Jump to content

νέα μεγαλύτερη λίμνη (υπό κατασκευή)


Recommended Posts

Ξεκίνησα και εγώ να φτιάξω μια μεγαλύτερη λίμνη για τα κοι μου ,η διαδικασία θα είναι αργή λόγο καιρού και έλλειψις χρόνου.

 

Μιας και η νέα λίμνη θα κόβει στην μέση την μακρόστενη αυλή μου η ανάγκη για γέφυρα είναι το πρώτο που ξεκίνησα να κάνω. Αγόρασα  ξύλα  10 τεμάχια 10χ8 cm τρίμετρα για την βάση και τα κάγκελα   ,2 τεμάχια 8x8cmX3m για στηρίγματα και 15 σανίδια 12χ2.4cm για το πάτωμα .

 

διαστάσεις:   μήκος 3 μέτρα  πλάτος 1.2 μέτρα + 2 σκαλοπάτια .

 

ξεκίνησα να δουλεύω στο μπαλκόνι μου μιας και δεν έχω εργαστήριο στο σπίτι (ακόμα) , κόψιμο τρίψιμο κόλλημα και κάρφωμα  και έτυμη η βάση 

 

20151010_154757_zpsyqkvysbl.jpg

 

αφού τελείωσα όλα τα κοψίματα και την έβαψα την έβαλα προσωρινά στην θέση τής για να την δοκιμάσω.

20151011_154002_zpsknzw61wn.jpg

 

την συναρμολογισα χωρίς όμως να βιδώσω το πάτωμα  μιας και θα ξαναγυρίσει στο μπαλκόνι για να σκάψω την λίμνη άνετα και όταν τελειώσει θα επιστρέψει στην θέση τής (δεν τελείωσα τα κάγκελα ακόμα ) 

20151012_175515_zps2xzq5vhc.jpg

20151012_175626_zpsveaievwo.jpg

 

και μια ιδέα για το πώς περίπου θα είναι η τρύπα για την λίμνη  .Ελπίζω να στρώση σύντομα ο καιρός για να συνεχίσω .

20151011_161156_zpsx4hkeaaq.jpg

20151011_160356_zpsflmkpv0n.jpg

d97cbe67-f99a-4ec3-8ea6-6b068f632cd5_zps

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, η λίμνη σου θα κλέψει καρδιές :)

Η γλεφυρα όλα τα λεφτα

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στο έργο σου

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και καλή συνέχεια εύχομαι. Βαλε μας στο κλίμα σιγά-σιγά, η λίμνη θα γίνει τσιμεντένια ή θα χρησιμοποιήσεις κάποια μεμβράνη (liner)?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη γέφυρα και ωραίος χώρος για λιμνούλα! Έχεις σκεφτεί ακριβείς διαστάσεις και υλικά που θα χρησιμοποιησεις;

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

θα χρησιμοποιήσω μεμβράνη, μέγεθος πιστεύω κοντά στα 5-6000 λύτρα.
υπολογίζω 2 μέτρα βάθος αλλά αν δεν ξεκινήσω το σκάψιμο δεν ξέρω τι θα βρω (εδώ πάνω συνήθως έχουμε άμμο)    
μέσο όρο υπολογίζω 3χ1.5χ1.5 =6750 λίτρα  (επιφάνεια  4χ2 μ) - διακοσμητική πέτρα.
στο πρώτο γέμισμα θα μάθω το μέγεθος.
χαίρομαι που άρεσε η γέφυρα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη η γεφυρα και καλη επιτυχια και σε ολη την υπολοιπη κατασκευη! 

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη δεν έχω λόγια :bow: :bow: :bow:  Μπράβο σου , χάρηκα πολύ !! τώρα τα ψάρια σου θα έχουν τον χώρο που τους αρμόζει :) Να χαρείς την διαδικασία είναι ότι καλύτερο ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει τόσο καλή δουλειά με την γέφυρα είμαι περίεργος να δω πόσο καλή θα κάνεις με την λίμνη. Έχεις ανεβάσει αρκετά το πήχη. Μπήκες πολύ δυναμικά.

