Jump to content

προβλημα σε calico???


Recommended Posts

καλησπερα εχω ενα χρυσοψαρο calico κ ενω τρωει κ κολυμπαει κανονικα εδω κ κατι μερες εχει βρει ενα σημειο διπλα απο ενα ξυλο mopani κ μολις κανει την βολτα του κ φαει το φαγητο του πηγαινει κ καθετε στο πατο πανω στα βοτσαλακια που εχω στο ενυδρειο για αρκετη ωρα.μετα ξανακανει μια βολτα τρωει κ ξαναπηγαινει στο ιδιο σημειο κ καθετε παλι στον πατο.τι του συμβαινει τι πρεπει να προσεξω??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κ εκεί πάει κ κάθετε συνέχεια .

post-61218-0-00085200-1444998641_thumb.jpeg

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα εχω 3 χρυσοψαρα μεσα.2 black moor κ το calico.ειναι σε λειτουργια 5 μηνες.μετραω με υγρο τεστ αμμωνια κ τα υπολοιπα με στικακια.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι καλύτερα να συμπληρώσεις αυτή τη φόρμα για να υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

οκ την συμπληρονω τωρα.σε ευχαριστω..!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : ενω τρωει κανονικα κ κανει που κ που καμια βολτιτσα πηγαινει συνεχεια κ καθετε στον πατο σε μια γωνιτσα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:60
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):hailea HL-BT 1000
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):5 μηνες σε λειτουργια στην αρχη ξεκινησα με 2 black moor μετα προσθεσα ενα faintail ενα calico κ ενα oranda .τωρα εχω βγαλει απο το ενυδρειο το οραντα κ το faintail.
- Ψάρια (είδη και αριθμός):στο ενυδρειο 3 χρυσοψαρα 2 black moor κ ενα calico + ενας μικρος πλεκοστομος.
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 40% το νερο το συμπληρονω αμεσως με το αντιχλωριο ενω ειναι στους ιδιους βαθμους.φαγητο πολυ λιγο ισαι ισα για να το φανε μεσα σε ενα λεπτο.2/3 φορες την μερα.spiroulina φυλλαρακια/ novo bel /novo red /goldpears/μια μετα την εβδομαδα νυστεια κ την επομενη αρακα αποφλυομενο βρασμενο 15 λεπτα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:23'C
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:αμμωνια
-Strips:της jbl
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:calico κ απ.οτι βλεπω ακολουθαει το ιδιο κ το black moor
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):διαφανα κ σκουρα μια ετσι την αλλη καλα.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:δεν εχει εμφανισει κατι αλλο.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( καμια)σκευτομαι για αλατι.
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:κανενα
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
 

Link to comment
Share on other sites

αυτές είναι οι φωτογραφίες

post-61218-0-03756200-1445002008_thumb.jpeg

post-61218-0-34133400-1445002047_thumb.jpeg

post-61218-0-82711100-1445002089_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Από τις μετρήσεις σου παρατήρησα Νιτρικά 0 (αν δεν με μπερδεύουν τα μάτια μου) , λογικά και αφού δεν έχεις φυτά θα έπρεπε να είχες μετρήσιμα νιτρικά. Αμμωνία και νιτρώδη σύμφωνα με αυτά που μας δείχνεις είσαι οκ. Μήπως τα τεστ σου όμως δεν δείχνουν καλά ; Τα τεστ σε χαρτάκια δεν είναι και τόσο αξιόπιστα, ειδικά αν τα πιάσει η υγρασία κάποιες φορές δείχνουν ότι θέλουν, θα ήταν καλύτερα να έχεις τεστ σε υγρά.

Οι μετρήσεις είναι πριν ή μετά από αλλαγή νερού ;

Τον φωτισμό πόσες ώρες τον έχεις ;

Όταν σβήνουν τα φωτά το ψάρι κινείται ;

Έχω παρατηρήσει και στα δικά μου τα Funcy πως δεν κινούνται όλες τις ώρες και κάποιες φορές κουράζονται και κουρνιάζουν, αυτό το είδος χρυσόψαρων δεν τα βοηθάει το σχήμα του κορμιού τους και κουράζονται πιο εύκολα. Αν όμως το κάνουν συνέχεια είναι ένας δείκτης πως ίσως κάτι δεν πάει καλά, χωρίς βέβαια να είναι απαραίτητο.

