να βρω αρκετές πληροφόριες στο νετ σχετικά με τη συμβίωση με σαλιγκάρια του μεγέθους των Zebra. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιον εννοείς αστακό νανο?

 

Τα μικροτερα είδη - απ όσο ξέρω - είναι τα

Cambarellus montezumae - http://aquariadise.com/caresheet-dwarf-crayfish-cambarellus/

Cambarellus patzcuarensis - http://www.alphaprobreeders.com/cambarellus-patzcuarensis-dwarf-cpos/

 

Για την ερώτηση σου - περίμενε κάποιον που να εχει δική του άποψη - αλλά η βιβλιογραφία και τα ξένα φόρουμ "λενε" πως τρωνε μια χαρά τα σαλιγκάρια

https://www.petshrimp.com/discussions/viewtopic.php?t=2099 ("Most crayfish will eat snails...the bigger the crayfish, the larger the snails they tackle. My dwarf crays also eat all kinds of baby snails, including MTS. They also tackle semi-adult to adult pond snails once in a while if they feel like it.")

 

http://www.plantedtank.net/forums/88-shrimp-other-invertebrates/66988-dwarf-crayfish-eating-snail-pictures.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω βάλει στόχο τον δεύτερο, τον patzcuarensis, βρήκα κι εγώ διάφορες αναφορές σε σχέση μετα σαλιγκάρια αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη αν τα "μεγάλα" μου θα έχουν θέμα, για τους λαθρεπιβάτες μάλλον καλό θα μου κάνει :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κανένα πρόβλημα τα μεγάλα σαλιγκάρια. Έχω έναν Cambarellus genus

μαζί με νεριτ και μηλοσαλίγκαρα εδώ και 7 μήνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κανένα πρόβλημα τα μεγάλα σαλιγκάρια. Έχω έναν Cambarellus genus

μαζί με νεριτ και μηλοσαλίγκαρα εδώ και 7 μήνες.

 

Έχεις κάποιες συμβουλές να δώσεις από την εμπειρία σου μέχρι τώρα? Από τροφή τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Τρώει όλα τα υπολείμματα τροφών που μένουν στο υπόστρωμα. Αλλά μπορείς να τον ταϊζεις και ταμπλέτες βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κανένα πρόβλημα τα μεγάλα σαλιγκάρια. Έχω έναν Cambarellus genus

μαζί με νεριτ και μηλοσαλίγκαρα εδώ και 7 μήνες.

 

Έχεις κάνει παρουσίαση του ενυδρείου σου????? (να ανοιξει λιγο το ματι μας!!!)

Link to comment
Share on other sites

Τρώει όλα τα υπολείμματα τροφών που μένουν στο υπόστρωμα. Αλλά μπορείς να τον ταϊζεις και ταμπλέτες βυθού.

 

Από παραμέτρους νερού πως τα πάνε? Είναι ανθεκτικοί σε μεταβολλές π.χ. το καλοκαίρι πιάνω 28 βαθμούς θερμοκρασία σταθερά ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κανένα πρόβλημα, αρκεί να τους κάνεις καλή προσαρμογή. Εγώ τον έχω σε Ph 6,2 είναι πολύ εύκολοι στις απαιτήσεις του νερού.

Μονο προσοχή στη ψαροσύνθεση σου, αν έχεις επιθετικά ψάρια μπορεί να στον φάνε λάχανο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Καταρχήν το ενυδρειο σου,ειναι πολύ μικρο γιαυτα τα ζωντανα.Δεν εχει μεγαλη σημασια το υψος του ενυδρείου,αλλατο εμβαδον του.

Είναι πανφαγο και τρωει τα παντα,,νεκρα αλλα και ζωντανα.Οποτε μαζι δεν ζει κανενα ζωντανο,θα βρει τροπο,ειδικα την νυχτα,να τα φαει.Επισης είναι πολύ ευάλωτα όταν αλλαζουν κελυφος.Αν υπαρξει άλλο ψαρι ,θα το τσιμπησει σιγουρα.Αντεχει να ζει σε μεγαλες αποκλεισεις παραμέτρων νερου,αλλα το 6.2 που λεει ο αγαπητος φιλος είναι λιγο.Ιδανικο είναι 7.5ΡΗ

 

Ζει επισης ακομα και σε πολυ ζεστες μερες για λιγο,μεχρι και 30 βαθμου,αλλα ιδανικο είναι (και για αναπαραγωγή.22 βαθμοι.Γιαυτο δεν χρειαζονται και πολύ τον θερμοστατη.

 

Επισης είναι ζωα νυχτοβια,οποτε αν εχεις μονο ένα ενυδρειο,θα σου συνηστουσα μην το κανεις,γιατι σπανια θα το βλέπεις, αν θελεις να περναει καλα,θα πρεπει να του εξασφαλίσεις,μια καλη φωλια,για να την αραζει.

 

 

Παντος στα 20 λιτρα,θα υποφερει.

