Jump to content

Πληροφορίες για αστακούς νάνο


Recommended Posts

Τι το ηθελες,και κοκκινο μαλιστα.Ξεχνα τα φυτα .χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ζωντανο.

Εκτος απο τα ακαταλληλο σε λιτρα ενυδρειο,μη περιμενεις να δεις και φυτα..θα στα πετσοκοψει ολα..

Link to comment
Share on other sites

Τι το ηθελες,και κοκκινο μαλιστα.Ξεχνα τα φυτα .χεχεχε

 

Μου αρέσει η χρωματική ποικιλία γιαυτό και η ιδιαίτερη αγάπη στον αστακούλη. Αν τα κατάφερνα τόσο καλά με τα φυτά όσο με τα ζωντανά θα ήμουν σούπερ!!!!

post-7240-0-06602000-1446830140_thumb.jpg

post-7240-0-22717200-1446830371_thumb.jpg

post-7240-0-16911800-1446830376_thumb.jpg

post-7240-0-35800800-1446830382_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ μικρος για αστακομακαροναδα...Χαχα,να τον χαιρεσαι.Στην τριτη φωτο που εχεις παραθεσει,ενα γυαλινο αντικειμενο,αριστερα,εσωτερικα τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και θα σου παραθέσω και εγω την εμπειρία μου για τον Χάρο (έτσι τον έχω ονομάσει..) που φιλοξενώ στο ενυδρείο μου...

Από την πρώτη μέρα που τον είδα στον μαγαζί μου άρεσε ο τσαμπουκάς του και το γεγονός ότι αντί να κολώνει στη θέα της απόχης της όρμαγε!!!!όταν μπήκε στο ενυδρείο τα σάρωσε όλα και ακόμα και στο φως της ημέρας τον έβλεπα να κυνηγάει θρασύτατα όλα τα μικρά ψαράκια...(Θεωρώ ότι μέχρι στιγμής έχει λιανύσει μερικα μικρά που είχα...) Αν έχεισ γαρίδες ξέγραψε τες σιγά σιγα...όσον αφορά τα φυτα?? Εμένα μου τα τσουρουμάδησε όλα στην αρχή και γενικά όταν έβγαινε ό χάρος παγανιά τα πάντα έτρεμαν...

Έπειτα πό πολλή σκεψη αποφάσισα να τον κρατήσω και μετά από αρκετό καιρό μπορώ να πω ότι έχει ηρεμήσει πάρα πολύ,με τα φυτά δεν ασχολείται και την ημέρα αράζει κρυμμένος μέσα...Το βράδυ είναι πολύ δραστήριος...

 

Αλλα άμα θεσ την γνώμη μου???Η μαγεία αυτού του ζώου για μένα είναι ότι είναι ένα απρόβλεπτο ζωο σε αντίθεση με όλα τα ψαράκια και προσδίδει μια άγρια και απρόβλεπτη ομορφία ομορφιά και στύλ στο ενυδρείο που σιγουρα κάποιες φορές σε ταλαιπωρεί αλλα σχεδόν πάντα θα έχεις κάποιο καινουργιο τερτίπι του να παρατηρείς..(Τις τελευταίες μέρες ο δικός μου έχει βαλθεί να βγει απο το ενυδρείο)

Απλά δέξου το και πόλαυσε το...Η ζωή ειναι ωραία με τις εκπλήξεις!!ακόμα και τις δυσσάρεστεσ!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και θα σου παραθέσω και εγω την εμπειρία μου για τον Χάρο (έτσι τον έχω ονομάσει..) που φιλοξενώ στο ενυδρείο μου...

Από την πρώτη μέρα που τον είδα στον μαγαζί μου άρεσε ο τσαμπουκάς του και το γεγονός ότι αντί να κολώνει στη θέα της απόχης της όρμαγε!!!!όταν μπήκε στο ενυδρείο τα σάρωσε όλα και ακόμα και στο φως της ημέρας τον έβλεπα να κυνηγάει θρασύτατα όλα τα μικρά ψαράκια...(Θεωρώ ότι μέχρι στιγμής έχει λιανύσει μερικα μικρά που είχα...) Αν έχεισ γαρίδες ξέγραψε τες σιγά σιγα...όσον αφορά τα φυτα?? Εμένα μου τα τσουρουμάδησε όλα στην αρχή και γενικά όταν έβγαινε ό χάρος παγανιά τα πάντα έτρεμαν...

