Jump to content

τι ειναι το πικο Reef;;


stavros@20

Recommended Posts

γεια σας διαβαζοντασ προσφατα το αρθρο για το ενυδρειο 15 λιτρων στα τζαμπο ειδα οτι ενας φιλοσ μας, το ειχαι μετατρεψει σε πικο ρεεφ καταλαβα οτι ειναι θαλασινο νερο 

1 ειναι σχετικα δυσκολο να εχεισ ενα τετιο ενυδρειο;;

2 τι χρειαζεσε απο φιλτρανση πετρες αμμο και τετοια 

Link to comment
Share on other sites

Πικο ειναι πιο μικρο και απο το νανο(Ιταλικα)

Για μενα θελει εμπειρια, θα σε δυσκολεψει και θα σε κουρασει παρα πολυ

 

Εχουν γουστο αλλα κρατανε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στο θαλασσινό όσο πιο μικρό τόσο πιο δύσκολο. Δεν συγχωρεί λάθη και παίζεις με οριακά με τιμές και θερμοκρασίες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν εχεις την εμπειρία να κρατήσεις ένα κανονικό ρεεφ μην προσπαθήσεις το pico !

Αν θέλεις κάτι μικρό και θαλασσινό δοκίμασε κάτι σε fish only με λίγο ζωντανό βράχο !

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν παραπάνω!!!Όσο πιο μικρό τόσο πιο δύσκολο!!Άσε που σε λεφτά δεν θα σου στοιχίσει πολύ λιγότερα από ένα μεγαλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

@gallos sorry φιλε μου αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω στο θεμα κοστους.

Μονο και μονο την διαφορα στο αλατι να υπολογισεις φτανει.

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον Διονυση :)

Link to comment
Share on other sites

πικο ειναι μια κατηγορια απο τα 25λιτρα(περιπου) και κατω, οπως σε ενα μικρο ενυδρειο ετσι και σε ενα πικο οι συνθηκες αλλαζουν αποτομα οποτε χρειαζεται γνωσεις και φροντιδα ωστε να παει καλα...

 

απο θεμα κοστους δεν στοιχιζει τιποτα, επειδη μαλλον αναφερεσε στο δικο μου, ειχε στοιχισει περιπου 60ευρω(αλατι, ρεφρακτομετρο, ανθρακα, ζωνταβος βραχος) με τα ολα, απο κυκλοφορια ειχα μια πολυ μικρη αντλια και εναν θερμοστατη 25 βατ, το φωτιστηκο ηταν diy 10βατ απο ebay ολα(λεντ-οδηγος-ψυχτρα) και ειχε παει 20ευρω περιπου και ειχε μπει κανα μηνα με το στησιμο του ενυδρειου, αυτο μεχρι να ερθουν τα πραγματα και δεν το βιαζομουν γτ μεχρι να στρωσει δεν χρειαζοταν φωτισμος....

 

τεστ ειχα καποι που εκαναν και απ το γλυκο και καποια δανεικα μεχρι να επερνα δικα μου....

 

τελικα αντεξε 3-4 μηνες καθως με τις λιγες γνωσεις που ειχα τοτε επιασε αλγες και δεν ηξερα πως να αντιμετωπισω τα πολλα νιτρηκα και φωσφορικα μου....

 

σε γενικες γραμμες απο θεμα συντηρισεις δεν ηθελε τιποτα εξοδα γιατι ο ανθρακας και το αλατι με εβγαζαν για πολλους μηνες λογο των μικρων ποσοτητων που χρειαζοταν....

 

καλητερα καποιος να ξεκινησει απο τα 60 λιτρα και πανω, περισσοτερες ευκολιες, κοντα στα ιδια λεφτα, μικρη συντηρισει, πιο σταθερο απο θεμα βιολογιας/τιμων....

Link to comment
Share on other sites

@Akridas66 ναι στο δικοσου αναφερομαι οταν λες αντεξε τι ενοεις ? ειχεσ και ψαρι μεσα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Οτι καταφερα να το κρατησω 3-4 μηνες(θυμαμε, παει καιρος), επιασε τριχοειδη αλγη και δεν ηξερα πως να την αντιμετοπισω, τοτε ειχα και αλλα 4 γλυκα ενυδρεια και εχανα την μπαλα στην συντηρισει τους....

Ναι ειχα εναν κλοουν και δυο-τρια κοραλλακια(μαλακά)....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

μπορω να το κανω μονο με ζωντανα κοραλια και χορισ ψαρια ? τα ψαρια σου αντεξαν και αυτα 3-4 μηνεσ και μετα απεβιωσαν ?

 

Link to comment
Share on other sites

οτι μπορει καποιος να κρατησει κοραλια μπορει, αλλα ειναι πολυ μικρος χωρος για την αναπτυξη τους και οι διατηρισει των τιμων παραμενει ως τυχον προβλημα για καποιον απειρο(χωρις να θελω να μειωσω κανεναν), αυτο γιατι οι οποιες αλλαγες γινονται αποτομα και δεν συνχωρουν τοσα λιγα λιτρα τυχον "λαθοι"....

 

ναι στο τελος το ψαρακι καταληξε γιατι απλα δεν ηξερα να το φροντιζω.... εκει ηταν που ξεκινησα το διαβασμα και σιγα σιγα εστησα το 120 λιτρο που εχω τωρα και προσπαθω να συντηρισω(λογο οικονομικων).....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν θες τη γνώμη μου μην το κάνεις. Θα ταλαιπωρηθείς και θα ξοδευτείς άδικα κι αν δεν εχεις στήσει ποτε θαλασσινό ειναι εξαιρετικά δύσκολο. Οσο πιο μικρό τοσο πιο δύσκολο στα reef. Τα μικρα δεν συγχωρούν λάθη.

 

Μπορεις να βρεις ενα 60λιτρο και να φτιάξεις κατι πολυ όμορφο και το κόστος συντήρησηςδεν ειναι σημαντικά μεγαλύτερο απο το 15λιτρο. Ετσι κι αλλιως κάποια πράγματα πρεπει να τα αγοράσεις ανεξάρτητα το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω ολουσ οσουσ μου εδωσαν αυτεσ τισ χρησξμεσ πληροφοριεσ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...