Αλάτι αυτή τη στιγμή με τον πλεκο μέσα δεν θα το πρότεινα, αλλά και ο πλέκο θα πρέπει να φύγει, γιατί και οι παράμετροι νερού δεν ταιριάζουν με των χρυσόψαρων αλλά και ο πλεκο μπορεί και να τα στρεσάρει αν τα πειράζει και βεντουζώνει στο κορμί τους, επίσης γίνεται πολύ μεγάλο ψάρι, αν είναι ο κλασσικός πλεκο, και το ενυδρείο σου είναι ήδη μικρό για 3 χρυσόψαρα.

Μια πιο καθαρή φωτογραφία με τα ψάρια, χωρίς φλας για να μην υπάρχει αντανάκλαση, θα βοηθούσε πολύ

 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Μια πιο καθαρή φωτογραφία κ τα ψάρια ξεκίνησαν την βόλτα τους. Οι μετρήσεις είναι όπως είναι τώρα το νερό. σε λίγο θα κάνω κ αλλαγή. γενικότερα θέλω το ενυδρείο να είναι στην πένα από βρωμιά στον πάτο κ ασχολούμαι αρκετά.

post-61218-0-41858300-1445004362_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

τι μου προτηνεις να κανω με τον πλεκο μου αρεσει σαν ψαρι αλλα ο λογος που το πηρα ειναι γιατι ειχα πρασσινο καφε αλγη σε ολο το ενυδρειο .το εκανε λαμπικο κατευθειαν αλλα πιστευω οτι οντος στρεσαρει τα ψαρια αν κ ειναι πιο μικρος σε μεγεθος απο τα ψαρια.εχω δει να τους ορμαει να τα τσιμπησει την ωρα του φαγητου.μετα δεν τα πειραζει καθολου.μονο οταν πανε να του πειραξουν το φαγητο.εχω παρει ενα samla απο ικεα 65 λιτρα κ εχω βαλει τα 2 χρυσοψαρα μεσα για να εχουν περισσοτερο χωρο.τους εχω μεσα φιλτρο κ εχω μπολιασει το φιλτρο.τους εχω το hailea 400 .κ εχω βαλει για πατο αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Τον φωτισμό πόσες ώρες τον έχεις ;

Όταν σβήνουν τα φωτά το ψάρι κινείται ;

 

Τον αμφόρεα και αλλά ψεύτικα διακοσμητικά θα σου πρότεινα να τα βγάλεις, δεν ωφελούν σε κάτι, χώρο πιάνουν, άσε που μπορεί το υλικό που είναι φτιαγμένα να δημιουργούν πρόβλημα .

Δυστυχώς απο τη φωτογραφία δεν μπορώ να παρατηρήσω κάτι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι .

post-61218-0-69731200-1445004904_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

τι μου προτηνεις να κανω με τον πλεκο μου αρεσει σαν ψαρι αλλα ο λογος που το πηρα ειναι γιατι ειχα πρασσινο καφε αλγη σε ολο το ενυδρειο .το εκανε λαμπικο κατευθειαν αλλα πιστευω οτι οντος στρεσαρει τα ψαρια αν κ ειναι πιο μικρος σε μεγεθος απο τα ψαρια.εχω δει να τους ορμαει να τα τσιμπησει την ωρα του φαγητου.μετα δεν τα πειραζει καθολου.μονο οταν πανε να του πειραξουν το φαγητο.εχω παρει ενα samla απο ικεα 65 λιτρα κ εχω βαλει τα 2 χρυσοψαρα μεσα για να εχουν περισσοτερο χωρο.τους εχω μεσα φιλτρο κ εχω μπολιασει το φιλτρο.τους εχω το hailea 400 .κ εχω βαλει για πατο αμμο.

 

Ψάξε κάπου να τον δώσεις.

Οσο για την άλγη είναι καλύτερα να βεις την αιτία της, αλλά όταν έχεις χρυσόψαρα η άλγη είναι το τελευταίο που κοιτάς, αρκεί να μην έχει γεμίσει το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

τον φωτισμο τον εχω απο τις 4το μεσημερι μεχρι το βραδυ στις 12 οταν σβηνουν τα φωτα τα ψαρια κινουνται .κ τωρα εχουν ξεκινησει απο εκει που καθοντουσαν στην γωνια του ενυδρειου να κολυμπανε σαν να μην τρεχει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν παρω τον πλεκο ειχε κανει ενα ξεσπασμα καφε αλγη κ ειχαν γεμισει τα βοτσαλα κ λιγο τα τζαμια.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να φοβουνται το φως η το θορυβο του φιλτρου??