 

 

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Καταρχήν το ενυδρειο σου,ειναι πολύ μικρο γιαυτα τα ζωντανα.Δεν εχει μεγαλη σημασια το υψος του ενυδρείου,αλλατο εμβαδον του.

Είναι πανφαγο και τρωει τα παντα,,νεκρα αλλα και ζωντανα.Οποτε μαζι δεν ζει κανενα ζωντανο,θα βρει τροπο,ειδικα την νυχτα,να τα φαει.Επισης είναι πολύ ευάλωτα όταν αλλαζουν κελυφος.Αν υπαρξει άλλο ψαρι ,θα το τσιμπησει σιγουρα.Αντεχει να ζει σε μεγαλες αποκλεισεις παραμέτρων νερου,αλλα το 6.2 που λεει ο αγαπητος φιλος είναι λιγο.Ιδανικο είναι 7.5ΡΗ

 

Ζει επισης ακομα και σε πολυ ζεστες μερες για λιγο,μεχρι και 30 βαθμου,αλλα ιδανικο είναι (και για αναπαραγωγή.22 βαθμοι.Γιαυτο δεν χρειαζονται και πολύ τον θερμοστατη.

 

Επισης είναι ζωα νυχτοβια,οποτε αν εχεις μονο ένα ενυδρειο,θα σου συνηστουσα μην το κανεις,γιατι σπανια θα το βλέπεις, αν θελεις να περναει καλα,θα πρεπει να του εξασφαλίσεις,μια καλη φωλια,για να την αραζει.

 

 

Παντος στα 20 λιτρα,θα υποφερει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, βασικά η σκέψη ήρθε αφού πήρα την απόφαση να "μετακομίσω" σε μεγαλύτερο κύβο (μάλλον 30ρι). Δεν ξέρω πάντως αν τα άλλα ζωντανά θα κινδυνεύσουν αλλά αν κρίνω από τις γαρίδες μου που είναι μεγάλες σαν κατσαρίδες φοβάμαι ότι μπορεί αυτός να μην την βγάλει καθαρή!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα οσα ξερω,και εσυ αποφασίζεις,αλλα πιστεψεμαι ουτε σαλιγγαρι,αλλα ουτε γαριδα θα σου αφησει.

Εδώ θαμαστε να μαθαίνουμε τα νεα,σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα cpo παλαιοτερα, και τους εχασα απο την θερμοκρασια....

Δες και στα λινκ που ανεβασατε τι θερμοκρασια λεει.

Ορμαει στις γαριδες και σε οτι αλλο του κατσει στο ματι.

Συνηθως οι μικρες γαριδες ξεφευγανε, οχι ομως ολες.

Τρωει τα παντα , σαν τις γαριδες.

http://www.tfhmagazine.com/details/articles/the-orange-dwarf-crayfish-full-article.htm

Tα 20 λιτρα ειναι πολυ λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες, γιαυτό ρωτάω, για να μάθω :) Το βασικότερο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω ενυδρείο. Δυστυχώς ο διαθέσημος χώρος είναι μικρός και μπορώ να πάω σε κύβο 30λίτρο μέγιστο...

Link to comment
Share on other sites

Εστω να τον πας στα 30 λιτρα,θα είναι καλυτερα.

 

Και μια βασικη συμβουλη.Παντα το καπακι κλειστο,γιατι μπορει και να τον βρεις στο μαξιλαρισου την νυχτα,.χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Με τις γαρίδες δηλαδή θα τα πάει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Με κανεναν δεν τα παει καλα.Αφου στην φυση του είναι να και κανιβαλιζει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Αρα τι νανο τι γιγαντας μονος του θελει???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νομίζω ότι είναι ώρα να κάνω μια παρουσίαση του κυρίου Πορτοκάλι που εδώ και 20 μέρες πλέον σουλατσάρει μέσα στο ενυδρείο μου.

 

