Jump to content

προβλημα σε calico???


Recommended Posts

Κατάλαβα,

προτείνεις το Omnipur σαν "αντιβιοτικό ευρέως φάσματος" για να αποκλείσεις ή να θεραπευτούν τυχόν εσωτερικά προβλήματα, γιατι η συμπεριφορα του ψαριού αλλά και η επίθεση του πλεκο δειχνουν πως το ψάρι είναι αδυναμο, και ως γνωστό τα αδυναμα ψαρια γίνονται "λεία" των υπολοιπων

 

:thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το ψάρι το έβαλα μαζί με άλλα δύο στο 65λιτρο samla μαζί με αεραντλία κ στο φίλτρο προσθεσα κ άλλο siporax mini σήμερα δεν θα τα ταισω τα ψάρια. αύριο θα ρίξω αρακά βρασμένο αποφλυομενο κ στην περίπτωση που το δω κ συνεχίζει να κάθετε στον πάτο όπως τώρα. Θα προχωρήσω στην θεραπεία. αν σου είναι εύκολο εξήγησε μου πως να του κάνω την θεραπεία .Μπορεί να γίνει η θεραπεία κ στα άλλα δύο ψάρια που είναι μαζί. ?

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως άνοιξες πολλά μέτωπα τώρα, ποτέ δεν μεταφέρουμε άρρωστο ή πιθανά άρρωστο ψάρι σε άλλο ενυδρείο που υπάρχουν και άλλα ψάρια μέσα, αν η ασθένεια είναι μεταδοτική τότε υπάρχει περίπτωση να αρρωστήσουν και τα υπόλοιπα. Πριν είχες 1 ψάρι με πρόβλημα και 3 υποψήφια να κολλήσουν σε ένα ενυδρείο , και τώρα έχεις 1 ψάρι με πρόβλημα και 5 υποψήφια σε 2 ενυδρεία. Τώρα ίσως είναι καλύτερα να μετέφερες τα 2 υγιή ψάρια στο άλλο ενυδρείο και εκεί να αυξήσεις τις αλλαγές λόγω ιχθυοφόρτισης και να κάνεις τη θεραπεία στο πλαστικό και μόνο στο άρρωστο ψάρι, και εννοείται πως και τα άλλα είναι υπό παρακολούθηση.

Περίμενε να ακούσεις και άλλες απόψεις.

Για αυτό πρέπει να υπάρχει ενυδρείο καραντίνας/νοσοκομείο για να κάνουμε τις θεραπείες εκεί και να μη ταλαιπωρουμε τα υπόλοιπα ψάρια, εκτος και αν είναι απαραίτητο η θεραπεία να είναι σε επίπεδο ενυδρείου και όχι ψαριού

 

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρείο έχω βάλει το 1000φιλτρο χωρίς την αεραντλια .τα δύο Black moοr κ τον πλεκο. μια ανουμπια κ ένα ξύλο .στο samla έχω βάλει το calico το fantail κ το oranda με αμμο για πατο το φίλτρο το 400 hailea κ την αεραντλια να παιζει συνέχεια .Αν βάλω το fantail μαζι με τα black moor κ τον πλεκο τι ρουτινες πρεπει να κανω?θα ηταν σωστο να κανω αυτη την κινηση?εχω την εντυπωση οτι το fantail κ το oranda εχουν ick .ειναι πολυ δραστηρια τρωνε κανονικα δεν δειχνουν να εχουν καποιο προβλημα .παρα μονο καποια λευκα σημαδακια στο σωμα τους.λες να κανω κ στα 3 μια θεραπεια η οτι χρειαζετε να ερθουν στα ισια τους?

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρείο έχω βάλει το 1000φιλτρο χωρίς την αεραντλια .τα δύο Black moοr κ τον πλεκο. μια ανουμπια κ ένα ξύλο .στο samla έχω βάλει το calico το fantail κ το oranda με αμμο για πατο το φίλτρο το 400 hailea κ την αεραντλια να παιζει συνέχεια .Αν βάλω το fantail μαζι με τα black moor κ τον πλεκο τι ρουτινες πρεπει να κανω?θα ηταν σωστο να κανω αυτη την κινηση?εχω την εντυπωση οτι το fantail κ το oranda εχουν ick .ειναι πολυ δραστηρια τρωνε κανονικα δεν δειχνουν να εχουν καποιο προβλημα .παρα μονο καποια λευκα σημαδακια στο σωμα τους.λες να κανω κ στα 3 μια θεραπεια η οτι χρειαζετε να ερθουν στα ισια τους?

 

Αν θα γίνει αυτή η κίνηση θα γίνει μόνο για να κάνουμε θεραπεία σε ένα μόνο ψαρι , στο άρρωστο, και να μη ταλαιπωρήσουμε τα υπόλοιπα.

Αν μεταφερθούν το fantail και το oranda στο ενυδρειο , τότε μεγαλώνει η ιχθυοφορτιση και υπάρχει η αναγκη για μεγαλύτερες αλλαγες . Το μέγεθος των αλλαγών θα στο δείξουν οι μετρήσεις.