Έπειτα πό πολλή σκεψη αποφάσισα να τον κρατήσω και μετά από αρκετό καιρό μπορώ να πω ότι έχει ηρεμήσει πάρα πολύ,με τα φυτά δεν ασχολείται και την ημέρα αράζει κρυμμένος μέσα...Το βράδυ είναι πολύ δραστήριος...

 

Αλλα άμα θεσ την γνώμη μου???Η μαγεία αυτού του ζώου για μένα είναι ότι είναι ένα απρόβλεπτο ζωο σε αντίθεση με όλα τα ψαράκια και προσδίδει μια άγρια και απρόβλεπτη ομορφία ομορφιά και στύλ στο ενυδρείο που σιγουρα κάποιες φορές σε ταλαιπωρεί αλλα σχεδόν πάντα θα έχεις κάποιο καινουργιο τερτίπι του να παρατηρείς..(Τις τελευταίες μέρες ο δικός μου έχει βαλθεί να βγει απο το ενυδρείο)

Απλά δέξου το και πόλαυσε το...Η ζωή ειναι ωραία με τις εκπλήξεις!!ακόμα και τις δυσσάρεστεσ!!! 

 

Λοιπόν θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα μαζί σου, ο δικός μου δεν προκάλεσε ποτέ κανένα θέμα, για να καταλάβεις από την καούρα μου να τον αποκτήσω (μην τυχών τον πάρει κάποιος άλλος) τον είχα για 2 εβδομάδες στο 20λιτρο ενυδρείο μου και τα πράγματα ποτέ δεν ήταν άσχημα ούε εκεί στα στριμωχτά. Είναι τόσο δραστήριος όταν είναι τα φώτα ανοικτά που νομίζω ότι το βράδυ κοιμάται :) !!!! Έχει κάνει μια φωλιά σε μια κουφάλα που έχει το ξύλο, μαζεύει ότι "σκουπίδι" μπορεί και κυρίως δείχνει προτίμηση στα κελύφη των γαρίδων. Δεν τον έχω δει ούτε μια φορά να ορμάει πουθενά ίσως γιατί οι γαρίδες μου είναι μεγάλες αλλά όταν περπατάει και βρεθεί καμιά στο δρόμο του αναγκαστικά πέρνει επιθετική στάση.

 

Από φυτά δεν τον έχω δει να πειράζει κάτι αλλά πιστεύω ότι ζορίζεται με αυτό το χαλί που προσπαθώ να κάνω με αυτό το φυτάκι που είναι σαν τριφύλλι, νομίζω ότι ζορίζεται να περπατάει εκεί πάνω.

 

Ναι, έχω εντυπωσιαστεί με αυτό το είδος, πιστεύω ότι είναι η καλύτερη προσθήκη που μπορούσα να κάνω, είναι σκληροτράχηλος (αν και καλοκαίρι ακόμα δεν πέρασε μαζί μου) πανέμορφος και λένε κιόλας ότι σχετικά εύκολα αναπαράγεται αλλά που να βρεις ζευγάρι?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρος για αστακομακαροναδα...Χαχα,να τον χαιρεσαι.Στην τριτη φωτο που εχεις παραθεσει,ενα γυαλινο αντικειμενο,αριστερα,εσωτερικα τι είναι?

 

Είναι drop checker που το λένε Αγγλιστί, χρωματικός δείκτης για την συγκέντρωση στο νερό CO2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Έσκυψα να ρίξω μια ματιά στο πίσω μέρος του ενυδρείου και βλέπω τον αστακό σχεδόν ανάποδα, διπλωμένο ... κουνούσε ελάχιστα τα πόδια του και μου κόπηκαν τα πόδια, μέχρι να σκεφτώ το οτιδήποτε κάνει ένα τσαφ και πετάγεται παραδίπλα αφήνοντας το κέλυφος εκεί που ήταν ξαπλωμένος. Με τρόμαξε ο μπαγάσας, πήγε η ψυχή μου στην Κούλουρη!!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...