Μιλάω για τον πορτοκαλί Μεχικάνικο αστακό τον οποίον προμηθεύτηκα όταν ακόμα είχα το 20 λιτρο. Μετά από μια καλή προσαρμογή μπήκε στο ενυδρείο και με τα πόδια ανοικτά προσγειώθηκε επάνω σε ένα από τα nerite σαλιγκαράκια μου και αμέσως άρχισε νε "ψαχουλεύει" γύρω γύρω, όχι καλό σημάδι σκέφτομαι .... Το πρώτο 24ωρο γυρνούσε και απειλούσε οτιδήποτε έβρισκε στο διάβα του, υπήρξε μια αναμπουμπούλα με τις γαρίδες γενικά. Το 2ο 24ωρο παρατηρώ ότι όλες οι γαρίδες αλλάξανε επίπεδο, από τον βυθό ανεβήκανε στο μισό ύψος του ενυδρείου επάνω στην μος στο ξύλο και στα φύλλα το εχινόδορου, μάλιστα όταν έριξα να ταϊσω δεν κατέβηκαν κάτω να ορμήξουν στο φαγητό πράγμα που μου έκανε τεράστια εντύπωση! Την 3η με 4η ημέρα παρατηρώ ότι οι γαρίδες ανεβοκατεβαίνουν στο ενυδρείο και γενικά υπάρχει μια ηρεμία, ο κος Πορτοκάλης σουλατσάρει το ενυδρείο, ανεβαίνει στα ψηλά και όποτε πλησιάζω το τζάμι βάζει μπροστά τις δαγκάνες του και και τρέχει προς τα εμένα να προστατέψει μάλλον τον χώρο του :) Να μην τα πολυλογώ μετά από 1 - 1.5 εβδομάδα δεν παίζει απολύτως τίποτε από απειλές και φασαρίες με τα άλλα ζωντανά, μοιράζονται φαγητό, περπατάνε δίπλα - δίπλα και γενικά ο αστακούλης δεν ταράζεται όταν βρει γαρίδα (δλδ να ανοίξει δαγκάνες ευθεία μπροστά και να κινηθεί ενάντια σε σαλιγκάρι ή γαρίδα). Βέβαια οφείλω να πω ότι η μικρότερη γαρίδα που έχω είναι όση και ο αστακός, δεν ξέρω αν παίζει και αυτό ρόλο.

 

Η εμπειρία μου λοιπόν λέει ότι είναι η καλύτερη προσθήκη που μπορούσα να κανω, δεν έχει ωράριο, είναι πάντα υπερκινητικός με τα φώτα ανοικτά, του αρέσει να ανεβαίνει ψηλά κια να κάθεται με τις δαγκάνες να πέφτουν μπορστά, δεν κρύβεται τόσο πολύ (έχω πάρει κεραμικούς σωλήνες για έξτρα μέρη όπου μπορεί να κρυφτεί) και γενικά συνυπάρχει σε απόλυτη αρμονία με τα υπόλοιπα ζωντανά, δείχνει σαν να έμαθε ότι δεν κινδυνεύει και οι γαρίδες πλέον τον αφήνουν να περνάει από δίπλα χωρίς να ταράζονται.

 

Δεν ξέρω αν έπεσα σε περίπτωση αλλά το χάζι που κάνουμε ειδικά όταν προσπαθεί να ανέβει ψηλά σαν τη μέδουσα, είναι πραγματικά μοναδικό. Εχθές έβγαλε και τον εξωσκελετό ο οποίος είναι πιο λευκός και τον άφησα μέσα για μεζέ για τις γαρίδες. Πραγματικά μπαίνω στη διαδικασία να μπορέσω να βρω ζευγάρι για να δοκιμάσω να κάνω αναπαραγωγή :)

 

Αυτά για την ώρα ....

Έγινε επεξεργασία - johnnix
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου φιλε johnnix,όλα οσα σου ειπα είναι εμπειρια 6 χρονων που φιλοξενω αυτό το πλασματακι.Άλλη ρατσα,αλλα τα ιδια είναι όλα περιπου,

 

20 μερες είναι λιγες για να βγαλεις συμπερσαμα,γιατι δεν θα προλαβες ακομα να μαθεις ότι,,πριν την αλλαγη 10 μερες,και μετα την αλλγη 4,5 μερες δεν τρωνε τιποτα,Οι γαριδες σου την γλυτωσαν ακομα γιατι είναι μεγαλούτσικες,και ακομα δεν εχει παρει τα πανω του.Το ότι σουλατσαρει την ημερα ,είναι ότι δεν του εξασφαλισες κατάλληλες κρυψωνες,που τις εχει αναγκη.Εναι νυχτοβια ζωα,και την ημερα νιωθουν αβολα.

 

Ότι σου ειπα πιο πανω ισχυει,και σε λιγο καιρο ,θα τα δεις και εσυ.

 

Κριμα που δεν μπορω να κανω επικολληση,για να σου δειξω καποια πραγματα.που είναι να απορεις τι διαολοι είναι.

 

Αν μπορεις βαλε μια φωτο.γενικη,και μια φωτο να δειχνει την κατω πλευρα του ζωου,ειδικα το τελευταιο ζευγος ποδιων του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντας ,να το χαιρεσαι  φιλε μου.

 

Κοιτα να το βγαλεις φωτο από κατω,να δουμε και εάν είναι λεβεντης η κουκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος, να τον χαίρεσαι. Βάλε όμως και μια φώτο όλου του ενυδρείου να δούμε και τις περίφημες γαρίδες σου και το στήσιμο σου!  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα ανέβαζα αλλά έχω νεύρα!!!!! Πήρα έαν "κόκκινο" φυτάκι για να μου κάνει αντίθεση με την πρασσινάδα και μια μέρα μετά το φύτεμα τα μισά φύλλα επιπλέουν και τα άλλα μισά είναι λιωμένα και έτοιμα να κοπούν :( Είνια άσχετο όμως με το θέμα (θα κάνω ερώτηση στα φυτεμένα) απλά έχω μεγάλες τσατίλες χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...