Jump to content

νέα μεγαλύτερη λίμνη (υπό κατασκευή)


Recommended Posts

Φοβερο θεμα. Μπραβο σου. Να ρωτησω ομως, γιατι δεν ενωσες τις δυο λιμνες;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

είναι ενωμένες ,η μικρή αδειάζει με υπερχείλιση στον καταρράκτη .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια ομως μπορουν να μετακινηθουν απο την μια στην αλλη;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

όχι ,απλά το νερό είναι το ίδιο . Η μικρή χρησιμοποιείται για φίλτρο 

Link to comment
Share on other sites

Ε μα αυτο ειναι το θεμα, να μπορουν να μετακινουνται.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι; έπλενες το μπαλκόνι...τα νερά δεν πάνε μέσα στην κάτω λίμνη;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή. Όλα έχουν δέσει υπέροχα μεταξύ τους.Είναι δύσκολο να γίνουν εργασίες με τόσο κρύο. Μου αρέσει που έχεις προνοήσει και άφησες έξτρα χώρο στο σημείο των φίλτρων. Και η μικρή λίμνη βλέπω ότι έχω χώρο για να βάλεις επιπλέον φίλτρανση. Φαντάζομαι ότι τώρα περιμένεις πώς και πως να φτιάξει ο καιρός για να την χαρείς.

 

Καλές γιορτές !!!

Link to comment
Share on other sites

aliens ναι ανυπομονώ να καλοκαιριάσει για να βάλω φυτά που θα ομορφαίνουν την λίμνη 

yiazoo τα νερά περνούσαν ανάμεσα από την μεμβράνη και το χώμα δεν πέφταν στην λίμνη ( για λίγη ποσότητα νερού , είναι στο πρόγραμμα να μπει συλλέκτης νερού στο μπαλκόνι .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χιόνισε και σε εμάς τελικά αν και πρόλαβα να τελειώσω τα κάγκελα της γέφυρας με συρματόσκοινο (δεν μου άρεσαν).
ξύπνησα σήμερα  με 3 mm πάγο στην λίμνη ,έλιωσε μόλις πήραν οι αντλίες. να ρωτήσω ? το χειμώνα κλίνουμε αντλίες/ φίλτρα ?? φοβάμαι ότι θα σπάσουν από τον πάγο μιας και τα δουλεύω από 11:00 έως 16:00
DSC_7578_zpsxyz0zizr.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μπάμπη !!! :thumbsu:

Επειδή και εγώ τα ίδια περνάω κάθε χρόνο και πέρυσι είχα μέχρι και 10 εκατ. πάγου , θα σου πώ τι κάνω 1. βάζω την αεραντλία πάνω στο τελευταίο σκαλί και έτσι με την ανατάραξη του νερού δεν παγώνει όλη η επιφάνεια 2 . ανεβάζω τις αντλίες επίσης 30εκατ. απο την επιφάνεια για να μην τραβάνε απο κάτω το "ζεστό" νερό να έχουν μια σταθερή θερμοκρασία τα ψάρια 3. τα φίλτρα δεν παγώνουν άν έχουν συνεχόμενη ροή ;) 4. Μπορείς να βάλεις και ένα de icer  http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xschego+heater.TRS0&_nkw=schego+heater&_sacat=0 , και θα είσαι μιά χαρά ;)

Έτσι ήταν η Λίμνη μου πέρυσι , φέτος έκανα μια κατασκευη και την έκλεισα και όλα είναι πολύ καλύτερα :)

DSC01025_zpssroqae8k.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Η τα κλεινεις ολα, αφηνεις την φυση να μονωσει φυσικα την λιμνουλα σου-με το στρωμα παγου που θα πιασει- χωρις να ξοδευεσαι και παρεμβαινεις στο εργο της, και την ανοιξη τα ξαναδουλευεις ολα, αν θελεις κανεις και μια καλη αλλαγη νερου, και αρχιζεις παλι να την χαιρεσε!

Link to comment
Share on other sites

τα έκλεισα όλα και άδειασα τα φίλτρα  ,είμαστε στο  -2 με -8 εδώ και τρις μέρες .τις αντλίες τις έχω ανεβάσει εδώ και καιρό στους 20 πόντους και το μόνο που κατάφεραν είναι να μεγαλώνουν τον πάγο (2 cm σήμερα, το νερό απλωνόταν επάνω στον πάγο και έμπαινε στην λίμνη μόνο από μερικά σημεία κάτω από την γέφυρα .
Θερμοκρασία νερού 10cm κάτω από τον πάγο  +2 (θερμόμετρο υδράργυρου)  , αφαιρέθηκε μεγάλο κομμάτι του πάγου για τα αέρια .
το θερμοστάτη δυστυχώς τον έσπασα και δεν πήρα άλλο.
από τετάρτη ανεβαίνουμε ξανά στα + .

Γενικά τα ψάρια δεν βλέπω να έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα ,εξακολουθούν να κόβουν βόλτες από την μέση και κάτω .  

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω, γιατι εκλεισες τα φιλτρα;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

άρχισε να καλοκαιριάζει και σιγά σιγά πρέπει να ετοιμαζόμαστε για τα φυτά.
τόσο καιρό δεν ασχολήθηκα με την λίμνη αλλά με το μπαλκόνι (απόκτησε μπαράκι :) )
και ένα σημερινό βίντεο . 
https://youtu.be/Qvq8ycAhCkA

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια. Και η ομορφια του φαινεται στο πως κολυμπανε τα ψαρια στον απλετο χωρο που εχουν και στα λαμπερα χρωματα.

Λιγο φουσκωμενα ειναι. Ετσι πρεπει να ειναι;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο τα ψάρια σου. Πρέπει να τρώνε καλά :)

 

Περιμένουμε και τις καλοκαιρινές αναβαθμίσεις σου...

Link to comment
Share on other sites

δεν τα ταΐζω και τόσο πολύ μιας και είναι κρύο το νερό ακόμα, μήπως είναι αυγά ??  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...