Link to comment
Share on other sites

Κινούνται όλα τα ψάρια ; και το calico ;

Link to comment
Share on other sites

τa black moor κινουνται .το calico πριν κολυμπαγε κανονικα για πολυ λιγο τωρα ξανα επεσε στην γωνια.εχω μπερδευτει.δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Το φως που ρώτησες, μπορεί να τα κουράζει αν είναι πολύ δυνατό ή αν είναι πολλές ώρες, θελουν να ξεκουράζονται και αυτά, το σκοτάδι ή το χαμηλό φως όμως τα ηρεμεί.

Με απασχολούν οι μετρήσεις σου, το αλάτι μπορεί να βοηθαγε αλλά με τον πλεκο μέσα δεν θα το συνιστούσα.

Εχεις παρατηρήσει κάτι παράξενο στο χρώμα του ψαριού ; σημαδια ; χρώμα στα βραγχια ; Γρήγορη αναπνοή ; 

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει οτι ανειγοκληνει το στομα του περισσοτερο απ.οτι πριν .μου φενετε καπως πρισμενο φουσκομενο .

δεν εχει κατι εξωτερικα που να δηχνει οτι εχει καποια πληγη η καποιο λεπι πεταγμενο τα πτερυγια του ειναι κανονικα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

φενετε λιγο καλύτερα εδώ.

post-61218-0-17974700-1445012340_thumb.jpeg

post-61218-0-78808700-1445012357_thumb.jpeg

post-61218-0-14227500-1445012380_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι παράξενο

Προσπάθησε να βρεις κάπου να μετρησεις το νερό να αποκλείσουμε κατι απο εκει

Προσπάθησε να δώσεις το πλεκο μήπως το τρομάζει αυτος

Θα το παρακολουθείς

Δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο με αυτά που βλέπω

Και ασχετα με το πρόβλημα του ψαριου αυτοί οι αμφορείς δεν ταιριάζουν εκει, μόνο χώρο πιάνουν.

Καλή η κίνηση που έκανες και έβαλες τα άλλα 2 ψάρια στο κουτι αλλά θα πρέπει να σκεφτεις πως το ενυδρείο είναι μικρό για αυτά τα ψάρια και για τόσα ψαρια, και αυτά παιδεύονται κατα κάποιο τρόπο και εσυ θα κουραστεις, κάποια στιγμή κατι πρέπει να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξω ένα ενυδρείο μεγαλύτερο για να τα έχω όλα μαζί 250 λίτρα .θα βάλω το πλεκο σε άλλο ενυδρείο.θα κάνω κ άλλες μετρήσεις να σου δόσω περισσότερες πληροφορίες.θα βγάλω τους αμφορεις.για να έχουν περισσότερο χώρο. Κ θα φτιάξω κ ένα διακοπτακι για να ρυθμίζω τον φωτισμο της λάμπας. το calico μου φενετε στρεσαρισμενο από τον πλεκο.θα πέσει πολύ παρατήρηση. !!σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! !

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο και Omnipur θα έλεγα takis_gt .
Όχι οτι βλέπω κάτι ιδιαίτερο πέρα απο ένα βύθισμα στο μέτωπο .
Αλλα το ότι του τη πέφτει ο Πλέκο σημαίνει οτι κάτι έχει το ψάρι που ακόμα δεν το βλέπουμε εμείς .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο και Omnipur θα έλεγα takis_gt .

Όχι οτι βλέπω κάτι ιδιαίτερο πέρα απο ένα βύθισμα στο μέτωπο .

Αλλα το ότι του τη πέφτει ο Πλέκο σημαίνει οτι κάτι έχει το ψάρι που ακόμα δεν το βλέπουμε εμείς .

 

Κατάλαβα,

προτείνεις το Omnipur σαν "αντιβιοτικό ευρέως φάσματος" για να αποκλείσεις ή να θεραπευτούν τυχόν εσωτερικά προβλήματα, γιατι η συμπεριφορα του ψαριού αλλά και η επίθεση του πλεκο δειχνουν πως το ψάρι είναι αδυναμο, και ως γνωστό τα αδυναμα ψαρια γίνονται "λεία" των υπολοιπων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...