Αναμένουμε πως και πως την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια .

Σήμερα που ευτυχώς δεν έβρεχε ασχολήθηκα λίγο ακόμα με την λίμνη .
Έτυχε να ξηλώσω στην δουλειά ξύλα από ράγες τρένων που τις είχε για φράχτη (διαστάσεις Υ 90cm 15χ25 cm κόστος 0 €)  

και σκέφτηκα θα ήταν όμορφο στην κάτω πλευρά τις λίμνης να την έντυνα με ξύλο μιας και θα είναι περίπου 40cm πάνω από το υπάρχον χώμα
20151017_170551_zps7l8q68yx.jpg

καθάρισμα ,πλανιάρισμα και βάψιμο με βερνίκι  και έδειξε την ομορφιά του , το κάτω μέρος θα βαφτεί με πίσσα και θα μπει στο χώμα 
20151017_170524_zpsnsimtpt0.jpg

20151017_170519_zpscdb6on8u.jpg

 

παντός θέλει αρκετή δουλειά γιατί είναι βρόμικο ξύλο  , το καλό είναι ότι με αυτά που έχω μπορώ να ντύσω 4 μέτρα που είναι αρκετά για το κάτω μέρος τής λίμνης     

20151017_170901_zpszvsqdftr.jpg
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, κάνεις πολύ καλή δουλειά, πιάνουν και τα χέρια σου :bow:

Αναμένουμε τις εξελίξεις :)

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη καλή ευκολία :) Έχεις και σούπερ βοηθό ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις και βοηθό είσαι σούπερ. Έχεις σκεφτεί που θα βάλεις τα χώματα? Θα βγούνε μπόλικα.

 

Όσο για τα ξύλα ... είναι πολύ χοντρά. Θα δέσουν πολύ ωραία με την λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

το χώμα θα απλωθεί στην αυλή και θα βάλω καινούριο γκαζόν ,υπολογίζω περίπου 7 κυβικά χώμα  .
θα μπορούσα να το πετάξω στο τέλος τής αυλής μιας και μετά είναι το δάσος  αλλά εδώ είναι Γερμανία και δεν το επιτρέπουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μπάμπη, πολύ καλή κατασκευή η γέφυρα και η λίμνη σου φαίνεται να γίνεται αξιοζήλευτη. Περιμένουμε τη συνέχεια με ενδιαφέρον και μη ξεχνάς φωτογραφικο υλικό την κατασκευή βήμα - βήμα. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το πας. Καλή δύναμη για τη συνέχεια, και αφου έχεις τέτοιο βοηθό μη φοβάσαι τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

συνέχεια...
Κοντεύουμε στο τέλος του σκαψίματος μαζί με τον βοηθό μου και τον νέο βοηθό που προσέλαβα ειδικά για να με γυρνά τα χώματα πάλι πίσω στην τρύπα :angel: .
Δεν πέτυχα το βάθος που ήθελα  (2m) και συμβιβάζομαι με το 1.4-1.5 μ βάθος νερού για να έχω και στάδια ,να μην φαίνεται και σαν πηγάδι .(από το πάτωμα τις γέφυρας μέχρι τον πάτο είναι 2μ)  

20151023_164801_zpsmkjzkyim.jpg   

 

Δεξιά που φαίνονται οι πέτρες που είναι η βάση της μικρής λίμνης θα γίνει ο νέος καταρράκτης ,πιστεύω θα δέσει ωραία μικρή λίμνη -καταρράκτης-μεγάλη λίμνη . 

20151025_100645%20copy_zpsph9arqdb.jpg

 

Αριστερά δεν τελείωσε ακόμα η εκσκαφή μια και εκεί θα μπούνε τα χοντρά ξύλα και θα πρέπει να αφήσω λίγο χώμα για στήριγμα  

20151025_100718_zps1jrgp89g.jpg

 

η αυλή άρχισε και έδειχνε άσχημα με τόσο χώμα οπότε έβαλα τους βοηθούς να στρώσουν πρώτα το νεκρό χώμα κάτω ώστε να απλώσουμε από πάνω το γόνιμο για το γρασίδι.  