Οπως σου είπα και πριν περίμενε να ακουσουμε και άλλες προτασεις, μη κανεις βιαστικές κινήσεις

Link to comment
Share on other sites

Το samla με το oranda το fantail κ το calico. το calico σήμερα έχει κάτσει κάτω από το φίλτρο κ δεν κουνιέται. το οραντα κ το fantail είναι δραστήρια αλλά μάλλον έχουν ick γιατί έχουν κάτι λευκά σημάδια πάνω τους. περιμένω να μου πείτε πως να προχωρήσω.

post-61218-0-13116400-1445085568_thumb.jpeg

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

Μια καθαρή φωτογραφία που να δείχνει το πρόβλημα είναι απαραίτητη .

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι σου είχε τις μαυρίλες από πρι ? άμα οχι τότε μαλλον έχει μύκητα και μενα μου το είχαν πάθει !

Link to comment
Share on other sites

to calico ειχε μαυριλες απο τοτε που το πηρα απο το μαγαζι που το ειχε.κ παρατηρησα οτι ειχαν κ τα αλλα.αυτο που εχω κανει σημερα ειναι να μην τα ταισω.κ να μεταφερω το fantail ενω το τσεκαρα οσο μπορουσα για να δω αν εχει κ αυτο ick στο ενυδρειο με τα black moor..στο σαμλα εχω αφησει το οραντα κ το calico το οραντα εχει καποια ασπρα σημαδια πανω του κ το calico ολη την μερα ηταν κατω κ τωρα εχει σηκωθει κ κολυμπαει.τελικα ο φωτισμος που εχω στρεσαρει κ τρομαζει τα ψαρια.ετσι τους εχω βαλει ενα χαμηλο φωτισμο .κ ειναι πολυ ηρεμα.

Link to comment
Share on other sites

(παρατηρησα οτι ειχαν κ τα αλλα) ..calico μαυριλες στο μαγαζι που πηρα αυτο που εχω.!!

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι σου είχε τις μαυρίλες από πρι ? άμα οχι τότε μαλλον έχει μύκητα και μενα μου το είχαν πάθει !

 

 

Άμα δεις οτι αποκτούν και τα αλλα μαυρίλες αμέσως θεραπεία !

Ποιές μαυρίλες τι μαυρίλες ; Το χρώμα του ψαριού είναι γι αυτό και ονομάζεται κάλικο !!!

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν οι μύκητες ;

 

Μια καθαρή φωτογραφία παρακαλώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

αυτές είναι η πιο πρόσφατες.

post-61218-0-75061700-1445105817_thumb.jpeg

post-61218-0-48377100-1445105870_thumb.jpeg

post-61218-0-06789900-1445105945_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνονται άσπρα στίγματα .......... τι να σου πω .

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω με το calico ?το οραντα παίζει να έχει ick

το έχω βάλει καραντίνα μαζί με το calico. τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόβλημα έγινε πιο πολύπλοκο.

Μην κάνεις πάλι αλλαγές ενυδρείων στα ψάρια, μεταφέρεις ασθένειες.

Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν είδα άσπρα στίγματα

Μία λύση να βρεις 3ο κουτί/ενυδρείο να γίνει η θεραπεία του Calico σε αυτό.

Η άλλη λύση είναι να γίνει εκεί που είναι τώρα, στο πλαστικό κουτί. Αν επιβεβαιωθεί πως έχουν Ich τα υπόλοιπα τότε θα αποκτήσει σίγουρα και τo calico  και θα γίνει θεραπεία για Ich και στα 3 ψάρια,

Οπωσδήποτε να υπάρχει αεραντλία και αν υπάρξει Ich να υπάρχει και θερμαντήρας.

Χωρίς να θέλω να το παίξω εξυπνάκιας, αλλά ο λόγος που καμιά φορά φωνάζουμε και γινόμαστε κακοί για το χώρο και τους συγκάτοικους ενυδρείου είναι αυτός.

Όταν δεν υπάρχει ο σωστός και ανάλογος χώρος, το καθαρό και το κατάλληλο νερό και οι κατάλληλοι συγκάτοικοι, τοτε τα ψάρια στρεσάρονται, πέφτει το ανοσοποιητικό τους και αρρωσταίνουν πιο εύκολα, πολύ πιθανών για κάποιο από τους παραπάνω λόγους να έχεις αυτά τα προβλήματα.

Να έχεις υποψη σου πως κατα τη θεραπεία δεν ταίζεις

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω με το calico ?το οραντα παίζει να έχει ick

το έχω βάλει καραντίνα μαζί με το calico. τι να κάνω?

 

Το φάρμακο που σου έγραψα το έβαλες ;

Φωτογραφία έβαλες ;

Τι να σου πούμε ;

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ..!!!θα προσπαθησω να κανω το καλυτερο ..θα μελετησω το θεμα περισσοτερο..

Link to comment
Share on other sites

πως ξεκιναει το ick κ ποσο αργει να ξεκινησει κ να βγουνε κ αλλα ασπρα στιγματα πανω στο ψαρι τι να προσεξω για να δω αν εχει οντος ick ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...