20151023_164821_zpscwfq5dgz.jpg

 

και ναι κάτι καταφέραμε με το στρώσιμο του νεκρού χώματος ,το γόνιμο το αφήσαμε για άλλη μέρα .

20151025_100621_zpsnbtzbjw4.jpg

 

Κυριακή σήμερα και με την αλλαγή τις ώρας σηκώθηκα νωρίς οπότε πριν πάμε την βόλτα μας τελείωσα και με τα ξύλα ,βερνίκι και βάψιμο με πίσσα (μερικά που φαίνονται σκούρα και στο πάνω μέρος είναι η πίσω πλευρά που δεν θα φαίνεται οπότε δεν έδωσα προσοχή )

20151025_100443%20copy_zpskliexmcj.jpg   

 

και μια ερώτηση για τον υπολογισμό του liner, σε τοπικό μαγαζί είχαν αυτή την φόρμουλα 

για το μήκος 

μήκος + 2 φορές το βάθος + 60 cm
και για το πλάτος 
πλάτος + 2 φορές το βάθος +60 cm 

είναι σωστό ? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

θα γίνει πολύ όμορφη μπράβο σου .

πολύ καλή δουλειά και με πολύ μεράκι .μπράβο σου και πάλι .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Μπάμπη δεν έχω λόγια :)Θα γίνει υπέροχη !!! :bow: :bow: :bow: :bow:

Σχετικά με το liner θα σου πώ ένα τρόπο για να μην κάνεις λάθος σίγουρα , πάρε σχοινί και πάνε απο ακρη σε άκρη να πατάει παντού στα σκαλιά και αφησε απο έξω και 30 εκατ. περισσευμα μέτρα το σχοινί και θα ξέρεις πόσα μέτρα χρειάζεσαι ;) 

Να χαίρεσαι τα παιδιά σου ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω πότε ξεκίνησες και πότε έφτασες το 1.5 μέτρο και δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω. Πολύ γρήγορη δουλειά. Οι βοηθοί σου έκαναν την δουλεία να φαίνεται παιχνιδάκι !!! 'Άραγε σε αυτούς αξίζουν τα συγχαρητήρια xexe ?
 

... και μια ερώτηση για τον υπολογισμό του liner, σε τοπικό μαγαζί είχαν αυτή την φόρμουλα 

για το μήκος 

μήκος + 2 φορές το βάθος + 60 cm
και για το πλάτος 
πλάτος + 2 φορές το βάθος +60 cm 

είναι σωστό ? 

 

Η φόρμουλα θα ήταν σωστή για μια τετράγωνη, ορθογώνια ακόμα και οβάλ λίμνη. Η λίμνη σου έχει πολλές στροφές (γωνίες) σε διαφορετικά σημεία και θα χρειαστείς περισσότερο Liner. Σε αυτά τα σημεία θα σουρώσει και θα μαζέψει.
 
de_zpsw7ducsvn.jpg
 
Προσωπικά είχα πάρει μισό μέτρο έχτρα από την κάθε πλευρά για παν ενδεχόμενο. Ότι περισσεύει μπορείς να το βάλεις κάτω από τον καταρράκτη. Αν είναι κοντά το μαγαζί σου θα έπαιρνα μόνο γεωύφασμα. Θα το τοποθετούσα. Αφού θα έβρισκα τα ακριβείς μέτρα τότε θα αγόραζα μετά το liner.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ .
θα δοκιμάσω και τις 2 τεχνικές ,γεωύφασμα έχω μπόλικο από την δουλειά και θα βάλω διπλή στρώση + μια στρώση κάτι σαν βαμβακουφασμα για να μαλακώσουν τυχών εξοχές   ,υπολόγιζα πάντα ένα μέτρο παραπάνω από όλες τις πλευρές για τον λόγο που ανέφερες και εσύ, τον  καταρράκτη. 

Αρτεμισία ευχαριστώ αλλά δεν είναι δικά μου παιδιά ,ο μεγάλος τής Αδερφής μου και ο μικρός μίας φίλης .  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...